PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کاربرد مینی پی سی ها

myiranmicro
14-02-2014, 19:42
با سلام خدمت دوستان و مختصصین عزیز
دوست دارم بحث علمی روی کاربرد این مینی پی سی ها بشه که آیا واقعا به درد میخورن؟
به نظر من این مینی پی سی ها به فقط به درد بازی کردن و کلاس گذاشتن میخوره.
نقاط قوت خوبی دارن مثلا مصرف پایین انرژی (تکنولوژی risk در پردازنده ها).
تولید گرمای کم و نیاز نداشتن به فن و نهایتا اندازه کوچک.
اما کاربردشون کجا میتونه باشه؟(در ساخت ربات؟ یا سرورها مثلا وب سرور؟)
برای ساخت ربات مناسبه ولی هزینه رو به شدت بالا میبره.
برای سرور هم فکر نمیکنم مناسب باشه چون پایداری سیستم های pc رو ندارن.

myiranmicro
17-02-2014, 19:12
کسی نظری نداره؟

Doloop
17-02-2014, 22:23
سلام

توی تلویزیون های شهری LED برای نمایش آنلاین فیلم و تصویر معمولا یا از کیس PC با اون ابعاد بزرگ استفاده میشه یا از بورد هایی که مخصوص تابلو ساخته شدن با قیمت خیلی بالا (بالای 600 تومن)

ولی حالا با هر کدوم از این بورد ها میشه هم مسئله ابعاد و هم هزینه رو حل کرد حتی با MK802

توی دستگاه هایی که رابط کاربری زیبا خیلی مهمه یا جلوه خوبی به دستگاه میده مثل PLC یا اسکوپ و ... هم میشه استفاده کرد

میشه به جای دستگاه پخش اتومبیلها هم استفاده کرد و کاملا به صرفه هست الان یه کوبی با السیدی 10 اینچی میشه 400 تومن خیلی بشه دیگه 500 ولی دستگاه پخش ماشین با نمایشگر کیفیت خوب بالای 1 میلیون هست

میشه با یه دونه کوبی با السیدی توی مسافرت هم کارای برنامه نویسی برای میکرو هم انجام داد :0013:

خیلی دستگاه های دیگه هم هستن که اگه با همین کوبی و از این قبیل ساخته بشن هم دردسر ساختشون کمتره و هم هزینه تموم شده و البته کیفیت کار هم بالاتره

اینا مهمترین ویژگیشون همون داشتن سیستم عامل هست وگر نه هر کسی GPIO و ADC و غیره بخواد میره سراغ AVR و ARM (اتمل و فیلیپس و ST) ....

بازم اگر موردی یادم بیاد ذکر میکنم :wink: ولی خیلی استفاده های به صرفه ای میشه براش پیدا کرد داره ...

myiranmicro
18-02-2014, 22:47
در مورد تلویزیون های شهری LED برای نمایش فیلم و تصویر باید عرض کنم که با mk802 نیاز به یه مبدل hdmi به VGA هست و سیستم خنک کننده (اگه قراره 24 ساعته کار کنه) و نهایتا تابلو روانی که ورودی VGA داره
در مورد دستگاه پخش اتوبوسها میشه تبلت به کار برد خیلی ارزون تر و نصبش هم راحت تر از کوبی برد + تاچ + lcd و کابل کشی و ... (باتری هم داره.چی پی اس هم داره).
برای مسافرت و برنامه نویسی هم باز تبلت و در مواقعی لب تاپ (مثلا کار با اتوکد و فتوشاب و ...) مناسبتره.

البته تبلت برای بازی هم مناسبتره چون شتاب سنج هم داره .

myiranmicro
19-02-2014, 11:07
من نمیگم این برد ها برای همیشه به درد نخورن!
ما در سیستم های پی سی استانداردهای x86 و x64 رو داریم که میشه هر توزیعی از لینوکس رو نصب کرد( مثلا elastix که یک IPBX Server هست).
اما هزاران نوع مختلف از مینی پی سی ها وجود داره که هر کدوم برای منظوری خاص ساخته شدن و حتی سورس اندرویدشون هم فرق داره و مخصوص همون دستگاهه
شاید روزی این توزیع های لینوکس برای برد خاصی هم پورت بشه.
هدف از روانه کردن این برد ها به بازار کسب سوده(منظورم برای سازندگان) تکنولوژی رو به این راحتی نمیدن دست ما.

