PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : [درخواست] پیشنهاد برای واردات txb0108

rozeh
01-01-2015, 12:40
سلام
امروزه قطعات زیادی توی فروشگاه ها هست که در خیلی از موارد لازمه سطوح منطقی رو تبدیل کنیم. بر فرض مثال وصل کردن یه نمایشگر GLCD مثلا با چیپ کنترلر KS108 به یه میکرو ARM ممکنه که امکان پذیر باشه ولی اصولی نیست به همین خاطر در بعضی موارد هم جواب نمیده. البته این یه مثال ساده هستش و همون طور که گفتم ممکنه کار هم بکنه ولی در خیلی از موارد حتما باید تبدیل صورت بگیره. خیلی از مبدل های توی فروشگاه ها یا اصولی نیست یا طوری نیست که بشه ازش به راحتی برای مقاصد دیگه استفاده کرد. مثلا خیلی از مبدل ها بدرد پروتکول های ارتباطی سریال می خوره که گیرنده و فرستنده رو خطوط جداگانه هستش در حالی که در مواردی شما مجبورید که از یه مبدیل Bi-dirctional یعنی دو طرفه استفاده بکنید. مثل همون مثال GLCD که زدم. من خودم هنوز که هنوزه دنبال یه مبدل درست و حسابی میگردم. مطمئنم این مشکل خیلی هاست و یه چیز با ارزش خواهد بود. بعد از جستجو متوجه شدم که یه IC مثل TXB0108 برای این کار ساخته شده. حتی adafruit هم یه ماژولش رو عرضه کرده.

8-channel Bi-directional Logic Level Converter [TXB0108] ID: 395 - $8.00 : Adafruit Industries, Unique & fun DIY electronics and kits (You can see links before reply)

آیا کویر برای این IC یا ماژولش برنامه ای داره؟ نیاز مبرم داریم.

sadmonew
01-01-2015, 18:15
سلام مهندس
خودم از این استفاده میکنم چیز خاصی نمیخواد 2 تا مقامت 10k و یدونه ترانزیستور bss138 تو طراحی هایی که انجام دادم ازش استفاده کردم و امتحانش را پس داده.

rozeh
01-01-2015, 19:26
درود بر شما جوان سخاوتمند
ممنون صادق جان
خودمم اتفاقا با ماسفت 2N7000 هم طراحی کردم و همچنین مشابه طرح شما. این IC کار رو خیلی تمیز میکنه.
فقط STMکارها تا این حد پسرای خوبی هستنا...:wink:
دوباره ممنون صادق جان

esisafa
01-01-2015, 19:45
سلام مهندس
خودم از این استفاده میکنم چیز خاصی نمیخواد 2 تا مقامت 10k و یدونه ترانزیستور bss138 تو طراحی هایی که انجام دادم ازش استفاده کردم و امتحانش را پس داده.
این مدار الان بافر دوطرفه هست؟؟ باید حتما از ماسفت با دیود معکوس (دیود سورس به درین) استفاده بشه؟ یا از ترانزیستور دیگه ای هم میشه استفاده کرد.
اونطور که من فهمیدم وقتی سمت ولتاژ بالا صفر بشه دیود معکوس روشن میشه و سمت ولتاژ پایین رو صفر میکنه و بعد ترانزیستور روشن میشه. درسته؟

esisafa
02-01-2015, 00:43
چندتا سوال در مورد این بافر ترانزیستوری دارم. من فقط میخوام که یک جهته باشه و ولتاژ رو کم کنه. میدونم که با تقسیم مقاومتی میشه ولی ولتاژها فرق میکنه و ثابت نیستن یعنی مثلا در سمت ولتاژ بالاتر که میکرو کنترلر هست، مقدار ولتاژ بین 3.5 تا 5 ولت فرق میکنه که این از مشکل اول. حالا طرف کم ولتاژ، ولتاژ ثابت 3.3 داره ولی همیشه روشن نیست و اکثرا خاموشه. با این دوتا مشکل چه کنم. دوستانی که در زمینه تطبیق ولتاژ کار کردن لطفا کمک کنن.

rozeh
02-01-2015, 12:46
با sadeghbakhshi (You can see links before reply) موافقم.
فکر کنم یه دیود مثل BAT43 کافی باشه واسه شما.

rozeh
02-01-2015, 13:15
این مدار الان بافر دوطرفه هست؟؟ باید حتما از ماسفت با دیود معکوس (دیود سورس به درین) استفاده بشه؟ یا از ترانزیستور دیگه ای هم میشه استفاده کرد.
اونطور که من فهمیدم وقتی سمت ولتاژ بالا صفر بشه دیود معکوس روشن میشه و سمت ولتاژ پایین رو صفر میکنه و بعد ترانزیستور روشن میشه. درسته؟
بله، با دیود لازمه.
بذارید یه توضیح براتون بدم.

اول فرض کنیم سمت 3.3 هستیم:
یه سطح high توی این طرف، ماسفت رو خاموش میکنه. چون هم گیت و هم سورس 3.3 هستن. پس در سمت 5 ، ولتاژ همون 5 می مونه و سطح High رو می سازه.
یه سطح low توی این طرف، ماسفت رو روشن میکنه. چون Vgs یعنی ولتاز گیت و سورس مناسب شده پس ورودی و خروجی وصل میشه(سطح ولتاژ میشه کمتر از 0.1) و توی اون طرف هم سطح low می سازه.

حال فرض کنیم سمت 5 هستیم:
یه سطح low توی این طرف، دیود درین-substrate باعث میشه که Vgs به میزان آستانه(threshold) برسه و درنتیجه ماسفت هادی میشه و طرف 3.3 رو low میکنه.
یه سطح high توی این طرف، باعث هیچی نمیشه. یعنی هم این طرف و هم اون طرف توی سطح high می مونن.

امیدوارم این پست کمکتون کنه که درکی از نحوه کارش داشته باشید.

esisafa
03-01-2015, 02:29
دیگه این pdf همه چیزه برای مبدل سطح ولتاژ با ماسفت. حتی گفته اگر یکی از سطوح ولتاژ در حالت power down باشه و ولتاژ نداشته باشه، شکل موج چطور میشه. عملا گفته که کار میکنه ولی کمی ولتاژ منفی ایجاد میشه که باید مراقب بود.
حتی توصیه کرده اگر مسیر انتقال داده طولانی باشه، از یک سطح ولتاژ بالاتری هم استفاده بشه که تاثیر نویز کمتر بشه. مثلا ولتاژ خط 12 ولت باشه و سطح ولتاژ هر وسیله متناسب با ولتاژ خودش