PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : [سوال] بهترین روش برای پروگرام کردن یک پروژه اجرایی

Omid_Refah
11-04-2014, 14:27
با سلام خدمت دوستان
چون در مرحله طراحی برد اولیه برای یک پروژه هستم :
1 - میخواستم بدونم برای پروگرام میکرو یک پروژه یی که at91sam7s روش داره باید از چه روش برنامه ریزی استفاده کرد :؟ sam-ba یا jtag ؟
2 - از لحاظ حفظ امنیت کد، کدووم مطمئن تره؟
3 - آیا متناسب با روشی که استفاده میشه و پایه هایی که از میکرو برای پروگرام کردن اختصاص پیدا میکنه، میشه از اوون پایه ها بطور سخت افزاری، در پروژه استفاده کرد ؟
4 - مدار شماتیک تست شده ایی وجود داره برای روش پیشنهادی ؟
5 - دوستان با توجه به تجربه یی که دارند، توصیه خاصی در این زمینه میتونند بکنند ؟

sadeghbakhshi
11-04-2014, 19:21
با سلام خدمت دوستان
1 - میخواستم بدونم برای پروگرام میکرو یک پروژه یی که at91sam7s روش داره باید از چه روش برنامه ریزی استفاده کرد :؟ sam-ba یا jtag ؟
3 - آیا متناسب با روشی که استفاده میشه و پایه هایی که از میکرو برای پروگرام کردن اختصاص پیدا میکنه، میشه از اوون پایه ها بطور سخت افزاری، در پروژه استفاده کرد ؟
5 - دوستان با توجه به تجربه یی که دارند، توصیه خاصی در این زمینه میتونند بکنند ؟
سلام
بهتر هست که از jtag استفاده کنید
چون samba خیلی اذیت میکنه
من تا بحال با میکروهای ارم اتمل کار نکردم
ولی میتونید توی اینترنت شمایک های خوبی پیدا کنید
یه نمونه اش برد کویر
در مورد انجام کارهای دیگه با پایه های مذکور چیزی در دیتاشیت ندیدم
فکر نمیکنم مالتی پلکس شده باشه

Omid_Refah
11-04-2014, 19:31
ممنون از پاسختون .. یعنی اون چند پایه مربوط به jtag کاملا بدون استفاده میمونه در حالت عادی کار برد ؟

1nafar
11-04-2014, 19:41
با سلام خدمت دوستان
روش برنامه ریزی میکروکنترلر تاثیری بر نتیجه ی پروژه نداره . توی هر دو روش کد هگز به میکروکنترلر منتقل میشه . در jtag امکاناتی بیشتری نسبت به sam-ba وجود داره ، امکاناتی مثل قابلیت دیباگ کردن و اشکال یابی ، قابلیت برنامه ریزی میکروکنترلر بدون نیاز به پاک کردن حافظه فلش .
بهتره یک پروگرامر J-LINK یا U-LINK تهیه کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر مجله PMM شماره 2 رو بخونید .

sam-ba یا jtag دو دوتا روش دستگاه یا روش برای برنامه ریزی میکروکنترلر هستند و ربطی به امنیت و قفل کردن میکرو و... ندارن . برای حفاظت از میکروکنترلر در برابر خونده شدن کد ، از لاک بیت ها استفاده میشه . برای کسب اطلاعات بیشتر در انجمن جستوجو کنید .

برای مد jtag شما باید از پروگرامری به نام ULINK یا J-LINK یا ... استفاده کنید . برای ارتباط با این پروگرامر ها در میکروکنترلر پایه های مخصوصی وجود داره . این پایه ها I/O نیستند که نقششون عوض بشه .
برای مد SAM-BA از پورت USB استفاده میشه . این پورت در زمانی که پایه ی TEST یا ERASE میکروکنترلر فعال میشه به مد SAMBA میره و تا زمانی که میکرو مجددا برنامه ریزی و ریست بشه در این مد میمونه .
برای کسب اطلاعات بیشتر مجله PMM شماره 2 رو بخونید .

برای کسب اطلاعات بیشتر مجله PMM شماره 2 رو بخونید .

منابع اموزشی برای میکروکنترلر های ارم اتمل تقریبا کامل هست ، مجلات PMM شماره 2 تا 10 رو بخونید :
دانلود مجله تخصصی میکرو pmm (You can see links before reply)

Omid_Refah
12-04-2014, 00:49
ممنون از پاسخ جامع تون ..
پروژه نرم افزاری رو بر رو بردهای آماده موجود تا حد زیادی پیش بردم. و تا حدی تجربه کاری با JLink و SAM-BA رو دارم. اواسط کار خواستم یک نیم نگاهی هم به طراحی شماتیک و برد نسخه یک مدار داشته باشم. رو این اصل این سوالات برام پیش اومد و پرسیدم.
اینبار با دقت بیشتری مجله PMM شماره 2 رو مطالعه میکنم. اگه جوابمو نگرفتم ، بازم مصدع میشم ... ممنونم