PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ارزانترین روش پخش آهنگ توسط میکرو

sobhan537
03-02-2015, 03:17
سلام، همگی خسته نباشید...

من میخوام که یه آهنگ بی کلام به طول حدود 120 ثانیه رو توسط یه میکرو پخش کنم. کیفیت آهنگ برام مهم نیست! نوع میکرو هم برام مهم نیست. تنها چیزی که برام مهمه ارزان بودن مداره. ارزان بودن خیلی برام مهمه. قیمت نهایی نباید از 3، 4 تومن بیشتر بشه. (البته برای تعداد بالا...)

آی سی های پخش صدا مثل سری ISD… و APR… متاسفانه قیمتشون بالاست و ارزوناشون هم زمان خیلی کمی رو میتونن ذخیره کنن.:(

خودم راه هایی به ذهنم رسیده برای اینکار؛ اما نمیدونم کدومش جواب میده و از همه ارزونتر درمیاد؟

1- استفاده از میکروهای خانواده ATmega و ذخیره کد هگز آهنگ داخل حافظه فلش داخلی میکرو! (نمیدونم این کار شدنیه یا نه؟ چون نمیدونم برای ذخیره آهنگ 120 ثانیه ای چند کیلوبایت احتیاج هست؟)

2- استفاده از میکروهای ارزان خانواده ATmega و آی سی حافظه جانبی در کنارش (مثل آی سی AT45DB16E)

3- استفاده از میکروهای ارزان خانواده ARM و ذخیره کد هگز آهنگ داخل حافظه فلش داخلی میکرو

4- استفاده از میکروهای ارزان خانواده Xmega و ذخیره کد هگز آهنگ داخل حافظه فلش داخلی میکرو

5- ...؟

دوستان لطفا راهنمایی کنید ارزانترین روش برای اینکار چه روشیه؟

sobhan537
03-02-2015, 04:11
چیزی که خودم فکر میکنم ارزونتر درمیاد استفاده از میکرو ATtiny13 و آی سی حافظه AT45db161E هستش.

با این میکرو و این آی سی، پخش آهنگ شدنیه؟؟

behnam6500
03-02-2015, 11:13
سلام
mmc شاید به کارت بیاد

sadmonew
03-02-2015, 11:35
سلام
شرکت اتمل توی مستنداتش یه مقاله در مورد ضبط و پخش صدا رو حافظه at45db161 داره

sobhan537
03-02-2015, 12:49
مهندس بهنام MMC گرون درمیاد.

مهندس صادق ممنون بابت مقاله.

یه چیز دیگه هم به ذهنم رسید. از اونجایی که آهنگ حالت ملودی داره، میشه از آی سی های ملودی آماده هم استفاده کرد. دیتاشیت آی سی های UM66T و BT66T رو مطالعه کردم و ملودی هر آی سی هم دانلود کردم. چهارتاش به کارم میاد.
فکر میکنم استفاده از چهارتا آی سی ملودی در مقایسه با استفاده از حافظه جانبی ارزونتر در میاد.

بچه ها آیا این ای سی های UM66Txx توو بازار گیر میاد؟ البته از همه نوعش. چون هر نوعش یه ملودی خاصی داخلش هست. از کجا میتونم تهیه کنم؟

Ma3ood
03-02-2015, 16:40
یه راه فوق ارزون میشناسم الان دقیق نمیتونم راهنمایی کنم بهم پ خ بزن فردا یادم بیار بهت بگم

rozeh
03-02-2015, 17:13
من میخوام که یه آهنگ بی کلام به طول حدود 120 ثانیه رو توسط یه میکرو پخش کنم. کیفیت آهنگ برام مهم نیست! نوع میکرو هم برام مهم نیست. تنها چیزی که برام مهمه ارزان بودن مداره. ارزان بودن خیلی برام مهمه. قیمت نهایی نباید از 7، 8 تومن بیشتر بشه. (البته برای تعداد بالا...)

آی سی های پخش صدا مثل سری ISD… و APR… متاسفانه قیمتشون بالاست و ارزوناشون هم زمان خیلی کمی رو میتونن ذخیره کنن.:(

همیشه هزینه نمونه پروتوتایپ(prototype) زیاد میشه و توی خط تولید قیمت کم میشه. هر چه خط تولید بیشتر تولید کنه با قیمت کمتری می تونید قطعات رو بخرید. اگه همه چیز(تولید PCB تا لحیم کاری و نصب قطعات و خرید قطعات) رو هم توی چین انجام بدید که هنوز ارزونتر میشه. IC های پخش همه خیلی گرون هستن و واسه این کار شما بهتره همه کارتون رو با میکرو انجام بدید و واقعا کار زیادی هم نداره.

