PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ساخت کلید هوشمند کولر آبی با قابلیت محاسبه دمای حسی

glimpser
09-06-2015, 19:26
درود
درحال حاضر چند مدلی کلید به اصطلاح هوشمند کولر آبی در بازار هست. متاسفانه همه آنها نقص بزرگی دارند .
دمای واقعی هوا با احساس دمایی که ما داریم تفاوت دارد و احساس دما به مقدار زیادی تحت تاثیر مقدار رطوبت هوا است بطوری که بسیاری از سایتهای هواشناسی این دو مورد را بطور جداگانه نمایش میدهند . برای این موضوع جدول و فرمولهای محاسبه وجود دارد
پیشنهاد من ساخت سیستمی است که بجای دمای معمولی از دمای احساس شده برای کنترل کلید کولر آبی استفاده کند و البته اضافه کردن یک ماژول بلوتوث به مدار و کنترل از طریق موبایل هم نمیتونه خیلی سخت باشد
کلیدهای روی دستگاه هم
1 -روشن خاموش برق مدار دستگاه
2- قرار دادن دستگاه در حالت اتومات یا تایمر یا دستی یا ستاپ کردن (کالیبره کردن سنسورها و تنظیم اختلاف دمای روشن و خاموش شدن سیستم و....)
3- کم کردن عدد دما یا ساعت
4- زیاد کردن عدد دما یا ساعت
5- روشن یا خاموش کردن ماژول بلوتوث

فکر نکنم سنسور رطوبت سنج قیمت بالایی داشته باشد

sobhan537
10-06-2015, 15:26
ایده خوبی هستش...

قیمت دستگاه های مشابه موجود در بازار چقدر است؟

glimpser
10-06-2015, 16:37
هیچکدام بلوتوث ندارند
از 70 تا 200 بدون سنسور رطوبت
فکر کنم اگر حدود 40 بشه به دست مصرف کننده برسد بشه برای تیراژ تولید بالا برای فروشش برنامه ریزی کرد

sobhan537
10-06-2015, 22:45
40 هزار تومن به دست مصرف کننده؟!
قیمت فقط سنسور رطوبت و دما حدود 20 تومن هستش. قیمت میکرو و رله و آداپتور و چاپ برد و مونتاژ و قالب و بسته بندی رو بهش اضافه کن. قیمت ماژول بلوتوث رو هم اضافه کن بهش. سود خودتون هم اضافه کن. قطعا بیتشر از 100 تومن خواهد شد...

glimpser
10-06-2015, 23:53
آذر الکتریک - کلید کولر هوشمند با کنترل راه دور (You can see links before reply)

كليد هوشمند كولر آبي مدل Automation - ترموستات كولر آبي اتوماسيون (You can see links before reply 5%D9%86%D8%AF%20%D9%83%D9%88%D9%84%D8%B1%20%D8%A2% D8%A8%D9%8A%20%D9%85%D8%AF%D9%84%20Automation%20-%20%D8%AA%D8%B1%D9%85%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%A A%20%D9%83%D9%88%D9%84%D8%B1%20%D8%A2%D8%A8%D9%8A% 20%D8%A7%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D8%B3%D9%8A%D9%88 %D9%86.htm)

ngr1429
11-06-2015, 13:16
ایده ی جالبی هست

glimpser
11-06-2015, 13:16
این هم یک مدار رطوبت سنج و دماسنج با میکرو . فکر نکنم اضافه کردن سه تا رله برای کنترل کولر کار مشکلی باشه
You can see links before reply

اطلاعات الکترونیکی من مال 20 سال پیشه ولی دوستان اگر راهنمایی کرده و شماتیک و... ارائه کنند من مدار آزمایشی را میسازم و تست میکنم
حداقل برای استفاده شخصی ایده خوبی است .

sobhan537
11-06-2015, 16:20
دوست عزیزم سرچ کنید درمورد راه اندازی سنسور sht10، پروژه های آماده زیادی در سطح نت وجود داره. میتونید از اونها استفاده کنید...

dariush_ab
11-06-2015, 16:38
دوست عزیزم سرچ کنید درمورد راه اندازی سنسور sht10، پروژه های آماده زیادی در سطح نت وجود داره. میتونید از اونها استفاده کنید...
سلام مهندس.خوبین؟
sht قیمتش زیاده و اینجا هم به دقت بالاش نیازی نیست.
باید قیمت تمام شده را آورد پایین.
تازه همون DHT22 هم قیمتش بالاست.
باید نهایت بشه همون 40-50 تومن در آوردش.

glimpser
12-06-2015, 20:30
شاید بشه با اتیمگا و با کمک سنسورهای آنالوگ که قیمت ارزانتری دارند بشه این کار را با قیمت کمتر انجام داد

dariush_ab
12-06-2015, 21:11
شاید بشه با اتیمگا و با کمک سنسورهای آنالوگ که قیمت ارزانتری دارند بشه این کار را با قیمت کمتر انجام داد
سلام.
بله با یک atmega8 یا حتی 89s51 باید بشه این کار راانجام داد.
برای سنسور هم فکر کنم dht11 که 4500 تومنه خوب باشه.

