PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : یه ایده برای USB-JTAG for ARM

sam7
27-11-2009, 06:34
سلام دوستان
گمونم همه شما با پروگرامر wiggler که رو پورت parallel کار میکنه آشنایی داشته باشید.
کسی میدونه این امکان هست که با تبدیل USB – Parallel اون رو به USB-JTAG تبدیل کرد یا نه؟
میشه ازش تو keil استفاده کرد؟ منظورم هم programmer و هم debugger هستش.
اگه کسی قبلا همتحان کرده لطفا به منم بگه
لطفا اگه میشه راه دقیقش (مثلا استفاده از FT245) و اگه نمیشه دلیلش رو بگید.

kavir
27-11-2009, 11:56
سلام
دقیقا نمی دونم ft245 بتونه شبیه سازی کامل پورت پارالل انجام بده ولی مشکوک هست خیلی ها جواب نگرفتند
ولی یک مورد هست تست کنم براتون می ذارم همون مبدل هست با avr هست :wink:

sam7
27-11-2009, 12:23
ممنون ميشم اگه بتونيد اين كار رو برام بكنيد.
ميدونيد كه اكثر ديباگرها براي اي آر ام خيلي گرونن و به ندرت شماتيكهاشون پيدا ميشه. كاركردن با سامبا هم وقتگيره و فقط با اتمل كار ميكنه. اين مبدلهاي يو اس بي به پارالل هم (اون قدري كه من تا حالا تونستم تجربه كنم) فقط بدرد پرينتر ميخورن. ولي به توجه به اينكه ايده ي كلي ثابت بايد بشه همچين كاري كرد. خودم الان دارم روش كار ميكنم. :roll:
راستي... من شماتيك چندتا مدار ديباگر JTAG رو دارم كه توش از FT2232 استفاده شده. نميشه از FT232 استفاده كرد؟ آخه FT2232 خيلي گرون و نايابه...

codev
27-11-2009, 13:49
من هم به ذهنم رسید چنین کاری کنم ولی عملی تست نکردم . خیلی خوب میشه که تست کنید و روی برد بورد ببندید . احتمالش هم زیاد هست که جوا بده چون اسمش مبدل یو اس پی به lptهست . وقتی میگه lpt یعنی پورت پشت کامپیوتر .

موفق باشید

sam7
27-11-2009, 13:52
راستي... من شماتيك چندتا مدار ديباگر JTAG رو دارم كه توش از FT2232 استفاده شده. نميشه از FT232 استفاده كرد؟ آخه FT2232 خيلي گرون و نايابه...
(من اين رو به عنوان يه پاسخ جديد نوشتم.... نميدونم چرا تبديل به ويرايش مورد قبل شد؟؟؟)

kavir
27-11-2009, 15:55
سلام
بله می تونید استفاده کنید ولی 14 تومن فقط آیسی اون هست و جوان هم داره

sam7
27-11-2009, 16:44
درسته. 14000 تومن فقط آي سي + 6000 تومن ارسال به اروميه با تيپاكس + 1000 تومن پول تاكسي كلاْ 21000 تومن!!! (50٪ پرداخت اضافه فقط براي يه دونه آي سي)
در ضمن تو سايت نوشته موجود نيست. با اين حساب كلي هم بايد منتظر بمونم :cry: ii998)
البته خودم ميدونم كه مدل جديدتر سرعت بيشتري داره و كارايي بالاتري ارا‌‌‌ىه ميده ولي من هدفم در درجه اول اينه كه قيمت تمام شده هرچه كمتر بشه. الان در كل قيمت مدار حدود 15-16 تومن ميشه كه از همون يه دونه آي سي كمتره :o
فايل شماتيك رو آپلود كردم . يه نگاهي بندازيد. اون دوتا ال اي دي هاي پورت بي فقط برا قشنگيه و كاربرد خاصي نداره. (البته ميدونم خيلي مدار معروفيه ولي من خودم برا دانلودش چون تو google code بود به مشكل برخوردم گفتم بزارم اينجا اگه يه نفر خواست دمدست باشه)

