PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ماژول rf برای انتقال صوت با ویژگی های خاص

raatin
20-08-2014, 00:44
دوستان ، سلام ؛
You can see links before reply

راستش همینطور که میبینین من قبل پست تاپیک، همه انجمن رو گشتم. این ها رو هم پیدا کردم ، اما هیچکدوم جواب سوالای من توش نبود ؛ ازونجایی که سوال تو تاپیک های متعدد که هرکدوم قدری به موضوع پرداخته بودن کار رو دشوار میکرد، برای حصول نتیجه ، تصمیم گرفتم تاپیک بزنم. بزرگان عفو کنند :)

عزیزان من دنبال ماژول RF ی میگردم که بتونه سیگنال صوت رو ارسال کنه و ازونطرفم بالتبع با ماژول متصل به کنترلری اون رو دریافت کنم و پردازش روش انجام بدم. بنظرم برای اینکار نیاز به ماژولی هست که دیتا ریتش حداقل 20kbps باشه. ازطرفی چون سیگنالی که فرستنده قراره ارسال کنه، صوته ، باید مجهز به مبدل آنالوگ به دیجیتالم باشه. به احتمال فراوون این ماژول باید یک PA هم داشته باشه که در فرکانس کاری من پیش تقویت رو انجام بده. از طرفی یحتمل سیگنال مستقیم به فرستنده نمیاد ، بلکه از یک میکروفن میگیرم میدم بهش ، پس باس بشه به میکروفن متصلش کرد. این تا اینجا. از طرف دیگه سایز رو میخوام حداقل باشه. ماژول های حرفه ای تر که ابعاید بیشتر از 2سانت در 2 سانت دارن بدرد کار من نمیخورن.تغذیه اش رو هم باتوجه به همین مبحث سایز نمیپسندم بالای 5 ولت باشه. از همه مهمتر باز هم بخاطر سایز، نمیتونم از آنت استفاده کنم (البته نیاز به برد زیادی ندارم، نهایتا ده متر). در نهایت دوست دارم کدینگ مناسبی (ترجیحا OOK) رو داشته باشه و اگه خروجی گیرنده اش هم از نوع دیجیتال باشه بهتره. بهتره که ارتباط برقرار کردنش هم چندان سختی نداشته باشه ، چون زمان محدودی دارم. من تقریبا همه ی ماژول های موجود تو بازار رو بررسی کردم : HMT-HMR-RWS530 ‎‏ ‏-HMTR-HAC_LN‎-RFM01-RFM02‎-RFM12-RFM12bp-RFM22B‎-NRF24L01‎ ....
بین همه ی اینها بنظرم رسید بهترین گزینه RFM22B یه اما اونهم بنظر میرسه کاستی هایی داره. NRF24L01 هم گزینه ی خوبیه ولی A/D نداره که شاید بتونم این عیب رو با جایگذاری یه ماژول A/D جمع و جور برطرف کنم.

دوستان گرامی ، متخصصان عزیز میخوام نظرتون رو راجب بهترین ماژول موجود تو بازار که به کاربری من بخوره بگین. هر نکته و ایده ای هم به ذهنتون رسیده بگین. بی صبرانه منتظر جواب تونم :)

sadmonew
20-08-2014, 20:46
سلام مهندس
لطفا این دوتا لینک را نگاه کن
فرستنده صدا مدل: TXK1 (You can see links before reply)
گیرنده صدا مدل: RXM1 (You can see links before reply)
خودم باهاش کار کردم. کیفیت صداش برای کار شما مناسبه.

raatin
20-08-2014, 21:06
سلام مهندس
لطفا این دوتا لینک را نگاه کن
فرستنده صدا مدل: TXK1 (You can see links before reply)
گیرنده صدا مدل: RXM1 (You can see links before reply)
خودم باهاش کار کردم. کیفیت صداش برای کار شما مناسبه.

مهندس جان ، بسیــــــــار ممنون. خیلی هم عالی.
دیتاشیتش رو دانلود کردم. بقولی غالب نیازهام رو برآورده کرده. فقط یخورده سایزش بزرگه که باس راجبش با گروه بحث کنم ببینم نتیجه چی میشه.
فقط چندتا سوال؟
*برنامه نویسی این ماژول (سمت گیرنده) کار سختیه؟ در نظر داشته باش که من احتمالا از یک Embeded Bord مثه سری رسپبری پای استفاده میکنم.
*ماژول هایی رو من شنیدم سمت فرستنده شون هم نیاز به میکروکنترلر دارن. این هم از همون دسته است؟
*وقتی فرکانس کاری زیاد باشه چندان نبود آنتن دغدغه نیس. مثلا NRF24L01 خودش تو PCB اش یه ترک رو ضخیم کرده گفته همین آنتن. حالا با توجه به فرکانس پایین تر این ، نبود آنتن مشکل زا نمیشه؟ و اگه میشه ، آنت های کوچیکتری از نرم موجود تو بازار هستن که بشه به این متصل کرد و همون حداقل بردی رو که گفتم جواب بدن؟ اساسا شما که باهاش کارکردی چقد برد این ماژول رو دیدی؟
ممنون از لطفت،
و البته این از اولش! اگه در نهایت همین مورد تصویب شد کلی اذیتت خواهم کرد ، پیشاپیش آماده باش عزیز :))

sadmonew
20-08-2014, 21:15
در مورد برنامه نویسی: چون این ماژول(فرستنده/گیرنده) اختصاصا؛ برای ارسال صدا ساخته شده پس خروجی گیرنده آنالوگ هست و نیازی به برنامه نویسی نداره. البته بحث پردازش سیگنال صدا که کاملا جدا از برنامه نویسی برای ماژول گیرنده است.

در مورد آنتن: به آنتن نیاز دارین طولش حدودا 5 سانتی متر باید باشه. اما چون برد زیادی نیاز ندارین میتونین به حالت سیم پیچ قرار بدین.

خودم داخل ساختمون 20 متر جواب گرفتم که قطعا تو محیط باز بیشتر جواب میده.

raatin
20-08-2014, 21:24
بسیار سپاسگزارم ؛ تحقیقم رو راجبش تکمیل میکنم و هرجا به مشکلی برخورد از طریق همین تاپیک با شما و دوستان درمیون میگذارم. سعادتمند باشید :)