glimpser
12-06-2015, 21:38
سلام.
بله با یک atmega8 یا حتی 89s51 باید بشه این کار راانجام داد.
برای سنسور هم فکر کنم dht11 که 4500 تومنه خوب باشه.
درود
Dht11
اگر اشتباه نکنم دقتش 2 درجه است که برای این کار کم است حداقل نیم درجه اختلاف دما باید قابل تشخیص باشد

dariush_ab
12-06-2015, 22:26
درود
Dht11
اگر اشتباه نکنم دقتش 2 درجه است که برای این کار کم است حداقل نیم درجه اختلاف دما باید قابل تشخیص باشد
2 مورد هستش :
یکی resolution:
که 1 درجه هستش و خویه.
دیگری accuracy:
که به قول شما 2 درجه هستش. البته من یادم دقیق نیست!
به هر حال رزولوشن اگر خوب باشه دقت را میشه کالیبره کرد.
برای این سنسور هم می توان دقت را تا 1 درجه کالیبره کرد.

electera
13-06-2015, 12:48
1- دمای مطبوع یا رفاه برای فرد سالم فکر کنم 23.8 سانتیگراده که در این دما بدن کمتر انرژی مصرف میکنه (تعریق برای خنک کردن یا سوخت و ساز برای گرم کردن بدن خیلی کم میشه)
همونطور که فرمودین رطوبت تاثیر منفی در کاهش دمای مورد انتظار داره.
به دلیل دمای دقیق بدن و بازه تغییرات کم اون، دمای مطبوع برای اکثر افراد مشخصه ولی اگر رطوبت بالا باشه، دمای حسی فرد به فرد متفاوته چون تعریق افراد در سنین مختلف، مذکر و مونث، چاق و لاغر و... متفاوته و نمیشه فرمولی برای همه ارائه کرد و عدد محاسبه شما برای افراد مختلف متفاوته.

2- در تولید (حتی نرم افزار) هزینه نهایی محصول جمع دقیق قطعات نیست! اگر بخوایین در بازار بمونین و بازگشت سرمایه در زمان متعارف داشته باشین باید همینه هزینه ها سنجیده بشه و بصورت خیلی ساده هزینه تمام شده شما باید 3 یا 4 برابر بشه تا بتونه هزینه تمام شده آب، برق، گاز، تلفن، بیمه، مالیات، بازاریاب، کارگر و کارمند، استهلاک و... ازش دربیاد!

3- اگر در تصمیمتون مصمم هستین میتونین از سنسورهای رطوبت مقاومتی استفاده کنین که قیمتش خیلی کمه و چون احتمالاً در پروژه تعریف شده میکرو میزارین، میتونین خروجیش رو خطی کنین (شبیه pt100 میمونه).
قبلاً تو سایتای خارجی دیدم که قیمتش چند سنت بود که روی تعداد بالا صرف میکنه روش کار کنین.
در بازار مدل HR202 موجوده و تک فروشی 2000 تومنه و در تعداد زیاد قیمتش کمتر (چون تبلیغ سایت دیگه میشه این جمله رو سرچ کنین= "سنسور رطوبت مقاومتی"

4- به دلیل ماهیت کولر آبی از نظر اتلاف انرژی و بازدهی کم و به این دلیل که هنگام استفاده از این نوع کولرها، پنجره ای باید باز بمونه تا اثر رطوبت کاهش پیدا کنه، یکنواختی توزیع سرما وجود نداره و مصرف کننده های این نوع کولر، عایق بندی و استفاده از پنجره های دوجداره رو معمولاً ندارن بنابراین:
سرمای ایجاد شده در هر نقطه از اتاق فرق میکنه و حتی دوری و نزدیکی فرد به خروجی هوا متفاوته و محل نصب سنسور مهمه بنابراین دقت نیم یا حتی 1 درجه در این تعریف دستگاه بی مورد هستش و میتونین از سنسوهای ارزان NTC استفاده کنین و خروجی رو کالیبره کنین.

glimpser
13-06-2015, 13:45
درود
دوست عزیز من قصد تولید تجاری ندارم ولی بدم نمیاد برای استفاده خودم یکی درست کنم و از اطلاعاتی که دادید سپاسگزارم
در خصوص تاثیر رطوبت بر احساس دما که فرمول و جدولهای مشخصی وجود دارد ولی با تغییر رطوبت مثلا در دمای 21 درجه تا 4 درجه تغییر احساس دما پیش میاد که با کنترل این موضوع جدا از ایجاد آسایش بهتر مصرف برق و آب هم کاهش پیدا میکنه .