afshin2001
27-11-2009, 17:04
با سلام
با اجازه اساتيد.
راستش من دنبال اين مبدل براي لپ تاپم بودم برا همينم ساختمش البته نه با 232 بلكه با مگا 8 تو همون سايت نقشه و پي سي بي و كد و.... وجود داره در واقع تو سايت سه سري نقشه است سري اول كه بهقول سايت سرعت بالا از يك اي سي استفاده كرده كه من پيدا نكردمش سري دوم با 232 و سري سوم يا مگا 8 كه در سايت به كم سرعت ذكر شده من مونتاژش كردم به درستي كار ميكنه هم تو ويستا و هم تو ايكس پي تستش كردم نصب ميشه و كار ميكنه :o ولي مشكلش همونجور كه سايت گفته سرعتش كمه :?or:( . البته برا اي وي ار تستش كردم. اگه اعصابتون ضعيفه پيشنهاد ميكنم نسازيدش چون ممكنه خوردش كنيد ولي اگه مثل من رو لپتاپ گير كرديد ديگه چارهاي نداريد بد نيست. :lol:

codev
27-11-2009, 17:59
با سلام
با اجازه اساتيد.
راستش من دنبال اين مبدل براي لپ تاپم بودم برا همينم ساختمش البته نه با 232 بلكه با مگا 8 تو همون سايت نقشه و پي سي بي و كد و.... وجود داره در واقع تو سايت سه سري نقشه است سري اول كه بهقول سايت سرعت بالا از يك اي سي استفاده كرده كه من پيدا نكردمش سري دوم با 232 و سري سوم يا مگا 8 كه در سايت به كم سرعت ذكر شده من مونتاژش كردم به درستي كار ميكنه هم تو ويستا و هم تو ايكس پي تستش كردم نصب ميشه و كار ميكنه :o ولي مشكلش همونجور كه سايت گفته سرعتش كمه :?or:( . البته برا اي وي ار تستش كردم. اگه اعصابتون ضعيفه پيشنهاد ميكنم نسازيدش چون ممكنه خوردش كنيد ولي اگه مثل من رو لپتاپ گير كرديد ديگه چارهاي نداريد بد نيست. :lol:
دوست من شما با این مبدل تونستید با برنامه ی h-jtag کار کنید . منظورم اینه ک باهاش میکرو arm پروگرام کردید ؟

sam7
27-11-2009, 21:00
كمك.....

براي سخت USB JTAG به اين مشكل برخوردم:
FT2232 داراي يك پين SI/WU هست كه FT232 نداره. كار اين پايه (كه وروديه) اينه كه بر حسب نياز (با استروب پايين زدن) كارهيي ميكنه (مثلا بافر پورت يو اس بي و حافظه EEPROM رو خالي ميكنه----- اطلاعات كامل در ديتاشيت 2232). اين پين به پايه ي پاورVCCIO و همچنين به Vref كانكتور JTAG (يعني پين 1) وصل شده. موندم Vref و VCCIO رو به كجا وصل كنم؟ ميشه يه 3.3 ولت جدا درست كنم به جاي اون قرار بدم؟
راستي تو اون شماتيك چند تا از پايه هاي JTAG خالي مونده كه همه اونا كاربردي هستن و فله اي نيست هيچكدوم. اشكالي پيش نمياد؟

kavir
27-11-2009, 22:24
فکر نمی کنم تشابهی بین Ft232 و Ft2232 باشه شما چجوری می خواین وصل کنید؟

sam7
28-11-2009, 00:11
در توضيحات شركت سازنده گفته شده كه 2232 نسل جديد 232 هستش و در واقع 2 تا 232 در يه بسته قرار داده شده. كار هر دو شون تبديل يو اس بي به سرياله. حتي همه ي اشكال اپليكيشن دو تا چيپ ( به جز اونايي كه از خاصيت دوبل بودن 2232 استفاده ميكنن) كاملا برهم منطبقه كه اين كار رو خيلي راحت كرده. اين شباهت تا اونجايي پيش رفته كه جدول عملكرد پينهاي 2232 شامل مد عملكرد معادل 232 هم هست. تنها استثنا همون SI/WU هستش.

