PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : منبع تغذیه لپتاپ

piremard
01-12-2009, 12:37
سلام
خسته نباشید
یه عدد شارژر لپتاپ دچار مشکل شد
برای تعمیر بازش کردم
3 تا فت داشت که همه رو عوض کردم .
یه دیود نخودی هم داشت که بازار معادلشو داد .
اما باز هم مثل قبل مشکل داره
مشکلش اینه که در حالت عادی (بدون بار) ولتاژ رو درست می ده (مثلا 17 ولت)
اما وقتی بار قرار می گیره در خروجی دیگه قاطی می کنه ! ولتاژش می ره رو 3 ولت باز میاد 0 میشه و اصلا ثابت نمی مونه و چون خیلی میاد پایین اصلا نمی تونه باتری رو شارژ کنه . (توی خروجی از یه مقاومت 10 ام وات بالا به عنوان بار استفاده کردم)
مشکل از چی می تونه باشه ؟ نه خازنی ترکیده و نه مقاومتی سیاه شده .

ضمنا وقتی توی خروجی مقاومت رو قرار میدم یه صدای تیک میاد از مدار و وقتی مقاومت رو خارج می کنم هم دوباره صدای تیک میده (عین صدای رله) مگه رله دارن اینا ؟ 8O اون صدا از چیه ؟ باید باشه ؟

afshin2001
01-12-2009, 16:48
سلام دوست عزيز
منابع تغذيه يه مدار فيدبك دارن برا كنترل دنبال اون بگرد.

piremard
02-12-2009, 01:56
سلام دوست عزيز
منابع تغذيه يه مدار فيدبك دارن برا كنترل دنبال اون بگرد.

خوب اینکه واضحه ! ولی دقیقا دنبال چه قطعه ای باید گشت ؟
اون صدا از چیه ؟

Reza_Fallah
02-12-2009, 19:44
درود
دوست عزیزم یه ترانس کوچیک تو شارزر باید باشه چک کردین که سالمه یا نه؟

piremard
02-12-2009, 20:19
درود
دوست عزیزم یه ترانس کوچیک تو شارزر باید باشه چک کردین که سالمه یا نه؟

بعید می دونم مشکل از اون باشه !
چون در حالت بدون بار من ولتاژ استاندارد رو دارم .

اون صدای تیک تیک رو کسی نمدونه از چیه هنوز ؟

Reza_Fallah
03-12-2009, 13:43
درود دوست عزیزم ممکنه که اشکال ازون باشه جون تو حالت بی باری مشکلی نداری ممکنه سیم پیچ ترانس آصیب دیده باشه به هر حال به نظرم ضرر نداره یه چک بکنی موفق باشی

robatic
17-03-2010, 01:03
در اینجور منابع تغذیه ها از یک اپتوکوپلر به عنوان فیدبک جهت تنظیم ولتاژ استفاده شده است احتمال آسیب دیدن آن وجود دارد اینم چک کنید.

Division
17-03-2010, 03:24
يه احتمال ديگم وجود داره كه اكثراً خيلي كم بهش توجه ميشه اونم اينكه امكان داره خازن وردي و يا خروجي آسيب ديده باشن اما به ظاهر اصلاً نتركيده باشن ii998)

اما صدايي كه ميگين از مدار مياد شك نكنيد كه از ترانسه و به يه احتمال ديگه ترانستون معيوبه :wink:

arsalan681
17-03-2010, 11:23
اون صدای تیک تیک مربوط به اپتو کوپلر هست و لی افت ولتاژ دوتا علت داره یک لحیم سردی دو خرابی خازنهای خروجی
در ضمن شما باید عملکرد مدار رو بدونید همینطور قطعه عوض کردن کمک نمیکنه

1nafar
17-03-2010, 11:49
سلام
معمولا توی تغذیه های سوچینگ بیشتر خرابی مربوط به قطعات زیر هست :
1- اگه مسیر ولتاژ ورودی رو دنبال کنید ، به یه دونه پل دیود میرسید . ممکنه یکی از دوید های این پل سوخته باشه و پل به صورت نیم موج کار کنه .
2- در همون مسیر بالا یه دونه مقاومت ntc وجود داره که با گرم شدن مقدار جریان رو کم میکنه . اون رو عوضش کنید
3- در مسیر خروجی هم یه قطعه وجود داره که یک یکسوساز تمام موج سر وسط هست ( مثل یک ترانزیستور هست ) ممکنه یکی از دیود های داخلی اون معیوب شده باشه . ( دو تا دیود توی یک محفظه هست 9
4- در صورتی که بخش سویچینگ به صورت پل هست ( یهنی قبل از ترانس دوتا ماسفت وجود داره ، یا توی مدار دوتا اپتوکوپلر وجود داره ، یا به غیر از تارنس اصلی یه ترانس کوچک دیگه هم هست ) به دنبلا عیب توی مدار فید بک باشید .