PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : [سوال] مشاوره در رابطه با انتخاب برد مینی مناسب

masoud_5april
16-05-2014, 00:56
با سلام خدمت همه دوستان
راستش من فک میکنم سوالی که میخوام بپرسم قبلا خیلی هام پرسیدن،خودمم شاید قبلا پرسیده باشم،ولی این سری دیگه مجبور شدم تا به یه جواب درست درمون برسم.
راستش من خودم دانشجو ارشد الکترونیکم و خیلی هم جدیدا به این بردهای لینوکسی علاقه مند شدم،ازینورم یه رسپری پای رو هم از سایت تهیه کردم،اما متاسفانه به دلیل انتخاب عجولانه و از روی نا آگاهی من خریدمش و بعد یه مدت کوتاهی مجبور شدم بفروشمش،حقیقتش واسه کاربردی که من میخواستم خیلی محدودیت داشت.
اول از همه میخوام بگم که کلا هدفم چیه:
راستش من اولویتم آموزش و یادگیری راحت لینوکس در خصوص کنترل سخت افزاری و الکترونیکی هستش،اما یه سری محدودیت هایی دارم که واقعا تو این زمینه آزارم میده مثلا یکیش این بود که من میخوام فقط یه بردی باشه که مستقیما با لپ تاپ بتونم باهاش ارتباط برقرار کنم و نیازی نباشه واسه راه اندازیش هر سری موس و کیبورد و ال سی دی و ... رو بهش وصل کنم،در واقع هدفم استفاده از یه کامپیوتر نیست،سخت افزارش رو میخوام استفاده کنم که متاسفانه رسپری این مشکل رو واسم داشت.
دوم اینکه من یه پروژه راه اندازی یه سرور local و کنترل اینترنتی مد نظرم هست که دارم روش کار میکنم،اما متاسفانه با بعضی از بردها نمیتونم بسادگی ازین قابلیت استفاده کنم.
سوم اینکه من یه بردی میخوام تهیه کنم که تا دو سه سال کارم رو راه بندازه و محدودیت های سخت افزاری خیلی کمی داشته باشه،مثلا رسپری ADC یا DAC نداشت و تعداد I/O های محدودی داشت.
طبق مطالعات و کمک گرفتن از برخی دوستان به انتخاب بین دو برد Cubieboard A20 و Radxa Rock رسیدم که تقریبا جفتشون بردهای خوبی هستن.
ازین ور راکسا امکانات سخت افزاری خیلی مناسبی داره و قدرت پردازش بالا
ازینورم کابی نسبتا برد جا افتاده ای هست و حتی فیلم آموزشیش هم داخل سایت هست حتی برد راه اندازشم ساختن که به نظرم خیلی خوب میتونه به کار آدم بیاد.
البته هنوز من نمیدونم که این آموزش بین بردها چقدر شبیه هم هست و یا اینکه مثلا من اگر فیلم آموزشی کابی رو تهیه کنم،آیا تو راه اندازی و استفاده از برد رادکسا به کارم میاد یا خیر.
از نظر هزینم تقریبا این دو برد هزینه برابر دارن ولی مسلمه که رادکسا نسبت به امکاناتش به صرف هستش.
میخواستم ببینم دوستانی که این نوع بردها رو دارن یا آشنایی کامل دارن،بنده رو راهنمایی کنم تا به یه انتخاب درست برسم،چون هزینه سنگین تری رو هم به دنبال خواهد داشت.
با تشکر

hamidak
16-05-2014, 01:44
من کابی برد A20 رو بهت پیشنهاد می کنم!
ضمنا برای ارتباطت از لپتاپ تو مود گرافیکی می تونی از VNC استفاده کنی و به دستکتاپ هر وسیله ی لینوکی که سرور VNC رو روش نصب کنی دسترسی داشته باشی
مود متنی هم که ساده تره از SSH استفاده کن و از تو لپتاپت باهاش کار کن
اینجوری نمی خواد موس و کی برد و مونیتور بهش وصل کنی...

این سرور کوچولویی که می گی احیانا Radius server نیست ؟ :0013:

masoud_5april
16-05-2014, 11:36
من کابی برد A20 رو بهت پیشنهاد می کنم!
ضمنا برای ارتباطت از لپتاپ تو مود گرافیکی می تونی از VNC استفاده کنی و به دستکتاپ هر وسیله ی لینوکی که سرور VNC رو روش نصب کنی دسترسی داشته باشی
مود متنی هم که ساده تره از SSH استفاده کن و از تو لپتاپت باهاش کار کن
اینجوری نمی خواد موس و کی برد و مونیتور بهش وصل کنی...

