PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تشخيص رنگ سبز

ardesheer429
18-03-2014, 08:40
سلام به دوستان
يه پروژه دارم كه توش فقط قراره جسمي با رنگ سبز رو تشخيص بدم .
فاصله از جسم هم حدودا 1 الي 1.5 سانتي متر هست .
دقت تشخيص مهم هست ولي نه زياد .
برنامه نويسي هم ميخوام با ميكرو كنترلر avr با زبان c باشه .
روشهاي پيشنهادي شما چي هست ؟
لطفا راهنمايي كنيد

amiray
18-03-2014, 09:10
سلام
شما میتونید از سنسور تشخیص رنکگ استفاده کنید تو انجمن هم فکر کنم یه بحثی در موردش شده. ولی چون میخواین فقط رنگ سبز رو تشخیص بدین اگه رنگتون زیاد براق نباشه میتونین از سنسور مادون قرمز مثلا cny70 هم استفاده کنین من یه بار همچین کاری کردم بد نبود ولی اگه رنگتون زیاد تغییر نکنه و بتونید روش کالیبره کنید میتونید براحتی ازش استفاده کنید راه اندازیش هم آسونه.

ardesheer429
18-03-2014, 19:13
تشكر از شما دوست عزيز .
اون جسم سبزي كه من ميخوام تشخيص بدم برگ گل هستش . يعني حتما سبز هستش و اگه سبز نباشه بهتره تشخيص نده . در مورد اين سنسور تحقيق كردم اكثر منابع ميگن كه بايد محيط تاريك باشه و بعد led رو روشن كنيم تا بتونيم دقيق تشخيص بديم . اگه من بخوام توي نور آفتاب اينكارو بكنم عملي ميشه ؟ يعني ميتونم تو فضاي باز (سايه . نور آفتاب ، يا هواي ابري) باز هم اينكارو انجام بدم ؟

sadeghbakhshi
18-03-2014, 19:52
سلام
از سنسورهایی مثل tcs3200d هم میتونید استفاده کنید
شما باید میزان فرکانس خروجی رو اندازه بگیرید و بر اساس دیتاشیت متوجه طیف نور بشید

ardesheer429
18-03-2014, 21:56
سلام
از سنسورهایی مثل tcs3200d هم میتونید استفاده کنید
شما باید میزان فرکانس خروجی رو اندازه بگیرید و بر اساس دیتاشیت متوجه طیف نور بشید
قيمت اين سنسور چقدر هست و آيا بحث تغيير نور محيط رو ميتونه پوشش بده ؟
مثلا تو هواي آفتابي و ابري تغيير در تشخيص نميده ؟

sadeghbakhshi
19-03-2014, 02:20
قيمت اين سنسور چقدر هست و آيا بحث تغيير نور محيط رو ميتونه پوشش بده ؟
مثلا تو هواي آفتابي و ابري تغيير در تشخيص نميده ؟
قیمت ماژولش چیزی حدود 17 تومن هست که ال ای دی هم داره
قیمت خودش رو نمیدونم
ولی tcs230 هم هست که قیمت تقریبا 8700 هست
ولی فکر کنم کمتر هم گیرت بیاد
قبل از خرید به دیتاشیتون یه نگاهی بندازید
در مورد نور محیط اطلاعاتی ندارم

amiray
19-03-2014, 09:12
با سلام.
با مادون قرمز میشه با دقت خوبی رنگ رو تشخیص داد برای برگ درخت ولی اینکه در نور
افتاب کار کنه من که میگم تو اتاق جواب میده ولی جایی که آفتاب مستقیم هست نه.
حالا تا جایی که شنیدم سنسور رنگی که اقای بخشی معرفی کردن هم در مقابل نور خورشید مقداری خطا میده البته من خودم تست نکردم. حالا یه روش هایی هست که کمی این وابستگی رو کم کرد که یکی از دوستام که اپتیک میخوند میگفت ولی من اطلاعی ازش ندارم.