PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ایجاد شبکه بین میکرویی

1112
13-01-2015, 18:41
با سلام
فرض کنید
من میخوام یک شبکه ایجاد کنم بین 15 میلیون کامپیوتر با ماژول های rf در سطح شهر های یک استان
یعنی به هر کامپیوتر یک ماژول وصل میشه و نرم افزار مربوطه روی اون سیستم نصب میشه
بعلت برد کم ماژول های rf میخوام روی هر ستون توی خیابون یک ماژول با میکرو کنترلری نصب میشه و هرکامپیوتر به نزدیک ترین ستون دیتا میفرسته و و اون ستون دیتا رو بعد از دریافت باز ارسال میکنه ب اطراف پوشش انتن دهی خودش و همینطور ستون بعدی تا به کامپیوتر مقصد ک ادرس دهی شده برسه
حالا ب نظر شما این ماژول جوابگوی کار من هست؟ایا ب این کار من میگن شبکه؟یا تعریف شبکه چیز دیگه ایه؟
ماژول مد نظر من nrf24l01 چون قیمتش نسبت ب فرکانس و پهنای باند دیتاش عالیه

hariri2
15-01-2015, 00:46
بعضی دوستا با این قطعه مشکل برد داشتن
ظاهراً چینی زیاد داره

1112
16-01-2015, 00:07
بعضی دوستا با این قطعه مشکل برد داشتن
ظاهراً چینی زیاد داره
سلام
جدی؟خب برای شبکه کردن باید از چی استفاده کنم؟

rozeh
16-01-2015, 11:28
...
حالا ب نظر شما این ماژول جوابگوی کار من هست؟ایا ب این کار من میگن شبکه؟یا تعریف شبکه چیز دیگه ایه؟
ماژول مد نظر من nrf24l01 چون قیمتش نسبت ب فرکانس و پهنای باند دیتاش عالیه

شبکه یعنی اینکه چند تا وسیله به هم وصل باشن و تبادلاتی داشته باشن. هدف شبکه ارتباط هستش. چیزی که شما میگین شبکه هستش ولی ظاهرا موضوع رو خیلی ساده گرفتین. nrf24l01 مثل یه گردوی تو خالی هستش. فقط یه گیرنده-فرستنده ساده هستش. پس شما باید کامل خودتون شبکه رو مدیریت کنید. مدیریت شبکه خودش یه مهندسی هستش. توی شبکه خودش پارامترهایی وجود داره که بازم دردسرهایی واسه شما بوجود میاره. مثلا سرعت شبکه، امنیت،...

کار بزرگیه. خوبه آدم آرزو کنه و برای تحققش تلاش کنه ولی نه کارلوس اسلیم (You can see links before reply D9%84%DB%8C%D9%85) و یا وارن بافِت (You can see links before reply) شدن توی یه شب!
شکسپیر میگه : یا به اندازه ی آرزوهایت تلاش کن یا به اندازه تلاشت آرزو کن!

اگه واقعا در توانتون نیست خب بیخیالش بشید ولی اگه می تونید و مشتریش هم هست پس شروع کن. به یه تیم حرفه ای هم نیاز داری.

1112
16-01-2015, 17:57
شبکه یعنی اینکه چند تا وسیله به هم وصل باشن و تبادلاتی داشته باشن. هدف شبکه ارتباط هستش. چیزی که شما میگین شبکه هستش ولی ظاهرا موضوع رو خیلی ساده گرفتین. nrf24l01 مثل یه گردوی تو خالی هستش. فقط یه گیرنده-فرستنده ساده هستش. پس شما باید کامل خودتون شبکه رو مدیریت کنید. مدیریت شبکه خودش یه مهندسی هستش. توی شبکه خودش پارامترهایی وجود داره که بازم دردسرهایی واسه شما بوجود میاره. مثلا سرعت شبکه، امنیت،...

