PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : رزبری بخرم یا نه

sadeghbakhshi
13-03-2015, 01:36
به هر حال هرچی باشه ثمره ی چندسال فعالیت تو دنیای مجازی من هست
ولی نمیتونم اجازه بدم افرادی که برای یادگیری وارد یه همچین فضایی می شوند
درگیر مسائل بازاریابی بشن دچار انتخاب بین بد و بدتر
اینکه جنس چینی رو از کی بخرن
مثل دوران کنکور که الکی جو میدن بیایید کلاس اموزشی های ما شرکت کنید
اخرش هم با هزار زحمت میری دانشگاه کلی هزینه میکنی هیچی به هیچی

dariush_ab
13-03-2015, 01:44
سلام
من میخواهم برای انجام یکسری کارهای پردازش تصویر یک مینی کامپیوتر بخرم
چیزهایی که برای من مهم هست
1. اپن سورس باشه و بشه مثال ها و داکیومنت های زیادی براش پیدا کرد
2. کار کردن باهاش راحت باشه مثلا اتصال دوربین یا استفاده از پین ها و پریفرال ها
3. قیمت نسبتا پایین داشته
بخاطر همین من به رزبری رسیدم که هم قیمتش نسبتا پایین هست
و هم اپن سورسه
فقط چندتا سوال میمونه
اول اینکه چه زبانهایی رو برای برنامه نویسی میپذیره
دوم میشه این برد را با hdmi به کامپیوتر متصل کرد و تصویر رو روی مانیتور دید؟
سوم شاید یه خورده خنده دار باشه و میدونم open cv خیلی سریع تر هست ولی متلب رو میشه روی برد بی پلاس بالا اورد ؟ یا نه
یکسری چیزها من توی سایت متلب دیدم ولی نمیدونم بخاطر اینترنت من هست یا کلا مدلشه سایت متلب برای من خوب لود نمیشه
چهارم اینکه میشه وب کم رو به رزبری بی پلاس متصل کرد ؟
و سوالات دیگه که در اینده میپرسم

سلام.
همانطور که گفتم رزبری 2 گزینه خوبی به نظر میاد چون هم قیمتش مناسب هستش و هم دوربین مستقیم بهش وصل میشه و هم 4 هسته ای هستش.
1- تقریبا همینطوره.
2-تقریبا همینطوره.
3- همینطوره.
شما چه زبانی مد نظرتون هست؟
بله میشود.
متلب مال ویندوز هستش اگر در آینده ویندوز روش پورت بشه شاید. ولی باز هم احتمالش فوق العاده کمه چون ویندوز این برای پلت فرم آرم هستش و از طرفی یک گیگ رم احتمالا کم میاد! بهتره بیخیال متلب بشید.
بله میشود.
موفق باشید.

sadeghbakhshi
13-03-2015, 01:54

dariush_ab
13-03-2015, 02:37
سلام
ممنون از راهنمایهاتون
من سی شارپ کار کردم
ولی به نظر میاد باید پایتون هم یاد بگیرم
که من حتی نمیدونم پایتون رو توی کدوم ide مینویسند :(
میدونم open cv سریع تر هست ولی متلب یه خوبی داره اون هم اینکه با یه سرچ کوچک تو اینترنت میشه کلی مثلا برایش پیدا کرد
از تعریف یک ماتریس تا متوازن کردن هیستوگرام تصویر و غیره
حالا نمیشه از متلب یک خروجی بگیریم مثل همین خروجی های dsp بعد روی رزبری بریزیم؟
خواهش میکنم.
پایتان زبان سختی نیست و برای شما که سی شارپ یاد دارید مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
پایتان نیاز به ide خاصی نداره مثل زبانهای دیگر. اگر چه idle هستش.
نمیدونم بشه از متلب خروجی گرفت یا نه ولی بعید میدونم.

hossein1387
13-03-2015, 03:07
سلام

اول از همه پایتون یکی از آسون ترین زبان های برنامه نویسی هست. از طرف دیگه یکی از قدرتمندترین هاش هم هست. بنابراین اگر مفاهیم پایه برنامه نویس و شی گرایی رو بلد باشید پایتون رو به سرعت یاد میگیرید.
دوم اینکه متلب فقط برای ویندوز نیست. هم ورژن لینوکس متلب هست و هم ورژن یونکیس و هم ورژن OSX. ولی این اصلا دلیل نمیشه که شما روی رزبری بیاید MATLAB نصب کنید. مهمترین دلیل این هست که خیلی رم زیادی میکشه. همچنین خود نرم افزار خیلی حجیم هست.
حالا راه حل چی هست؟؟
همونظور که خودتون گفتین openCV یکی از بهترین کتابخونه های پردازش تصویر رو داره. خوشبختانه هم ورژن پایتون و هم ورژن C++ این کتابخونه موجود هست. از اونجا که Raspberry به صورت پیشفرض GCC (You can see links before reply) رو نصب داره میتونید از C++ هم استفاده کنید:
An image-processing robot for RoboCup Junior | Raspberry Pi (You can see links before reply)

این هم اموزش openCV با پایتون:
OpenCV-Python Tutorials OpenCV 3.0.0-dev documentation (You can see links before reply)

sadeghbakhshi
13-03-2015, 03:32

dariush_ab
13-03-2015, 11:33
سلام
در همین حین (یا هین :mrgreen:) من یک سری سرچ زدم
یه فایل سی مگی هست که باید دانلود بشه
و توی مکتب خونه هم یکسری اموزشهای زبان انگلیسی برای پایتون پیدا کردم
یه اموزش 600 مگی هم فیلم اموزشی پروژه محور فارسی یافتم
فقط من یک چیزی رو متوجه نشدم
اون هم اتصال hdmi هست
مانیتور من hdmi نداره
ولی پشت کیس پورتش هست
یعنی میشه رزبری رو به pc متصل کنم و مانیتور هم سر جای خودش بمونه؟
راستی کارت گرافیک هم ندارم و گرافیکم ان برد هست

خیر مهندس.
پورتی که کیس داره یا لپ تاپ داره مثل همون پورت رزبری خروجی هستش نه ورودی.
شما بایستی خروجی hdmi برد را به ورودی hdmi مانیتور متصل کنید.
تبدیلها هم کار میکنن اما تضمینی در کارکرد صحیح اونها نیست.
قیمت مانیتورها الان تقریبا خوب شده!
موفق باشید.

dostajn
13-03-2015, 11:47
سلام
اکتاو هم می تونه براتون کزینه خوبی باشه ها:
Rasperry Pi - Octave (You can see links before reply)
MATLAB Programming/Differences between Octave and MATLAB - Wikibooks, open books for an open world (You can see links before reply)

aminta
13-03-2015, 18:00
سلام
:hi:
پردازش تصویر - opencv (You can see links before reply)
اوکتاو تولباکس های پردازش تصویر متلبو نداره بنابراین بدرد نمیخوره!
یک چیز خیلی مهم که اخیرا بهش رسیدم نوع ارتباط دوربین با مینی پی سی هست
اگر از وب کم استفاده کنید چون ارتباط سریال هست و عموما وب کم ها سرعت بالایی ندارند پردازشتون real time نمیشه
بهتر از دوربین هایی مثل دوربین خود رسپری که با کابل فلت متصل میشه استفاده کنید چون دیتا به صورت موازی روی پایه ها میاد و کمتر به محاسبات نیاز هست و به تبع سرعت پردازشیتون بالا میره !!
البته کوبی هم اسما همچین مدل هایی از دوربینو را ساپورت میکنه ولی من ندیدم کسی راه انداخته باشه!
در ضمن opencv را میشه با همونزبان اصلیش یعنی c++ کار کرد با QT توی رسپری و ....
به نظر من اول ببینید چرا میخواید این کارو بکنید چون میشه همون opencv با اوبونتو روی pc خونه هم تست کرد :| آیا واقعا کارتون جوری هست که نیاز به پرتابل بودن داره؟(مثلا ربات)
مثلا نمیشه با دورین های تحت شبکه و یک pc معمولی انجامش داد؟
و ....
اگه مایل به استفاده از متلب هستید روش دیگه هست
گوشی اندرویدی خود را تبدیل به دوربین پردازش تصویر کنید :wink:
مایل بودید بیشتر میگم
موفق باشید!