electera
20-02-2014, 20:53
در جاهایی که ارتباط با کاربر و ui مد نظر باشه این مینی پی سی ها خودشون رو نشون میدن.
در زمینه مانیتورینگ صنعتی و تجاری میتونه استفاده خوبی داشته باشه.
بهترین ست آپ باکس ها از همین بردها یا بردهای اختصاصی مشابه استفاده میکنند
برای رباتهای معمولی تعقیب خط و... شاید مناسب نباشه اما برای رباتهای هوشمند گزینه مناسبیه
اگر از این بردها در کنار میکروهای 8 و 16 بیتی استفاده بشه میشه کارهای جالبی انجام داد
خوبی این مینی پی سی ها اینه که شما نیازی نیست درگیر سخت افزار باشی و میتونه به هدف و برنامه مورد نظرت تحت یک سیستم عامل با کلی امکانات فکر کنی!
در زمینه هوشمند سازی ساختمان
سیستم های امنیتی و ضبط فیلم و تصویر
مانیتورینگ صنعتی
اتوماسیون (انبارداری، حضور و غیاب و....)
توزین و نمایش وزن در باسکول ها
ارتباطات نزدیک کارگاهی و تصویری
کنترل دستگاه ها از راه دور
و....

sadeghbakhshi
20-02-2014, 21:34
من نمیگم این برد ها برای همیشه به درد نخورن!
ما در سیستم های پی سی استانداردهای x86 و x64 رو داریم که میشه هر توزیعی از لینوکس رو نصب کرد( مثلا elastix که یک ipbx server هست).
اما هزاران نوع مختلف از مینی پی سی ها وجود داره که هر کدوم برای منظوری خاص ساخته شدن و حتی سورس اندرویدشون هم فرق داره و مخصوص همون دستگاهه
شاید روزی این توزیع های لینوکس برای برد خاصی هم پورت بشه.
هدف از روانه کردن این برد ها به بازار کسب سوده(منظورم برای سازندگان) تکنولوژی رو به این راحتی نمیدن دست ما.
سلام
فکر میکنم شما هنوز مزیت لینوکس و اندروید رو به ویندوز متوجه نشدید
نمی خواهم بین لینوکس و ویندوز همون بحث قدیمی خوب و خوبتر رو راه بندازم
ولی یکی از نقاط قوت لینوکس و اندروید اپن سورس بودنشون هست
یعنی شما میتونید روی هر چیزی و قسمت سیستم عاملیتون تقییراتی ایجاد کنید و به شکل دلخواه در بیارید
و لینوکس نیازی به درایور برای شناسوندن سخت افزار نداره
شما فقط یک کرنل رو آپدیت می کنید در صورتی که توی ویندوز اول از هر کاری باید dvd مادربرد رو نصب کنید
پس پورت کردن لینوکس برای یک برد یه جورایی بی معنی هست
و شما با 200 تا 300 تومن چه تبلتی رو میتونید بخرید؟
در ضمن فکر میکنید هسته ی یه تبلت چه چیزی اضافه تر از این برد ها داره؟
در مورد استفاده اش هم cnc هایی هستند که به کامپیوتر متصل میشه و از روی یک نرم افزار کار میکنه
خب شما با چقدر هزینه میتونید یک سیستم جمع کنید که بتونه با این رقابت کنه؟
حتی این پرینتر های 3D با رسپری کار میکنند
ولی در کل این بردها هم توی یک جایی استفاده میشه والا سازندگان محصول که به نظر شما برای
کسب سود کلان دست به این کار زدند نسبت به نیاز بازار و تقاضا اینکار انجام دادند
الان برای من سوال هست که چه چیزی باید توی این برد ها و مینی کامپیوتر ها (که اسمش هم روشه)
باید وجود داشته باشه تا مورد تایید قرار بگیره؟
همیشه هم خط تولید مربوط به مونتاژ اتومبیل های اخرین مدل نیست

Doloop
21-02-2014, 01:52
سلام

در مورد تلویزیون های شهری LED برای نمایش فیلم و تصویر باید عرض کنم که با mk802 نیاز به یه مبدل hdmi به VGA هست و سیستم خنک کننده (اگه قراره 24 ساعته کار کنه) و نهایتا تابلو روانی که ورودی VGA داره

در این مورد باید عرض کنم تابلوهایی که من دیدم همه از طریق پورت شبکه یا USB اطلاعات رو دریافت میکنن ... که با یه مبدل usb2RJ45 مشکلش حل میشه اما در مورد استفاده از خنک کننده حرف شما درسته ممکنه MK802 جواب مطلوب رو نده اما دست ما همچین بسته هم نیست از مدل های دیگه یا نهایتا از یک خنک کننده هم استفاده میکنیم .

