PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشکل با ای سی ft245bl در usbblaster

poya22
11-03-2014, 22:09
سلام دوستان من یک برد جیتک چند کاره برای خودم ساختم که هم با usb و هم با پورت lpt که با ای سی epm7128 الترا ارتباط برقرار میکند
ای سی usb را FT245BL انتخاب کردم و به یک مشکل عجیب برخوردم که وقتی برد را تبدیل به usbblaster میکنم وقتی بیشتر از 50 بایت از فلش در
حالت جیتک از برد تارگت مثلا یک برد دیلینک adsl را میخوانم ای سی ft245bl به حالت suspend میرود یا با ftprog جند بار پشت سر هم ایپروم را میخوانم
باز به مد suspend میرود در این حالت کاملا ای سی از کار می افتد و نوسان روی کریستال قطع میشود و پایه 10 PWREN یک میشود که در حالت معمولی
صفر است پایه 11 هم که برای immediate wakeup هست را هم به vccio وصل کردم .در این حالت در device manager هنوز هست ولی در اصل از کار
افتاده و باید یک بار کابل usb را جدا کنم تا ای سی شروع به کار کند .هم کابل usb را عوض کردم و هم از یک ای سی دیگر استفاده کردم باز همانطور بود
و فرقی نکرد حتی در ایپروم تیک مربوط به قسمت suspend را برداشتم باز تاثیری نداشت حتی بدونه ایپروم هم تست کردم باز فرقی نکرد در ضمن از ولتاژ
خود usb برای کل مدار استفاده کردم و مدارش هم طبق datasheet خودش ساختم که با همه مدارها که از این ای سی استفاده شده یکی هست ولی اگر کمتر از
50 بایت فلش را میخوانم مشکلی پیش نمی اید در اصل اگر بیشتر از 10 ثانیه بخوام از ای سی کار بکشم suspend میشود ببخشید که طولانی شد
مجبور بودم توضیح بدم .ولی برد جیتک مشابه با ای سی FT2232HL ساختم که این مشکل را نداشتم .فکر میکنید مشکل از کجا باشد ؟؟؟؟
عکس هم گذاشتم بالایی با FT245BL هست و پاینی با FT2232HL هست

1nafar
12-03-2014, 14:34
سلام
شما مداری که توش از این ایسی ( FT245BL ) برای پروگرام کردن epm7128 استفاده شده باشه رو دیدید ، یا خودتون این مدار رو طراحی کردید ( یعنی پروگرامری با FT245BL برای epm7128 توی بازار هست ؟)
توی ایسی های FTDI پایه های PWREN و سایر پایه های مشابه وقتی یک میشن که قطعه از طرف پورت usb به یکی از دلایل زیر suspend بشه : ( بعد از suspend شدن ، قطعه به مد کم مصرفی میره ، در این حالت کلاک قطعه قطع میشه و جریان مصرفی اون به مقدار ناچیزی کاهش پیدا میکنه )
1- کشیدن جریان زیاد از پورت usb -> مقدار جریان مصرفی بورد یا افت ولتاژ پورت usb رو اندازه گیری کنید )
2- عدم ارسال پاسخ در زمان مناسب -> در کلیه پروتکل های ارتباطی زمانی به نام timeout وجود داره و اگه بعد از سپری شدن این زمان ، پاسخی از سمت دستگاه جانبی دریافت نشه ، ارتباط قطع میشه . شما میتونید با بالا برد فرکانس کاری وسیله ی جانبی ، افزایش نرخ انتقال داده ، کاهش طول کابل و... ( برای جلوگیری از ایجاد خطا ) و... از بروز این مشکل جلوگیری کنید .