این سرور کوچولویی که می گی احیانا Radius server نیست ؟ :0013:
والا من قصدم اینه که یه سرور محلی روی برد راه اندازی کنم که بتونم باهاش از محیط بیرون و از طریق اینترنت فرمان بدم،ازینورم قراره برد در جایی قرار بگیره که دسترسی به وای فای و ... رو لزوما نداشته باشه و بشه با gprs نتش رو تامین کنم.
در مورد پیشنهادتون هم من موافق هستم،ولی میگن این برد راه انداز کابی که تو سایت هست مشکلات زیادی داره و برد بعضی از دوستان هم دیدم سرش سوخته،حالا از روی بی احتیاطی یا هرچی،ازینورم میگن هر کاری که بخوای باهاش انجام بدی مدام باید اسکریپتهای مختلف رو تغییر بدی،میشه یکم بیشتر توضیح بدین
ممنون

dariush_ab
16-05-2014, 12:47
سلام.
توجه داشته باشید که cubie و radxa دارای adc که به درد بخورد نیستند. البته اگر adc براتون خیلی مهمه.
تو این برد ها برای adc بایستی از یک برد دیگر و ارتباط با این بردها استفاده کنید.
موفق باشید.

hamidak
16-05-2014, 14:53
این کاری که شما می خواین انجام بدین به نظرم به یه موبایلی که OTG داشته باشه هم قابل پیاده سازی هست
خیلی خیلی بیشتر از کابی برد هم پایدار خواهد بود
فقط می مونه طراحی یه برد کنترلر درست درمون که با USB به موبایل وصل بشه
و ایجاد راهکاری داخل موبایل (احتمالا نیاز به دستکاری سیستم عامل باشه) برای ارتباط با اون برد
یه راه دیگش هم استفاده از بلوتوث می تونه باشه برای ارتباط با موبایل!
به نظرم برای ریموت استفاده کردن از این بردها (یعنی موقعی که بالاسرش نیستی که دا‌یم تر و خشکش کنی) خیلی نمیشه اطمینان حاصل کنی
مگر اینکه روالهای درست درمون یا حتی سخت افزار جانبی به عنوان watchdog براش در نظر بگیری...

masoud_5april
16-05-2014, 15:11
شما درست میفرمایین،ولی گفتم که هدف اصلی من از خرید برد فقط این نیست،بیشتر آموزش هستش،اما رادکسا فک میکنم تقریبا تمام کارهای کابی رو انجام بده ولی تو آموزش هاش شک دارم،به نظرتون تو آموزش میتونم از آموزش های کابی برای این برد استفاده کنم یا خیر؟

dariush_ab
16-05-2014, 16:21
شما درست میفرمایین،ولی گفتم که هدف اصلی من از خرید برد فقط این نیست،بیشتر آموزش هستش،اما رادکسا فک میکنم تقریبا تمام کارهای کابی رو انجام بده ولی تو آموزش هاش شک دارم،به نظرتون تو آموزش میتونم از آموزش های کابی برای این برد استفاده کنم یا خیر؟

سلام.
ببینید کلیت کار یکی هستش ولی این بستگی به این دارد که کلیت رو تا چه حد در نظر بگیرید.
آموزشها در برخی موارد یکی هستن ولی نه لزوما در همه موارد.
در مواردی که مربوط به خود لینوکس هستش که خوب در اکثر بردها یکی هستش - در برخی موارد مشابه بوده و با تغییر کمی قابل انتقال - در برخی موارد که بیشتر برمیگرده به تفاوتهای سخت افزاری موارد کاملا متفاوت هستش.

masoud_5april
17-05-2014, 11:06
پس با این تفاسیر فک میکنم رادکسا یه سرو گردن بالاتر باشه و بهتر،البته بحث community همیشه هست و نمیشه ازش گذشت.
البته من فک میکنم پین هدر های روی کابی بیشتر و قابلیت های بهتری نسبت به راکسا داشته باشه،
سوال بعدیم اینه که این ریموت دسکتاپش حدودا چند فریم بر ثانیه خروجی تصویر میده معمولا ؟