در مورد دستگاه پخش اتوبوسها میشه تبلت به کار برد خیلی ارزون تر و نصبش هم راحت تر از کوبی برد + تاچ + lcd و کابل کشی

همون مثال خودم (دستگاه پخش اتوبوس) قیمت یک عدد تبلت + دو عدد نمایشگر 15 اینچی چنده ؟؟؟

بنده موارد قابل استفاده از این مینی پیسی هارو عرض کردم ... بله تبلت هم میشه گذاشت اما بازم نظرم اینه که از لحاظ صرفه اقتصادی سنگینیه کفه ترازو بیشتر به طرف مینی پیسی هاست ..:wink:

myiranmicro
21-02-2014, 22:20
بهترین ست آپ باکس ها از همین بردها یا بردهای اختصاصی مشابه استفاده میکنند
برای رباتهای معمولی تعقیب خط و... شاید مناسب نباشه اما برای رباتهای هوشمند گزینه مناسبیه
اگر از این بردها در کنار میکروهای 8 و 16 بیتی استفاده بشه میشه کارهای جالبی انجام داد
خوبی این مینی پی سی ها اینه که شما نیازی نیست درگیر سخت افزار باشی و میتونه به هدف و برنامه مورد نظرت تحت یک سیستم عامل با کلی امکانات فکر کنی!

و....

بله و حتی تلوزیون های آینده به این سمت میرن که سیستم عامل اندروید رو داشته باشن.
در همه این زمینه ها:
در زمینه هوشمند سازی ساختمان
سیستم های امنیتی و ضبط فیلم و تصویر
مانیتورینگ صنعتی
اتوماسیون (انبارداری، حضور و غیاب و....)
توزین و نمایش وزن در باسکول ها
ارتباطات نزدیک کارگاهی و تصویری
کنترل دستگاه ها از راه دور

دستگاه های تخصصی برای این منظور وجود دارد که سیستم اکثرشون هم لینوکس هست.
وقتی بردی مثلا کوبی برد در یک دستگاه ضبط فیلم و تصویر بکار بره(صرف نظر از برنامه نویسی و دنگ و فنگش) میشه dvr که قیمتش هم400 تومنه
منظورم اینه که این برد ها قبل از اینکه روشون اندروید سوار بشه (در گذشته) در دیوایس های مختلفی با سیستم های لینوکسی تخصصی شده برای کار خاص وارد بازار شده اند و کلیه نیاز های بازار رو که برطرف کردند اکنون با اندروید به صورت مینی پی سی درآمده اند.

myiranmicro
21-02-2014, 22:49
در پاسخ به این سوال دوستمون باید عرض کنم که:
برای من سوال هست که چه چیزی باید توی این برد ها و مینی کامپیوتر ها (که اسمش هم روشه)
باید وجود داشته باشه تا مورد تایید قرار بگیره؟

مشکل سر اینا نیست شاید مشکل سر سواد منه یا تنبلی ام که میخوام توزیع های اپن سورس لینوکسی رو روشون سوار کنم اما نتونستم(انتظار بیش حد از این بردها باعث بدبینی ام نسبت به این ها شده:mrgreen:).
منتظرم یه برد استاندارد بیاد که برنامه نویسان لینوکسی روی اونها وقت بزارن و من از نتیجه اونها بهره برداری کنم:mrgreen:.
هنوز دو دلم که آیا این مینی پی سی ها باعث پیشرفت برنامه نویسان لینوکسی میشود یا سازنده ها ما رو فرستادن دنبال نخود سیاه.
به هر حال من منکر کاربردهاش نمیشم.

شایان ذکر است که قیمت تبلت(سیم کارت خور- جی پی اس - بلوتوث- وافای و شتاب سنج و ...) 300 تومن هم هست البته چینیه و من خودم به هیچ کس توصیه نکردم که بخره
اما خودم تبلت ایسوس دارم 430 تومن خیلی هم راضیم ازش(سیمکارت خور نیست- دوربین هم نداره - جی پی اس هم نداره - بلوتوث هم نداره:mrgreen:)
قیمت مینی پی سی در این حدود(mk808) به اضافه تاچ و ال سی دی و باتری تقریبا همون میشه
البته بسته به نیازتون میتونید از هر کدوم استفاده کنید(هر کدوم جای خود دارد)

با تشکر از همه دوستان که نظرات تون رو بدون مسخره کردن من میگید.

myiranmicro
22-02-2014, 11:05
سلام
در این مورد باید عرض کنم تابلوهایی که من دیدم همه از طریق پورت شبکه یا USB اطلاعات رو دریافت میکنن ... که با یه مبدل usb2RJ45 مشکلش حل میشه

کار خیلی سخت شد. یعنی ورودی vga هم ندارن؟!
من تا حالا ندیدم از نزدیک. فکر میکردم ورودی VGA دارن:mrgreen:
یعنی تکنولوژی ساختش در ایران نیست؟ یا دلیل دیگه ای داره؟