sadeghbakhshi
13-03-2015, 18:18

aminta
13-03-2015, 18:36
راسیاتش به نظرم اگه پردازشتون قراره با عکس باشه و خیلی real time نیست رسپری b+ بهتره؟!!!!
چرا؟
چون اولا این ویندوز 10 چیز حساب شده ای نیست! و تازه با ویندوزی که روی PC معمولی ران میشه فرق داره همون WINCE هست که مایکروسافت برای هماهنگ کردن سیستم هاش گذاشته البته مطمئن نیستم ولی اینطور به نظر میاد به هر حال ...
الان قیمت رسپری پای بی + شدیدا افت کرده در ایران چون جو رقابتی و ...
و هزینه هم برای شما مهمه!
البته بگم برای کسی که کار پردازشیش سنگینه تعداد هسته ی CPU از همه چی مهمتره!!!
مثلا همین دو هسته بودن کوبی 2 خیلی تفاوت داره با نسخه تک هسته ایش!
یکی را میشنام با رسپری بی FACE DETECT انجام داد یکم حجم تصویر کم کرده و ... 1 ثانه دیلی اخرش داشت!
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
اون دوربینو منم دارم خیلی خوبه یک نمونه کد پایتونم باسه راه اندازیش با رسپری هست :)
البته قضیه وب کم که گفتم در مورد این دوربین هم صدق میکنه کمو بیش چون یوارت هم سرعتش کمه ! از av استفاده کنید بهتره فک کنم .....
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
امیدورام اگه این کارو شروع کردید تا اونجا که مقدوره به بقیه هم اموزش بدید
موفق باشید :0013:

sadeghbakhshi
13-03-2015, 19:19

aminta
13-03-2015, 20:50
داری نیمرو میشی :) شوخی کردم اگه قرار باشه هزار نفر یک راه هزار بار برن و از دیگران نپرسند که ... خود منم از تاپیکای شما خیلی استفاده کردم :wink:
EASY CAB سرچ کردم ماله تاکسیه :| اینو نفهمیدم چی هست!
اگه منظورت از دانگل USB همون دانگل های USB WIFI هست بهترین روش تجربه دیگرانه!
همین دانگل هایی که کویر یا افتاب رایانه داره بهش میخوره!
راسیاتش نظر شخصیمو بگم اینکه لینوکس فوق العاده با پایتون مچ هست و یک جورایی هر برنامه تو لینوکس بخوای با پایتون گیر میاد! :)
ولی برای طراحی GUI به شخصه نظرم رو کیوت هست هر چند خودم تازه کارم توش ولی خوب مولتی پلتفرم و رایگان و رو به گسترش مثلا تیم ویور و یا وایبر برای PC با QT نوشتند
البته کیوت منظورم از نظر IDE هست (بحثیه این باسه خودش !)
اینی که گفتم کلی بود نه برای پردازش تصویر
اما اگه برا پردازش تصویر میپرسی!
OPENCV که بیشتر تو نت کار شده با C++ و کامپایلر ویژال استدیو بوده که البته چون C++ هست میشه با QT روش کار کرد و جالبه که کتاب فارسی هم روش داریم! :o
من خودم رفتم سمته پایتون چون آسونتر بود و برای برقراری ارتباط سریال و ... هم دردسرش خیلی کم بود!
حقیقتش سلیقه ای هست ولی اگه بعدا میخوای کاری مشابه روی یک دیوایس دیگه مثل PC یا WINCE کار کنی شاید با سی پلاس بهتر باشه
چون میتونی با همون کیوتی رو کامپیوتر کار کنی و یا بیاریش روی VISUAL.STUDIOو از سایر تولباکس و ... ویژال استفاده کنی
البته بگم فرق چندانی نداره چون توابع شبیه هم هستند شاید بهتر باشه روی سرعت اجرای هر کدوم یک سرچ بزنی چون یکیشون زبان تفسیریه و دیگری کامپایلری!
یک کتابخونه دیگه هست به اسم SIMPLE CV من آخرش رفتم سراغ اون
یک کتابخونه بر اساس OPENCV و پایتون هست که ساده تر شده و بیس علمی زیادی نمیخواد! :)
البته خوب سرعتش کمتر از خود OPENCV هست.ولی برای من می ارزید چون آموزش سایتش فوق العاده بود :018:
به نظرم شاید بد نباشه ببینی منبع با رسپری پای باسه کدوم بیشتره چون منبع و آموزش خیلی مهمه :[
موفق باشی

sadeghbakhshi
13-03-2015, 21:41

dariush_ab
13-03-2015, 21:50
سلام
نه منظورم از ایزی کپ این کارت کپچر هست چون خیلی ها به همین اسم میشناسنش

You can see links before reply
و منظورم فقط برای انتخاب زبان پردازش تصویر نیست
بیشتر راحتی برنامه نویسی هست که پردازش تصویر یک بخشش هست
مثلا راه اندازی پریفرال ها اتصال به بردهای مختلف
سوکت نویسی و . . .
و اینکه سرعت کدوم بالاتره
حالا به نظرتون مدل بی + بخرم یا مدل ورژن دو چهارهسته ای
راستی مگه من تاپیک مفید هم داشته ام خودم نمیدونستم

دقت کنید که رزبری تک هسته ای کند هستش!

aminta
13-03-2015, 22:21
سلام
مومن اینکه easy cap هست نه easy cab ! :)
والا اینو نمیدونم ولی خیلی رو این جور چیزا حساب باز نمیشه کرد کلا چیزی که نیاز به کامپایل ماژول و کرنل و .. باشه حسابی روش نیست
آقای عباسی شاید بهتر بدونند
برای اتصال دوربین خود دوربین رسپری بهتره باشه فک کنم!
25 تومن گرونتره از706 VC !
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
سرعت کدوم بهتره را نمیدونم باید سرچ کنید ولی احتمالا سی پلاس! (کامپایلر سریعتره فک کنم!)
%%%%%%%%%%%%%%%%
2 را بگیرید خودتون خلاص کنید ;) ایشالا مشکلی نباشه !:125:
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
تو 1100 تا نوشته یکیش به کار میاد ! :wink: باسه ما که اومده!
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
حقیقتا میگم بهترین کار اینه ببینید برا رسپری کدوم مثالاش بیشترن که حدس میزنم پایتون باشه مخصوصا تو شبکه!
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
ماژول PIXY CAMCMU5 را هم سرچ کنید فوق العادس! فقط گرونه :) 460 تو ایران میفروشن

dariush_ab
13-03-2015, 23:29
سرعت کدوم بهتره را نمیدونم باید سرچ کنید ولی احتمالا سی پلاس! (کامپایلر سریعتره فک کنم!)

بله همینطوره. C++ به دلیل اینکه توسط کامپایلر به زبان ماشین تبدیل میشود سریعتر هستش.

python is an object oriented script language while c++ is an object oriented compiling language

alghasi
14-03-2015, 01:42
تو پرانتز میگم شابد به دردتون خورد
با delphi و c builder هم واسه اندروید میشه کد زد و و بد نیست چون بدون تغییر کد واسه pc هم اجرا میشه.
در مورد متلب باید باید بگم که از توابع کتاب خونه ای ریاضی intel استفاده میکنه. و چون ابن برد ها از cpu های arm استفاده میکنن متلب نمیتونه روشون اجرا بشه. ولی احتمالاً بزودی یه فکری براش میکنن

electera
14-03-2015, 11:48
حالا که همه گفتن منم بگم :mrgreen:
آقا اندروید open cv رو ساپورت میکنه ولی خودم هنوز باهاش کار نکردم. اگر بتونین سمپل پیدا کنین و روش کار کنین کار جالبی میشه.

dariush_ab
14-03-2015, 13:46
حالا که همه گفتن منم بگم :mrgreen:
آقا اندروید open cv رو ساپورت میکنه ولی خودم هنوز باهاش کار نکردم. اگر بتونین سمپل پیدا کنین و روش کار کنین کار جالبی میشه.

سلام.
این مورد در برنامه هستش.:0013:

SarCubie
14-03-2015, 22:28
اگه روی این رزبری جدید اندروید نصب نمیشه ،به نظرم ارزششو نداره بگیری.
تنها خوبی رزبری پای اینه که خیلی در اینترنت روش کار کردن و کاملا پشتیبانی شده ست.
اگر یکم وقت بذاری همین برنامه های پایتون که واسه رزبری نوشتن میشه برای کوبی برد هم استفاده کرد.اینطوری دیگه خودت مجبور میشی کدها رو بفهمی و یادبگیری!