در خصوص مورد 4 نظرم دقیقا برعکسه
چون محل کلید عموما جای مناسبی نیست باید بشه تغییرات حتی نیم درجه و یک دهم را هم اندازه گرفت تا مثلا وقتی دمای سالن 2 درجه تغییر میکند اگر در محل کلید فقط نیم درجه تغییر دما ایجاد میشه . بشه این موضوع را تنظیم کرد .

electera
13-06-2015, 14:54
اگر بخوایین فقط سنس کنین و نمایش بدین که هیچ ولی اگر بخوایین با این دقت دستگاه عکس العمل نشون بده دچار مشکل میشین.
در این موارد فیدبک و تایمی رو برای تغییرات لحظه ای باید در نظر بگیرین و حتی تغییر 1 درجه در دستگاه تهویه لحاظ نمیشه در غیر اینصورت ممکنه دستگاه مدام روشن و خاموش بشه و بسوزه و در پست 5 که لینک شرکت سازنده اومده:
توضیحات :
1- برای تنظیم دما باید توجه داشت که دمای روشن شدن از دمای خاموش شدن نمی تواند کمتر باشد.
بطور مثال : برای اینکه دمای روشن را 27 درجه و دمای خاموش را 25 درجه انتخاب کنید ابتدا باید دمای خاموش را روی 25 تنظیم کرده سپس دمای روشن را روی 27 تنظیم کنید.
2- برای عملکرد بهتر دستگاه 8 دقیقه زمان تاخیر برای روشن و خاموش شدن کولر در نظر گرفته شده است یعنی زمانی که کولر بطور اتوماتیک خاموش شد باید حداقل 8 دقیقه بگذرد تا دوباره روشن شود و حداکثر بستگی به تشخیص سنسور دما دارد.

glimpser
13-06-2015, 23:46
درود
مورد تایم کنترل برای جلوگیری از روشن خاموش شدن پشت سرهم و جلوگیری از آسیب لازمه اما مورد حساسیت دما را با توجه تجربه مدل ساده ای که درحال حاضر خودم استفاده میکنم بسیار مهم و ضروری تر است
نکته دیگر امکان کنترل پمپ آب از طریق اندازه گیری مقدار رطوبت موجود در هوا است که تاثیر آن جای بررسی دارد .

glimpser
21-06-2015, 10:24
B1.PIC Interfacing Bluetooth HC05 - tutorials (You can see links before reply)

glimpser
21-06-2015, 13:56
فقط سوالی که برام پیش اومده اینه که آیا میشه همزمان هم دوتا سنسور را خواند هم روی عددها پردازش داشت هم با بلوتوث ارتباط گرفت یا اینکه pic استفاده شده برای این کار ضعیف است ؟

sadeghbakhshi
22-06-2015, 00:53
فقط سوالی که برام پیش اومده اینه که آیا میشه همزمان هم دوتا سنسور را خواند هم روی عددها پردازش داشت هم با بلوتوث ارتباط گرفت یا اینکه pic استفاده شده برای این کار ضعیف است ؟

در ان واحد نه شدنی نیست ولی با اختلاف زمانی خیلی خیلی کم که انسان متوجهش نمیشه بله امکان داره
حتی به نظرم بدون نیاز به سیستم ها بلادرنگ و همون روند سلسله مرتبه ای به یکی دوتا وقفه شدنیه

alghasi
22-06-2015, 01:47
سلام دوستان. مدتی تویه یه شرکت کار میکردم که استاندارد Ashray رو برای دما استفاده میکرد.
بهترین دما برای زندگی انسان 24 درجه با رطوبت 40% هست.
اما درسته رطوبت روی احساس دما اثر داره و واحد خاصی هم داره.
اما دلیل نمیشه شما دما رویه 24 نگه داری. معمولا دو سه درجه چیزی که افراد میپسندد متفاوته. یکی 24 یکی 26 یکی 22 که به حال شخص هم ربط داره. واسه همین ترموستان ها قابل تنظیمه.
بت اینکار شما کنترل بهتری امجتم میدی اما انرژی سیوینگ فرقی نمیکنه

glimpser
22-06-2015, 11:31
وقتی بخاطر کنترل رطوبت بجای دمای 21 با دمای 24 همون احساس آسایش 23 را بدست بیاورید این خودش بهینه سازی حساب میشه ولی هدف اصلی آسایش بیشتر است که تا نمونه ساخته و امتحان نشود نمیشه دقیقتر درباره مفید بودن عملکردش اظهار نظر کرد
نظرتان درباره اسنفاده از RH برای محاسبه چیست ؟
Measurement of temperature and relative humidity using DHT11 sensor and PIC microcontroller | Embedded Lab (You can see links before reply)

glimpser
23-06-2015, 18:49
امروز یکی از دوستان سیگاری پیشنهاد جالبی داد .
گفت با اضافه کردن یک سنسور دود میشه موقع سیگار کشیدن کولر را اتوماتیک مثلا برای 5 تا 10 دقیقه روشن کرد . البته نمیدونم که این موضوع عملی هست یا خیر

Sent from my SM-G7102 using Tapatalk

glimpser
27-06-2015, 20:18
با تشکر از کمک دوستان
You can see links before reply