1- استفاده از میکروهای خانواده ATmega و ذخیره کد هگز آهنگ داخل حافظه فلش داخلی میکرو! (نمیدونم این کار شدنیه یا نه؟ چون نمیدونم برای ذخیره آهنگ 120 ثانیه ای چند کیلوبایت احتیاج هست؟)

2- استفاده از میکروهای ارزان خانواده ATmega و آی سی حافظه جانبی در کنارش (مثل آی سی AT45DB16E)

3- استفاده از میکروهای ارزان خانواده ARM و ذخیره کد هگز آهنگ داخل حافظه فلش داخلی میکرو

4- استفاده از میکروهای ارزان خانواده Xmega و ذخیره کد هگز آهنگ داخل حافظه فلش داخلی میکرو

هر چه انتظار کیفیت صدا کمتری داشته باشید، حجم صدا(نه همیشه) و حجم کاری پایین تر میاد. این کار رو به نظر من با هر میکرویی میشه انجام داد. میکروهای AVR گرون هستن. Xmega هم که شاید بهتره باشه اصلا حرفشم نزنید.
به نظرم بهترین گزینه STM8S105C6T6 (You can see links before reply 8%B1%D9%84%D8%B1-stm8/1200210--stm8s105c6t6-8-.html)هستش. قیمتش خیلی خوبه. 5 تایمر داره. شما می تونید با تایمر موزیکت رو روی یه پین تولید کنید. فکر کنم این میکرو 5 تایمر داره. معمولا تایمرهای میکروهای شرکت ST خیلی امکانات عالی داره. مگه اینکه خودشون نذاشته باشن. حالا بریم سراغ حافظه. این میکروی که گفتم فکر کنم یه رابط SPI هم داره. خیلی عالی شد. یه IC حافظه مثل W25Q32FV خیلی خوبه. 32مگابیت(فکر کنم 4مگابایت میشه) واسه موزیک شما کافیه. شاید توی این خانواده هنوز حافظه با حجم کمتر و قیمت کمتر پیدا کنی(من نگشتم). این فلش تا 104مگاهرتز کلاک می خوره واسه سرعت. خب دیگه چی می خوای؟ پس اینطور شد که میکرو موزیک روی حافظه رو می خونه و بعد با یه تایمر موزیک رو روی یه پین می تونی بگیری. من با این IC حافظه کار نکردم ولی احتمالا این صفحه خوب باشه واسه کارت: Designing with Discrete SPI Flash Memory (You can see links before reply)
امیدوارم ماشوره من بدردت بخوره.
موفق باشد.

sobhan537
03-02-2015, 17:46
فدات مهندس، خیلی به دردم خورد. ممنونم...

متاسفانه هزینه نهایی ساخت این مدار نباید از 3000 تومن بیشتر بشه. یعنی هزینه چاپ برد و خرید قطعات و اسپیکر و کلید on/off و ... نباید از 3هزار تومن بیشتر بشه. بخاطر همین نمیتونم از حافظه جانبی استفاده کنم. :(

به نظرم بهترین راه همون استفاده از آی سی های خانوده um66t هستش...

rozeh
03-02-2015, 19:59
فدات مهندس، خیلی به دردم خورد. ممنونم...

متاسفانه هزینه نهایی ساخت این مدار نباید از 3000 تومن بیشتر بشه. یعنی هزینه چاپ برد و خرید قطعات و اسپیکر و کلید on/off و ... نباید از 3هزار تومن بیشتر بشه. بخاطر همین نمیتونم از حافظه جانبی استفاده کنم. :(

به نظرم بهترین راه همون استفاده از آی سی های خانوده um66t هستش...
ای بابا!
این که منصفانه نیست؛ شما قیمت رو تغییر دادید.:)

kavir
03-02-2015, 22:09
سلام
فردا یادم بندازین یعنی به فروشگاه زنگ بزنید یه ایسی قیری های چندین ماه قبل دیده بودم که صدا رو ذخیره میکرد البته برای یک بار قیمتش مفت بود

modj.ir
03-02-2015, 22:25
راه زیاد داره ، با همین 3 تومن هم میشه حتی اضافه آورد ، اما بستگی به آهنگه داره .
نمونه آهنگ روبرام پ.خ کنین تست کنم بگم

sobhan537
04-02-2015, 00:29
مهندس فایل موردنظر یه ملودی با پسوند MIDI هستش که حجمش حدود 6KB هست. دوتا فایل نمونه براتون ایمیل کردم.

مهندس جان ممنون میشم اگه راهنمایی کنید که آیا با STM8S003F3P6میکرو کنترلر (You can see links before reply 8%B1%D9%84%D8%B1-stm8/1200233--stm8s003f3p6-.html) که قیمتش 1700 تومنه میشه بدون حافظه جانبی اینکار رو انجام داد یا نه؟

sobhan537
04-02-2015, 01:35
این سایت رو پیدا کردم: avrprog / AvrSound (You can see links before reply)
ولی متاسفانه دقیق متوجه نشدم که چی گفته :unh:

rozeh
04-02-2015, 17:59
بچه ها آیا این ای سی های UM66Txx توو بازار گیر میاد؟ البته از همه نوعش. چون هر نوعش یه ملودی خاصی داخلش هست. از کجا میتونم تهیه کنم؟

آي سي ملودي UM66, فروشگاه قطعات الکترونیک ، روباتيک و ابزار آلات (You can see links before reply)