dariush_ab
14-03-2015, 23:09
اگه روی این رزبری جدید اندروید نصب نمیشه ،به نظرم ارزششو نداره بگیری.
تنها خوبی رزبری پای اینه که خیلی در اینترنت روش کار کردن و کاملا پشتیبانی شده ست.
اگر یکم وقت بذاری همین برنامه های پایتون که واسه رزبری نوشتن میشه برای کوبی برد هم استفاده کرد.اینطوری دیگه خودت مجبور میشی کدها رو بفهمی و یادبگیری!
سلام.
مهندس راست میگید. اگر رزبری تک هسته ای می بود اصلا پیشنهاد نمیدادم ولی خوب این 4 هسته ای شده و رمش هم 1 شده. میشه روش حساب کرد.
البته هنوز مشکل السیدی برای رزبری هستش!
برای اندروید یک کارایی دارن میکنن:
[RD]Android 4.4.4 - XDA Forums (You can see links before reply)

sadeghbakhshi
15-03-2015, 00:32

dariush_ab
15-03-2015, 01:28
اول اینکه الان هرکسی بدون داشتن علم برنامه نویسی یا الکترونیک داره میره سراغ اندروید(بازار کار رو به سمت اشباع شدن میبره)

منظورتون بچه های ایران میکرو که نیستن؟:0013:

دوم اینکه اندروید به نظر من سیستم عامل بهینه ای نیست میزان رم و سی پی یو ها دقت کنید به خصوص در مقایسه با وینفون

وینفون چی هستش؟ نشنیدم. اتفاقا اندروید به دلیل محدودیتهایی که پلت فرمش داره چون مصرف باتری و ... ناگزیر هستش مدیریت بهتری داشته باشه.

سوم اینکه دات نت اپن سورس شده و چند وقت دیگه هم نسخه های کرک شده VS 2015 راهی بازار میشه

فکر میکنم آینده اندروید بیشتر دست android studio باشه تا visual studio.

و چهارم اینکه من کنسولی مبتنی بر اندروید ندارم بجز موبایل قبلیم که به اعماق زمین نفوذ کرد

مگه این رزبری اولین بردی هستش که تهیه می کنید؟ من فکر کردم کیوبی هم دارید.

حال اونهایی که میخواهند با اندروید کار کنند میتونند ویفرموزی بخرن (Banana pi)

این مثل کیوبی هستش ولی شکلش شبیه توت فرنگی (رزبری) شماست.:0013:

راستی درمورد اپن سی وی هم اندروید رو در ساپورت میکنه که میتونید از سایت زیر دانلود کنید
DOWNLOADS | OpenCV (You can see links before reply)

بله همینطوره.:wink:

(از فردا بچه ها میرن کویر کوبی رو مرجوع میکنند رزبری بخرن)

کیوبی مشکل تصویر رزبری رو نداره و کلی خروجی تصویر داره. کلا باید ببینید برای چی میخواین بعد برد تهیه کنید.

sadeghbakhshi
15-03-2015, 03:14

electera
15-03-2015, 12:39
با چندتا از جمله هاتون خیلی مشکل دارم:

اول اینکه الان هرکسی بدون داشتن علم برنامه نویسی یا الکترونیک داره میره سراغ اندروید(بازار کار رو به سمت اشباع شدن میبره)
دوست عزیز اگر اصول برنامه نویسی رو بلد باشید دیگه چه علمی لازمه؟؟!!! بله برای موبایل به دلیل سمپل های فراوون سریع کپی پیست میکنن درست اما برای کار با این بردها و استفاده کامل از سخت افزار نیازه علمشو داشته باشین و اینم یک حسن هستش که سریع میرن سراغش حتی بدون داشت علم!!
حالا اشباع بشه یا نشه با اندروید یا بدون اندروید آیا بنظر شما برای مشتری یا کارفرمایی که به شما سفارش میده و خروجی میخواد آیا برای شما تعیین میکنه با چه زبانی یا در چه سیستم عاملی برنامه بزنین؟؟ در یک دستگاه صنعتی و خیلی وقتها تجاری خروجی پایدار و عملکرد مطلوب مهمتره.

دوم اینکه اندروید به نظر من سیستم عامل بهینه ای نیست میزان رم و سی پی یو ها دقت کنید به خصوص در مقایسه با وینفون
اتفاقاً اندروید بهینه است چون کدهای اون روی هر سخت افزاری اجرا میشه ولی وینفون و ios سخت افزارشون مشخص و محدوده!!

سوم اینکه دات نت اپن سورس شده و چند وقت دیگه هم نسخه های کرک شده VS 2015 راهی بازار میشه
دات نت اوپن سورسه ولی سیستم عامل اوپن سورس نیست و اونم مجبور شد چون همه رقباش این کارو کرده بودن و استفاده وینفون برای نمایشگر زیر 5 اینچ رایگانه و برای بزرگتر از اون نیاز به هزینه لایسنس هستش. و همین win ce نیاز به تهیه لایسنس داره و نهایتش اینجا بتونین بفروشین.
یک سوال و اینکه برد توسعه با پورتهای آزاد جهت توسعه از ویندوز فون و ios زیر 70 دلار سراغ دارین؟؟

توی هر سایتی بری یکسری ها هستند که بدون مقدمه زدن تو کار اندروید
بنظر شما چه مقدمه ای برای برنامه نویسی نیازه؟؟
قبلاً رسم بود بخاطر کمبود منابع میومدن از صفر تا صد یک موضوعی رو میزاشتن و بعد اونو توسعه میدادن که بنظرم الان اشتباهه چون در این حالت باید کل اینترنت رو توی اون فروم کپی کنی و جالب اینکه بازم کامل نیست!!!
در این فروم ها باید به نکات خاص سخت افزاری و مسائلی که در سایتهای تخصصی برنامه نویسی به اون پرداخته نمیشه بپردازیم نه اینکه چند ماه دنبال این باشیم که تازه از کجا شروع کنیم!
کمی تمرین در سرچ صحیح هر موضوع میتونه ما رو از پرداختن بی مورد به مقدمه چینی ها بی نیاز کنه.

الان تا ورژن 8.1 به طور رسمی منتشر شده و نسخه ی غیر پایدار 10 برای برخی از مدل های لومیا
یعنی شما برای انجام پروژه هاتون میخوایین از گوشی لومیا استفاده کنین؟؟؟

منم تاکید میکنم وینفون به درد بردهای توسعه و سیستم های امبد نمیخوره بجز موبایل و کاربردهای عمومی
نکته آخر اینکه رزبری برای کاربردهای مشخص و سبک تا متوسط خوبه و هدفش هم همین بوده و این نوع بردها برای اینترنت اشیاء ایده آل هستند.
پیشنها میکنم اصولی قدم بردارین تا بعداً دچار هزینه مجدد نشین و برنامه و سخت افزارتون طوری باشه که اگر نیاز به قدرت پردازش بیشتر داشتین فقط با یک هزینه بتونین بدون تغییر برنامه اونو اجرا کنین یا اگر برنامه سبک بود بتونین از سخت افزار سبک و ارزان جهت تحویل به کارفرما استفاده کنین.
موفق باشین.

SarCubie
15-03-2015, 21:06
یه چیزی رو هم بگم، هرچی از این تکنولوژی های پیشرفته تر و پیچیده تر میاد در بازار،
به این نتیجه میرسی که پروژه ها را با کمک دیگران و چند نفره انجام بدی، تا دچار سردرگمی و سرخوردگی نشوی
اما نمی دونم برای ما همه چیز برعکسه هرچی زندگی پیچیده تر میشه، منزوی تر میشویم
دلیلش میتونه این باشه که مدرنیزم و تکنولوژی بدون وارد کردن و درک فلسفه و کاربرد آن به خورد ما داده میشه!

sadeghbakhshi
16-03-2015, 00:50

electera
16-03-2015, 12:57
شرکت یا پیمانکار یا مهندسی که کارش خوب باشه و کیفیتش مطلوب باشه همیشه مشتری خودشو داره.
تابلو سازای زیر پله ای همونطوری که میان همونطوری هم میرن و بازارشون در حد و حدود محله یا نهایتاً درصد کوچکی از شهرشونه.
در همین زمینه تابلوهای روان و شهری و فول کالر و VMS جاده ای در کل کشور فقط سه تا چهار شرکت قوی هستند که سازمانها و شرکتها ازشون خرید میکنن و اینا هستند که میتونن تو مناقصه ها شرکت کنن و نه اون زیرپله ای ها و بعضی وقتها یک فروش آنها معادل کل سود زیرپله ای ها هستش.
بزرگترین و باکیفیت ترین و گرون ترین اونها هم شرکت تتا الکترونیک هستش، جالبه اونها هم از جای کوچکی مثل زیر پله شروع کردن و چهار دانشجو بودن ولی اصولی قدم برداشتن و کیفت و خدماتشون عالیه و الان تو البرز یک خط تولید بزرگ و یک مجموعه قوی دارن.

و استفاده از لومیا داخل پروژه چه ارتباطی داره ؟
مگه شما که اندروید کار میکنید میرید گلکسی رو داخل پروژه استفاده میکنید؟
منظورم اینه که سخت افزارهای توسعه ویندوز جدید نیست و با گوشی هم صرف نمیکنه و برای نسخه های قدیمی قیمت ها بالا و امکانات کمه.
برای کار با اندروید همین الان صدها سخت افزار قوی و ضعیف، ارزون و گرون وجود داره که بر اساس نیازم تو پروژه یکیشو انتخاب میکنم.