من با این ایسی و تراشه FT245BL کار نکردم و مواردی که گفتم ، تجربیاتی که در هنگام کار با سایر محصولات شرکت FTDI بدست اوردم . به احتمال زیاد مشکل شما به دلیل خطای timeout ایجاد شده و شما دارید باس usb رو برای مدت زمانی ، بیشتر از مدت زمان مجاز ، معطل میکنید .
در صورت امکان فرکانس کاری قطعات رو افزایش بدید .

poya22
12-03-2014, 17:18
مرسی از پاسخ
در این مدار ft245 ای سی epm7128 را پروگرام نمیکند پروگرام این ای سی توسط کانکتور 10 پین در قسمت
بالای برد سمت راست انجام میشود که مستقیم پایه های خود 7128 وصل هست .
و با یک usbblaster دیگر توسط نرم افزار quartus پروگرام میکنم
برای مثال اگر epm7128 را با کد های موجود به زبان vhdl برای usbblaster پروگرام کنم .ft245 با 7128 تبدیل
به یک جیتک usbblaster میشود یا به راحتی تبدیل به picpgm usb پروگرامر میشود مانند پروگرامر زیر
You can see links before reply
یا مشابه پروگرامر زیر میشود

You can see links before reply

بله این برد را خودم طراحی کردم .برای ساخت جیتک یا پروگرامر های مختلف با یک برد و فقط برنامه cpld را تغییر میدهم
جریان مصرفی از usb در کل 113 میلی امپر است تقریبا 87 میلی امپر خود epm7128 و مدار اسیلاتور
مصرف میکند و 23 میلی امپر خودft245 و ولتاژ روی کانکتور usb برد 4.90v ولت هست
همانطور که جنابعالی اشاره کردید خودم به مقدار جریان مصرفی و افت ولتاژ مشکوک هستم .اسکوپ دارم ولتاژ 5 ولت درست هست
هیچ رای پلی روی 5 ولت ندارم برای اطمینان ای سی epm7128 را از مدار جدا کردم سوکت دارد باز وقتی با ftprog چند بار پشت سره هم
ایپرروم روی مدار را میخوانم باز suspend میشود پس اینجا مشکل timeout باید منتفی باشد

یک اتفاقی که برام خیلی جالب هست این است که من یک باکس jaf jtag دارم که قبلا با ان گوشی های نوکیا را فلش میکردم از همین
ای سی ft245bl در ان استفاده شده که قبلا خیلی از ان استفاده میکردم و مشکلی نداشتم .ان هم همینطور شده چند بار که ایپروم ان را
با ftprog میخوانم ان هم suspend میشود روی ویندوز xp هم تست کردم فرقی نداشت گفتم شاید از درایور ویندوز هفت باشد

وقتی با ftprog ایپروم هر دو را میخوانم یکی دو بار اول درست است و بعد مینویسد ERROR - Read EEPROM failed Device 0
و بعد مینوسد
FT_OPEN _DEVICE NOT OPEN
ممکنه مشکل از کامپیترم باشد ؟ ولی با پروگرامر جیتک پاینی که در عکس بالا گذاشتم و ft2232 hl روی ان هست 400000 هزار بایت را
در 20 دقیقه بدونه مشکل با همین کامپیتور میخواند در ضمن نرم افزار در هر دو پروگرامر یکی هست و دستگاه جانبی هم یکی است و فقط نوع پروگرامر را عوض میکنم
در datasheet نوشته اگر پین 11 به vccio وصل باشد باید از مد suspen خارج شود ولی اینجا اینطور نیست کاملا کریستال از کار می افتد
حتی کریستال را هم عوض کردم گفتم شاید از کریستال باشد ولی خود ای سی خاموش میشود
در ضمن مدار ft245fl رو بردم مشابه همان پروگرامر هست که در چند خط بالا لینک گذاشتم و فقط به جای 27 اهم مقاومت ورودی usb از 10 اهم
استفاده کردم و ولتاژ vccio من اینجا 3.3 ولت هست و از ای سی رگولاتور 3.3 مجزا استفاده کردم .پایه ریست را در دیتا شیت گفته اگر با ولتاژ
vccio 3.3 ولت کار میکنید باید به 3.3 وصل باشد و من هر دو را تست کردم هم به 5 ولت و هم به 3.3 وصل کردم باز تغییری نکرد
اگر به نتیجه نرسم قصد دارم از ft245bm استفاده کنم که قدیمی هست
کلافه شدم

poya22
14-03-2014, 00:43
مشکل حل شد از کامپیوتر بود مادر برد کامپیوترم قدیمی است با یک کامپیوتر دیگر تست کردم هیچ مشکلی نداشت
با تشکر از اقای 1nafar