PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : [درخواست] مفاهیم پایه مفید برای شروع فعالیت در زمینه الکترونیک

HGH
14-03-2014, 00:57
با سلام خدمت دوستان :hi:
من یه دانشجوی ترم اول برق-الکترونیک هستم که در یکی از شهرستان های محروم کشور پا به این رشته گذاشتم، و ورودی ما جزء اولین ورودی های این رشته در این دانشگاه است و ما به عنوان یکی از امکانات آموزشی بسیار بسیار محدودی(استاد تخصصی معدود و عدم وجود کارگاه مناسب) در اختیار ما هست!!lov:cry:::(
از اون جایی که بنده به شدت علاقه مند به الکترونیک و مباحث اون بودم و هستم قبلا با استفاده از راهنمایی دوستان مقداری آشنایی با این رشته کسب کردم !!:mrgreen::018:
حالا(سرتونو درد نیارم) من و یه تعداد از دوستان هم دانشگاهیم گروهی رو تشکیل دادیم که خودمون کار در این زمینه رو یاد بگیریم (و این محدودیت رو دور بزنیم!!!):chat:اما با این مشکل رو به رو هستیم که نمی دونیم از کجا شروع کنیم و چه مطالب و موضوعاتی رو برای یادگیری در اول کار در برنامه یادگیریمون قرار بدیم!؟
برای همین من تصمیم گرفتم که از شما دوستان(که تا حالا خیلی چیز ها ازتون یاد گرفتم )درخواست کنم که (با توجه به تجربه ای که دارید)ما رو در مورد نحوه ی شروع یادگیری الکترونیک راهنمایی کنید!! :wink::0013:
و پیشنهاد های خودتون رو برای نحوه ی شروع و مطالب مورد نیاز برای یاد گیری الکترونیک با ما در میان بگذارید!!!
واگه این راهکار ها با پیوست جزوه -کتاب -PDF-مقاله و لینک های مفید در این زمینه باشه که دیگه ما رو شرمنده می کنید!!:hi::018:
باشه که این راهنمایی های شما دوستان باعث بشه ما هم از این سر در گمی و یأس خلاص بشیم و راه خودمون رو پیدا کنیم!!
می بخشید اگه سرتون رو به درد آوردم اما اینا عقده شده بود تو گلوم گفتم بگم راحت شم!!
(ولی خودمونیم عجب انشایی گفتم:lol:ii998) ولی همش درد رو دلم بود!!)

sobhan537
14-03-2014, 01:10
سلام، امیدوارم که موفق باشید...
به نظر بنده ابتدا یک پروژه رو برای خودتون تعریف کنید، یعنی تصمیم بگیرید یه چیزی بسازید، بعد برید سراغ جمع آوری و یادگیری مطالب مربوط به آن پروژه. وقتی اون پروژه رو ساختید، یه پروژه دیگه رو شروع کنید. برای شروع هم از پروژه های ساده شروع کنید. میتونید از پروژه های قابل انجام با میکروهای avr شروع کنید.

sadeghbakhshi
14-03-2014, 01:31
سلام
اولین موضوع توی الکترونیک که خیلی روش تاکید میشه
تحلیل مدار هست
اینکه مش چیه؟
جریان چطوری محاسبه میشه و از این قبیل
که توی درس مدار 1 با این مباحث آشنا میشید
پس توصیه میشه کتب تحلیل مدار رو مطالعه کنید
بعد به همون مدارها قطعات دیگه ای هم اضافه میشه مثل دیود و ترانزیستور که در درسهای الکترونیک 123 و صنعتی
به طور مفصل توضیح داده میشه
اما پایه ی تمامی این مباحث دروس ریاضی هست به خصوص درس معادلات
برای شروع ریاضیتون رو تقویت کنید
نیازی هم نیست که تمامی این کتب رو به تنهایی بخوانید
در دوران تحصیل این دروس اموخته میشه ولی شما باید در کنار دروس ارائه شده از اساتید تمرینات زیاد و مطالعه داشته باشید
اگر هم می خواهید به طور کلی یه چیزهایی یاد بگیرید و از الکترونیک سر در بیارید توصیه میشه
مدارات ساده رو ببندید و در مورد کار هر کدوم از قطعات و پارامترهای مدار تحلیل های اون مدار را مطالعه کنید
و در کنار تحصیل سعی بر یادگیری یک زبان برنامه نویسی به خصوص زبان c و زیر شاخه هایش داشته باشید
راستی هیچوقت سعی نکن همه ی پروژه رو توی یک نگاه بفهمی چون باعث ترس میشه
مدارات رو به چند بخش تقسیم کن و دونه دونه انجام بده
هرجایی هم که مشکل داشتید بروبچ ایران میکرویی بدون هیچ چشم داشتی کمکت میکنند:0013:

mohsenarm
14-03-2014, 23:13
همون طور که sobhan537 گفت بهترین را برای این که شروع به یادگیری عملی کنید این است که برای خودتون پروژه تعریف کنید و به هر قیمتی هست به انتهاش برسونید
حتما تو ورودیاتون کسانی هستند که آشنایی با الکترونیک دارند از آنها هم برای کار گرئهی دعوت کنید
بدون داشتن هدف( منظورم پروژه) با خواندن جزوه و کتاب خیلی زود دال زده می شید و کلا بی خیال همه چیز می شوید. ضمن این که با دیدن این که کاراتون داره به نتیجه می رسه روحیه می گیرید
بهتر از هر چیز این است که یک ضمینه فعالیت مناسب برا خودتان مشخص کنید و پروژه ها را در این راستا انجام دهید
در ضمن نگران محرومیت ها نباشید وقتی اینترنت دارید یعنی همه چیز دارید

HGH
14-03-2014, 23:20
همون طور که sobhan537 گفت بهترین را برای این که شروع به یادگیری عملی کنید این است که برای خودتون پروژه تعریف کنید و به هر قیمتی هست به انتهاش برسونید
حتما تو ورودیاتون کسانی هستند که آشنایی با الکترونیک دارند از آنها هم برای کار گرئهی دعوت کنید
بدون داشتن هدف( منظورم پروژه) با خواندن جزوه و کتاب خیلی زود دال زده می شید و کلا بی خیال همه چیز می شوید. ضمن این که با دیدن این که کاراتون داره به نتیجه می رسه روحیه می گیرید
بهتر از هر چیز این است که یک ضمینه فعالیت مناسب برا خودتان مشخص کنید و پروژه ها را در این راستا انجام دهید
در ضمن نگران محرومیت ها نباشید وقتی اینترنت دارید یعنی همه چیز دارید

ممنون از حضورتون:hi:
حق با شماست !اعضای انتخاب شده در گروه همه یه خورده آشنایی قبلی دارند اما محدودیت هایی که گفتم هم سنگ جلو پامونه مثلا همین اینترنت که گفتید ،اینجا مشکلات زیادی داره یکی هم قطع و وصلی های زیاد روزانه اش هست !!!cry:::(
ولی تشکر ویژه برای پاسخ گویی تون!!:hi:

amiray
14-03-2014, 23:23
با سلام
اینا که میگم نظرات شخصی بنده هست و ممکنه دوستان دیگه نظرات گونا گونی داشته باشن.
اول تبریک میگم ورود شما به دنیای برق.
اولین چیزی که به ذهنم میرسه اینه اولا هرگز از کار هایی شروع نکنید که احساس میکنید سختن. و تحت تاثیر جذابیت کار هایی که میشه با الکترونیک میشه کرد نشید یعنی در اول نگید فلانی میگفت میشه با میکرو یه همچین کاری کرد ما هم انجامش بدیم درسته شاید بعضی ها بگن از این کار میشه خیلی چیزا یادگرفت ولی در اصل اگه ناموفق باشه. کلا زیده میشین. من خیلی ها رو دیدم یه کار رو در اول راه شروع کردن که توش موفق نبودن و در نهایت کلا علاقشون رو از دست دادن.
نظر دوم من هم اینه که هرگز از تلاش دست برندارین هرگز راکد نمونین و به سرعت یادگیری و پیشرفت دقت نکنین اگه هم مشکلاتی داشتین هرگز روند پیشرفتتون رو متوقف نکنین و همیشه آهسته پیشرفت کردن رو بهتر از پیشرفت نکردن بدونین. اینم دیدم که میگم.
بعد هم زیاد به دانشگاه و استاد خرده نگیرین چون خیلی چیز ها هستن که اصلا تو دانشگاه نمیشه یاد گرفت حتی تو دانشگاه هم از یه کلاس در 40 سطح دانشجو هست در حالی که همشون تو شرایط یکسان بودن پس چرا یکی میشه الف یکی مشروط میشه. تنها علتش اینه که یکی تلاش میکنه یکی نه. و یکی کم و یکی زیاد.
پس تنها تفاوت آدم ها تلاششون هست و محیط تنها میتونه 20 درصد رو تشکیل بده و 80 درصد بقیه خودمون هستیم.
و مسلما پیشنهاد من اینه که اول یکم برنامه نویسی بلد باشین از خانواده c و بعد برید سراغ میکرو کنترلر در عین حال از دروس دانشگاه هم غافل نمونید.
مثل این که من انشام خوب نیس. از اولم تو این درس مشکل داشتم.:mrgreen:

dariush_ab
15-03-2014, 00:11
با سلام خدمت دوستان :hi:

من یه دانشجوی ترم اول برق-الکترونیک هستم که در یکی از شهرستان های محروم کشور پا به این رشته گذاشتم، و ورودی ما جزء اولین ورودی های این رشته در این دانشگاه است و ما به عنوان یکی از امکانات آموزشی بسیار بسیار محدودی(استاد تخصصی معدود و عدم وجود کارگاه مناسب) در اختیار ما هست!!lov:cry:::(

