PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشکل: ترکیدن خازنهای تانتالیوم smd

microprocesor_2002
21-05-2014, 10:54
سلام به همه دوستان .
من برای یه کاری از LPC1768 برای کنترل دمای یه سری کیس کامپیوتر به یه مشکلش بر خوردم .... گفتم اینجا مطرح کنم که همه دوستان بتونن از تجربیات بقیه استفاده کنن.

برای این بورد از یک LPC1768 و یه سری مدارات دیگه استفاده کردم . این مدار تو تستها مشکلی نداشت ولی وقتی برای تولید تعداد که ساخته شد یه مشکلی پیدا شد.

تغذیه کیس یک عدد پاور سوئیچینگ مارک mean well
تغذیه مدار من هم 2 عدد ای سی LT1117 ، یکی 5 و بعدب 3.3 هستش .
فن مورد استفاده در کیس ، مارک AVC و 16000 دور و 12 ولت ، .800 میلی آمپر و 2 عدد .
تغذیه منفی مدار رو با یک عدد سلف 10 میکرو هانری جدا کردم .
2 عدد خازن اس ام دی تانتالیوم 47 میکرو 16 ولت روی تغذیه فن و 4 عدد روی ورودی LT1117-5V ...

و اما مشکل:
خازنهایی که در قسمت 12 ولت بوده ، تعداد زیادی از بوردها درست زمانی که مدار رو برق متصل میکنم میترکه .... چرا ؟؟؟؟ مشکل مدار من کجاست ؟؟؟
البته خازن ها رو با یک خازن الکترولیت معمولی عوض کردم خوب شد.
و سوال بعدی :
وقتی مبدل 220 به 12 ولت یه پاور سوئیچینگ هستش برای تغذیه مدارات که 5 و 3.3 خواهد بود چه تغذیه ای مناسب تره ؟
مدار هم در محیط نویزی معمولی هستش ....
هزینه مالی خیلی مهم نیست ... کیفیت مهمه ....
عکس قسمت تغذیه رو هم میزارم ....

esisafa
21-05-2014, 12:26
شاید خازن ها تقلبی هستن. از جای دیگه تهیه کردین؟
به قطعات همیشه اعتماد نکنید. کسی میگفت یکبار تمام خازنهایی که گرفتم اتصال کوتاه بودن

electera
21-05-2014, 13:29
خازن های تانتالیوم به شدت به ولتاژ حساس هستند و عبور پیک لحظه ای ولتاژ هم میتونه روی طول عمر یا از بین رفتن اون تاثیر بزاره
دوم اینکه روی بارهای سلفی مثل فن و رله گذاشتن این نوع خازنها توجیهی نداره و بهتره از این خازنها در کنار میکرو و دیگر قطعات دیجیتال که نیاز به حذف نویز تغذیه دارند استفاده کنید.

abolfazlrahim
02-01-2015, 15:38
سلام
اصلا شک نکنید که خازنها چینی دو زاری هستند . ماهمچنین موردی داشتیم که از دیجی کی یه پارت سفارش دادیم یه کم طول میکشه ولی میدونی جنس اصل گرفتی
موفق باشی