PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آنتن مدار uhf و خط میکرو استریپ

ebramloder
27-06-2015, 11:24
سلام دوستان،
تصویر زیر، تنها شماتیک موجود داخل یه دیتاشیت 6 صفحه ای از یه ماژول UHF RFID هستش.
خواستم لطف کنید من رو توی سوال های زیر راهنمایی کنید:
.
1- منظور از ANT-MMCXز چیه؟ من این المان رو داخل گوگل سرچ کردم و به دو نوع المان مشابه رسیدم. یکی ANT-GSMQB-MMCX-ND و یکی هم ANT-GPS-MMCX. کدوم یکی از این ها باید استفاده بشه؟ داخل ایران هستند؟ کسی تجربه ی کار باهاشون رو داره؟(فرکانس کاری ماژول 840 تا 930 مگاهرتز)
.
2- آنتن رو با microstrip-line-50-ohm به ماژول وصل کرده. این چیه؟ مگه ما نمیایم پایه ی آنتن رو با یه سیم به پایه ی ماژول وصل میکنیم، پس مقاومت 50 اهمی دیگه چیه؟ اگه این Micro stripe line کابل خاصی هستش، آیا من باید خودم بسازم و طراحیش کنم یا این که ساخته شده و طراحی شده ش توی بازار ایران موجوده؟
.
3- اگه من طبق همین شماتیک مدار رو روی برد بورد ببندم و به جای تغذیه هم از یه شارژر معمولی موبایل استفاده کنم (با فرض این که جریان لازم رو تامین میکنه)، بعد بیام RXD و TXDرو به پورت سریال رایانه وسط کنم، آیا مدارم قشنگ کار میکنه یا این که باید ریزه کاری های خاصی رو توی مدارهای مخابراتی رعایت کنم که داخل شماتیک نشون داده نشده؟
.
این هم شماتیک مذکور :

You can see links before reply

ممنون از همگی

rozeh
27-06-2015, 18:28
1- منظور از ANT-MMCXز چیه؟ من این المان رو داخل گوگل سرچ کردم و به دو نوع المان مشابه رسیدم. یکی ANT-GSMQB-MMCX-ND و یکی هم ANT-GPS-MMCX. کدوم یکی از این ها باید استفاده بشه؟ داخل ایران هستند؟ کسی تجربه ی کار باهاشون رو داره؟(فرکانس کاری ماژول 840 تا 930 مگاهرتز)

کانکتور هستن.

2- آنتن رو با microstrip-line-50-ohm به ماژول وصل کرده. این چیه؟ مگه ما نمیایم پایه ی آنتن رو با یه سیم به پایه ی ماژول وصل میکنیم، پس مقاومت 50 اهمی دیگه چیه؟ اگه این Micro stripe line کابل خاصی هستش، آیا من باید خودم بسازم و طراحیش کنم یا این که ساخته شده و طراحی شده ش توی بازار ایران موجوده؟

یه خط PCB ساده هستش که بهشون microstrip میگن. آنتن هم میسازن به این روش.تلفن های موبایل و خیلی از ماژول های فرکانس بالا ازش استفاده میکنن. گین خوبی داره. نه به این راحتی نمیشه یه سیم به از یه طرف به آنتن و از طرف دیگه به ماژول/قطعه وصل کرد. اینا همش قاعده داره. باید تطبیق امپدانس(impedance matching) بشه وگرنه یا گین کافی نداری یا کار نمیکنه. 50 اهم امپدانس هستش. خودت می تونی طراحی کنی و بسازی (اگعه دانش کافی داشته باشی که موضوع پیچیده و سختیه) یا اگه توی بازار هم باشه می تونی بخری. برای مثال معمولا شرکت های سازنده ماژول بلوتوث و یا وایرلس یا دیگر قطعات فرکانس بالا خودشون یه آنتن میکرو-استریپ ارائه میدن واسه راحتی کار(توی دیتاشیتش هست).

3- اگه من طبق همین شماتیک مدار رو روی برد بورد ببندم و به جای تغذیه هم از یه شارژر معمولی موبایل استفاده کنم (با فرض این که جریان لازم رو تامین میکنه)، بعد بیام RXD و TXDرو به پورت سریال رایانه وسط کنم، آیا مدارم قشنگ کار میکنه یا این که باید ریزه کاری های خاصی رو توی مدارهای مخابراتی رعایت کنم که داخل شماتیک نشون داده نشده؟

قطعا سخته که به این راحتی کار کنه. اصل موضوع سر آنتن و خط آنتن هستش.

مبحث خطوط میکرو استریپ یا آنتن هاش به صورت ظاهری خیلی ساده هستش در ظاهر ولی وقتی می خوای طراحی کنی یا بسازی تازه می فهمی چه دردسر هایی داره. این یه آنتن میکرو استریپ:

اینم یه خط میکرو استریپ:

میبینی، خیلی ساده به نظر میان. با اینا جدیدا رادار هم میسازن. فکر کنم رادارهای آرایه فازی (You can see links before reply) رو هم جدیدا به این روش میسازن.

mrm2kk7
16-07-2015, 11:12
با سلام

دوست عزیز اون خط 50 اهم فقط خط انتقال سیگنال شما به آنتن هست که اونم باید امپدانش 50 اهم باشه. آنتنش رو اگر که ماژول شما فرکانسهای معمول باشه میتونید آماذه بخرید. اینجور که من متوجه شدم این یکی از همین تیپهای ماژولهای آماده RF هست با PCB . یعنی اون کانکتور mmcx رو هم داره. درسته؟

اگر که اینجور باشه شما متونید مطابق با فرکانس کار یک آنتن آماده از بیرون خریداری کرده (که معمولا کانکتورشون SMA هست) و بعد با یک کابل تبدیل که اونم در جمهوری آماده اش هست به این کانکتور وصلش بکنید.

اگر که IC اونرو دارید , من میتونم براتون مشخصات خط 50 اهم و سایر مسائلش رو دربیام و به جای اون کانکتور mmcx هم از کانکتور SMA استفاده بکنید.

در هرصورت اگر کمکی از من بر میاد در خدمتتون هستم . (من کارم طراحی وساخت بردهای RF فرکانس بالا تا پایان باند Ku ( تا 18GHz) هست.

mdpj
11-08-2015, 07:56
با سلام خدمت شما دوست عزیز که کارتون طراحی برد های مخابرات است . لطف کن و یه کوپلر با گین مشخص تو فرکانس 2.4ghz برام طراحی کن و فقط طول لاین ،پهنا ، فاصله ی لاین ها و نوع فیبر fr4 که باید استفاده کنم .
متاسفانه اسپکتروم انالیزر تو این باند ندارم .

mdpj
11-08-2015, 08:03
امپدان ورودی و خروجی استاندارد و 50 اهم میباشد . اگه بتونی حتی مقدار گین مدار هم دقیق محاسبه کنی ممنون میشم . با تشکر دوست عزیز.
منم کارم مخابرات است ولی تو باند uhf و vhf که تازگی رو باند ism کار مینم و برای اون دوتا باند قبلی اسپکتروم gsp830 دارم که باید برای باند جدید هم یه دستگاه تهیه کنم .
با تشکر .