از اون جایی که بنده به شدت علاقه مند به الکترونیک و مباحث اون بودم و هستم قبلا با استفاده از راهنمایی دوستان مقداری آشنایی با این رشته کسب کردم !!:mrgreen::018:

حالا(سرتونو درد نیارم) من و یه تعداد از دوستان هم دانشگاهیم گروهی رو تشکیل دادیم که خودمون کار در این زمینه رو یاد بگیریم (و این محدودیت رو دور بزنیم!!!):chat:
اما با این مشکل رو به رو هستیم که نمی دونیم از کجا شروع کنیم و چه مطالب و موضوعاتی رو برای یادگیری در اول کار در برنامه یادگیریمون قرار بدیم!؟
برای همین من تصمیم گرفتم که از شما دوستان(که تا حالا خیلی چیز ها ازتون یاد گرفتم )درخواست کنم که (با توجه به تجربه ای که دارید)ما رو در مورد نحوه ی شروع یادگیری الکترونیک راهنمایی کنید!! :wink::0013:
و پیشنهاد های خودتون رو برای نحوه ی شروع و مطالب مورد نیاز برای یاد گیری الکترونیک با ما در میان بگذارید!!!
واگه این راهکار ها با پیوست جزوه -کتاب -PDF-مقاله و لینک های مفید در این زمینه باشه که دیگه ما رو شرمنده می کنید!!:hi::018:
باشه که این راهنمایی های شما دوستان باعث بشه ما هم از این سر در گمی و یأس خلاص بشیم و راه خودمون رو پیدا کنیم!!
می بخشید اگه سرتون رو به درد آوردم اما اینا عقده شده بود تو گلوم گفتم بگم راحت شم!!
(ولی خودمونیم عجب انشایی گفتم:lol:ii998) ولی همش درد رو دلم بود!!)

سلام.
به نظر من همین علاقه کلید پیشرفت شما خواهد بود به شرط اینکه واقعی و مداوم باشد.
دنیای الکترونیک و کامپیوتر دنیای بزرگی است.قبل از هر چیز باید ببینید هدفتون چیست و میخواهید درچه زمینه ای فعالیت کنید.
تعریف پروژه هم همانطور که دوستان گفتند کمک بسیار بزرگی است.
هم اکنون موارد آموزشی خوب شده.پیشنهاد من تا حد ممکن و در صورت وجود استفاده از آموزشهای تصویری برای سرعت در کار است.
شما اول مشخص کنید که به سمتی می خواهید برید و هدفتون چیست دوستان با استعداد و تجربه و توانایی خوبی در این فروم هستند و تجربیاتشون را در حد امکان در اختیارتون میگذارند.
موفق باشید.

sarab1
15-03-2014, 00:39
به نظر من دروس دانشگاهی رو دقیق و عمیق بخونید
همین کتاب ها و رفرنس هایی که به نظر ما مثلا 30-40 سال پیش خارجی ها نوشتن پس چه لزومی داره ما الان تو این عصر تکنولوژی اینا رو بخونیم ..... این افکار رو از ذهنتون بیرون کنید
اینها بیس طراحی آیسی در ارشد هستن و....
کسایی کار عملی بهتر انجام میدن که بیس تئوری دانشگاهیشون قوی باشه کسایی که با به چالش کشیدن اساتید با تجربه مقدار زیادی از تجربه چند ساله اونا رو بدست میارن
از الان هم دنبال پروژه و .... نباشید گروه علمی شما باید حداقل تا ترم 6-7 باید روی درس های دانشگاهی تمرکز داشته باشه نه ساخت دستگاه !!!
ولی دروس تئوری رو با فرض یاد گیری برای طراحی و ساخت دستگاه ها در آینده- بخونید تا سوالاتی که در سر تدریس استاد ممکنه به ذهنتون برسه رو بپرسید.

از الان خیلی زوده که همچین فکر هایی داشته باشید هر چیزی یه وقتی داره پس بهتره تو وقت خودش فقط اون کار رو به بهترین شکل ممکن انجام بدیم برای ما کافی هستش

به عنوان آخرین مورد هم اینکه اگه دروس تئوری دانشگاهیتون رو با اساتید سخت گیر پاس کنید خیلی بهتره ولی در کنار اینها یه چشم اندازی هم به کار های عملی داشته باشید البته از ترم 4 به بعد آروم آروم...
به نظرم حالا اگه شما بخایید که میکرو یاد بگیرید و .... جز اینکه در حالت ابتدائی تو این زمینه اطلاعات کسب کردید کار دیگه ای انجام نداده اید شما از ترم 7 هم که شروع کنید تو عرض یه ماه میتونید میکرو رو مسلط بشید.
ولی اینکه بعد از حالا با این میکرو چیکار کنیم....؟؟؟؟ خدا میداند.
ولی اگه شما درس سیگنال بخونید میتونید تو بحث های آنالوگ به دیجیتال با بیس علمی خوب مانور بدید...
کنترل خطی هم خیلی زیاد و .... تکنیک پالس و بیشتر از همه به نظرم مخابرات 1 و 2

abbasalifix
15-03-2014, 01:18
نظر من از همین ابتدای کار بر این هست که سعی کنید تا برنامه نویسی رو خیلی خووب یا بگیرید هم برنامه نویسی برای میکرو و هم برنامه نویسی برای کامپیوتر و گوشی
بعد از اون شروع کنید به کار کردن روی پروژه های رباتیکی و ارتقای محیط توسط پروژه هایی که می سازید
الکترونیک خود به خود از میکرو کنترولر براتون شروع خواهد شد

salamlora1
15-03-2014, 10:07
باسلام
پیام شما رو همین امروز دیدم
من تخسسم میکرو کنترلل های arm هست میشه گفت با بیشتر خانواده های arm کار کردم اگه پروژه ای تعریف کردید و کمکی خواستید در خدمتم

bahram_a_k
15-03-2014, 11:22
با سلام من با نظر sarab1 کاملا" موافقم فقط یک چیزی رو بدونید اینکه در مهندسی برق مهمترین نکته فهم الکترومغناطیس میدان و موج و خطوط انتقال هست که متاسفانه در رشته الکترونیک به قدر کافی به آن پرداخته نمیشود . این دانشی که گفتم وقتی پا به میدان عمل و طراحی میگذارید به شدت اهمیت خودش را نشان میدهد . هر چه توان دارید تا وقتی که در دانشگاه هستید در کلاسهای مربوطه برای مخابراتی ها شرکت کنید و سعی کنید کاملا" مفاهیم آن را درک کنید . به عنوان چند کاربرد این دانش چند مثال میزنم که مطمئنا" بدون داشتن این دانش به هیچ وجه موفق نخواهید بود. به عنوان مثال طراحی برد مدار چاپی و کلا" سیستمهای الکترونیکی که بایستی استانداردهای EMC را اخذ کنند.
با آرزوی موفقیت وسلامتی.

HGH
15-03-2014, 13:49
با سلام
ممنون از حضور همه دوستان
کسی مطب مرتبط با نظری که گذاشته بود یا هر متن آموزشی که برای شروع دونستش می تونه برام مفید باشه رو آماده نداره تا برام پیوست کنه؟؟
ممنون میشم اگه PDf کتاب های مفید رو قرار بدید یا این که پروژه هایی رو که میتونه برای شروع مفید باشه رو پیشنهاد بدید و اگر دیگه خیلی لطف کنید اهدافی که در پروژه ی مربوطه ،میشه دنبال کدر ویا مواردی رو که این پروژه می تونه باعث تقویت یادگیری اون بشه رو مشخص کنید که عالی خواهد بود!!
پیشاپیش ممنون از کمک و همکاری دوستان:hi:

1nafar
15-03-2014, 14:52
سلام
مشکل اغلب دوستان تازه کار ، این هست که میخوان در عرض چند روز همه چیز رو یاد بگیرن و متوجه نیستند که الکترونیک چیزی نیست که بشه با خوندن چند تا کتاب و مقاله و ... درش حرفه ای شد .
به نظر من برای شروع روی مفاهیم پایه ( کتاب های دانشگاهی ) کار کنید و در کنارش یادگیری یک میکروکنترلر هشت بیتی مثل pic رو شروع کنید . بعد از گذشت چند ماه که در کار با میکروکنترلر های ذکر شده حرفه ای شدید ، به سراغ راه اندازی ماژول ها و قطعات مختلف برید و با ایجاد پروژه های مختلف برای خودتون ، کار رو به صورت عملی ادامه بدید .

