PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشکل TFT LCD 4.3 inch با MarsBoard A10

satanix7
16-08-2014, 20:04
سلام
من یک مارس برد A10 دارم و میخوام به این TFT LCD 4.3 inch (You can see links before reply) که از فروشگاه تهیه کردم وصل کنم و تصویر بگیرم. image ای که روی sd card ریختم اینه:
You can see links before reply

سورس کرنل ۳.۴.۹۰ مربوط به sunxi رو از اینجا گرفتم
linux-sunxi/linux-sunxi · GitHub (You can see links before reply)

و خودم کامپایل کردم و روی SD card ریختم به همراه ماژول هاش. فایل evb.bin داشت که قسمت disp و lcd0 اش رو به صورت زیر تغییر دادم. ( هر تغییری که فکرش رو بکنید هم دادم در این قسمت ها)

[disp_init]disp_init_enable = 1
disp_mode = 0
screen0_output_type = 1
screen0_output_mode = 5
screen1_output_type = 1
screen1_output_mode = 5
fb0_framebuffer_num = 2
fb0_format = 10
fb0_pixel_sequence = 0
fb0_scaler_mode_enable = 0
fb1_framebuffer_num = 2
fb1_format = 10
fb1_pixel_sequence = 0
fb1_scaler_mode_enable = 0
lcd0_bright = 197
lcd1_bright = 197
lcd0_screen_bright = 50
lcd0_screen_contrast = 50
lcd0_screen_saturation = 57
lcd0_screen_hue = 50
lcd1_screen_bright = 50
lcd1_screen_contrast = 50
lcd1_screen_saturation = 57
lcd1_screen_hue = 50

[lcd0_para]
lcd_used = 1
lcd_x = 480
lcd_y = 272
lcd_dclk_freq = 9
lcd_pwm_not_used = 0
lcd_pwm_ch = 0
lcd_pwm_freq = 1000
lcd_pwm_pol = 0
lcd_if = 0
lcd_hbp = 10
lcd_ht = 500
lcd_vbp = 10
lcd_vt = 600
lcd_hv_if = 0
lcd_hv_smode = 0
lcd_hv_s888_if = 0
lcd_hv_syuv_if = 0
lcd_hv_vspw = 2
lcd_hv_hspw = 2
lcd_lvds_ch = 0
lcd_lvds_mode = 0
lcd_lvds_bitwidth = 0
lcd_lvds_io_cross = 0
lcd_cpu_if = 0
lcd_frm = 1
lcd_io_cfg0 = 268435456
lcd_gamma_correction_en = 0
lcd_gamma_tbl_0 = 0x0
lcd_gamma_tbl_1 = 0x10101
lcd_gamma_tbl_255 = 0xffffff
lcd_bl_en_used = 1
lcd_bl_en = port:PH07<1><0><default><1>
lcd_power_used = 1
lcd_power = port:PH08<1><0><default><1>
lcd_pwm_used = 1
lcd_pwm = port:PB02<2><0><default><default>
lcd_gpio_0 =
lcd_gpio_1 =
lcd_gpio_2 =
lcd_gpio_3 =
lcdd0 = port:PD00<2><0><default><default>
lcdd1 = port:PD01<2><0><default><default>
lcdd2 = port:PD02<2><0><default><default>
lcdd3 = port:PD03<2><0><default><default>
lcdd4 = port:PD04<2><0><default><default>
lcdd5 = port:PD05<2><0><default><default>
lcdd6 = port:PD06<2><0><default><default>
lcdd7 = port:PD07<2><0><default><default>
lcdd8 = port:PD08<2><0><default><default>
lcdd9 = port:PD09<2><0><default><default>
lcdd10 = port:PD10<2><0><default><default>
lcdd11 = port:PD11<2><0><default><default>
lcdd12 = port:PD12<2><0><default><default>
lcdd13 = port:PD13<2><0><default><default>
lcdd14 = port:PD14<2><0><default><default>
lcdd15 = port:PD15<2><0><default><default>
lcdd16 = port:PD16<2><0><default><default>
lcdd17 = port:PD17<2><0><default><default>
lcdd18 = port:PD18<2><0><default><default>
lcdd19 = port:PD19<2><0><default><default>
lcdd20 = port:PD20<2><0><default><default>
lcdd21 = port:PD21<2><0><default><default>
lcdd22 = port:PD22<2><0><default><default>
lcdd23 = port:PD23<2><0><default><default>
lcdclk = port:PD24<2><0><default><default>
lcdde = port:PD25<2><0><default><default>
lcdhsync = port:PD26<2><0><default><default>
lcdvsync = port:PD27<2><0><default><default>

مشکل اینه که تصویر نمیده. با اسیلوسکوپ چک کردم از بین سیگنال های کنترلی اش کلاک اش به جای اینکه ۹ مگ باشه ۲۰ کیلو هرتزه. کسی ایده ای داره که چرا اینطوریه و چطور میشه درستش کرد؟
مرسی

dariush_ab
16-08-2014, 21:46
سلام.
از بابت بالا آمدن درست لینوکس و هنگ نکردن و اتصالات سخت افزاری السیدی مطمئن هستید؟
اگر از السیدیتون مطمئن هستید با یک ایمیج لینوکس دیگر هم تست بگیرید.
در ضمن برای السیدی 7 ما از 4 استفاده می کنیم.این مورد رو هم تست کنید.
screen0_output_mode = 4

satanix7
17-08-2014, 11:07
سپاس که پاسخ دادین!
کرنل اش رو که تغییر دادم اول در starting kernel میموند و جلو نمی رفت که با تغییر u-boot مشکل حل شد و کاملا بالا میاد و هنگ نمی کنه و می تونم تو اوبونتو اش لاگین کنم. حتی /sys رو چک کردم. مسیرهای sunxi-lcd و fb ساخته میشه و فایل هاش وجود داره. در /dev هم fb0 و fb1 که framebuffer هاش هست ساخته میشه. البته تا جایی که یادم میاد برای LCD باید یک /dev/lcd هم ساخته بشه که با کرنل خودم ساخته نمیشه. البته با کرنل خود مارس برد که 3.0.36-r1+ هست تست می کنم تو لاگ کرنل اش LCD module_init رو میزنه ولی تو کرنل خودم که ۳.۴.۹۰ هست نمی زنه با اینکه من درایور sunxi-lcd رو به صورت builtin زدم تو کرنلم! اتصالات رو هم هزار بار چک کردم . هم از روی شماتیک مارس برد که lcd اش رو روی gpio میده و هم از روی دیتاشیت LCD که تو سایت فروشگاه هست. حتی فکر کردم ممکنه این دیتاشیتی که تو فروشگاه هست دقیقا مال خود این LCD نباشه و innolux 4.3 rev1 رو هم چک کردم.
مساله دقیقا همینه که از LCD مطمئن نیستم. حداقل از LCD مطمئن بودم می گفتم کانفیگ خودم ایراد داره. با ایمیج های زیر هم تست کردم.
cubieez_A10_1.0.0.img
linaro-alip-armhf-t4.img
lubuntu-desktop-12.04-4-1080p-1GB-miniand.com.img

در مورد screen0_output_mode = 4 هم ۴ رو تست کردم هم ۵. و فکر هم نکنم تاثیری داشته باشه. چون همونطور که تو fex guide (You can see links before reply) گفته ستون اول مربوط به tv/hdmi هست و ستون دوم vga و در مورد LCD کاربردی نداره

dariush_ab
17-08-2014, 13:22
سپاس که پاسخ دادین!
کرنل اش رو که تغییر دادم اول در starting kernel میموند و جلو نمی رفت که با تغییر u-boot مشکل حل شد و کاملا بالا میاد و هنگ نمی کنه و می تونم تو اوبونتو اش لاگین کنم. حتی /sys رو چک کردم. مسیرهای sunxi-lcd و fb ساخته میشه و فایل هاش وجود داره. در /dev هم fb0 و fb1 که framebuffer هاش هست ساخته میشه. البته تا جایی که یادم میاد برای LCD باید یک /dev/lcd هم ساخته بشه که با کرنل خودم ساخته نمیشه. البته با کرنل خود مارس برد که 3.0.36-r1+ هست تست می کنم تو لاگ کرنل اش LCD module_init رو میزنه ولی تو کرنل خودم که ۳.۴.۹۰ هست نمی زنه با اینکه من درایور sunxi-lcd رو به صورت builtin زدم تو کرنلم! اتصالات رو هم هزار بار چک کردم . هم از روی شماتیک مارس برد که lcd اش رو روی gpio میده و هم از روی دیتاشیت LCD که تو سایت فروشگاه هست. حتی فکر کردم ممکنه این دیتاشیتی که تو فروشگاه هست دقیقا مال خود این LCD نباشه و innolux 4.3 rev1 رو هم چک کردم.

خواهش میکنم.
ببینید مهندس ما اصولا برای السیدی ابتدا سخت افزار رو وصل میکنیم و بعد هم تغییر اسکریپت همین.من تا حالا به sunxi-lcd یا dev/lcd کاری نداشتم.البته من السیدی تا به حالا به مارس وصل نکردم ولی یکی از دوستان وصل کرده و جواب گرفته و تو فروم هم پستهای ایشون هست البته پستها مربوط به السیدی نیستند.
یک ایمج من در ویکی برای نند مارس قبلا گذاشتم با این ایمیج lvds هم جواب گرفتن این رو هم بتونین تست کنید بد نیست البته من فکر میکنم مشکل شما از سخت افزار باشه.
برای سخت افزار hsync vsynch رو هم یک نگاه بندازین ممکنه پایه هاش متفاوت باشه و با hsync vsync دیگه هم تست بگیرید.

satanix7
17-08-2014, 16:48
با سپاس مجدد
فکر کنم مشکل اونقدر پیش پا افتاده است که از شدت سادگی نمی تونم حلش کنم! :sa:
همونطور که گفتم من با اسیلوسکوپ چک کردم. تقریبا همه سیگنال هاش درسته فقط کلاک نمیخوره! یعنی میخوره ولی به جای ۹ مگاهرتز ۲۰ کیلوهرتز (۲ کلاک در ۱۰۰ میکروثانیه) میده! که جوابگو نیست. فکر کنم باید شروع کنم کد درایورش رو بخونم ببینم چی کار می کنه! :unh: