PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تأثیر دقت کریستال در کارکرد usb میکروکنترلر arm

ehsan_kh
10-05-2014, 11:19
سلام
من یک میکروکنترلر STM32 دارم که میخوام از USB اون استفاده کنم، چون اسیلاتور داخلی اون دقت کافی نداره بایست حتما از یک کریستال خارجی استفاده بشه. کریستالی که برای تست استفاده میشد از همین کریستال های معمولی دوپایه داخل بازار بود که روش نوشته 16.000000
الان برای فاز بعد پروژه من میخوام تعدادی کریستال SMD تهیه کنم که تصویرشون رو این زیر میبینید:

You can see links before reply

روی این ها فقط نوشته شده 16.000 و هیچ نشانی از شرکت سازنده شون ندارم (چون از چین وارد میشن)
من چندتا مدار با این ها بستم که از بین اون ها دوتاشون قسمت USB شون کار نمیکرد (چون برنامه من یک برنامه چندقسمتیه که فقط یک قسمتش به USB مربوطه و سایر قسمت ها مستقلا کار میکنن، در این مورد سایر بخش ها به نظر میاد به درستی و بر اساس همون فرکانس 16 کار می کردن). البته مطمئن نیستم مشکل از کریستال باشه، ولی خب به کریستال ها هم مشکوکم. میخواستم بدونم کسی از دوستان تجربه استفاده از کریستال نامرغوب داشته و اینکه آیا واقعا عدم دقت کریستال میتونه باعث کار نکردن USB بشه (با توجه به اینکه برای USB کریستال با دقت 99.5% لازمه) و اینکه آیا این نگرانی من بجا هست یا خیر؟

skyline
29-06-2014, 02:19
سلام
من قبلا 200 تا برد مونتاژ کردم که کریستال 11.0592 برای قسمت سریالش استفاده میشد البته با میکروی avr از بین اونها حدود 20 تا مشکل کریستال داشت که با تعویض برطرف شد . قطعا راه اندازی USB دقت بیشتر کریستال رو لازم داره ولی احتمالا 3 رقم اعشار براش کافی باشه . مدار RF هم که بستم با فرکانس 900 مگاهرتز کریستالش با 3 رقم دقت بوده و جواب داده . احتمالا کریستالهای شما خطاشون بیشتر از حد مجازه میتونید مداری با گیت NOT و مقسم فرکانس درست کنید به عنوان راه انداز کریستال ، کریستالتون رو بهش متصل کنید و ازش خروجی بگیرید و با مولتی مترهایی که فرکانس اندازه میگیرن خروجیشو اندازه گیری کنید هر کدوم ایراد داشت کنار بذارید .