با سلام
ممنون از حضور همه دوستان
کسی مطب مرتبط با نظری که گذاشته بود یا هر متن آموزشی که برای شروع دونستش می تونه برام مفید باشه رو آماده نداره تا برام پیوست کنه؟؟
ممنون میشم اگه PDf کتاب های مفید رو قرار بدید یا این که پروژه هایی رو که میتونه برای شروع مفید باشه رو پیشنهاد بدید و اگر دیگه خیلی لطف کنید اهدافی که در پروژه ی مربوطه ،میشه دنبال کدر ویا مواردی رو که این پروژه می تونه باعث تقویت یادگیری اون بشه رو مشخص کنید که عالی خواهد بود!!
پیشاپیش ممنون از کمک و همکاری دوستان:hi:
توی این انجمن تمامی مطالب مفید هستند ، اگر میخوایید همه چیز رو یاد بگیرید ، از اینجا (You can see links before reply)شروع کنید به خوندن ، با این کار فقط از این شاخه به اون شاخه پردید و بعد از گذشت مدتی در حالی که همه چیز رو میدونید ، چیزی نمی دونید ( خودم هم نمی دونم معنیش چی هست :mrgreen: )
اما اگه دوست دارید به صورت تخصصی کار کنید و در یک شاخه همه چیز رو بدونید ، در کنار درس های دانشگاهی که برای درک مطلب و افزایش بار علمی خونده میشن ( نه برای پاس کردن و گرفتن نمره ) از این کتاب (You can see links before reply) شروع کنید .
البته میکروکنترلر های pic فقط یک پیشنهاد هست و شما میتونید با هر میکروکنترلر دیگه ای هم کار کنید .

electera
15-03-2014, 16:46
نظر من از همین ابتدای کار بر این هست که سعی کنید تا برنامه نویسی رو خیلی خووب یا بگیرید هم برنامه نویسی برای میکرو و هم برنامه نویسی برای کامپیوتر و گوشی
بعد از اون شروع کنید به کار کردن روی پروژه های رباتیکی و ارتقای محیط توسط پروژه هایی که می سازید
الکترونیک خود به خود از میکرو کنترولر براتون شروع خواهد شد

مطالب برای یادگیری زیاد هستند اما شما باید ببینید با انجام چه کاری لذت میبرید، کار تئوری یا تحلیلی، کار عملی یا ساخت سخت افزار، برنامه نویسی یا نوشتن کد یا ایجاد یک گروه و رهبری آن جهت انجام پروژه های متعدد یا...
بنظرم این مهمه و شما اگر تاحالا به این موضوع نرسیدین پس میبایست تحقیق کنید یا هرکدوم را تجربه کنید سپس در اون مورد تمرکز کنید.
شخصاً اگر قرار بود برگردم به گذشته، صحبت عباس آقا رو جدی میگرفتم، چراکه جایی که میتوان ایجاد مزیت کرد و چینی ها نخواهند توانست در آن دست ببرنند همین نرم افزار است که هرجا میتوان به این مقصود رسید.
موفق باشید.

agape
15-03-2014, 17:23
سلام - دوست گرامی
نمیدونم این محرومیت که ازش حرف میزندی چقدره ، من خودم از همین محرومیت ها و شاید هم بیشتر الکترونیک رو شروع کردم
اولین چیزی که واقعا نیاز دارید قبل از هرچیزی - علاقه هست !:mrgreen:
بعد از اون هوش خوب و تلاش و پشتکار هست ، تلاش و هموش تو یه کفه هستن نه مقابل هم
اگه الان نتوانید مداری بسازید مهم نیست ، مهم اینه که بتونید مداری رو که بقیه طراحی کردن رو تحلیل کنید ، چرا این آیسی - چرا اینجا مقاومت - اونجا خازن و... مهمه
بعد تخیل ، فرض کنید فلان آیسی رو دارید (اون موقع ها واقعا ما امکان داشتن آیسی ها رو نداشیتم فقط تخیلش بود اون موقه ها مثل الان فروشگاه الکترونیکی نبود که) چه کارایی میشه باش کرد - چطور میشه ازش استفاده کردو.....
اگه این اصول رو جلو برید - بعد از مدتی با توجه به الگوهایی که از مدارات بقیه برداشتید میتونید مدارات خودتون رو هم طراحی کنید

HGH
15-03-2014, 23:53
سلام
مشکل اغلب دوستان تازه کار ، این هست که میخوان در عرض چند روز همه چیز رو یاد بگیرن و متوجه نیستند که الکترونیک چیزی نیست که بشه با خوندن چند تا کتاب و مقاله و ... درش حرفه ای شد .
به نظر من برای شروع روی مفاهیم پایه ( کتاب های دانشگاهی ) کار کنید و در کنارش یادگیری یک میکروکنترلر هشت بیتی مثل pic رو شروع کنید . بعد از گذشت چند ماه که در کار با میکروکنترلر های ذکر شده حرفه ای شدید ، به سراغ راه اندازی ماژول ها و قطعات مختلف برید و با ایجاد پروژه های مختلف برای خودتون ، کار رو به صورت عملی ادامه بدید .

توی این انجمن تمامی مطالب مفید هستند ، اگر میخوایید همه چیز رو یاد بگیرید ، از اینجا (You can see links before reply)شروع کنید به خوندن ، با این کار فقط از این شاخه به اون شاخه پردید و بعد از گذشت مدتی در حالی که همه چیز رو میدونید ، چیزی نمی دونید ( خودم هم نمی دونم معنیش چی هست :mrgreen: )
اما اگه دوست دارید به صورت تخصصی کار کنید و در یک شاخه همه چیز رو بدونید ، در کنار درس های دانشگاهی که برای درک مطلب و افزایش بار علمی خونده میشن ( نه برای پاس کردن و گرفتن نمره ) از این کتاب (You can see links before reply) شروع کنید .
البته میکروکنترلر های pic فقط یک پیشنهاد هست و شما میتونید با هر میکروکنترلر دیگه ای هم کار کنید .
خب قرار شد دوستان نظرات خود شون رو بدن و ما رو راهنمایی کنن ولی من آخرش منظور دقیق شما رو متوجه نشدم بالآخره با شروع کار با الکترونیک پیش از دروس دانشگاه موافقید یا مخالف؟
واین که ما می خواهیم جلو تر از دیگر هم کلاسی های خودمون برای یاد گیری اقدام کنیم رو شما مفید می دونید یا مضر؟
حالا که منت گذاشتید و اینجا حضور پیدا کردید لااقل ما رو راهنمایی کنید!!
و راستی گفتم بگم که نمی خوام یک شبه یه مهندس حرفه ای بشم ولی باید برای رسیدن اول قدم زدن رو شروع کنیم !؟حالا ما هم گفتیم از دوستانی که چند پیرهن از ما بیشتر پاره کردن برای برداشتن اولین قدم ها راهنمایی بخوایم!!همین!!
در کل می خواستم بگم اگه خودتون به گذشته و ترم یک دانشگاه بر می گشتید دوست داشتید چه مباحثی رو در اول کار درش فعالیت می کردید؟؟؟
ممنون از همه ی بزرگواران!!

HGH
16-03-2014, 00:22
سلام - دوست گرامی
نمیدونم این محرومیت که ازش حرف میزندی چقدره ، من خودم از همین محرومیت ها و شاید هم بیشتر الکترونیک رو شروع کردم
اولین چیزی که واقعا نیاز دارید قبل از هرچیزی - علاقه هست !:mrgreen:
بعد از اون هوش خوب و تلاش و پشتکار هست ، تلاش و هموش تو یه کفه هستن نه مقابل هم
اگه الان نتوانید مداری بسازید مهم نیست ، مهم اینه که بتونید مداری رو که بقیه طراحی کردن رو تحلیل کنید ، چرا این آیسی - چرا اینجا مقاومت - اونجا خازن و... مهمه
بعد تخیل ، فرض کنید فلان آیسی رو دارید (اون موقع ها واقعا ما امکان داشتن آیسی ها رو نداشیتم فقط تخیلش بود اون موقه ها مثل الان فروشگاه الکترونیکی نبود که) چه کارایی میشه باش کرد - چطور میشه ازش استفاده کردو.....
اگه این اصول رو جلو برید - بعد از مدتی با توجه به الگوهایی که از مدارات بقیه برداشتید میتونید مدارات خودتون رو هم طراحی کنید
خب این محرومیت که می گم تا این حده که یه روز اینترنت داریم یه روز نداریم!!
خود دانشگاه هم که از داشتن این امکانت معافه!!
در تمام دوره ی تحصیل برای دروس تخصصی مون فقط 3 سه استاد مرتبط داریم که تا حالا هیچ کدوم عملی در حوزه ی الکترونیک فعالیت نداشته و یا اگر هم داشته بسیار جزئی بوده (و یه قضیه که شاید به بحث مطرح شده ربطی هم نداره اینه که از یکی از این اساتید در مورد یکی دو پروژه از همین سایت راهنمایی خواستیم تنها جواب دل گرم کننده اش این بود که شما هنوز برا این کار ها بچه اید !!! lov:نیازی نیست سراغ این ها برید و گذاشت رفت....!!!
کارگاه که نداره!!!حتی در 7،8 شهر دوربر هم برای جور کردن قطعات ساده دچار مشکلیم برای مثال میگم من یک مقاومت 5 وات نیاز داشتم مجبور شدم از شیراز تهیه کنم که 15000 تومن هم کرایه به آن اضافه شد!!!cry:::unh:
این هم از محورمیت ما !! راستی کتاب هم که باید دورش خط بکشیم!!!
و درباره ی علاقه ،همه علاقه مند هستیم و تلاش می کنیم که توانایی لازم رو در خود ایجاد کنیم برای همین هست که من دیشب 3 ساعت(9 تا 12شب) نشستم و تمام کاربرانی را که وارد سایت شدن را به این مطلب با پیام خصوصی دعوت کردم!!!
وتا جایی که از صحبت شما من برداشت کردم،تاکید شما بر تقویت توانایی تحلیل مدارات است یعنی مثل
sadeghbakhshi (You can see links before reply) فک می کنید درسته؟

roohlla
16-03-2014, 01:14
سلام بر شما که به خاطر همتی که برای یادگیری گماردید هزار قدم از خیلیایی که به انتظار آینده نشتند جلوترید . اول این که نسیحت من به شما اینه که از استادها و امکاناتی که میگید محدودند نهایت استفاده رو بکنید اما به اونها محدود نشید. دوم این که تحلیل و عمل دو بال پروازند . بدون هرکدوم از اونها پرواز میسر نیست و مثل باری بر دوش میمونند . پس به نظر من این کار رو بکنید :
اولویت اول و اول شما باید درستون باشه و بس . چون متاسفانه در سیستم آموزشی ما این تنها راه برای پیشرفت علمی هست . منظورم خرخونی نیست . بلکه منظورم خوندن با علاقه و هدف و درکه . اگه این کار رو بکنید نمره هم خواهد آمد . (چو صد آید نود نیز پیش ماست) . منظورم از پیشرفت اینه که شما از این راه میتونید وارد محیط هایی با سطح علمی و امکانات بالا تر بشید (دانشگا های تاپ تر).
در کنار درس و در اولویت دوم من شدیدا یادگیری یک میکروکنترلر رو پیشنهاد میکنم و چون تازه کارید AVR رو مناسب میبینم . اما یادتون باشه فقط با زبون C کار کنید و سعی کنید ریجستر نویسی رو یاد بگیرید. توصیه ی اکید من اینه که نترسید و بزنید به کار رو میکرو بسوزونید و....