ویندوز سی ئی توی صنعت خیلی استفاده شده
ce قبلاً روی سخت افزارهای مشخص پورت شده و درایورهای سخت افزاری اون برای سخت افزارهای مشخص آماده ست و شما هیچ وقت نمیتونین هر lcd یا نمایشگر خاصی رو به اون متصل کنین و حتما از سخت افزارهای محدود در بازار باید استفاده کنین.
مثلاً برای یک پروژه یک LCD با تاچ خاص رو که چیپ اینتل داشت دوستان نتونستن در چند ماه اونو پورتش کنن و مکاتبات با سازنده به دلیل تحریم ها بی نتیجه بود.
موفق باشین.

dariush_ab
16-03-2015, 15:55
ce قبلاً روی سخت افزارهای مشخص پورت شده و درایورهای سخت افزاری اون برای سخت افزارهای مشخص آماده ست و شما هیچ وقت نمیتونین هر lcd یا نمایشگر خاصی رو به اون متصل کنین و حتما از سخت افزارهای محدود در بازار باید استفاده کنین.
مثلاً برای یک پروژه یک LCD با تاچ خاص رو که چیپ اینتل داشت دوستان نتونستن در چند ماه اونو پورتش کنن و مکاتبات با سازنده به دلیل تحریم ها بی نتیجه بود.
موفق باشین.

به نظر من هم کار با سیستم عاملهایی که اوپن سورس نیستن زیاد جالب نیست و دردسرهای خاص خودش رو داره.
به نظر من اندروید و به ویژه لینوکس که community بزرگی پشتش هستن انتخاب های بهتری میتونن باشن.

sadeghbakhshi
17-03-2015, 19:50

dariush_ab
17-03-2015, 21:01
سلام
من یکسری کتاب برای رزبری دانلود کردم
ولی همشون برای مدل b هست
و از اونجایی که من میخواهم مدل b ورژن 2 را بخرم
به نظرتون این اموزش ها به کار من میاد؟
حالا اموزشهای پایتون یا زبان سی و لینوکس
اخه هسته ی این دو برد متفاوت هست
کسی کتابی برای رزبری ورژن 2 داره که در اختیارم بزاره؟
باتشکر
سلام.
فکر نکنم کتابی خاص رزبری 2 تاکنون چاپ شده باشد.
از طرفی هم تا جایی که شنیدم گفته شده که موارد مربوط به رزبری قبلی برای رزبری جدید قابل استفاده هستند.
موفق باشید.

SarCubie
18-03-2015, 18:40
مثله اینکه آقا صادق تصمیمشو گرفته! من که دل خوشی از این ایبوک های اینترنتی و اطلاعات مفتی که در اینترنت هست ندارم، انگار هرچی اطلاعات از این رسانه های رایگان بگیری، بعد از مدت کوتاهی مثل آتشفشان از مغزت می پره بیرون، به خصوص اگر بدون رعایت حقوق معنوی و کپی رایت باشه ... دنبال یک راه حلی هستم که وابستگیمو به این اطلاعات آتشفشانی کم کنم، مثلا خریدن همین پکیج های آموزشی یا استفاده از کتاب های خریداری شده و ترجیحا از نوع کاغذی،استفاده از متن باز و....

dariush_ab
19-03-2015, 01:18
مثله اینکه آقا صادق تصمیمشو گرفته! من که دل خوشی از این ایبوک های اینترنتی و اطلاعات مفتی که در اینترنت هست ندارم، انگار هرچی اطلاعات از این رسانه های رایگان بگیری، بعد از مدت کوتاهی مثل آتشفشان از مغزت می پره بیرون، به خصوص اگر بدون رعایت حقوق معنوی و کپی رایت باشه ... دنبال یک راه حلی هستم که وابستگیمو به این اطلاعات آتشفشانی کم کنم، مثلا خریدن همین پکیج های آموزشی یا استفاده از کتاب های خریداری شده و ترجیحا از نوع کاغذی،استفاده از متن باز و....
بله.خواندن از روی کتاب واقعی یک چیز دیگست.:0013:
ولی خوب همیشه نمیشه. یک جورایی همه وابسته شدیم.
یک روز به یکی از استادها گفتم من اگر نخوام کامپیوتر یاد بگیرم و اصلا اگر نخوام کامپیوتر داشته باشم باید به کجا مراجعه کنم؟؟؟!!:mrgreen:

dariush_ab
19-03-2015, 03:13
احتمالا به بیرون راهنمایتون نکرد ؟ :mrgreen:

اقا من میخواهم یه ال سی دی 1602 بسازم
به تنهایی میشه ولی بدم نمیاد گروهی کار کنم
کسی پایه هست
برای پیاده سازی هم از پروتئوس استفاده کنیم

نه مهندس. من معمولا با استادها دوست هستم.:0013: اکثرا هم از من کوچکترن جرات نمیکنن:0013:
مهندس یعنی چی که میخواین السیدی بسازین؟
این پست مربوط به یک قضیه دیگه هستش. هشدار میدم اگر تخلف کنین این پست رو حذف میکنم:0013:
میگم از رزبری چه خبر. به دستتون رسید؟
منتظر خبرهای جدید شما از این برد هستیم....
موفق باشید.

sadeghbakhshi
19-03-2015, 06:33

dariush_ab
19-03-2015, 09:56
نه دیگه متاسفانه تموم شده
فکر کنم بعد عید دوباره کویر بیاره
من هم تا اون موقع پایتون کار میکنم
و به کارهای عقب افتاده ام میرسم
به احتمال زیاد هم تا بعد عید قیمتش افت میکنه
چون هردو مدل اخری یعنی بی پلاس و ورژن دو 35 دلار هست
پس چرا مدل جدیده گرونتر میشه (خب جدیده دیگه) :mrgreen:

ال سی دی 1602 هم همون ال سی دی 2 در 16 خودمون هست
ولی یک برد کوچک که یه میکروکنترلر داره میاد ارتباط پارالل رو به صورت i2c در میاره
این ال سی دی چون فقط دوتا پایه ی i2c میخواد و این ها هم اشغال شدنی نیست
برای بردهایی مثل رزبری خیلی بهتر هست
البته برای دیباگ کردن برنامه های میکروکنترلری هم میشه استفاده کرد
من توی بخش pic هم پست زدم

خوب این که تبدیلش هست و قیمتش هم که زیاد نیست.

sadeghbakhshi
19-03-2015, 17:09

dariush_ab
19-03-2015, 18:35
خب اره تبدیلش هست
ولی کی داره؟
من تو ایران ندیدم بخاطر همین میگم بسازیمش
چرا تو ایران هست. بگردید پیدا می کنید. تو یک فروشگاه اینترنتی!

dariush_ab
21-03-2015, 10:16
سلام
این طور که من متوجه شدم سیستم عامل بردها از روی نند یا SDکارت بالا میاد
حالا برد رزبری که نند نداره سرعت بوتش چقدر میتونه باشه
و یه سوال فنی
پروتکلهایی مثل pwm که نداره رو چطوری میشه ایجاد کرد
بجز استفاده از یک میکروکنترلر در کنار رزبری
میشه به صورت صفر و یک کردن یک پین این کار رو انجام داد ولی مزیت اصلی
pwm اینکه cpu رو درگیر نمیکنه و حتی میشه رو مد اسلیپ سوئیچ کرد
ولی در این راه حل cpu رو درگیر میکنه

و یه سوال دیگه چرا رزبری از بردهایی مثل کوبی (یا کیوبی) بیگل یا مری ارزون تر هست
فقط بخاطر نداشتن vga و نند هست ؟
میزان رم که یکی هست و تعداد هسته ها هم دو برابر

در مورد lcd 1602 هم به نتیجه رسیدم
یک ای سی به اسم PCF8574 از شرکت فلیپس هست که پوتکل i2c رو به پارالل تبدیل میکنه
توی این ال سی دی ها هم از همین استفاده کردن و قیمتی حدود attiny2313 داره
سلام.
خوب همانطور که گفتین سرعتش وابسته به سرعت کارت اس دی داره. البته توجه داشته باشید که سرعت تنها به این مورد بستگی نداره. شاید مثل یک پردازنده i5 باشه با هارد 5400 که اگر خواندن و نوشتن هارد زیاد باشه پردازنده باید همش منتظر بمونه. نمیدونم تا چقدر سرعتها متناسب هستند.
نمیدونم چرا قیمتها متفاوت هستش!؟؟
بله فکر کنم آیسی همین بود.