PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راه اندازی can-485. (یا همون rs-485 بدون master)

esisafa
03-05-2014, 13:58
سلام
بالاخره بعد از سه روز موفق شدم به صورت کاملا خودکار پروتکل can-485 (اسم انتخابی خودم) رو راه بندازم. پدرم در اومد.
بستر ارتباطی همون rs485 هست که به صورت can راه اندازی شده. یعنی بحث مستر و اسلیو مطرح نیست و هر کدوم از وسیله ها در هر زمانی بخواد میتونه داده بفرسته. محدودیت تعداد وسایل هم 128 عدد هست. این پروژه فعلا برای avr راه اندازی شده ولی در صورت نیاز قابل پیاده سازی بر روی هر میکرویی که uart داره هست. تمام قابلیت های rs-485 به علاوه ی عدم وجود master از مزایای این پروتوکل هست.

از اونجایی که این پروژه کاربردی هست و جنبه آموزشی نداره از قرار دادن مستقیم خودداری میکنم. اما در صورت نیاز میتونید پیام خصوصی یا ایمیل به ehsan_safa66@yahoo.com با عنوان can485 بفرستید. انشاالله در آینده قابلیت پرداخت اینترنتی اضافه میشه. (آزمایشی: مدیران تالار بدون هزینه و کاربران عادی به ازای دریافت هزینه)
(دلیل این کار اینه که در حال بررسی این هستم ببینم امکان دریافت کمک هزینه هست یا نه تا افراد فعال تالار انگیزه ی بیشتری پیدا کنن. در پروژه sim900 هم یک متن به این منظور اضافه شده تا دو روش بررسی بشه. این کار در صورت زیاده روی نتیجه ی معکوس برای انجمن داره. پس برای چنین پستی هماهنگی با مدیران لازمه تا ارزش این کار رو داشته باشه. در غیر این صورت پست حذف میشه. )

processor
03-05-2014, 14:11
این طرح شما جالبه
اگه بشه همچین کاری کرد که دوستانی که مطلب جدیدی دارند یا طرحی رو رو راه اندازی کردند یه راهی باشه که با پرداخت یه هزینه ای هر چند کم کمکی باشه برای فرد آموزش دهنده که حداقل هزینه تحقیق و آموزشش در بیاد.
مطمئنا افزایش انگیزه رو هم در پی داره و فعالیت دوستان بیشتر میشه.

morteza_rk
03-05-2014, 22:11
سلام احسان جان

از نظر من کار خوبیه. بازم بزرگترا باید نظر بدن. ولی به نظر من اگه هزینش مناسب باشه می ارزه دادا.

راستی پروژه رو از نظر مسافت هم تست کن. 500 متر جواب میده؟

esisafa
03-05-2014, 23:57
از نظر قیمت پروژه که توافقی قیمت گذاشته میشه فعلا. در ضمن برای نوشتن این متن کمک هزینه با مدیر سایت هماهنگ کردم. احتمالا بعدا قابلیت پرداخت اینترنتی هم فراهم بشه.

از نظر هزینه پروژه فقط یک max487 لازمه و یک گیت منطقی. دارم فکر میکنم که به جای گیت، یک ترانزیستور هم جواب بده. از نظر فاصله هم که همون rs-485 هست و طبق اون باید تا 1000 متر هم جواب بده اونم فقط با یک زوج سیم به هم پیچیده. ولی در عمل پول 500 متر سیم گرفتن ندارم که امتحان کنم

morteza_rk
04-05-2014, 01:13
مهندس میشه هم پروژه کار کنی هم اینکه کتابخونشو بفروشی. نظر خودت چیه؟

راستی این زوج سیم ها توی اینترنت پیدا میشه واسه خرید؟ سیم های معمولی بگیر فعلا ، ازینائی که متری 500 - 600 هست. زوج سیم به هم نتابیده ولی با شیلد! :mrgreen:

1nafar
04-05-2014, 01:16
سلام
بالاخره بعد از سه روز موفق شدم به صورت کاملا خودکار پروتکل can-485 (اسم انتخابی خودم) رو راه بندازم. پدرم در اومد.
بستر ارتباطی همون rs485 هست که به صورت can راه اندازی شده. یعنی بحث مستر و اسلیو مطرح نیست و هر کدوم از وسیله ها در هر زمانی بخواد میتونه داده بفرسته. محدودیت تعداد وسایل هم 128 عدد هست. این پروژه فعلا برای avr راه اندازی شده ولی در صورت نیاز قابل پیاده سازی بر روی هر میکرویی که uart داره هست. تمام قابلیت های rs-485 به علاوه ی عدم وجود master از مزایای این پروتوکل هست.