اما همیشه یک مساله وجود داره و اون اینه که همیشه درس و کار به خودی خود در دانشگاه ها ی ما همجهت نیستند . پس کار و درس رو تا جایی که ممکنه جوری انجام بدید که خوندن درس به کاتون و انجام کار به درک اون درس کمک کنه. اگه هم در برهه هایی از زمان امکان این همگام سازی وجود نداشت درس رو انتخاب کنید .
ایامی که دانشگاه ندارید اولویت رو کار عملی خالص در نظر بگیرید.
حتما زبان کار کنید . روش من هم خیلی سادست . فیلم ببینید . در اوقات فراغت فیلمهای زبان اصلی ببینید و زیاد هم ببینید . این کار بدون این که متوجه بشید باعث پیشرفتتون میشه . همچنین کلمات 504 رو با روش لایتنر شروع کنید .
خودتون رو با جایی که درش هستید محدود نکنید و از کلاس های مجازی استفاده کنید . دو لینک زیر در این باره عالی هستند :
You can see links before reply

در آخر از این که به خودم اجازه دادم به شما باید و نباید بگم معذرت می خوام .

sadeghbakhshi
16-03-2014, 01:36
سلام
خب شما نباید اهمیتی به اون استاد بدید
من دو ترم گذشته دهن استاد الکترونیکم رو مسواک کردم تا جواب 10 درصد سوالاتم رو داد
ادم پری هم هست ولی کمتر کسی پیدا میشه که اطلاعات رو رایگان منتشر کنه
شما میگید قطعات نیست خوب به صورت شبیه سازی کار کنیم
درسته که به پای عملی نمیرسه ولی به از هیچی هست
از طرفی اون طور که من فهمیدم شما چیز زیادی در مورد این رشته تا قبل از ورودتون به دانشگاه نمیدونید
پس یک دفعه سراغ میکرو کنترل نرید بهتره
اول با همون مداراتی عرض کردم آشنا بشید
دروسی که اساتید ارائه میدهند رو به صورت عملی یا سیمولینک تست کنید
شما میگید توی محرومیت هستید ولی این محرومیت برای خیلی ها هست حتی کسانی که در تهران هستند
ولی به نوع دیگه ای
کلی فایل اموزشی خوب در اینترنت وجود داره
فیلمهای آموزشی و پروژه های کامل
از تمامی اینها استفاده کنید
اون سایت مکتب خونه هم فیلمهای خوبی داره
ولی این رو یادت باشه باید رس استادت رو بکشی ولی فقط به اون اکتفا نکن

HGH
16-03-2014, 08:49
سلام بر شما که به خاطر همتی که برای یادگیری گماردید هزار قدم از خیلیایی که به انتظار آینده نشتند جلوترید . اول این که نسیحت من به شما اینه که از استادها و امکاناتی که میگید محدودند نهایت استفاده رو بکنید اما به اونها محدود نشید. دوم این که تحلیل و عمل دو بال پروازند . بدون هرکدوم از اونها پرواز میسر نیست و مثل باری بر دوش میمونند . پس به نظر من این کار رو بکنید :
اولویت اول و اول شما باید درستون باشه و بس . چون متاسفانه در سیستم آموزشی ما این تنها راه برای پیشرفت علمی هست . منظورم خرخونی نیست . بلکه منظورم خوندن با علاقه و هدف و درکه . اگه این کار رو بکنید نمره هم خواهد آمد . (چو صد آید نود نیز پیش ماست) . منظورم از پیشرفت اینه که شما از این راه میتونید وارد محیط هایی با سطح علمی و امکانات بالا تر بشید (دانشگا های تاپ تر).
در کنار درس و در اولویت دوم من شدیدا یادگیری یک میکروکنترلر رو پیشنهاد میکنم و چون تازه کارید AVR رو مناسب میبینم . اما یادتون باشه فقط با زبون C کار کنید و سعی کنید ریجستر نویسی رو یاد بگیرید. توصیه ی اکید من اینه که نترسید و بزنید به کار رو میکرو بسوزونید و....

اما همیشه یک مساله وجود داره و اون اینه که همیشه درس و کار به خودی خود در دانشگاه ها ی ما همجهت نیستند . پس کار و درس رو تا جایی که ممکنه جوری انجام بدید که خوندن درس به کاتون و انجام کار به درک اون درس کمک کنه. اگه هم در برهه هایی از زمان امکان این همگام سازی وجود نداشت درس رو انتخاب کنید .
ایامی که دانشگاه ندارید اولویت رو کار عملی خالص در نظر بگیرید.
حتما زبان کار کنید . روش من هم خیلی سادست . فیلم ببینید . در اوقات فراغت فیلمهای زبان اصلی ببینید و زیاد هم ببینید . این کار بدون این که متوجه بشید باعث پیشرفتتون میشه . همچنین کلمات 504 رو با روش لایتنر شروع کنید .
خودتون رو با جایی که درش هستید محدود نکنید و از کلاس های مجازی استفاده کنید . دو لینک زیر در این باره عالی هستند :
You can see links before reply (You can see links before reply)
You can see links before reply (You can see links before reply)

در آخر از این که به خودم اجازه دادم به شما باید و نباید بگم معذرت می خوام .
سلام مهندس خرم بخت
پس شما هم به یادگیری تحلیل تا کید دارید ؟
برای یاد گیری avr قصد دارم از ویدئو های استاد کی نژاد( You can see links before reply) استفاده کنم،خوبه به نظر شما؟
بابت لینک ها هم خیلی ممنون!!!
در آخر ممنون از حضورتون وراهنمایی تون واین نکته و یاد آور می شم که اینجا همین باید و نباید های شما مطرح خواهد شد پس معذرت خواهی نمی خواد!!!

HGH
16-03-2014, 09:02
سلام
خب شما نباید اهمیتی به اون استاد بدید
من دو ترم گذشته دهن استاد الکترونیکم رو مسواک کردم تا جواب 10 درصد سوالاتم رو داد
ادم پری هم هست ولی کمتر کسی پیدا میشه که اطلاعات رو رایگان منتشر کنه
شما میگید قطعات نیست خوب به صورت شبیه سازی کار کنیم
درسته که به پای عملی نمیرسه ولی به از هیچی هست
از طرفی اون طور که من فهمیدم شما چیز زیادی در مورد این رشته تا قبل از ورودتون به دانشگاه نمیدونید
پس یک دفعه سراغ میکرو کنترل نرید بهتره
اول با همون مداراتی عرض کردم آشنا بشید
دروسی که اساتید ارائه میدهند رو به صورت عملی یا سیمولینک تست کنید
شما میگید توی محرومیت هستید ولی این محرومیت برای خیلی ها هست حتی کسانی که در تهران هستند
ولی به نوع دیگه ای
کلی فایل اموزشی خوب در اینترنت وجود داره
فیلمهای آموزشی و پروژه های کامل
از تمامی اینها استفاده کنید
اون سایت مکتب خونه هم فیلمهای خوبی داره
ولی این رو یادت باشه باید رس استادت رو بکشی ولی فقط به اون اکتفا نکن
با سلام خدمت مهندس بخشی
بله حرف شما درسته با این دنیای امروز که اینترنت همه جا هست و میشه با اون به هرچی دسترسی داشت این محرومیت ها هیچه و البته شاخ اینا رو خودمون شکستیم!!!اما خب همچین بی تاثیر هم بر فعالیت های ما نیست !!
مهندس اگه مطلب دیگه ای که می تونه برای ما مفید باشه رو بدست آوردید ممنون میشم با ما در میون بذارید!! همون جور که تا حالا از اولین کسانی بودید که اینجا حضور داشته!!!

