PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال های ابتدایی در مورد سیستم های embedded

amateur92
06-08-2014, 11:59
سلام .
ببخشید اگه سوالام ابتدایی و نامفهومه .

1. فقط به بردهایی که سیستم عامل دارن embedded میگن؟
نحوه کاربرد سیستم های embedded توی صنعت چه طوریه ؟
نحوه کار با سیستم عاملی مثل ویندوز ce چه طوریه ؟ مثلا این سیستم عامل نرم افزارهای خاص خودش رو داره و روی اون نصب میشه ؟
قضیه این درایور نوشتن چیه ؟به چه دردی میخوره ؟به چه زبانی نوشته میشه؟

البته سوال زیاد دارم فعلا اگه اینا رو جواب بدین ممنون میشم .

microware
13-08-2014, 20:31
سلام دوست عزیز
تا جایی که من فهمیدم این سیستم عاملها با اونایی که روی کامپیوترمونه فرق میکنه
به وسیله
سیستم عامل های embedded میشه مجموعه ای تولید کرد که بعد از روشن کردن دستگاه فقط نرم افزار مورد نظر خودتون اجرا بشه و کاربر به هیچ کدوم از قسمتهای دیگر سیستم عامل دسترسی نداره (درایو ها ، کنترل پنل ... و هرچیزی که شما محدودش کنید)

khoshmardan
22-10-2014, 12:50
________
پست حذف شد

hatef_8
27-05-2015, 15:11
سلام
جایی بهتر از اینجا پیدا نکردم برای طرح سوالم
من embedded board mini6410 رو تهیه کردم و میخوام شروع کنم، با یکی از کسانی که قبلا باهاش کار کرده صحبت میکردم، ایشون میگفتن که باید ورژن QT که میخوای باهاش برنامه بنویسی با ورژن embedded linux یکی باشه، من حقیقتش دقیقا متوجه نشدم چرا اینطور باید باشه، برا همین سر اولین قدم گیر کردم، چون هیچ کیوتی رو پیدا نمیکنم برا دانلود که هم ورژن لینوکس بوردم باشه (Linux 2.6)

میخواستم بپرسم که آیا اصولا باید اینطور باشه یا خیر، یا اینکه کلا به ورژن GCC مربوط میشه؟ و از کجا میتونم کیوت رو برای اوبونتوی لپتابم پیدا کنم و دانلود کنم که بشه برای embedded بوردم برنامه بنویسم؟
ممنون

dariush_ab
27-05-2015, 15:54
سلام
جایی بهتر از اینجا پیدا نکردم برای طرح سوالم
من embedded board mini6410 رو تهیه کردم و میخوام شروع کنم، با یکی از کسانی که قبلا باهاش کار کرده صحبت میکردم، ایشون میگفتن که باید ورژن QT که میخوای باهاش برنامه بنویسی با ورژن embedded linux یکی باشه، من حقیقتش دقیقا متوجه نشدم چرا اینطور باید باشه، برا همین سر اولین قدم گیر کردم، چون هیچ کیوتی رو پیدا نمیکنم برا دانلود که هم ورژن لینوکس بوردم باشه (Linux 2.6)

میخواستم بپرسم که آیا اصولا باید اینطور باشه یا خیر، یا اینکه کلا به ورژن GCC مربوط میشه؟ و از کجا میتونم کیوت رو برای اوبونتوی لپتابم پیدا کنم و دانلود کنم که بشه برای embedded بوردم برنامه بنویسم؟
ممنون
سلام.
ورژن کیوت که روی برد نصب هستش - اگر نصب هستش - باید با ورژن کیوتی که برنامه مینویسین یکی باشه. به نسخه لینوکس کاری نداره.
یک سرچ بکنید و یک آموزش نصب کیوت برای mini6410 پیدا کنید و مطابق اون پیش برید.
معمولا نسخه های 4.8.1 و 4.8.3 برای برد استفاده میشه.
Qt 4.8.3 installation procedure for FriendlyARM mini 6410 Linux | sereno-labs (You can see links before reply 10_Linux)
موفق باشید.

hatef_8
27-05-2015, 18:17
ممنون از جوابتون

الان یه سوال دیگه پیش اومد، مگه خروجی برنامه کیوت اپلیکیشن نیست؟ یعنی وقتی برنامه رو کامپایل کردی تو لپتاب(مثلا) باید ببری با کیوت embedded بورد بالا بیاری؟

dariush_ab
27-05-2015, 20:29
ممنون از جوابتون

الان یه سوال دیگه پیش اومد، مگه خروجی برنامه کیوت اپلیکیشن نیست؟ یعنی وقتی برنامه رو کامپایل کردی تو لپتاب(مثلا) باید ببری با کیوت embedded بورد بالا بیاری؟

خواهش می کنم.
چرا اپلیکیشن هستش ولی کامپایل وابسته به پلت فرم هستش. وقتی که شما کامپایل میکنین باید برای پلت فرم مورد نظرتون کامپایل کنید. به عنوان مثال برنامه کامپایل شده روی کامپیوترتون-کد اجرایی اش روی برد اجرا نمیشه و اینجاست که مفهوم کراس کامپایل به وجود می آید.

hatef_8
27-05-2015, 22:38
اقا سپاس بی نهایت
من با این بورد یه سری فایل گرفتم که یکیش gcc هستش که طبق فایل راهنماش، روی لینوکس کامپیوتر نصب میشه، خب اگه برنامه نوشته شده با کیوت و این کامپایلر روی کامپیوتر کامپایل بشه، بازم لازمه که کیوت و کامپایلر رو روی بورد نصب کرد؟
یا اگه قراره کیوت و کامپایلر رو روی بورد نصب کنیم دیگه چه نیازیه که لینوکس رو کامپیوترمون نصب کنیم و اونجا برنامه بنویسیم، مستقیم روی بورد می نویسیم؟
من نمیدونم این سوالارو کجا بپرسم و از کجا همچین اقدامات مقدماتی رو پیدا کنم، به نظرم خیلی خیلی گنگه این قضیه.

dariush_ab
27-05-2015, 23:31
اقا سپاس بی نهایت
من با این بورد یه سری فایل گرفتم که یکیش gcc هستش که طبق فایل راهنماش، روی لینوکس کامپیوتر نصب میشه، خب اگه برنامه نوشته شده با کیوت و این کامپایلر روی کامپیوتر کامپایل بشه، بازم لازمه که کیوت و کامپایلر رو روی بورد نصب کرد؟
یا اگه قراره کیوت و کامپایلر رو روی بورد نصب کنیم دیگه چه نیازیه که لینوکس رو کامپیوترمون نصب کنیم و اونجا برنامه بنویسیم، مستقیم روی بورد می نویسیم؟
من نمیدونم این سوالارو کجا بپرسم و از کجا همچین اقدامات مقدماتی رو پیدا کنم، به نظرم خیلی خیلی گنگه این قضیه.

برای اجرای برنامه کیوت بایستی کیوت روی برد هم نصب باشه. احتمالا یک سری کتابخانه و فایلهاست که برای اجرای برنامه کیوت لازمه.
شما می تونین روی خود برد کیوت را کامل نصب کنید و همونجا برنامه را نوشته و اجرا کنید.
یا کیوت رو روی لینوکس کامپیوترتون داشته باشید و برنامه را نوشته و کراس کامپایل کنید و حتی مستقیم ریموت روی برد اجرا کنید.
موفق باشید.