PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : 4 سرعته کردن موتور کولر با استفاده از مدار جاروبرقی

poryasoft
21-06-2014, 13:26
با سلام خدمت اساتید محترم , در واقع من قصد دارم موتور یک کولر که نمیدونم AC هست یا DC رو با استفاده از مدار یک جاروبرقی 4 سرعته کنم بدلیل اینکه موتور خیلی سریع میچرخه و برای اتاق کوچیک نسباتا قویه و همچنین صدای زیادی تولید میکنه.
کولر از نوع آبی با نمایشگر دیجیتالی و کنترل دار هست تصاویر برد دیجیتال و نقشه کولر و مدار جارو برقی رو پاییین میتونید مشاهده کنید در ضمن من نمیدونم موتور کولر AC هست یا DC !
اگه من خروجی LOW مدار کولر رو به ورودی برق AC مدار جاروبرقی و خروجی مدار جاروبرقی که به خود موتور جارو وصل میشده رو به موتور کولر بزنم مشکلی پیش نمیاد و آیا این امکان پذیره ؟
دوستان من دانشجوی کارشناسی نرم افزار کامپیوترم و زیاد با قطعات و اسمشون و کاربردشون آشنا نیستم وحواهش میکنم زودتر راهنماییم کنید که از چه روشی میتونم برای عملی کردن این کار استفاده کنم !!!!
ممنون <3 <3 <3

You can see links before reply
مدار جارو :

esisafa
21-06-2014, 13:37
این که موتور سه سرعته باشه یا 4 سرعته به خود موتور بستگی داره نه به کلید . موتور کولر و جاروبرقی هر دو ac هستن. این کار امکان نداره

poryasoft
21-06-2014, 14:04
این که موتور سه سرعته باشه یا 4 سرعته به خود موتور بستگی داره نه به کلید . موتور کولر و جاروبرقی هر دو ac هستن. این کار امکان نداره
اگه هر دو ac هستند پس چطور موتور جاروبرقی با زدن کلید ها سرعتش کم و زیاد میشه ولی موتور کولر نمیشه ؟

esisafa
21-06-2014, 15:16
به سیم پیچی موتور بستگی داره. یکی برای 2 سرعت سیم پیچی شده یکی برای 3 سرعت و با کلید ها سیم پیچ ها خاموش و روشن میشن.
البته موتورهای پیشرفته تری هستن که سرعت قابل کنترل دارن ولی برای کولر و جاروبرقی استفاده نمیشن.

poryasoft
21-06-2014, 15:31
به سیم پیچی موتور بستگی داره. یکی برای 2 سرعت سیم پیچی شده یکی برای 3 سرعت و با کلید ها سیم پیچ ها خاموش و روشن میشن.
البته موتورهای پیشرفته تری هستن که سرعت قابل کنترل دارن ولی برای کولر و جاروبرقی استفاده نمیشن.
ممنون دوست من که خیلی سریع پاسخ دادی
چه بد پس نمیشه . همیشه فکر میکردم هر چی برق کمتری به یک موتور بدی کندتر میشه ولی ظاهرا این طور نیست.
اگه موتور رو باز کنم بدم به سیم پیچ راحت میتونه فقط دور کند موتور رو نصف کنه؟ یا باز اینم ممکن نیست و یا هزینه بر و سخته !!!!

esisafa
21-06-2014, 15:45
ارزش نداره در سیستم دستکاری کنید
موتورهای dc با ولتاژ کمتر آروم تر میچرخن. اگر به موتور ac ولتاژ کمتر بدین میسوزه.
بهتره یک کولر کوچکتر بخرید. این کاری هست که منطقیه

ppittl
22-06-2014, 01:50
در مورد قطب های سیم پیچی تحقیق کن
هر چه تعداد قطبها بیشتر باشه سرعت پایینتر هست
با سیم پیچی مجدد می تونی اینکار رو انجام بدی اما شاید صرفه نداشته باشه
موتور کولر القایی تکفاز هست و جاربرقی یونیورسال هست
موفق باشی

nazeri
22-06-2014, 10:47
اگه میخوای سرعت کم کنی می تونی 2کار بکنی
یکیش اینه که بیای پولی موتورکه تسمه روی اون مچرخه رو کوچک تر کنی
دومیش اینکه موتور رو 3فاز بدی بپیچن وبا یک اینورترتک فاز به سه فاز با تغیر فرکانس خوروجی آن می تونی سرعت موتور رو تغیربدی

esisafa
22-06-2014, 11:24
راه که هست ولی تغییر سیم پیچی و اینورتر فکر کنم از یک کولر کوچکتر گرونتر در بیاد

ah rad
22-06-2014, 14:50
سلام به نظر من انتخاب پولی رو کوچیک تر انتخاب کنی،گزینه خوبی واسونیه وبقیه روشا اندازه پول یه کولر کوچیک باید پیاده شی.:mrgreen:

poryasoft
23-06-2014, 01:12
در مورد قطب های سیم پیچی تحقیق کن
هر چه تعداد قطبها بیشتر باشه سرعت پایینتر هست
با سیم پیچی مجدد می تونی اینکار رو انجام بدی اما شاید صرفه نداشته باشه
موتور کولر القایی تکفاز هست و جاربرقی یونیورسال هست
موفق باشی
ممنون از اطلاعات اگه خودم موتورو باز کنم یه دو سه دور به سیم پیچش اضافه کنم سرعتش کمتر نمیشه ؟؟؟؟:mrgreen:

دومیش اینکه موتور رو 3فاز بدی بپیچن وبا یک اینورترتک فاز به سه فاز با تغیر فرکانس خوروجی آن می تونی سرعت موتور رو تغیربدی

سلام به نظر من انتخاب پولی رو کوچیک تر انتخاب کنی،گزینه خوبی واسونیه وبقیه روشا اندازه پول یه کولر کوچیک باید پیاده شی.:mrgreen:
مشکل اینجاست که این کولر تسمه و پولی نداره و موتورش از هر دو طرف خروجی داره و دو پره مستقیما به هر دو سمت موتور وصل شدن . جالب اینجاست کولر نسباتا کوچیکه ولی واقعا سریع و قوی و پر سرو صداست

راه که هست ولی تغییر سیم پیچی و اینورتر فکر کنم از یک کولر کوچکتر گرونتر در بیاد
فکر نمیکردم برای این کار اینقدر موضوع پیچیده یا اینقدر تخصصی و هزینه بر باشه یعنی هیچ قطعه ای نیست بتونه ولتاژ و فرکانس رو طوری تنظیم کنه که موتور سرعتش کم بشه در واقع نمیخوام بفروشمش یا تعویضش کنم چون واقعا کولر خوبیه و هنوز نو هست فقط میخواستم اگه راحت و بی دردسره سرعت دور کندشو یکم کندتر کنم چون تفاوت کمی بین دور کند و تند داره

0913231
04-08-2014, 14:34
اگه هر دو ac هستند پس چطور موتور جاروبرقی با زدن کلید ها سرعتش کم و زیاد میشه ولی موتور کولر نمیشه ؟
دوست عزیز،موتورجارو برقی یه جورموتورdcهست.وچون آرمیچر آن با بالشتکها سری هستند،میشه با ولتاژی باشکل موج تقریبا dc راه اندازی کرد.مثلا یک دیود سرراه فاز ورودی گذاشت.یا ازدیمر استفاده کرد.چند جایی دیده بودم که کولرهای شبیه کولر شما،ازدیمر استفاده کرده بودند.به نظرم اگه بتونی یک دیمر5امپری بذاری یه کمی سرعت کم میشه.این راه را هم امتحان کن:بیا ویه کمی درودی هوای کولر را کم کن،صدایش خوب میشه وباد کمتری هم میزنه ولی یه کم به موتور فشار میاد،پس خیلی جلوی ورودی هوا را نگیر

yasser_psd
22-07-2015, 13:55
سلام.دیمر موتور کولرو میسوزونه.شما میخوای راحت باسی برو یه فن اندازه دهنه خروجی کولر بگیر.کلا موتور و فن خودشو کنار بذار.بعد یه دیمر صنعتی روش بذار.فکر کنم کلا با 80 تومن جمع بشه

nazeri
23-07-2015, 11:54
سلام.دیمر موتور کولرو میسوزونه.شما میخوای راحت باسی برو یه فن اندازه دهنه خروجی کولر بگیر.کلا موتور و فن خودشو کنار بذار.بعد یه دیمر صنعتی روش بذار.فکر کنم کلا با 80 تومن جمع بشه
یه کار دیگه هم میشه انجام داد یه کلید هوشمند کولر بگیری که هروقت دمای موردنظرت رسید کولر روخاموش وروشن میکنه یا دورش روکم وزیاد میکنه

engineer.m
08-12-2015, 14:40
مهندس جان شما از قیمت اینورتر خبر داری که همچین پیشنهادی میدی؟با سیم پیچی کردن موتور به صورت سه فاز میشه بری کولرتو بفروشی پول سیم پیچی رو هم بذاری روش یه کولر گازی بخری...:)

- - - Updated - - -

مهندس جان شما از قیمت اینورتر خبر داری که همچین پیشنهادی میدی؟با سیم پیچی کردن موتور به صورت سه فاز میشه بری کولرتو بفروشی پول سیم پیچی رو هم بذاری روش یه کولر گازی بخری...

علی تحیری
17-04-2018, 20:27
با سلام:
موتور کولر a.c است و فقط با متناوب 220 ولت کار می کند، اما موتور جارو برقی از نوع یونیورسال است که هم با برق 220 ولت a.c و هم 220 ولت d.c کار می کند.