HGH
16-03-2014, 10:00
با سلام خدمت همه ی دوستان ایران میکرویی!!!:hi:
گفتم تا اینجای بحث رو یه جمع بندی بزنم تا مطالب ارایه شده ی دوستان راحت تر دردسترس باشه !!!
در آغاز بحث sobhan537گفت که با تعریف یک پروژه برای خودمون کار رو شروع کنیم و مطالب رو طی اون جمع بندی کنیم .که در ادامه دوستان دیگه ای مثل mohsenarm ، dariush_ab و یه جورایی abbasalifix و 1nafar و agape و sadeghbakhshi با اون موافق بودن و پروژه رو لازم دونستن!!
2-sadeghbakhshiو agapeو roohlla بر تسلط بر تحلیل مدار تاکید داشتند!
3- برای یادگیری برنامه نویسی هم تعدادی از دوستان جایگاه خوبی در نظر گرفتن مثل:sadeghbakhshi وamirayو abbasalifixو electeraو roohlla
4-یادگیری میکرو کنترلر رو هم خیلی از دوستان یاد آوری کردند
5- تعدادی از دوستان هم به موارد زیر اشاره کردند:
درس ریاضیات،درس سیگنال،دروس مخابرات 1و2 وهمچنین کنترل خطی و تکنیک پالس(که اصلا در موردش آگاهی ندارم!!)
و الکترومغناطیس ویادگیری زبان اشاره کردن !!
اگر چیزی رو از قلم انداختم بگید لطفا!!
حالا یه نظر از خودم::mrgreen:
در مورد پست #2 (اقاsobhan537)و همچنین پست #8 (اقا sarab1) فک می کنم پست #18 (اقاroohlla( کامل کننده ی اون دوتا باشه!نه دوستان؟!

از دوستان دیگه هم که من رو در این زمینه روحیه دادند هم کمال تشکر رو دارم!!
اما دوستان بحث همچنان ادامه داره و منتظر شما هستم!!!

roohlla
16-03-2014, 14:02
ویدیو های آقای کی نژاد خیلی علی هستند . فقط ممکنه یکم برای شروع سخت باشه . در مورد این که تحلیلی تاکید دارم : شما الان دانشگاهید و فرصت این جور یادگیری رو دارید . پس از این فرصت غافل نشید .

sadeghbakhshi
16-03-2014, 22:47
اگر می خواهی avr یاد بگیید پیشنهاد میشه
سراغ کامپایلرهای اپن سورس برید
مثل winavr
چون مثالهای زیادی داره
یا این که با برد های اردونیو کار کنید که اون هم اگر دنبال یک مثال باشید به
راحتی توی اینترنت میشه پیدا کرد
در مورد pic هم کامپایلر ccs یا mplab خوبه:0013:
انجمن های اصلی خوبی داره

roohlla
16-03-2014, 23:16
یا این که با برد های اردونیو کار کنید ...

ولی من این برد ها رو پیشنهاد نمیکنم . چون این بردها زیادی آسون هستند و اگه بهشون عادت کنند دیگه سراغ آرم نمیتونند برند . نظر من اینه که با هر چی مینویسند ، رجیستر نویسی کار کنن .

sadeghbakhshi
17-03-2014, 00:47
دوباره سلام
اردونیو تنها یک مثال بود
شما میتونید همون سخت افزار اردونیو رو پیاده سازی کنید و باهاشون کارتون رو پیش ببرید
من که به شخصه حاظر نمیشم 100تومن بابت یه برد فسقلی که روش یه میکروی 8 بیتی پرداخت کنم
اگر pic کار کنید به نظرم بهتر از avr هست
تنها مشکلشون حافظه ی کمشون هست که توی سری های بالاتر این مشکل دیگه وجود نداره و ازنظر قیمتی
تفاوت چندانی هم با avr نداره

dariush_ab
17-03-2014, 00:59
سلام.
من یه پیشنهاد میخواستم بدم.ببخشید پست ها رو نتونستم از اول بخونم.
به نظر من یاد داشتن و حتی تسلط روی یک میکرو تو دنیای امروز اجتناب ناپذیر هستش.به نظرم برای این مورد هم برنامه ریزی کنید ببنید که در کدام مرحله باید به این سمت برید.
با هر میکرو که کار کنید زیاد مهم نیست ولی بعد از اینکه با اصول کلی آشنا شدید به نظرم برید سراغ arm .

raminrayat
17-03-2014, 13:56
سلام
بهتره او ببینید تو چه سطحی هستید
و تو این مدتی که تو دانشگاه وقت دارید تا چه حد بالا رفتن رو فعلا هدف نهاییتون میدونید
گرایشتون رو هم از همون اول مشخص کنید .arm یا avr ?
زبان برنامه نویسیتون رو هم مشخص کنید c یا بیسیک یا.. ؟که به نظرم سی از همه بهتره
با پروژه های ساده شروع کنید و گام به گام پیش برید
مراحل کارهاتون رو تو انجمن گزارش بدید تا بقیه هم باهاتون همراه شنو از نظرات عزیزان هم استفاده ببرید

dariush_ab
18-03-2014, 01:00
سایت زیر هم شاید به دردتون بخوره.بد نیست یک سری بهش بزنید.

Fate
18-03-2014, 13:01
سلام
کمبود امکانات همه جا هست فقط کم و زیاد داره حتی همان نت
این رو هم ب خاطر داشته باشید ک هر کاری ک شما الان انجام بدید نهایتا راهی میشه واسه ورودی های بعدیتون
نکته بعد اینه ک شما باید در کنار درستون کار عملی انجام بدید یعنی هر دو در راستای هم هستند ویکی ارزش دیگری رو کم نمیکنه
بنظرم برای شروع میتونید از جزوه سپاس یار استفاده کنید ک لینکشو زیر میذارم بعدشم منبع دومتون همین سایت ایران میکرو واقعا عالیه واقعا همه تمام سعیشون رو میکنن ک هر چی یاد گرفتن ب دیگران یاد بدن
مطمئنا برای کار با میکرو نیاز ب پروگرامر دارید ک اگر بودجه کافی ندارید خودتون میتونید بسازید اگر هم ک دارید معمولا همه پروگرامر hattel رو میخرند ک قیمتش نسبت ب بقیه ارزونتره البته برای میکرو avrهست
کامپایلری هم ک میتونید برای شروع استفاده کنید codevision هست ک کار کردن باهاش تقریبا راحتته
نکته بعد اینه ک شما قبل از انجام هر پروژه ای باید تقریبا پورت و تایمر و adc و یوزارت رو راه اندازی کرده باشید بعدش برید سراغ پروژه های آموزشی ، چون این ماژول ها تقریبا تو هر پروژه ای کاربرد دارند
ودر آخر اینک هدفمند ، یاد بگیرید
موفق باشید

jangaljangal
18-03-2014, 22:39
خب این محرومیت که می گم تا این حده که یه روز اینترنت داریم یه روز نداریم!!
خود دانشگاه هم که از داشتن این امکانت معافه!!
در تمام دوره ی تحصیل برای دروس تخصصی مون فقط 3 سه استاد مرتبط داریم که تا حالا هیچ کدوم عملی در حوزه ی الکترونیک فعالیت نداشته و یا اگر هم داشته بسیار جزئی بوده (و یه قضیه که شاید به بحث مطرح شده ربطی هم نداره اینه که از یکی از این اساتید در مورد یکی دو پروژه از همین سایت راهنمایی خواستیم تنها جواب دل گرم کننده اش این بود که شما هنوز برا این کار ها بچه اید !!!
lov:
نیازی نیست سراغ این ها برید و گذاشت رفت....!!!
کارگاه که نداره!!!حتی در 7،8 شهر دوربر هم برای جور کردن قطعات ساده دچار مشکلیم برای مثال میگم من یک مقاومت 5 وات نیاز داشتم مجبور شدم از شیراز تهیه کنم که 15000 تومن هم کرایه به آن اضافه شد!!!
cry:::unh:

این هم از محورمیت ما !! راستی کتاب هم که باید دورش خط بکشیم!!!

حالا کی گفته که حتماً برید و روی قطعات واقعی که میتونه کلی هزینه بر با شه کار کنید!! به نظرمن برای اول کار باید دو نرم افزار ORCAD(برای تحلیل مدارات آنالوگ) و Proteus (برای تحلیل مدارات دیجیتال) را یاد بگیرید. جواب این دو نرم افزار بسیار نزدیک به واقعیت هست (البته تا جایی که مدار فشرده باشه و از تشع شع خبری نباشه!!!!!!!!)
(

HGH
19-03-2014, 17:53
سلام
کمبود امکانات همه جا هست فقط کم و زیاد داره حتی همان نت
این رو هم ب خاطر داشته باشید ک هر کاری ک شما الان انجام بدید نهایتا راهی میشه واسه ورودی های بعدیتون
نکته بعد اینه ک شما باید در کنار درستون کار عملی انجام بدید یعنی هر دو در راستای هم هستند ویکی ارزش دیگری رو کم نمیکنه
بنظرم برای شروع میتونید از جزوه سپاس یار استفاده کنید ک لینکشو زیر میذارم بعدشم منبع دومتون همین سایت ایران میکرو واقعا عالیه واقعا همه تمام سعیشون رو میکنن ک هر چی یاد گرفتن ب دیگران یاد بدن
مطمئنا برای کار با میکرو نیاز ب پروگرامر دارید ک اگر بودجه کافی ندارید خودتون میتونید بسازید اگر هم ک دارید معمولا همه پروگرامر hattel رو میخرند ک قیمتش نسبت ب بقیه ارزونتره البته برای میکرو avrهست
کامپایلری هم ک میتونید برای شروع استفاده کنید codevision هست ک کار کردن باهاش تقریبا راحتته
نکته بعد اینه ک شما قبل از انجام هر پروژه ای باید تقریبا پورت و تایمر و adc و یوزارت رو راه اندازی کرده باشید بعدش برید سراغ پروژه های آموزشی ، چون این ماژول ها تقریبا تو هر پروژه ای کاربرد دارند
ودر آخر اینک هدفمند ، یاد بگیرید
موفق باشید
سلام
ممنون از لطفتون اما لینک رو هر چی گشتم پیدا نکردم!!!
کجاست؟؟؟

HGH
19-03-2014, 17:59
....به نظرمن برای اول کار باید دو نرم افزار ORCAD(برای تحلیل مدارات آنالوگ) و Proteus (برای تحلیل مدارات دیجیتال) را یاد بگیرید. .....
(
اینم حرفیه !!
اما می دونید که هیچ چیز مث واقعیا نمیشه؟/
اما بازم از نظرتون ممنون !
ویه نکته دیگه کار با این نرم افزار هاست!
فک نمی کنم دانشگاه در همین اول کار آموزش این ها رو شروع کنه !!(تازه اگه داشته باشه!)
پس در رابطه با آموزش کار با اون جزوه و فیلم با کتابی می شناسید؟
ممنون میشم کمک کنید

Ma3ood
19-03-2014, 18:39
دوست عزیز ، اگه واقعا اینقدر محرومیت دارید در شهرتون و خیلی خیلی علاقه دارید بهتره سری کامل قطعات پرکاربرد مانند مقاومت و خازن و سلف و ای سی ها را خریداری کنید ، که از سایتهای اینترنتی معتبر میتونید تهیه کنی ، و یا یه سفر به تهرون بزنی ولی از الان که در ابتدای کار هستید در زمینه تخصصی کار کنید و در اون متخصص شوید از عمومی کارکردن پرهیز کنید ، نیازهای شهرتون را بسنجید و خودتون را با اونها منطبق کنید .