کار بزرگیه. خوبه آدم آرزو کنه و برای تحققش تلاش کنه ولی نه کارلوس اسلیم (You can see links before reply D9%84%DB%8C%D9%85) و یا وارن بافِت (You can see links before reply) شدن توی یه شب!
شکسپیر میگه : یا به اندازه ی آرزوهایت تلاش کن یا به اندازه تلاشت آرزو کن!

اگه واقعا در توانتون نیست خب بیخیالش بشید ولی اگه می تونید و مشتریش هم هست پس شروع کن. به یه تیم حرفه ای هم نیاز داری.
سلام دوست من
ممنون ک پاسخ دادید
من توانایی شو دارم و تمام جزیات مد نظرم رو طبق برنامه ام یاداشت کردم میدونم چی میخوام اما نمیتونم تمام جزیات رو عنوان کنم ب یک عللی
از طرف دیکه میفهمم شبکه چیه اما برای کار با میکرو و تشکیل شبکه سوال کردم ک کد های خاصی یا روش خاصی داره یا نه
ک گویا یک برنامه نویس میکرو اینجا نیست ک پاسخ بده

به من ماژول های زیگبی پیشنهاد شده اونا چطور هستن؟
سازمان مقررات ارتباطات رادیویی با جفت این ماژول ها برای ارائه مجوز مشکلی نداره
من دنبال یک متخصص هستم ک پاسخ سوالامو بگیرم وگرنه از پشت کوه نیومدم

:)

rozeh
16-01-2015, 20:40
این موضوع مربوط به برنامه نویس میکرو نمیشه. چندین نفر باید در مورد پروزه شما نظر بدن. متخصص شبکه و امبدد کار و...

مازول زیگی خودش خیلی مازول استاندارد و خوبیه ولی اینکه به کار شما بیاد یا نه بستگی به کار شما داره. گفتم که پارامترهایی مثل میزان سرعت مورد نیاز شما از شبکه و انتظار شما از امنیت شبکه و ... دخیله توی این کار.

یه سر به سایت سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي بزن. یه فایل pdf اگه درست به خاطر بیارم توش هستش که محدوده کاری فرکانس ها رو تعیین میکنه. کلا فکر نکنم با زیگبی مشکلی داشته باشه.
به قول علی صادقی "درسته که ما از پشت کوه اومدیم ولی با هلی کوپتر اومدیم" (فیلم سه در چهار) :0013:

ahravan
16-01-2015, 21:12
سلام

دنبال یه کار مخابراتی هستی - باید اصولی رو اطلاع پیدا کنی - یک کانال اطلاعات میخوای داشته باشی،باید نرخ ارسال و دریافت و محدودیت فاصله و تداخل رو مد نظر قرار بدی،در انتها باید دنبال پروتکلی باشی که امکان پیاده سازی با سیستمت باشه،پروتکلی که تو بیس سخت افزاری که داری قابل اطمینان باشه و بتونه کانال رو مدیریت کنه،به عنوان نمونه modbus : این پروتکل بر پایه سریال کار میکنه و قابلیت های خودش رو داره،شاید اینجا به کارت نیاد،ولی فقط یه مثال بود!

برنامه ای باید تو میکروکنترلر ها نوشته بشه که اطلاعات دریافتی و یا ارسالی رو به مقصد معین لینک کنه،کارش انجام پذیره ولی وقت کافی میخواد که باید بذاری!!
میتونی برا هر منطقه که کد بیس انتخاب کنی و مثل Ip به مدیریت مسیر ها اقدام کنی:

برا شروع از tcp/ip شروع کن،با مطالعه و بررسی های زیاد به نتیجه ی مطلوب خواهی رسید:
پروتکل TCP/IP | بیر-رباتیک (You can see links before reply)

1112
17-01-2015, 00:25
این موضوع مربوط به برنامه نویس میکرو نمیشه. چندین نفر باید در مورد پروزه شما نظر بدن. متخصص شبکه و امبدد کار و...