از اونجایی که این پروژه کاربردی هست و جنبه آموزشی نداره از قرار دادن مستقیم خودداری میکنم. اما در صورت نیاز میتونید پیام خصوصی یا ایمیل به ehsan_safa66@yahoo.com با عنوان can485 بفرستید. انشاالله در آینده قابلیت پرداخت اینترنتی اضافه میشه. (آزمایشی: مدیران تالار بدون هزینه و کاربران عادی به ازای دریافت هزینه)
(دلیل این کار اینه که در حال بررسی این هستم ببینم امکان دریافت کمک هزینه هست یا نه تا افراد فعال تالار انگیزه ی بیشتری پیدا کنن. در پروژه sim900 هم یک متن به این منظور اضافه شده تا دو روش بررسی بشه. این کار در صورت زیاده روی نتیجه ی معکوس برای انجمن داره. پس برای چنین پستی هماهنگی با مدیران لازمه تا ارزش این کار رو داشته باشه. در غیر این صورت پست حذف میشه. )
سلام
هیچ کس با ایجاد چنین سیستمی مخالف نیست .
کمک مالی به کاربر یا همون دونیت خیلی وقته که داره در دنیا کار میکنه و منبع مالی پروژ های زیادی هست .
من دیشب تاپیک زیر رو ایجاد کردم ، اما وقت نشد ویرایش و ارسالش کنم :
نیاز به همفکری جهت بهبود سیستم( راه اندازی سیستم دونیت) (You can see links before reply)
بهتره این بحث رو در تاپیک بالا ادامه بدیم و به یک جمع بندی برسیم ...

esisafa
04-05-2014, 01:52
مهندس میشه هم پروژه کار کنی هم اینکه کتابخونشو بفروشی. نظر خودت چیه؟

راستی این زوج سیم ها توی اینترنت پیدا میشه واسه خرید؟ سیم های معمولی بگیر فعلا ، ازینائی که متری 500 - 600 هست. زوج سیم به هم نتابیده ولی با شیلد! :mrgreen:

جزئیات بیشتر از درآمد فروش یا کمک هزینه بعدا مشخص میشه. بالاخره باید بحث رایگان قرار دادن مطالب هم فراموش نشه.
زوج سیم به هم تابیده که من دیدم فقط کابل شبکه بوده که 4 زوج هست. فرق زوج به هم تابیده با زوج معمولی زمین تا آسمون هست.
زوج به هم تابیده یک نوع خط انتقال مخابراتی هست مثل کابل کواکسیال. این خط انتقال باعث میشه که در مسافت طولانی اطلاعات منتقل بشه و مثلا در حالی که داده آخر در فرسنتده ارسال میشه در گیرنده هنوز داده اول دریافت میشه و داده های وسط در داخل سیم منتقل میشن. با سرعتی در حد نور. اگر طول موج اطلاعات شما 1 متر باشه به نظر شما چند سیکل یا قله موج در یک سیم به طول 100 متر قرار داره و وقتی گیرنده موج اول رو دریافت میکنه در همون لحظه فرستنده موج چند رو میفرسته؟؟ (جواب موج صدم) به این میگن خط انتقال).
زوج سیم تابیده یک خط انتقال خوب هست اما زوج معمولی خط انتقال میشه فرض کرد اما خوب نیست.

shahab_007
19-08-2014, 12:12
سلام من تازه وارد انجمن شدم و دارم روی LPC17xx کارمی کنم آیا این همون پروتکل can هست که در خودرو کاربرد داره و اگر بخوایم رو Arm اجرا بشه امکانش چطوریا اس.؟

esisafa
19-08-2014, 21:52
سلام من تازه وارد انجمن شدم و دارم روی LPC17xx کارمی کنم آیا این همون پروتکل can هست که در خودرو کاربرد داره و اگر بخوایم رو Arm اجرا بشه امکانش چطوریا اس.؟
اینجا فقط کاری کردیم که روی پروتکل rs485 بشه بدون مستر و تداخل داده ارسال کرد. اصولش مثل can هست وگرنه طبق استاندارد پروتکل can نیست. اگر میخواهید از can استفاده کنید از ایسی خودش استفاده کنید