حالا ميشه بهم بگيد اين پين شماره 1 تو كانكتور JTAG ولتاژ ثابت 3.3 ولت بايد بگيره يا قراره قطع و وصل هم بشه؟

يه چيز ديگه: چرا هميشه از 3.3 ولت استفاده ميشه؟ 5 ولت ميكرو رو ميسوزونه يا....؟؟؟؟

kavir
28-11-2009, 00:55
در توضيحات شركت سازنده گفته شده كه 2232 نسل جديد 232 هستش و در واقع 2 تا 232 در يه بسته قرار داده شده. كار هر دو شون تبديل يو اس بي به سرياله. حتي همه ي اشكال اپليكيشن دو تا چيپ ( به جز اونايي كه از خاصيت دوبل بودن 2232 استفاده ميكنن) كاملا برهم منطبقه كه اين كار رو خيلي راحت كرده. اين شباهت تا اونجايي پيش رفته كه جدول عملكرد پينهاي 2232 شامل مد عملكرد معادل 232 هم هست. تنها استثنا همون SI/WU هستش.

حالا ميشه بهم بگيد اين پين شماره 1 تو كانكتور JTAG ولتاژ ثابت 3.3 ولت بايد بگيره يا قراره قطع و وصل هم بشه؟

يه چيز ديگه: چرا هميشه از 3.3 ولت استفاده ميشه؟ 5 ولت ميكرو رو ميسوزونه يا....؟؟؟؟
ممنون اصلا دیتا شیتش نگاه نکرده بودم
پین 1 باکس هدر اگر منظورتون هست ولتاژ ثابت هست

sam7
28-11-2009, 11:31
ممنون از راهنماييتون :k04:
از حالا ميشينم روش كار ميكنم. در مورد اون يكي پين هاي JTAG كه خالي مونده چي؟ مشكلي پيش نمياد؟
رو FT245 هم ميخوام همزمان كار كنم. اگه جواب بده خيلي عالي ميشه. :mrgreen:

sam7
30-11-2009, 12:51
آقا یکی کمک کنه!!!!!!
library برای استفاده از USB - Type B توی Altium 2009 Winter کسی داره؟
2 روزه دارم میگردم پیدانمیکنم :cry:
اگه کسی داره لطفا بهم برسونه

kavir
30-11-2009, 14:12
آقا یکی کمک کنه!!!!!!
library برای استفاده از USB - Type B توی Altium 2009 Winter کسی داره؟
2 روزه دارم میگردم پیدانمیکنم :cry:
اگه کسی داره لطفا بهم برسونه
از همون pcb که ارائه شده بردارید یعنی سایزش در بیارید و کتابخونش بزنید

afshin2001
01-12-2009, 17:03
[/quote]
دوست من شما با این مبدل تونستید با برنامه ی h-jtag کار کنید . منظورم اینه ک باهاش میکرو arm پروگرام کردید ؟[/quote]

سلام
دوست عزير خير arm پروگرام نكردم. با مگا 8 برد مبدل usb به lpt ساختم و با آن و برد اس تي كا 300 يك ميكروي مگا 8 را پروگرام كردم همين.

afshin2001
01-12-2009, 17:14
با سلام
با اجازه اساتيد.
دوست من شما با این مبدل تونستید با برنامه ی h-jtag کار کنید . منظورم اینه ک باهاش میکرو arm پروگرام کردید ؟

سلام
دوست عزير خير arm پروگرام نكردم. با مگا 8 برد مبدل usb به lpt ساختم و با آن و برد اس تي كا 300 يك ميكروي مگا 8 را پروگرام كردم همين. :D

sam7
01-12-2009, 17:47
سلام
دوست عزير خير arm پروگرام نكردم. با مگا 8 برد مبدل usb به lpt ساختم و با آن و برد اس تي كا 300 يك ميكروي مگا 8 را پروگرام كردم همين. :D