Fate
20-03-2014, 08:01
ببخشید، لینک جزوه سپاس یار
دانلود کتاب آموزش سریع میکروکنترلرهای AVR (You can see links before reply 8%B1%D9%84%D8%B1%D9%87%D8%A7/)

امیدوارم بدردتون بخوره
موفق باشید

amiray
20-03-2014, 09:02
با سلام مجدد.
دوست عزیز به نظر من محدودیت نه تنها باعث عقب موندن نیست بلکه خیلی هم باعث پیشرفت هست و خدا هرگز اون روزی رو نیاره که بشر در یه شاخه علم بدون محدودیت باشه که این باعث رکود میشه و همیشه محدودیت هست که باعث پویایی علم و پیشرفت میشه. شما فرض کنید مثلا 50 سال پیش یه جت میساختن که میتونست هر سرعتی رو ثبت کنه. دیگه فناوری که به سرعت جت مربوط میشد پیشرفت نمیکرد بحث ایرودینامیک پیش نمیومد و خیلی چیزای دیگه در حالی که چون محدودیت در سرعت داشتن همیشه تلاش میکردند این محدودیت رو کنار بزنن. یا مثلا این همه پیشرفت در زمینه الکترونیک همه به خاطر محدودیت ها بودن. مثلا 8051 اگه محدودیت نداشت هرگز avr رو نمیساختن و اگه avr محدودیت نداشت به سمت arm نمیرفتند و این همه امکانات رو توش به وجود نمیاوردند. و تو کار عملی هم محدودیت و محرومیت اگه بشه درست استفاده کرد ازش میتونهباعث پیشرفت بشه. البته منظورم این نیست که بریم از کمترین امکانات استفاده کنیم. منظورم اینه که تلاشمون رو برای فراهم کردن امکانات انجام بدیم و کمبود هامون رو با خلاقیت و ابتکارمون جبران کنیم.
البته خیلی از دوستان که اینجا هستن شاید در شرایط مشابه بودن و همین کمبود های شما رو داشتن.
حرف بعدیم هم اینه که هرگز نامید نشید و کار پیشرفت خودتون رو متوقف نکنید حتی در بدترین شرایط.
و نظر بعدی من هم اینه که دروس دانشگاه رو از اول جدی بگیرین بخصوص دروس ریاضیات رو و مدار و پایه تون رو از اول قوی نگه دارین. و این از نظر من اشتباه که کل وقت رو کار عملی باشه و یا کل وقتتون رو رو درس بزارین و باید بینشون یه تعادل برقرار کنین. چون هردو به یه حد ضرورین.
و سعی کنید ابتدا به طور موازی با یه زبان برنامه نویسی ترجیحا c,c++ و یه میکرو کنترلر برای شروع avr چون منابعش زیاده رو تو برنامه تون قرار بدین.
موفق باشید.

HGH
25-03-2014, 12:27
سلام
سال نو رو به همه دوستان ایران میکرویی تبریک میگم و از خدا سال با برکت و موفقیتی رو برای تمام ایرانی ها خواستارم:fan:

.....گرایشتون رو هم از همون اول مشخص کنید .arm یا avr ?.............

با سلام خدمت شما و تمامی دوستان
با توجه به گرایشات الکترونیک می خواستم از دوستانی که در هر زمینه ای فعالیت می کنن کمک بخوام برای آشنا شدن با این گرایشات پس دوستان اگه میشه لطف کنن:
1-مزایا
2- محدودیت ها
3-بازار کار
4-منابع درسی و علمی مورد نیاز
5- وانگیزه ی خودشون از این انتخاب (شاید انگیزه ی ما هم شد)
رو برامون توضیح بدن تا ما هم بتونیم انتخاب خوبی داشته باشیم!!
ممنون دوستان !!
تعطیلات خوشی داشته باشید!!!

Ma3ood
25-03-2014, 13:05
سلام
سال نو رو به همه دوستان ایران میکرویی تبریک میگم و از خدا سال با برکت و موفقیتی رو برای تمام ایرانی ها خواستارم:fan:

با سلام خدمت شما و تمامی دوستان
با توجه به گرایشات الکترونیک می خواستم از دوستانی که در هر زمینه ای فعالیت می کنن کمک بخوام برای آشنا شدن با این گرایشات پس دوستان اگه میشه لطف کنن:
1-مزایا
2- محدودیت ها
3-بازار کار
4-منابع درسی و علمی مورد نیاز
5- وانگیزه ی خودشون از این انتخاب (شاید انگیزه ی ما هم شد)
رو برامون توضیح بدن تا ما هم بتونیم انتخاب خوبی داشته باشیم!!
ممنون دوستان !!
تعطیلات خوشی داشته باشید!!!

سلام ، سال نو شما هم مبارک در مورد سوال باید عرض کنم جوابها در هر شهری و یا منطقه از شهری شاید متفاوت باشه ، الکترونیک تو ایران جز رشته های محروم هستش دیدگاه مردم و حتی قشر تحصیل کرده به شما به عنوان تعمیر کار رادیو و تلویزیون و لامپ کم مصرف هستش!!! در صورتی که اینا رو هم تو دانشگاه یادتون نمیدن
متاسفانه این رشته در دانشگاه حنبه تئوری داره ، و عملی اون هم تا سطح کارشناسی در سطح چند مدار الکترونیکی هست که در مقطع هنرستان هم به اونا پرداخته میشد ، اما شما مجبوری برای دوام در این رشته به جز 4 تا 6 سالی که در دانشگاه صرف میکنید به همین مقدار در بیرون هم صرف یادگیری و پخته شدن بکنید پس قدم اول در این رشته صبر و مغرور نشدن هست ، قدم دوم تشنگی برای یادگیری مباحث جدید
اما بسیاری از دوستانی که وارد این رشته شدن از الکترونیک همون کیت های دانشجو و.... و چشمک دولامپی را دیدن و به هوس افتادن وارد این رشته بشن و انگیزه خاصی نداشتند .
شما برای شروع نیاز های شهرتون را بسنجید ، روی اونا تحقیق کنید و نمونه هاشو بسازید و تست کنید به فکر این نباشید دیگر افراد چیکار میکنند چون بالاتر اشاره کردم نیاز هر منطقه فرق میکنه پس تخصصی کار کنید و اجازه بدهید کاری که میکنید جنیه مالی هم براتون داشته باشه تا دلسرد نشوید .

Doloop
25-03-2014, 16:41
سلام

مهندس اگه میخای توی آینده پشیمون نشی از همین الان شروع کن ...

فعلا برای اول کاری دنبال یادگیری باش نه کسب و کار بعد ببین بازارش چطوره یواش یواش برو تو کار هر کاری هم باشه فرقی نداره ولی قبلش یه تحقیقی بکن
مثلا من اونموقع که رفتم دنبال یادگیری تابلو بازارش عالی بود ... الانم پشیمون نیستم

ولی خوب توی الکترونیک به قولی دیگه الان یادگیری میکرو کنترلر جزء علوم پایه محسوب میشه :0013: هم با نرم افزار دگیرت میکنه هم با سخت افزار

من موقعی که رفم دنبال یادگیری تابلو روان حدود یکسالی سر گردان بودم و فقط وقت تلف میکردم و از این و اون سوال میکردم یا یه جور توضیح میدادن که من متوجه نمیشدم یا اصلا میپیچوندن که حرفه شون لو نره یا به قولی دست توی کار زیاد نشه خلاصه هر چی بود یاد گرفتم ولی وقتی الان یه نگاهی به گذشته میکنم میبینم که خیلی از فرصت های خوب رو از دست دادم ولی در کل راضی هستم

ولی این کار هم یه دوره ای داره و وقتی یه بازاری اشباع بشه چاره ای نیست ... یا باید یه ابتکار جدید بیاد توی کار یا حرفه رو عوض کنی ...

موفق باشی :wink:

HGH
25-03-2014, 20:28
سلام

مهندس اگه میخای توی آینده پشیمون نشی از همین الان شروع کن ...

