PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تشخیص فرکانس صدا

lpln852
29-04-2014, 14:48
من میخوام فرکانس صدا رو تشخیص بدم و رو lcd نشون بدم ( به صورت عدد )
چطور باید این کار رو به صورت خیلی خیلی دقیق انجام بدم ؟
آیا ماژولی هست که فرکانس صدا رو تشخیص بده ؟

processor
29-04-2014, 16:02
اگه منظورت صوت مثل صدای انسان هست که فرکانس مشخص نداره تشکیل شده از هارمونیک های مختلف دستگاه شما میشه اکولایزر یا آنالیزر صوت
اما اگه صدایی که می خواین اندازه بگیرین تک فرکانس هست باید سراغ فرکانس متر برید

در مورد اول نیاز به پردازش صوت دارین و با استفاده از الگوریتم های پردازش صدا و تحلیل فوریه به جواب برسید
مورد دوم که ساده است یه تایمر 1 ثانیه و رابط f=1/t

esisafa
29-04-2014, 16:43
وسایلی هستن که فرکانس رو به ولتاژ و برعکس تبدیل کنن. مثلا آیسی vco و pll

lpln852
29-04-2014, 17:26
تک فرکانس هست رنج فرکانس هم از 1 هرتز تا 2 کیلوهرتز ولی میخوام دقت خیلی بالا باشه تا 4 رقم اعشار دقت داشته باشه
با خود میکرو میشه به این دقت رسید ؟
صوت رو چطور به پالس تبدیل کنم ؟

Ma3ood
29-04-2014, 18:09
شاید بتونید از ای سی های اشمیت تریگر استفاده کنی که صوت را به پالس مربعی تبدیل کنی البته باید اشاره کنم که برای هر محدوده باید فیلتر مناسب قرار دهید هدفتون را هم باید مشخص کنید از اندازه گیری چیه

KHM
29-04-2014, 18:26
اولا که باید از فیلتر پایین گذر استفاده کنی که فرکانسهای بالاتر رو حذف کنی...
فرکانس که خو معمولا عدد صحیح درنظر میگیرن..اعشار نداره که...
تو باید بیای تو مدت های خیلی خیلی کم فرکانس رو اندازه بگیری. مثلا هر 10ms فرکانس رو بگیری و در 100 ضرب کنی که فرکانس ات بدست بیاد. چون برا مدت طولانی که فرکانس ثابت نداری...سریعا تغییر میکنه..
فک کنم واسه تبدیل صوت به فرکانس بهتره از مقایسه کننده استفاده کنی.یه آپ امپ که با 1ولتاژ ثابت مقایسه میکنه..
اینا بیشتر بحث های مخابراتیه...

lpln852
30-04-2014, 11:51
شاید بتونید از ای سی های اشمیت تریگر استفاده کنی که صوت را به پالس مربعی تبدیل کنی البته باید اشاره کنم که برای هر محدوده باید فیلتر مناسب قرار دهید هدفتون را هم باید مشخص کنید از اندازه گیری چیه

محدوده فرکانسی تا 2khz

میشه یه مدار نمونه بزارید

jonbakhsh
01-05-2014, 02:21
من برای کوک سنتور از تیونر استفاده میکنم که این کارو انجام میده . اگه فرکانس احتیاج دارید نرم افزار کوک ساز برای گوشی های اندروید هست که فرکانس دقیق صدا براتون نمایش میده

lpln852
01-05-2014, 12:51
من برای کوک سنتور از تیونر استفاده میکنم که این کارو انجام میده . اگه فرکانس احتیاج دارید نرم افزار کوک ساز برای گوشی های اندروید هست که فرکانس دقیق صدا براتون نمایش میده
اون این کار رو انجام میده ولی من میخوام از نتیجه یه استفاده ای کنم که با اون نرم افزار نمیشه

jonbakhsh
01-05-2014, 15:11
خوب تیونر بساز کاری نداره . 2 سال پیش توی سایت خارجی مدارشوپیدا کردم ساختم جواب گرفتم ولی حالا مدارش ندارم بگردی پیدا میکنی

lpln852
01-05-2014, 15:59
خوب تیونر بساز کاری نداره . 2 سال پیش توی سایت خارجی مدارشوپیدا کردم ساختم جواب گرفتم ولی حالا مدارش ندارم بگردی پیدا میکنی
من چیزی ندیدم
اون با میکرو بود ؟

sadmonew
02-05-2014, 14:28
من میخوام فرکانس صدا رو تشخیص بدم و رو lcd نشون بدم ( به صورت عدد )
چطور باید این کار رو به صورت خیلی خیلی دقیق انجام بدم ؟
آیا ماژولی هست که فرکانس صدا رو تشخیص بده ؟
سلام مهندس
این لینک (You can see links before reply) رو نگاه کن با استفاده از برد arduino و یه آیسی اپ.امپ tl082 تیونر ساخته. سورس و شماتیک هم داره

lpln852
20-05-2014, 14:15
سلام مهندس
این لینک (You can see links before reply) رو نگاه کن با استفاده از برد arduino و یه آیسی اپ.امپ tl082 تیونر ساخته. سورس و شماتیک هم داره
شماتیک نداره

ای سی هست که فرکانس تک صوت رو به صورت دقیق تشخیص بده ؟؟

sadmonew
20-05-2014, 14:28
شماتیک نداره

ای سی هست که فرکانس تک صوت رو به صورت دقیق تشخیص بده ؟؟
سلام
خوب نگشتي مهندس، انتهاي صفحه 3 تا لينك گذاشته.
يكي از لينكا سايت Mediafire (You can see links before reply) ،همينو دانلود كن.

lpln852
21-05-2014, 11:36
ممنون
تو این برنامه ای که گذاشتین از adc استفاده کرده !! چطور فرکانس رو تشخیص میده ؟؟

esisafa
21-05-2014, 12:24
ممنون
تو این برنامه ای که گذاشتین از adc استفاده کرده !! چطور فرکانس رو تشخیص میده ؟؟

احتمالا با هر نمونه گیری مقدار رو چک میکنه، مقدار min و max دامنه ی موج بدست میاره، حالا میتونه از روی مقادیر تشخیص بده چه موقع قله هست چه موقع وسط موج یا ...