دوست من،
هدف ما پروگرام کردن میکروهای ARM هستش. مبدلهای زیادی در بازار هستن که معمولاً از اونا میشه در پروگرامینگ اکثر میکروها (مثل AVR)استفاده کرد. اما ARM قضیش جداست. با چند تا مدل که دم دست داشتم امتحان کردم نشد. برای همین سعی میکنم یک مبدل که کار کنه رو با Wiggler کنار هم بذارم تا یه راه حل کامل رو یه برد بدست بیاد. تنها مبدل سازی که داریورهای اون رو OpenOCD ادعا میکنه ساپورت میکنه FTDI Chips تولید کننده ی FT245 به عنوان سلوشن USB to LPT و دو چیپ FT232 & FT2232 به عنانوان سلوشن USB to Serial هستش. برای همین به ذهنم رسید که از FT245 تو این مبدل استفاده کنم هرچند که اسم چیپ مشخصاً ذکر نشده.

afshin2001
07-12-2009, 01:47
سلام

دوست من،
هدف ما پروگرام کردن میکروهای ARM هستش. مبدلهای زیادی در بازار هستن که معمولاً از اونا میشه در پروگرامینگ اکثر میکروها (مثل AVR)استفاده کرد. اما ARM قضیش جداست. با چند تا مدل که دم دست داشتم امتحان کردم نشد. برای همین سعی میکنم یک مبدل که کار کنه رو با Wiggler کنار هم بذارم تا یه راه حل کامل رو یه برد بدست بیاد. تنها مبدل سازی که داریورهای اون رو OpenOCD ادعا میکنه ساپورت میکنه FTDI Chips تولید کننده ی FT245 به عنوان سلوشن USB to LPT و دو چیپ FT232 & FT2232 به عنانوان سلوشن USB to Serial هستش. برای همین به ذهنم رسید که از FT245 تو این مبدل استفاده کنم هرچند که اسم چیپ مشخصاً ذکر نشده.

سلام
متوجه شدم كه هدف چيست منظور من هم اين بود كه اين مبدل مگا 8 مبدل خوبيه من كه ساختمش خيلي جالب كار ميكرد گفتم كه اگه ميخواهي تست كني با اين مبدل هم يه تستي انجام بده بي ضرر نيست.

sam7
08-12-2009, 14:06
آره. میدونم منظورت چیه
برای پروگرمینگ ARM باید پورت پارالل دارای پروتکل Full Handshaking باشه. منم تو چند تا سایت همچین چیزی رو پیدا کردم که با مگا8 پورت پارالل مجازی روی usb ساخته بودن. ولی پروتکل Full Handshaking نبود. تنظیمات ویندوز رو خیلی دستکاری کردم با این حال جواب نداد.

البته سلوشن FT245 رو باید تا حالا میساختم ولی این دو هفته گذشته تو دانشگاه سرم خیلی شلوغ بوده. اساتید دارن میانترم و پروژه و ... میگیرن برای همین خیلی وقت ندارم. امیدوارم سرم زود خلوت شه کارشو تموم کنم.

r_babazadeh
17-07-2010, 15:36
سلام
ft2232 علاوه براینکه دوتا خورجی سریال داره می تونه بعنوان جیتگ هم استفاده بشه پس شما نمیتونید از دوتا ft232 بجای ft2232 استفاده کنید
من 3تا سفارش از خارج دادم که الان رسیده دو ft2232d و یکی ft2232hl میخوام باهاش jtag برای arm درست کنم ولی حواسم نبود که بافر خروجی رو هم سفارش بدم الان گیر کردم
دوستان میتونن منو راهنمایی کنن که
1.با چه برنامه ای میشه ارتباط گرفت (hjag)
2. چه میکرو هایی 1.8 ولت هستند
3. چطور به level shifter بسازم

1nafar
20-07-2010, 21:47
.با چه برنامه ای میشه ارتباط گرفت (hjag)
این پروگرامر با برنامه ی h-jtag کار میکنه که از سایت You can see links before reply قابل دانلود است .

چه میکرو هایی 1.8 ولت هستند
تقریبا هیچ کدوم ، تمامی میکرو کنترلر ها دارای یک رگولاتور 1.8 ولت داخلی هستند که تغذیه ی cpu و.. میتونه از اون تامین بشه . پس شما نیازی به تامین ولتاژ 1.8 ولت ندارید .

چطور به level shifter بسازم
اگه منظورتون تغییر دادن سطح ولتاژ هست میشه از مقاومت یا چیپ های مثل SN74ALVC164245 استفاده کنید