PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : [سوال] تست انتن

sadeghbakhshi
02-06-2014, 22:16
سلام
یکسری انتن هست که مثل همین انتن های gsm
ولی فرکانس کاریشون کمتر یا بیشتر هست مثلا 433 یا 2.4 گیگ
از نظر ظاهری خیلی شبیه هم هست
حالا چطوری میشه اینها رو تشخیص داد
مثلا یه انتن به شما میدهند و می پرسم چه بازه ی فرکانسی داره
چطوری میشه فهمید
با چه تجهیزاتی میتونم تشخیص بدیم؟
یا اصلا میتونید تشخیص بدیم؟

sadeghbakhshi
03-06-2014, 23:10
سلام مجدد
هیچ کدوم از دوستان مخابراتی چیزی نمیدونه؟
:(

Ma3ood
04-06-2014, 01:00
یکی از راههای تشخصیش اینه انتن های فرکانس پایین همیشه بزرگتر هستن
دلیلش میشه طول موج = فرکانس / سرعت نور
و در نتیجه طول انتن هم میشه طول موج * 0.5
این یه راهکار

esisafa
04-06-2014, 01:41
یکی از راههای تشخصیش اینه انتن های فرکانس پایین همیشه بزرگتر هستن
دلیلش میشه طول موج = فرکانس / سرعت نور
و در نتیجه طول انتن هم میشه طول موج * 0.5
این یه راهکار

ولی دلیل محکمی نیست. همین رادیو. هم mw و هم fm از یک آنتن استفاده میکنن ولی فرکانسها 100 برابر فرق میکنن

sigma-mx
04-06-2014, 02:18
فکر نمی کنم راه ساده ای برای تشخیصش وجود داشته باشه . کلا این کار یعنی یجور مهندسی معکوس کردن آنتن ! ساده ترین راه اینه که ببینید تو بازار از لحاظ اندازه مشابه اونو پیدا کنید که تازه اینهم ممکنه درست نشه تشخیص داد ! از راه علمی که یقینا مقرون به صرفه نیست و تجهیزات بسیار پیشرفته ای وجود داره که هر جایی پیدا نمیشه . باید فرکانس رو تو آنتن سوئیپ کرد و با اسپکتروم آنالایزر طیف و پهنای باند مفید رو در آورد .
فقط از روی اندازه و اینکه فرکانس بالاتر آنتنش کوچکتره و ... نمیشه اظهار نظر درستی کرد . مثلا آنتن 433 یا 315 مگ 5 سانتی هم داریم و آنتن 2.4 گیگ 25 سانتی هم داریم . طراحی آنتن فقط با در نظر گرفتن نسبتی از طول موج انجام نمیشه ...

sadeghbakhshi
04-06-2014, 03:17
به نظر من هم تشخیص از روی اندازه درست نیست
چون من یکسری با بولت کار کردم
دو مدل انتن داشتیم که هردوتاشون به خوبی کار میکردن
یک مدل بود که قطرش حدودا 2 سانت میشد یک مدل هم بود کمتر از دوسانت میشد
ولی هردوتاش 5 گیگ بود طولشون یکی بود و هردو هم 20 دسبیل قدرت داشت
حالا راه دیگه ای نداره؟
اخه من چند وقت پیش توی یه فروشگاه یه انتن gsm دیدم که با پارت نامبری که ارائه میکردن
یکی نبود
از نظر ظاهری با دیتاشیت فرقی نداشت ولی از نظر پارت نامبر و مورد مصرف اصلا اون انتن gsm نبود
حالا من مونده بودم که اشکال از کجاست ؟
جنس اشتباه هست یا پارت نامبر
به این نتیجه رسیدم که باید یه راهی باشه که تستش کرد

Ma3ood
04-06-2014, 10:41
حق با شماست دلیل محکمی نیست ولی راه حل علمیش هست ولی بحث جالبی هست اطلاعات بیشتر دارید در اختیارمون بزارید تا ببینم این چینی ها از چه قوانینی پیروی میکنن:mrgreen:

mohamadalian
04-06-2014, 16:15
برای تشخیص باند فرکانسی به یک network analyser یا یک spectrum analyser نیاز است. البته برای جلوگیری از اثر انعکاس موج از محیط اطراف، اندازه گیری باید در یک اتاق آنتن انجام شود یا حد اقل تا فاصله میدان دور در اطراف آنتن هیچ شیئ بازتاب کننده وجود نداشته باشد (حد اقل فاصله میدان دور 2D^2/Lambda است که در آن D بزرگترین بعد آنتن و lambda طول موج است). network analyser یا spectrum analyser قادر به ترسیم ظریب انعکاس موج از پورت ورودی آنتن در یک باند فرکانسی دلخواه است. با پیدا کردن محل ناچ ظریب انکاس می توان فرکانس کاری مطلوب آنتن را تشخیص داد. البته هریک از تجهیزات فوق spectrum analyser یا network analyser بسیار گران قیمت است. اما در صورت لزوم می توان به آزمایشگاه های اندازه گیری مدارات مایکروویوی در شرکت های خصوصی یا مراکز دانشگاهی (با پرداخت هزینه اندازه گیری) مراجعه کرد.

sadeghbakhshi
13-06-2014, 02:44
سلام به همگی
من از چند نفر دیگه هم پرسیدم
اونها هم گفتند از روی اتدازه ی انتن میشه بازه ی فرکانسی رو تشخیص داد ولی نه به صورت دقیق
البته شکل و نوع انتن هم خیلی مهم هست
برای اندازه گیری فرکانس همون طور که یکی دو تا از بچه ها هم اشاره کردند با استفاده از اسپتروم انالیزر میشه انجام داد
که اون هم به این شکل کار میکنه که توی فرکانس ها غیر کاری انتن یکسری اعوجاج یا بهتره بگم یک نوسز ضعیف میشه دید
ولی توی بازه ی کاری انتن شکل موج تغییر میکنه و به صورت یک پیک در میاد
خیلی ها هم تاکیید داشتند که یک انتن برای یک فرکانس خاص رو نمیشه برای یک فرکانس دیگه استفاده کرد
ولی من همون زمان که بولت در دسترسم بود انتن اکسس پوینت سیسکو بهش وصل کردم
یعنی انتن 2.4 گیگ به دستگاه 5 گیگ :mrgreen:
ارتباط بر قرار میشد اما سرعت به شدت افت کرد