فعلا برای اول کاری دنبال یادگیری باش نه کسب و کار بعد ببین بازارش چطوره یواش یواش برو تو کار هر کاری هم باشه فرقی نداره ولی قبلش یه تحقیقی بکن
مثلا من اونموقع که رفتم دنبال یادگیری تابلو بازارش عالی بود ... الانم پشیمون نیستم

ولی خوب توی الکترونیک به قولی دیگه الان یادگیری میکرو کنترلر جزء علوم پایه محسوب میشه :0013: هم با نرم افزار دگیرت میکنه هم با سخت افزار

من موقعی که رفم دنبال یادگیری تابلو روان حدود یکسالی سر گردان بودم و فقط وقت تلف میکردم و از این و اون سوال میکردم یا یه جور توضیح میدادن که من متوجه نمیشدم یا اصلا میپیچوندن که حرفه شون لو نره یا به قولی دست توی کار زیاد نشه خلاصه هر چی بود یاد گرفتم ولی وقتی الان یه نگاهی به گذشته میکنم میبینم که خیلی از فرصت های خوب رو از دست دادم ولی در کل راضی هستم

ولی این کار هم یه دوره ای داره و وقتی یه بازاری اشباع بشه چاره ای نیست ... یا باید یه ابتکار جدید بیاد توی کار یا حرفه رو عوض کنی ...

موفق باشی :wink:
منم خودم به شخصه با شما موافقم که از الان باید شروع کرد ولی می خوام بدونم که تخصصی روی هر کدوم کار کردن چه مواردی رو در اول نیاز داره و چه ثمراتی رو می تونه در بر داشته باشه !!!

HGH
26-03-2014, 14:47
سلام:hi:
چه خبر دوستان ؟!!:roll:
چی شد تعطیلات اینجا رو هم تعطیل کرد!!!ii998):lol:
همچنان منتظر راهنمایی دوستان هستیم!!!!!!!!!!!!!!!!!:018::0013:

Ma3ood
26-03-2014, 18:05
منم خودم به شخصه با شما موافقم که از الان باید شروع کرد ولی می خوام بدونم که تخصصی روی هر کدوم کار کردن چه مواردی رو در اول نیاز داره و چه ثمراتی رو می تونه در بر داشته باشه !!!
دوست عزیز سوالتون هر طوری به اون نیگاه کنیم کلی هست چون واقعا الکترونیک گسترده است
ولی یه الکترونیکی برای ابتدا باید مواردی مانند
1- شناخت قطعات الکترونیک و کابردهای اون ( مقاومت ، خازن ، سلف ، دیود و.... )
2- شناخت فطعات سوئیچ ( ترانزیستورهای دوقطبی و ماسفت و تریستور و ترایاک و ....)
3- شناخت ای سی های TTl , Cmos ( بررسی مدارت و به خاطر سپردن پارت نامبر بعضی از اونا )
4- کار و یادگیری یکی از میکروکنترلر های موجود در بازار ( انتخاب یه میکروی به روز و کار امد نیازی به میکروکنترلر خیلی به روز نیست و از همه مهمتر منبع برای یادگیری اون موجود باشه )
5- کار با نرم افزارهای طراحی پشت فیبر
6- کار با نرم افزارهای شبیه سازی مدارات انالوگ و دیجیتال
7- شناخت سنسور و ماژول های بازار(صرفا تحقیق به صرف اینکه این ماژول ها و سنسور ها وجود داره تا در پروژه ها کارتون اسون بشه )
8- مهمتر از همه خوندن کتابهای معروف و کار امد این رشته
9- علاقه شدید و صبر زیاد
مواردی که در بالا اشاره همه میدونن ولی تقریبا برای الکترونیکی شدن لازمه ولی شما باید تمامی موارد بالا را پیش خودتون داشته باشید و بعد از اون به کار کردن و تخصصی کار کردن روی بیاورید اینها لازمه یه الکترونیکی شدن هست . با فراگیری موارد بالا ذهن شما اماده می شود و میتونید به موقعش جهت و راه خودتون را انتخاب کنید پس فعلا به موارد بالا اتکا کنید .
موفق و پیروز باشید

HGH
27-03-2014, 11:52
دوست عزیز سوالتون هر طوری به اون نیگاه کنیم کلی هست چون واقعا الکترونیک گسترده است
ولی یه الکترونیکی برای ابتدا باید مواردی مانند
1- شناخت قطعات الکترونیک و کابردهای اون ( مقاومت ، خازن ، سلف ، دیود و.... )
2- شناخت فطعات سوئیچ ( ترانزیستورهای دوقطبی و ماسفت و تریستور و ترایاک و ....)
3- شناخت ای سی های TTl , Cmos ( بررسی مدارت و به خاطر سپردن پارت نامبر بعضی از اونا )
4- کار و یادگیری یکی از میکروکنترلر های موجود در بازار ( انتخاب یه میکروی به روز و کار امد نیازی به میکروکنترلر خیلی به روز نیست و از همه مهمتر منبع برای یادگیری اون موجود باشه )
7- شناخت سنسور و ماژول های بازار(صرفا تحقیق به صرف اینکه این ماژول ها و سنسور ها وجود داره تا در پروژه ها کارتون اسون بشه )
9- علاقه شدید و صبر زیاد
مواردی که در بالا اشاره همه میدونن ولی تقریبا برای الکترونیکی شدن لازمه ولی شما باید تمامی موارد بالا را پیش خودتون داشته باشید و بعد از اون به کار کردن و تخصصی کار کردن روی بیاورید اینها لازمه یه الکترونیکی شدن هست . با فراگیری موارد بالا ذهن شما اماده می شود و میتونید به موقعش جهت و راه خودتون را انتخاب کنید پس فعلا به موارد بالا اتکا کنید .
موفق و پیروز باشید
سلام
ممنون از حوصله تون در پاسخ گویی
اینو می گن یه جواب مشتی!!:hi:
حالا یه ذره جزئی ترش کنیم !!
از 1و2 که سوال ندارم ولی 3-
3- شناخت ای سی های TTl , Cmos ( بررسی مدارت و به خاطر سپردن پارت نامبر بعضی از اونا ) مثلا به نظر شما کدوما؟(من که نمی دونم!!)
برای 4-

نظر شما رو کدوم هاست ؟چرا؟
5-

نظر شما رو کدوم نرم افزاره؟؟(من که فقط Proteus رو شروع کردم یادگیری آیا خوبه؟)

کدوم نرم افزار ها خوبه آیا آموزشی براش در دسترس دارید؟

مثلا کدوما ؟
آقا ممنون فراوون!!!!

Ma3ood
27-03-2014, 12:29
سلام مجدد
- مورد سوم : ای سی هایی منطقی ( and,nand,or,xor,not,...) ای سی های بافر ، شیفت رجیستر ، مالتی پلکسر ، دی مالکتی پلکسرها ، مبدل های BCD , hex ، ای سی های مبدل ADC ,DCA , ای سی های سوئیچ و . . . پارت نامبر خاصی نمیشه نام برد چون خیلی زیاده منظور بیشتر کاربرهایی این نوع ای سی ها چون در بعضی موارد خیلی کارها را می تونه اسون کنه
- مورد چهارم : در ابتدا میتونید میکروکنترلر های AVR سپس میکروکنترلر سطح بالایی مانند AT91SAM (البته دوستان شاید بگویند از همون ابتدا بروید و با میکروکنترلر های NXP مانند انواع LPC ها کار بکنید ولی من زود زود لازم نمی بینم )
- مورد پنجم : بهترین نرم افزار های protel dxp , eagle
- مورد ششم : نرم افزارهای معروفی مانند proteus برای مدارات دیجیتال و
Orcad برای مدارات انالوگ، شما کافیه یه سرچ کوچولو برای اموزش این نرم افزار ها در موتور های سرچ بزنید فیلم و جزوه برای اینها فراوان هست
- موردهشتم : فعلا حضور ذهن ندارم در اولین فرصت واستون مینویسم اسم دقیقشونو

موفق باشید

HGH
29-03-2014, 01:45
سلام
دوستان کس دیگه ای نظر نداشت؟
منتظر بقیه هستم!!
آقایون اگه برگردید ترم اول دانشگاه دوست دارید دنبال چی برید؟(اینم یه سوال خوشگل می خوام جواب ها هم خوشگل و از ته دل باشه!!)

raminrayat
29-03-2014, 02:03
سلام
دوستان کس دیگه ای نظر نداشت؟
منتظر بقیه هستم!!
آقایون اگه برگردید ترم اول دانشگاه دوست دارید دنبال چی برید؟(اینم یه سوال خوشگل می خوام جواب ها هم خوشگل و از ته دل باشه!!)

اول از همه دانشگاه انصراف میدادم چون تو دانشگاه ما که اسمشو نمیگم در حق ما دانشجویان برق ظلم بی حدو اندازه ای شد
جز فصل یک از درس کنترل خطی هیچ درس دیگه ای که یه مهندس برق باید بدونه و حتی توی کنکور ارشد لازمش داریم تو چارت درسی نبود
نه ریاضی مهندسی نه ........... ای بابا گذشته ها گذشته .اما اگه برمیگشتم همون زمونو همون دانشگاه
میرفتم دنبال یادگیری plc زیمنس تا غول اخرش
و بعد میرفتم دنبال برنامه نویسی به زبان سی واسه arm که خیلی دیر به فکرش افتادم
اینم حرف دل

------------
یادم رفته بود .جناب doloop بحث خدمت رو یادم انداختن.حتما بعد از کاردانی میرفتم خدمتو بعدش کارشناسی میخوندم .اینطوری الان 150 درصد سر کار بودم
با این حال این مسیری که از اول توش قدم گذاشتمو تاحالا هم دارم ادامش میدم جزئ چیزایی بود که ارزوشو داشتم و ازین بابت واقعا خداروشکر میکنم.

Doloop
29-03-2014, 02:30
سلام

منم بعد از دیپلم میرفتم خدمت و بعد از خدمت به فکر ادامه تحصیل میافتادم

ولی بازم بعد از خدمت همین راه رو میرفتم:mrgreen::o

HGH
03-04-2014, 22:20
سلام دوستان
بقیه نمی خوان منت بزارن منو راهنمایی کنن؟؟؟؟؟
منتظرم؟!!!

sadeghbakhshi
03-04-2014, 23:51
سلام دوستان
بقیه نمی خوان منت بزارن منو راهنمایی کنن؟؟؟؟؟
منتظرم؟!!!
ii998)
شما منتظر معجزه هستید؟
این هم راهنمایی کردن بچه ها باز منتظر راهنمایی هستید؟
یه قدم بردارید بعد دنبال راهنمایی بیشتر بگردید

processor
04-04-2014, 00:05
سلام
نظرات دوستان رو خوندم در مورد همه چی کار تحصیل و خدمت راهنمایی کردن
پس دوست من سریع تر تصمیم خودت رو بگیر و راه زندگیتو مشخص کن
توصیه من
این رشته رو دوست داری 1-اگه اهل درس خوندنی تا میتونی کتاب بخون رو علم روز رو یاد بگیر 2-اگه اهل درس نیستی سعی کن بزنی تو کار و تجربی یاد بگیر از پروژه های ساده شروع کن
به این رشته علاقه نداری : هر چه زودتر راهتو تغییر بده چون نمیخوام بگم برق بخصوص الکترونیک وسخته اما بدون عامل مهمی که بچه ها رو تو این راه نگه داشته علاقه است
اگه به فارغ التحصیل های این رشته نگاه کنی میبینی افراد انگشت شماری دارن متناسب با تحصیلشون کار می کنند

موفق باشی
یا علی

HGH
04-04-2014, 02:18
ii998)
شما منتظر معجزه هستید؟
این هم راهنمایی کردن بچه ها باز منتظر راهنمایی هستید؟
یه قدم بردارید بعد دنبال راهنمایی بیشتر بگردید
دوستان راهنمایی کردن به شدت متشکرشون هستم ولی فکر نمی کنم نیازی باشه این بحث تعطیل بشه !!
همیشه چندتا عقل بهتر از یکی کار میکنه و یه مثل هست که میگه هر سری رو یه عقلیه!!
و نظر هر کس می تونه مکمل دیگران باشه و حتی تکرار مطالب می تونه تاکید دوستان بر یک موضوع رو برسونه !!
این که از همه کمک می خوام دلیلی بر این نیست که شروع نکردم اتفاقا دارم کار می کنم ولی گاهی یه سری نظرات می تونه کمک خوبی برای ادامه دادن باشه نه شروع کردن!!

Ma3ood
04-04-2014, 12:40
بحث خوبی هستش ولی باید اینو در نظر بگیرید برای شروع در این رشته مقدماتش تقریبا یکسان هست و اطلاعات عمومی باید داشته باشید ، از نظرات همه دوستان هم اگه شما جمع بندی کنید تشابه زیاد پیدا میکنید
ولی اینو بدونید فارغ التخصیلهای این رشته در این چند ساله فوق العاده زیاد شدن و کلی بیسواد الکترونیک تحویل جامعه شده که از این تعداد افراد انگشت شماری روبه حرفه ای شدن و کار کردن در این رشته میاورند ، چون در بیشتر شهرستانها و شهرها امکانات لازم ، محیط و نداشتن مهارت پیدا کردن نیازهای اون شهر با توجه به رشته شون وجود داره و در دانشگاه هم درسهایی مانند کارافرینی فقط برای دریافت یه نمره خوب درس داده شده و اصلا وجه عملی نداشتند .
پس بدونید این رشته جز رشته های جا افتاده در کشور نیست در نتیجه کارتون دشواره و موندن در این رشته هم بیشتر علاقه هست و اکثرا اقایون با سابقه هم به کار تدریس در این رشته مشغول میشن چون بازارش واقعا جای کار داره و نیاز به کارافرینی
پس اگه مصمم هستید گام محکم بردارید و شروع کنید . . .

HGH
07-04-2014, 11:02
سلام به دوستان ایران میکرویی
دوستان اومدم یه گزارش عمل کرد بدم و ببینم در یه موضوع چه باید بکنم!1
اول گزارشه : من برای شروع از کتاب مبانی الکترونیک آقای میر عشقی استفاده کردم یه سه فصل رو ازش مطالعه کردم عالی بود (لااقل برا ما)و برای تحلیل مدار هم از کتاب ((تحلیل و طراحی مدار های الکترونیک )) آقای مهندس تقی شفعی شروع کردم بعد نیست یه خورده فهمش برام سخته (خب تازه کاریه )که چون گروه همه با هم مشارکت دارند و بحث می کنیم پیشرفت خوبی در این موضوع داشتیم!!!
حالا بریم برای درخواست راهنمایی !!
دوستان یه منبع برای یاد گیری برنامه نویسی برا میکرو پیشنهاد بدید و البته قبل از اون اگه بشه دوستان راهنمایی کنن که برای میکرو کدوم زبان بهتره و در این زمینه جای پیشرفت بهتری داره !!
البته دوستان من یه مورد دارم اونم این که کار با چه میکرویی بهتره؟ اگه دراین باره هم ما رو راهنمایی کنید ممنون میشم واگه انواع میکرو های پر کاربرد رو معرفی کنید ویه توضیح مختصر درباره ی هر کدوم بدید هم خیلی بهتر !!
دوستانی این مورد آخریه رو همه تون یا اکثرتون می تونید جواب بدید (هر کدوم تو یکی از این ها حرفه ای و متخصصید ) پس منتظر هستم

sobhan537
07-04-2014, 11:28
اول از میکرو avr مدل atmega16 شروع کنید. بعد وقتی وارد شدیدو چندتا پروژه با اون انجام دادید، برید سراغ arm حالا یا lpc1768 یا stm32f103. میتونید قبل از رفتن به سراغ arm مقداری با میکروهای PIC هم کار کنید. شاید روزی به دردتون خورد. چون میکروهای PIC در مقایسه با AVR در برابر نویز مقاوم ترند.

در مورد زبان برنامه نویسی هم اگه از همون اول با زبان C شروع کنید، دیگه بعدا برای کار با ARM راحتتر جلو میفتید.

در مورد منبع آموزشی AVR هم لازم نیست کتاب بخرید، تو اینترنت PDFهای خوب و کاربردی وجود داره.

dariush_ab
07-04-2014, 11:58
البته دوستان من یه مورد دارم اونم این که کار با چه میکرویی بهتره؟ اگه دراین باره هم ما رو راهنمایی کنید ممنون میشم واگه انواع میکرو های پر کاربرد رو معرفی کنید ویه توضیح مختصر درباره ی هر کدوم بدید هم خیلی بهتر !!
دوستانی این مورد آخریه رو همه تون یا اکثرتون می تونید جواب بدید (هر کدوم تو یکی از این ها حرفه ای و متخصصید ) پس منتظر هستم

سلام.
همه میکروها خوب هستن حالا بنا به موقعیتهای مختلف ازشون استفاده میشود.من هم با نظر بالایی کاملا موافقم البته اگر براتون سنگین نیست همون اول هم می تونید برید سراغ arm . برای زبان برنامه نویسی هم حتما از C شروع کنید.

amiray
07-04-2014, 12:25
منم با نظر اقای sobhan537 (You can see links before reply) کاملا موافقم بخصوص این که حتما روی سی کار کنین.
من به شما توصیه میکنم از مجلات خارجی هم استفاده کنین هم برای یادگیری پروژه های جدید و هم ایده گرفتن. که اگه بیشتر علاقه به کار عملی دارین مجلات الکتور(elector) و EPE خوبه و توشون تو هر سطحی مطلب پیدا میشه. زبانتون هم تقویت میشه. و اگه بیشتر علاقه به تیوری دارین میتونین از مقالات IEEE استفاده کنین.
اینم بگم که اگه ترم یک هستین به نظر من خوب نیست از کتاب میرعشقی و... استفاده کنین چون این کتاب برای الکترونیک 1 هست و بعدا دو سه ترم بعد تو دانشگاه میخونیدش. و در ضمن شما پیشنیاز هاشو هم ندارین مثل مدار1 و ... که به مشکل برمیخورید جلوتر هاش.
من پیشنهادم فقط و فقط اینه که روی میکرو کار کنین.
موفق باشید.

HGH
09-04-2014, 10:53
سلام
خوبید دوستان
خب اگه کتاب میر عشقی رو نخونیم چه کنیم ؟
اخه همه اش رو که فهمیدیم !!
گفتم ما می خوایم از کلاس جلو تر پیش بریم یعنی بعد به مشکل می خوریم ؟

sobhan537
09-04-2014, 12:59
الان که ترم های اول هستی، شوق و ذوق داری، و به فکر درس خوندن و معدل و ... هستی. اما وقتی که به ترم های بالاتر میری کم کم درسها سنگین میشه و استادهای عقده ای و ناجور گیرت میاد و فقط میگی خداکنه که پاس بشم!! :unh: مثل استاد الکترومغناطیس ما که 7 تا کتاب به عنوان منبع امتحانی معرفی کرده بود! و در آخر هم معلوم نبود از چی سوال آورده بود! فکر کنم از کنکور دکتری سوال آورده بود!! البته من درس رو حذف کردم :mrgreen: