PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اپتوکوپلر و مقاومت متغیر

ttt
28-10-2009, 14:53
سلام
یه چند تا سوال دارم در مورد اپتوکوپلر و مقاومت متغیر (پتانسیومتر)
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

در مورد اپتوکوپلر:
1-اساس کار اپتوکوپلر چیه ؟
2-چه جوری کار می کنه ؟
3-کاربرد اون کجاست ؟

در مورد مقاومت متغیر:
1-این مقاومت ها دو نوع هستند یه سری اندازه کوچکی دارند و با پیچ گوشتی می شه مقدارش رو تغییر داد یه نوع دیگه اندازه بزرگی دارند و با دست قابل تغییرند. تفاوت این دو در چیه ؟
2- از روی عددی که روی اونا نوشته چه جور میشه محدوده تغییرات اونو فهمید ؟
3- هر پتانسیومتر 3 پایه داره . این پایه ها رو چه جوری به مدار وصل می کنن؟

1nafar
30-10-2009, 11:18
1-اساس کار اپتوکوپلر چیه ؟
You can see links before reply
اپتوکوپلر از یک led فرستنده مادون قرمز و یک فتو ترانزیستور ایجاد شده ، هنگامی که شما به دیود ولتاژ میدید ، ار اون امواجی ساتع میشه ، برخورد این امواج با فتو ترانزیستور باعث بوجود اومدن ولتاژی در دوسر ان میشه .

-کاربرد اون کجاست ؟
در مورادی که شما بخوایید ورودی رو از خروجی جدا کنید ، مثلا در مدار زیر
اگر هر اتفاقی برای طرف دوم بیفته ، طرف اول محفوظ هست . همچنین نویز و... از طرف دوم به طرف اول منتقل نمیشه و....

-این مقاومت ها دو نوع هستند یه سری اندازه کوچکی دارند و با پیچ گوشتی می شه مقدارش رو تغییر داد یه نوع دیگه اندازه بزرگی دارند و با دست قابل تغییرند. تفاوت این دو در چیه ؟
از مقاومت های بزرگ برای تنظیم ولتاژ خروجی در حالت عمومی استفاده میشه ، مثلا تمامی وسایل صوتی و تصویری باید یک ولوم داشته باشفن تا بشه صداشون رو کم و زیاد کرد ، از موراد ریز برای کالیبره کردن دستگاه ها استفاده میشه ، مثلا توی یک دستگاه به یک مقاومت 2356 اهم نیاز است ، دوستان سازنده یه دونه مقاومت 2.2 کیلو رو با یکی از این مقاومت ها سری میکنن و تنها یک بار اون رو تنظیم خواهن کرد ، چون این مقاومت فضای کمی میگره ، حجم وسیله کم میشه .

از روی عددی که روی اونا نوشته چه جور میشه محدوده تغییرات اونو فهمید ؟
اندازه مقاومت ها به سه روش زیر مشخص میشه :
1- کد های رنگی :
2- نوشتن روی مقاومت :
در این روش دو رقم اول عدد ثابت و رقم سوم تعداد صفر رو مشخص میکنه ، مثلا روی مقاومت عدد 223 قرار داره ، مقدار این مقاومت 22000 اهم یا 22 کیلو اهم هست .
3- استفاه از علائم اختصاری :
در این روش به جای قرار دادن صفر و ... از نماده های k ( کیلو ) ، r ( اهم ) M ( مگا) استفاده میشه .

3- هر پتانسیومتر 3 پایه داره . این پایه ها رو چه جوری به مدار وصل می کنن؟
معولا پایه وسط مشترک هست :

ttt
30-10-2009, 15:18
ممنون از پاسختون ولی اون لینکی که داده بودید باز نمیشه

ایا ورودی و خروجی اپتوکوپلر برعکس هم هستند؟

تا اونجایی که من فهمیدم اگه یه سیگنال توی منطق 1 به پایه 2 بدیم،دیود روشن میشه و باعث میشه ترانزیستور به اشباع بره . خروجی هم از کلکتور ترانزیستور گرفته می شه که 0 هست

یعنی اگه بخوایم توی خروجی اپتو 1 باشه باید پایه2 تو منطق 0 باشه و برعکس

درست متوجه شدم؟

معمولا من دیدم پایه 5 رو به vcc وصل می کنن

هنرفر
30-10-2009, 20:07
میتونی خروجی را از کلکتور نگری و ترانزیستور را در آرایش کلکتور مشترک استفاده کنی یعنی کلکتور را به vcc وصل کنی و یه مقاومت روی امیتر بزاری و خروجی را از امیتر بگیری.اینطوری وقتی سیگنال وجود داشته باشه ترانزیستور وصل شده و خروجی یک می شه ودر صورت قطع بودن خروجی صفر میشه.

mehdiit
17-11-2012, 11:40
اگه ممکنه شماره ی یه اپتوکوپلر چهار پایه رو بگین که البته تو بازار ایرانم وجود داشته باشه ، اینایی که من تا الان دیدم همشون شش پایه هستن
و اینکه آیا اپتو کوپلری وجود داره که مدار داخلیش شش تائی باشه؟منظورم اینه که شش تا ورودی خروجی داشته باشه!

KHM
17-11-2012, 14:52
اگه ممکنه شماره ی یه اپتوکوپلر چهار پایه رو بگین که البته تو بازار ایرانم وجود داشته باشه ، اینایی که من تا الان دیدم همشون شش پایه هستن
pc817
4پایه هست...

sobhan537
10-03-2013, 21:37
سلام
آقا تو شکل بالا؛ اگه به پایه 1 ولتاژ اعمال کنیم، پایه های 4 و 5 به هم وصل میشن؟ یا بین پایه های 4 و 5 اختلاف ولتاژ بوجود میاد؟ من میخوام تو مدارم به جای رله، از اپتوکوپلر استفاده کنم. میشه؟ باید چیکار کنم؟

Ma3ood
10-03-2013, 21:49
1-بله بهم متصل میشوند
2-به اشباع میره
3-بله
4- شما نقشه بالا را استفاده کن در نقشه پایه 4 را با مقاومت 4.7 کیلو به مثبت متصل کن و پایه 5 به زمین
پایه 1 را با یه مقاومت مناسب (با توحه به ولتاژ ورودی )بهش وصل کن و پایه 2 را به زمین
برای این کار میتونی از اپتوکوپلر pc817 استفاده کنی

REZA7232
29-07-2016, 18:36
1-بله بهم متصل میشوند
2-به اشباع میره
3-بله
4- شما نقشه بالا را استفاده کن در نقشه پایه 4 را با مقاومت 4.7 کیلو به مثبت متصل کن و پایه 5 به زمین
پایه 1 را با یه مقاومت مناسب (با توحه به ولتاژ ورودی )بهش وصل کن و پایه 2 را به زمین
برای این کار میتونی از اپتوکوپلر pc817 استفاده کنی

سلام.
اگر ورودی اپتوکوپلر از میکرو 5ولت مثل avr باشه و خروجی هم قرار باشه به uln2003 وصل شه اونوقت شما چه مقاومت هایی پیشنهاد میکنید؟