PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : [سوال] سیستم عامل های Real Time

sadeghbakhshi
20-03-2014, 18:14
سلام به همگی
هدف من از ایجاد این تاپیک ایجاد ی یک منبع خوب برای انتخاب سیستم عاملهای بلا درنگ برای
میکرو کنترلر های arm هست
اول از هر چیز باید یه توضیحی در مورد سیستم عامل بدم که اصلا سیستم عامل چی هست
خیلی ها با شنیدن کلمه ی سیستم عامل اولین چیزی که به ذهنشون میرسه چیزی جز ویندوزهای ماکروسافت نیست
ولی به طور کلی می توان گفت
سیستم عامل (Operation System) به زبان ساده، یک برنامه کلی است که سایر برنامه‌های جانبی را مدیریت می‌کند. سیستم عامل بلافاصله بعد از بایوس، کنترل سیستم را برعهده می‌گیرد.
سیستم عاملهای زیادی در دنیا وجود داره
مثل انواع windows -Linux-Android-BlackBerry-Firefox و خیلی چیزهای دیگه
ولی هیچ کدوم از این مواردی که گفته شد بنا به دلایلی از قبیل
1.سرعت پایین
2.فقدان واحد MMU
3. . . .
برروی میکروکنترلر های arm اجرا نمیشه
سیستم عاملهایی برای این سری از میکرو کنترلر های وجود داره
مثل RTX که توسط کیل ارائه شده
یا FreeRTOS که روی اکثر خانواده های میکرو کنترلری اجرا میشه
UC/OS2-3
UClinux
Vxware و خیلی های دیگه
حالا سوال من این هست که از بین این 4-5 مورد اخر کدومشون برای استفاده و یادگیری بهتر هست یا بهتر بگم ارزش یادگیری دارند؟
این هم لیستی از سیستم عامل ها
en.wikipedia.org/wiki/List_of_real-time_operating_systems/ (You can see links before reply)

sjafarim
20-03-2014, 20:32
سلام صادق جان
تو میکرو کار اصلی که سیستم عامل قراره انجام بده کنترل و مدیریت multitasking و در واقع کنترل اختصاص زمان پردازش به تسک های مختلف ه. البته این فلسفه اصلی همه سیستم عامل هاست.
خوب ما هم نهایتا تا یه cortem-m4 به عنوان میکرو کار میکنیم که تا این خانواده همه سیستم عامل ها رابط کاربری ندارن خودشون.
ازون چند تا که گفتی rtx , free rtos ,us/os خیلییی شبیه به همن خیلیییی. اگه از keil استفاده میکنی که راحت از همون rtx استفاده کن، خود کیل هم داره پشتیبانی و آپدیتش میکنه.
اون
UClinux یه نگاه یهش انداختم ولی فکر کنم با rtx شروع کنی خیلی راحت تری، این امکانات جالبی داشت، من که ترسیدم ازش
:mrgreen:
vxworks هم که پولیه...
این لیست جالب رو یه نگاه بنداز:
You can see links before reply

sadeghbakhshi
21-03-2014, 19:15
سلام
اره دیگه این سیستم ها توانایی
multitasking و مدیریت منابع و زمانبندی رو انجام میدهند که میشه گفت بخش اصلی هر سیستم عامل همین هست
uclinux هم میشه گفت یکی از مشتقات هسته ی لینوکس هست که بهینه شده
rtx که مخصوص کیل هست و به صورت کامل پشتیبانی میشه
freertos هم برای اکثر میکروکنترلرها پورت شده
حالا بین rtx و freertos کدومشون بهتره نقاط قوتشون نسبت به هم چی هست؟
راسی اقای جعفری من اون لینک رو توی پست اول کپی کردم

sjafarim
22-03-2014, 02:33
خوب
من نظرمو میگم ولی اگر کسی با جفتش کار کرده باشه قطعا نظرش موثق تر خواهد بود.
صفحه اول سایت free rtos اینو نوشته:

OpenRTOS (You can see links before reply) is a commercially licensed and supported version of FreeRTOS that includes fully featured professional grade USB, file system and TCP/IP components. OpenRTOS is provided by a global engineering company under license from Real Time Engineers Ltd. (You can see links before reply)
پش اونقدرا هم که معلومه free نیست!
شما برا استفاده از کتابخونه های usb و file system و tcp/ip نیاز به لایسنس داری...
یعنی اخر سر مجبور میشی از کتابخونه های متفرقه یا همین کتابخانه ها که در کیل موجوده(rl-flash fs/ re-tcpnrt / rl-usb) استفاده کنی/ پس چه بهتر که خود سیستم عامل هم از rtx استفاده کنی که همشون با هم همخونی داشته باشن.
چیز جالبی که دیدم این FreeRTOS+Trace بود که یجور دیباگر نرم افزاری هست، کارایی جالبی داره ولی از قضا اینم پولیه.
این توضیخات:

FreeRTOS+Trace has two components - a PC application and a trace logging library. The trace logging library is provided as C source code for easy inclusion in your FreeRTOS project build. The library itself uses the standard FreeRTOS trace macros (You can see links before reply).
و این:

FreeRTOS+Trace is available in 2 editions (You can see links before reply), including a free edition. The premium edition can be evaluated with full functionality for 30 days.

حالا تصمیم گیری با خودته داش صادق.:wink: