PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : كدام فيبر مدارچاپي براي مدارات فركانس بالا مناسب است؟

mehrannohtani
12-07-2015, 00:40
سلام خدمت همه اي مهندسين و كاربران سايت.
سوالي داشتم، يه مدار مخابراتي به شدت حساس فركانس بالا دارم.. اين مدار روي فركانس ماهواره كار ميكنه و فركانسي در حدود 2.5 گيگا هرتز روي فيبر مدار چاپي قرار ميگيره و اين سيگنال هم بسيار حساس هسته و نبايد مشكلي براش پيش بياد...
حالا نمي دانم بايد از كدام مدل فيبر براي مدار چاپي استفاده كنم؟ ( منظورم اين هست فيبر فايبرگلاس باشه و يا استخواني ؟)
من شنيدم فيبر فايبر گلاس به خاطر خاصيت تركيباتيش ( چسب و پشم شيشه و ...) حالت ظرفيت خازني توليد ميكنه و مشكلاتي براي مدارات مخابراتي ايجاد ميكند.:018:

hariri2
14-07-2015, 16:40
تا جایی که میدونم هیچ کدوم fr4 واسه کار rf بهتره
البته 2.4 گیگ روی فایبر گلاس هم دیدم ولی اولا ترک های خط انتقال باید تغییر کنه (توی شبیه سازی ها میشه برد رو انتخاب کرد) ثانیا تلفات خط انتقالت یه کمی زیاد تر میشه

Sent from my GT-I9082 using Tapatalk

mrm2kk7
16-07-2015, 10:56
با سلام

دوست عزیز من کارم طراحی بردهای RF هست. یکی دو نکته رو خدمتتون بگم :

اینکه شما چه بردی استفاده می کنید , ذقیقا بستگی به کاربرد شما و اندازه PCB قسمت RF دارد. اگر که قسمت RF مدارتون فکر میکنید که اندازه کوچکی رو میگیره , FR4 گزینه مناسبی هست و مقرون به صرفه. اگر قسمت RF گسترده هست که شدیدا توصیه میکنم که FR4 رو استفاده نفرمایید و سراغ قیبرهای مایکرو استریپ مخصوص اینکار که یکی از ارزونترینشون Rogers RO4003 هست برید.(که در بهترین حالت قیمتش اگر که اشتباه نکرده باشم 5 تا 10 برابر بیشتر هست- البته بستگی به خیلی چیزها داره و همچنین اصل بودن برد)

نکته اصلی اینه که در طراحی های RF اولا که معمولا برد در لایه رو هست و لایه زیر کاملا به زمین وصل شده و به جعبه فلزی. و دیگر اینکه در طراحی برد RF با ید امپدانس خطوط انتقال بسته به پارامترهای مدار و کاری که قرار هست انجام بشه تعیین و در نتیجه با توجه به مشخصات برد از قبیل ثابت دی الکتریک و کلفتی اون عرض خط (یا همون ترک خودمون) تعیین میشه همچنین عرض خطوط به امپدانس ورودی و خروجی هم بستگی داره. یعنی در مدارات RF اینجوری نیست که بتونید همینجوری عرض خط رو کم و زیاد بکنید و کلا سیستم ممکنه به هم بریزه و هیچگونه عملکرد مناسبی نداشته باشید.

اگر که بردتون قرار باشه کار خاصی مثل تقسیم توان یا کوپلینگ با یک ضریب خاص و .... داشته باشه که کلا نیاز به محاسبه کامل داره ولی اگر در حد تقویت کننده و میکسر هست و بعد دیگر فرکانس به فرکانسهای پایینتر تبدیل میشه , من میتونم براتون عرض خط مناسب برای اون قسمت رو براتون محاسبه بکنم.

در کل اگر که مشکلی بود و کمکی از من برمیاد در خدمتتون هستم.

mehrannohtani
16-07-2015, 11:26
سلام، ممنون كه داريد راهنمايي مي كنيد، اجازه بدهيد كمي مدارم را توضيح دهم، اندازه اي فيبر من 20*20 سانتي متر است، و سيگنال ماهواره با فركانس 950 الي 2150 مگاهرتز در دو طرف مدار چاپي قرار مي گيرد. يعني سيم هاي lnb ماهواره به يك طرف فيبر در ابتدا توسط فيش كانكتور f وصل مي شود. و در طرف ديگر فيبر در انتهاي آن فيش هاي كانكتور f براي خروج سيگنال وصل مي شود. در كل تعداد 4 عدد فيش ورودي f و تعداد 4 عدد ديگر در خروجي فيش f داريم، يعني تعداد 4 مسير رشته مدار از اين طرف فيبر به آنطرف ديگر فيبر مي رود كه حاوي فركانس 950 الي 2150 مگاهرتز مي باشد.
و ولتاژ حداكثر 20 ولت روي مدار است. خيلي هم برام مهم است كه ميزان كلفتي اين رشته مسير ها چقدر باشد؟ فاصله اي بين آنها چقدر باشد ؟
چه جوري ميزان كلفتي اين رشته مسيرها را محاسبه كنم؟
چه مدل فيبري استفاده كنم؟ كجا اين فيبر را مي توانم تهيه كنم؟ و .... اگه ميشه راهنمايي كنيد.ممنون

mdpj
11-08-2015, 07:46
میتونی از قro4033 و نرم افزارهای اماتوری و کمکی ترسیم ترک که تقریبا دقیق هستند بنام texlain و rfsim99 استفاده کنی که برای اماتورهای مخابرات و حتی در بعضی مواقه حرفه ای ها هم از این نرم افزارها استفاده میکنند .
نرم افزار شبه سازی است .

- - - Updated - - -

میتونی از قRO4003 و نرم افزارهای اماتوری و کمکی ترسیم ترک که تقریبا دقیق هستند بنام TEXLAIN و RFSIM99 استفاده کنی که برای اماتورهای مخابرات و حتی در بعضی مواقه حرفه ای ها هم از این نرم افزارها استفاده میکنند .
نرم افزار شبه سازی است .