مازول زیگی خودش خیلی مازول استاندارد و خوبیه ولی اینکه به کار شما بیاد یا نه بستگی به کار شما داره. گفتم که پارامترهایی مثل میزان سرعت مورد نیاز شما از شبکه و انتظار شما از امنیت شبکه و ... دخیله توی این کار.

یه سر به سایت سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي بزن. یه فایل pdf اگه درست به خاطر بیارم توش هستش که محدوده کاری فرکانس ها رو تعیین میکنه. کلا فکر نکنم با زیگبی مشکلی داشته باشه.
به قول علی صادقی "درسته که ما از پشت کوه اومدیم ولی با هلی کوپتر اومدیم" (فیلم سه در چهار) :0013:

من برای فرکانس مشکلی ندارم و اجازه مخابرات هم موردی نداره من باید یک سخت افزاری ارائه بدم ک هیچ نقصی نداشته باشه و فرکانسش تا 5 گیگاهرتز هم ک باشه از نظر سازمان مقررات و ارتباطات رادیویی مشکلی نداره قبلا تحقیق کردم

در تایپیک دیگه ای هم امنیت شبکه مطرح شد من هنوز متوجه نشدم ک این ماژول چطوری امنیت رو برقرار میکنه و ربطی به برنامه میکرو کنترلر ها هم داره یا نه
میزان سرعت تبادل حد اقل باید 100 کیلوبیت بر ثانیه باشه و اگر بیشتر باشه ک خیلی بهتره اما از این مقدار پایین تر برای ارسال دیتا های مد نظرم به مشکل میخوره
و مبحث دوم انتن دهی و پوشش شبکه ک الان برای منم سواله ک اگر مثل دکل های تلفن همراه ک در سطح شهر روی 2 وات تنظیم میشن و به شکل T نصب میشن تا شعاع 2 کیلومتری پاسخ گو هستن خب این ماژول زیگبی تا چقدر پوشش میده و ایا 1.5 کیلومتر واقعیه؟ایا میتونه به تمام ساختمان های چند طبقه ک روبروی هم هستن پوشش شبکه بده؟
چون تا قبل معرفی این ماژول میخواستم از ماژول
nrf24l01استفاده کنم و چون ارزون تره و نوشته بود قابلیت شبکه داره برام مقدور بود ک به تعداد ستون های توزیع برق از این ماژول ها برای پوشش شبکه نصب کنم
اما دوستان میگن این ماژول خوب نیس
و حالا با این قیمت ماژول زیگبی نمیتونم ب تعداد ستون های توی خیابون نصب کنم و باید تعداد انگشت شماری دکل مشابه دکل های مخابرات در سطح شهر نصب بشه درسته؟یا راه دیکه ای هم هست؟

1112
17-01-2015, 00:38
سلام

دنبال یه کار مخابراتی هستی - باید اصولی رو اطلاع پیدا کنی - یک کانال اطلاعات میخوای داشته باشی،باید نرخ ارسال و دریافت و محدودیت فاصله و تداخل رو مد نظر قرار بدی،در انتها باید دنبال پروتکلی باشی که امکان پیاده سازی با سیستمت باشه،پروتکلی که تو بیس سخت افزاری که داری قابل اطمینان باشه و بتونه کانال رو مدیریت کنه،به عنوان نمونه modbus : این پروتکل بر پایه سریال کار میکنه و قابلیت های خودش رو داره،شاید اینجا به کارت نیاد،ولی فقط یه مثال بود!

برنامه ای باید تو میکروکنترلر ها نوشته بشه که اطلاعات دریافتی و یا ارسالی رو به مقصد معین لینک کنه،کارش انجام پذیره ولی وقت کافی میخواد که باید بذاری!!
میتونی برا هر منطقه که کد بیس انتخاب کنی و مثل ip به مدیریت مسیر ها اقدام کنی:

برا شروع از tcp/ip شروع کن،با مطالعه و بررسی های زیاد به نتیجه ی مطلوب خواهی رسید:
ù¾ø±ùˆøªú©ù„ tcp/ip | ø¨ûŒø±-ø±ø¨ø§øªûŒú© (You can see links before reply)

سلام خیلی ممنون ک پاسخ دادین
نرخ ارسال و دریافت نباید کمتر از 100 کیلوبیت بر ثانیه باشه و اگر بیشتر هم بشه ک چ بهتر
فقط یک سوال اگر پهنای باند 115کیلوبیت بر ثانیه باشه و فاصله کاربر ها تا دکل هم ثابت باشه و هم زمان تمام کاربر ها از شبکه استفاده کننن نرخ ارسال و دریافت چی میشه؟ممکنه مشکلی پیش بیاد؟

پروتکل بر پایه سریال باشه تا هم به میکرو ها متصل بشه و هم به کامپیوتر سرور
ولی چون من اطلاعات ندارم مگر جز سریال پروتکل دیگه ای هم داریم برای میکرو ها و ماژول ها؟منظورspi ,uartو ایناست؟خب فرق اینا غیر از تعداد پین هاش چیه؟
اطمینان پروتکل یعنی چی؟
میشه راهنمایی کنید

خب الان این طرح رو اگر ساده فرض کنیم سه بخش داره
بخش اول کاربر ک نقش فرستنده-گیرنده دیتا رو داره
بخش دوم شبکه
بخش سوم سرور

خب فرض کنیم سرور و کاربر بخش نرم افزاری و سخت افزاریش حل شده ، الان برای شبکه باید چیکار کنیم؟اخه اگر کاربر از سرور 5 کیلومتر فاصله داشته باشه و پوشش دهی ماژول ها یک کیلومتر باشه پس باید در هر دوکیلومتر یک دکل بزنیم با یک ماژول و میکرویی ک روش برنامه بنویسیم هروقت دیتا دریافت کردی اون رو بلافاصله ارسال کن؟یا چیز دیگه؟
دقیقا این بخش رو باید چیکار کنیم؟
منم برای همین دارم با حوصله تحقیق میکنم و دنبال راهی هستم تا بتونم اطلاعاتمو ارتقا بدم

لینگی ک دادین خیلی عالی بود فقط یک سوال اون درمورد شبکه های بین کامپیوتری بود و ای پی و ...
شبکه مد نظر من بین میکرو کنترلر هاست و نقش کامپیوتر فقط در چند نقطه به عنوان کار بر یا سرور هست و بیشتر کاربر ها با میکرو کنترلر به شبکه متصل میشن(میکرو کنترلر درون یک تبلت رو فرض کن منظورممه)خب در این مورد هم باید از پروتکل های اینترنت استفاده کرد؟

ahravan
18-01-2015, 11:50
همه ی اطلاعات فنی مورد نیاز تو کتابچه nrf موجود هست،قابلیت ها و محدودیت ها..

* یه نمونه برای سوال اول -- >> You can see links before reply (ویژگی Multiceiver)
* یه پروتکل برای ارتباط با دستگاه فرستنده هست،برای nrf در اینجا spi هست،یه پروتکل دیگه برای مدیریت اطلاعات،ولی شاید در اینجا همچون شبکه های کامپیوتری مد نظر نباشه
* اطمینان به این منظور که اطلاعاتت از دست نره،در هنگام دریافت اطلاعات،اطلاعات دیگه ای به خاطر مشغول بودن شبکه از بین نره.
* سوال بعدی - اینجا باید مطابق آموزشی که تو لینک بالا بود،ابتدا ادرس هدف بعدی رو مشخص کنی،مثلا اگه قصد حرکت داده از نقطه a به f باشه و a با دو مسیر b , c امکان ادامه روند رو داشته باشه و مسیر رسیدن به f تنها خط b باشه،باید از a به مسیر b اطلاعات فرستاده بشه.فرض بر این است که a,b,c تو محدوده ای باشند که بتونن در انتن دهی هم باشند.
* پروتکل اینترنت از این منظر بهتره که - اطلاعات رو طبقه بندی - ادرس دهی و اطمینان ارسال و دریافت رو تضمین میکنه.پروتکل های دیگه هم میتونن تا حدی راضیت کنن،ولی باید به بررسی اونا اقدام کنی

//

1112
18-01-2015, 20:25
همه ی اطلاعات فنی مورد نیاز تو کتابچه nrf موجود هست،قابلیت ها و محدودیت ها..

* یه نمونه برای سوال اول -- >> You can see links before reply (ویژگی Multiceiver)
* یه پروتکل برای ارتباط با دستگاه فرستنده هست،برای nrf در اینجا spi هست،یه پروتکل دیگه برای مدیریت اطلاعات،ولی شاید در اینجا همچون شبکه های کامپیوتری مد نظر نباشه
* اطمینان به این منظور که اطلاعاتت از دست نره،در هنگام دریافت اطلاعات،اطلاعات دیگه ای به خاطر مشغول بودن شبکه از بین نره.
* سوال بعدی - اینجا باید مطابق آموزشی که تو لینک بالا بود،ابتدا ادرس هدف بعدی رو مشخص کنی،مثلا اگه قصد حرکت داده از نقطه a به f باشه و a با دو مسیر b , c امکان ادامه روند رو داشته باشه و مسیر رسیدن به f تنها خط b باشه،باید از a به مسیر b اطلاعات فرستاده بشه.فرض بر این است که a,b,c تو محدوده ای باشند که بتونن در انتن دهی هم باشند.
* پروتکل اینترنت از این منظر بهتره که - اطلاعات رو طبقه بندی - ادرس دهی و اطمینان ارسال و دریافت رو تضمین میکنه.پروتکل های دیگه هم میتونن تا حدی راضیت کنن،ولی باید به بررسی اونا اقدام کنی

//
سلام خیلی ممنونم ک جواب دادین
خب منم اول با همین ماژولNRF24L01 میخواستم کار کنم اما اکثرن گفتن بصورت شبکه نمیشه از این ماژول استفاده کرد
بنظر شما این ماژول قابلیت شبکه شدن داره؟من کتابچه ماژول رو ندیدم میشه قابلیت هاشو شرح بدین؟
خب پروتکل اینترنت بنظرم عالیه ولی چطوری به این ماژول اون پروتکل رو ارتباط بدیم؟

خب الان دقیقا شما همون چیزیو گفتی ک تو ذهن من سوال بود
خب اگر بخوایم از مبدا به مقصد یک بایت ادرس دهی شده رو بفرستیم اما فاصله بین ماژول مبدا تا مقصد سه برابر محدوده انتن دهی دو ماژول باشه(یعنی ماژول مبدا و مقصد تا شعاع 500 متری خودشونو پوشش بدن و فاصله مبدا تا مقصد 3 هزار متر باشه)پس باید یک دکل دیگه وسط این دو نقطه بزاریم خب تو برنامه میکروی داخل دکل چی باید بنویسیم؟بگیم اگر کارکتری دریافت کردی بلافاصله اون رو ارسال کن؟خب این دستور هم به مقصد میره و هم به مبدا.این درسته؟

تو این تایپیک درمورد وایرلس گفتن اما دیگه هیچکس بحثو ادامه نداد تا بفهمم
ممنون میشم شما هم اگر ببینید و نظر بدین
You can see links before reply

ahravan
19-01-2015, 00:35
بحث ها خوب ان،ولی مفاهیم رو هر چه قدر هم خوب توضیح بدیم اخرش نکاتی هست که باقی خواهد ماند،با توجه به علاقه و نیاز،اقدام به تهیه ی و تست بکن!
این تنها مسیریه که جواب خواهی گرفت.
///
خوب برا جواب سوال :: اگه لینک قبلی رو دقیق مطالعه میکردی حتماً جوابت رو پیدا می کردی.
"آدرس دهی مشخص میکنه که اطلاعات به چه هدفی فرستاده بشه،تو موردی که اطلاعات هست و گیرنده هم اطلاعات رو می بینه،ولی چون آدرس مشترک نیست،هیچ تبادلی منطقی نخواهد بود." نسبتاً با بیان ساده!

برای دکل وسطی -- <<>> بحث بافر رو مد نظر قرار بده . به جوابت خواهی رسید،ولی راه حل بهتری هم خواهد بود.

برای انتخاب خود nrf میتونی تجدید نظر کنی،همیشه اخرین انتخاب بهترین انتخاب شما نخواهد بود.

در مورد پرتکل >> اینترنت،فقط یه اصول و ساختاریه که به اطلاعات و ارتباط نظم میده - تقریبا خلاصه، میشه این کار رو با انواع مختلف پروتکل ها انجام داد،ولی در نهایت هر بخش،محدودیت های موجود شما رو به ارتقا و سوق داده به مسیر های بهتر هدایت خواهد کرد،نمیشه از ابتدا با بهترین و ایده آل ترین حالت شروع کرد،مسیر وفرایند کار هست که معین کنندست.

1112
19-01-2015, 01:27
بحث ها خوب ان،ولی مفاهیم رو هر چه قدر هم خوب توضیح بدیم اخرش نکاتی هست که باقی خواهد ماند،با توجه به علاقه و نیاز،اقدام به تهیه ی و تست بکن!
این تنها مسیریه که جواب خواهی گرفت.
///
خوب برا جواب سوال :: اگه لینک قبلی رو دقیق مطالعه میکردی حتماً جوابت رو پیدا می کردی.
"آدرس دهی مشخص میکنه که اطلاعات به چه هدفی فرستاده بشه،تو موردی که اطلاعات هست و گیرنده هم اطلاعات رو می بینه،ولی چون آدرس مشترک نیست،هیچ تبادلی منطقی نخواهد بود." نسبتاً با بیان ساده!

برای دکل وسطی -- <<>> بحث بافر رو مد نظر قرار بده . به جوابت خواهی رسید،ولی راه حل بهتری هم خواهد بود.

برای انتخاب خود nrf میتونی تجدید نظر کنی،همیشه اخرین انتخاب بهترین انتخاب شما نخواهد بود.

در مورد پرتکل >> اینترنت،فقط یه اصول و ساختاریه که به اطلاعات و ارتباط نظم میده - تقریبا خلاصه، میشه این کار رو با انواع مختلف پروتکل ها انجام داد،ولی در نهایت هر بخش،محدودیت های موجود شما رو به ارتقا و سوق داده به مسیر های بهتر هدایت خواهد کرد،نمیشه از ابتدا با بهترین و ایده آل ترین حالت شروع کرد،مسیر وفرایند کار هست که معین کنندست.
اره منم الان دارم به این نتیجه میرسم ک یک راه رو حتی اگر اشتباه انتخاب کنم و روش کار کنم تا ب علت اشتباه یا صحیح بودنش پی ببرم بعد قدم بردارم
تنها تحقیق کافی نیس
موافقم باهات
ممنونم ک جواب دادی

خب بافر نمیدونم دقیقا چیه
ولی ادرس دهی رو میدونم متوجه منظورت شدم اما وقتی مثلا 10 میلیون کاربر وجود داشته باشه ادرسدهی ها سخت میشه
و مورد دوم امنیت شبکه رو چطوری با این ماژول تامین کنم؟
بله کاملا درسته هیچکس اولین بار موفقیت پیدا نکرده

1112
19-01-2015, 13:47
ماژول WiFi واي فاي ESP8266 (You can see links before reply)
ماژول وای فای چطوره؟ایا شبکه هم میتونه بشه در تعداد کاربر زیاد؟و بردش چقدره؟

glimpser
25-02-2015, 15:47
شما تصمیم دارید چرخ را از اول اختراع کنید آن هم بصورت تیم تک نفره ؟
بسترها و لایه های این ارتباط پیچیده تر از این حرفها است اما برای یک شبکه محلی میتونه پروژه آموزشی جالبی باشه ولی تنهایی غیر ممکنه