PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : [سوال] اتصال موتور dc به آردوینو

mgh67
07-03-2015, 07:39
سلام دوستان
من مهندس نیستم و فقط یک پروژه کوچیک رو برای خودم می خوام بسازم ولی به یک مشکل کوچیک بر خوردم.
من یک برد آردوینو دارم که قرار 2 عدد پمپ آب dc 12 ولت رو روشن و خاموش کند من برد را به یک عدد رله مخصوص همین بردها متصل کردم و این برد راحت و بدون مشکل هر کدام از این کانال های رله را روشن و خاموش می کند و هیچ مشکلی ندارم، اما وقتی پمپ های آب رو وصل می کنم هر بار که یکی از موتورها روشن می شوند در زمان خاموش کردنش برد ریست می شود و دوباره همه چیز از اول.
من رله را به برد وصل کردم و بعد با یک منبع تغذیه جدا برای پمپ ها که به com و no رله وصل شده موتور ها رو تغذیه می کنم،تو یکی از سایت ها دیدم که این مشکل بخاطر این که باید یک قطعه دیگه (توی اون فیلم از ترانزیستور )استفاده کنم.حالا می خوام بدون از چی استفاده کنم مثلا اگر همون ترانزیستور برم فروشگاه بگم با چه مشخصاتی می خوام و اون رو گرفتم چطوری توی مدار کار بزارم(نحوه وصل کردنش)؟
من رشتم الکترونیک نیست لطفا ساده توضیح بدید ممنونم.

rozeh
07-03-2015, 16:39
اسکماتیک(شماتیک) کل مدارتون رو قرار بدید. تا بشه بهتون کمک کرد.
به نظر مداری که بستین اصلا اصولی نیست.

mgh67
08-03-2015, 12:44
اسکماتیک(شماتیک) کل مدارتون رو قرار بدید. تا بشه بهتون کمک کرد.
به نظر مداری که بستین اصلا اصولی نیست.

دوست عزیز چی اشتباه بستم؟!
رله که شیلد رسمی آردوینو پین دیجیتال فقط داره؟! ورود و خروج رله هم که معلوم؟!

یک بنده خدایی گفت باید سر راه موتور dc دیود 1n4007 ببندی تا توی کار میکرو اختلال ایجاد نکنه نویزش؟!

mstkmn
08-03-2015, 18:48
سلام
موتور یه بار سلفی هست و در زمان قطع رله نویز شدیدی ایجاد میکنه که شما با قرار دادن یه دیود هرزگرد دو سر موتور میتونی این نویز رو از بین ببری.
البته این مورد درباره بوبین خود رله هم وجود داره که ممکنه توی مدار اون دیود وجود داشته باشه یا مثلا اگه از uln استفاده کرده باشه داخل خودش دیود داره.