PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کمک فوری برای راه اندازی سه استپ موتور

scapa
29-03-2014, 18:57
سلام دوستان
من سه تا استپموتور دارم که 4سیم و5سیم و6 سیم هستند .
4سیمش واسه سی دی رام هستش و اطلاعاتی از ولتاژ و جریانش ندارم .
5سیم و 6 سیمش هم به ترتیب 5ولت و 12 ولت هستند و هردوتاشون 1.8 درجه هستند .

میخوام با لپ تاپ کنترلشون کنم . جوری که من تعداد دور رو بهشون بدم مثلا 18 دور (یا 18 دور کامل و 50 استپ ) بعد اون این دستور رو اجرا کنه .
در ضمن رشتم الکترونیک نیست ، ممنون میشم مدار های واسط بین این استپ موتورها و لپ تاپ رو برای ساخت اینجا بذارین .

درود بیکران ...

Ma3ood
29-03-2014, 19:35
سلام دوستان

میخوام با لپ تاپ کنترلشون کنم . جوری که من تعداد دور رو بهشون بدم مثلا 18 دور (یا 18 دور کامل و 50 استپ ) بعد اون این دستور رو اجرا کنه .
در ضمن رشتم الکترونیک نیست ، ممنون میشم مدار های واسط بین این استپ موتورها و لپ تاپ رو برای ساخت اینجا بذارین .

درود بیکران ...
سلام ،
شما همون استپرهای 5 و6 سیمه را برای شروع استفاده کن راه اندازی اسون تری داره
برای کنترل با لپ تاپ میتونی از درایور های موجود تو بازار البته اگه امپرش اجازه بده استفاده کنی مانند l298 ,L293 و یا حتی ULN2003
رشته تون چیه؟
چون نیاز دارید برنامه ای با میکروکنترلر بنویسید و همچنین طراحی بخش الکترونیکی نیز دارید ، در فرومها هم معمولا کسی پیدا نمیشه لقمه اماده بده دستتون و دوستان کمک و راهنمایی میکنن

scapa
31-03-2014, 01:47
من فوتونیک هستم . برای پروژم نیاز دارم سه تا لنز رو کنترل کنم . باشه مشکلی نیست ، راهنمایی هم کنن کافیه .

Ma3ood
31-03-2014, 11:56
پس شما سه موتور استپر دارید که نیاز به کنترل دارند ؟
الان شما تا کجا پیشرفت داشتید ؟ تجربه ای از الکترونیک قبلا دارید ؟

sadeghbakhshi
31-03-2014, 23:21
سلام دوستان

درود بیکران ...
سلام
استپر موتور ها رو میشه به دو دسته ی کلی تقسیم کرد
یک قطبی یا unipolar - دو قطبی یا bipolar
استپر موتورهای 5 سیمه و 6 سیمه تک قطبی هستند
تنها فرقشون هم در سیم مشترکشون هست که شما میتونید دو سیم مشترک استپر های 6 سیمه رو بهم متصل کنید
و تبدیل به استپر موتور های 5 سیمه میشه چون در استپرموتور های 5 سیم این دو سیم پیچ از داخل به هم متصل شده
در مورد استپرهای دو قطبی نیز تشکیل شده از دو سیم پیچ مجزا که در مجموع 4 سیم از موتور بیرون میاد
استپر موتورهای شما به احتمال زیاد تک قطبی هستند
در مورد اون موتور 4 سیمی که عرض کردید برای سی دی رام هست منظورتون موتور ساکشن سی دی رام هست
یا موتوری که خود دیسک رو می چرخونه
اگر موتوری هست که سی دی رو میچرخونه باید عرض کنیم که به احتمال زیاد اون موتور براشلس هست که
به صورت ستاره سیم پیچی شده و یک سیم مشترک از مرکز ستاره بیرون اومده
البته استپر موتور های 8 سیمه هم هست که شما میتونید تصمیم بگیرید تک قطبی باشه
یا دوقطبی
از روی میزان مقاومتی که بین سیم پیچ های موتور هست هم شما میتونید
به صورت دقیقتر نوع موتور رو تشخیص بدید
در پست بعد هم نحوه ی راه اندازی رو میگم