PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نیازمند مدار آژیر خطر

sobhan537
07-02-2014, 01:53
با سلام خدمت اساتید بزرگوار...
دوستان من احتیاج به یک مدار آژیر خطر دارم. خروجی آژیر رو هم میخوام به یک آمپلی فایر بدم تا صداش خیلی زیاد بشه...:018:

هم تو انجمن خودمون، هم تو انجمن های همسایه و هم تو اینترنت خیلی سرچ کردم. چندتا مدار با ترانزیستور و آی سی 555 پیدا کردم و تک تک مدارها رو بستم و با اسپیکر کوچیک تست کردم. اما متاسفانه صدای خروجی هیچکدوم از مدارها اصلا شبیه به این آژیرهای خطر (آژیر دزدگیرها) نبود! :( فقط یه صدای الکی قطع و وصل میشد! :baad:

از دوستان میخوام اگه مداری سراغ دارن که تست کردن و صداش مثل صدای همین آژیهای خطر هستش، خواهشا اینجا قرارش بدن، تا ما هم استفاده کنیم...
اگه آنالوگ باشه بهتره...
ممنون

ویرایش بعد از پیدا کردن مدار آژیر مناسب:

یک آژیر دزدگیر ماشین رو باز کردم و از روی بردش یکی کپی کردم. این مدار آژیر شامل چندتا ترانزیستور و مقاومت و دیود و خازن هستش که قیمت همه قطعاتش به 1500 تومن هم نمیرسه. ولتاژ تغذیش 12ولته. :mrgreen: قدرتش هم خوبه و صداش کاملا مثل آژیرهای دزدگیر ماشین هستش. :o

نقشه PCBاش رو اینجا قرار میدم، شاید به درد کسی بخوره...

sadeghbakhshi
07-02-2014, 19:05
سلام
سبحان خب خروجی رو به یه بلندگوی قوی بده بده ببین چی میشه
به این سایت هم یه نگاهی بنداز
You can see links before reply
ای سی هایی مثل m3763 هم هست
یکسری بلند گو هم هست که روی خودشون مدارش رو دارند و فقز باید تغذیه اش وصل بشه
من یدونه اش رو دارم ولی نمیدونم کجاست
اگر پیدا کردم بازش میکنم و مدارش رو بهت میدم صداش یه محله رو برمیداره

sobhan537
07-02-2014, 19:23
خروجی رو به بلندگوی 0.5W و 2.5W دادم، اما هیچ فرقی نمیکنه...

مدارهای مشابه این مدار (البته اونا دوتا ترانزیستور داشتند) رو تست کردم. اما متاسفانه صداشون شبیه به آژیر نیست. اولش یه ذره به آزیر میخوره اما وقتی صدا بعد از چندثانیه اوج میگیره، دیگه اصلا به آژیر نمیخوره. مقادیر خازنها هم تغییر دادم اما بازم فایده نداره.

یه آژیر ماشین دارم که بصورت بلندگو هستش. بازش کردم؛ مدار داخلش کوچیکه و چیز خاصی نداره، فقط یه المان 3 پایه داره که من نتونستم تو ایران پیداش کنم. :( :x مدل قطعه اینه: DEC ECB 5609 دیتاشیتش هم نتونستم پیدا کنم :(

مهندس شما بی زحمت لطف کن ببین مدار اون آزیری که گفتید چطوریه؟ تا ببینم میتونم همه قطعاتش رو پیدا کنم یا نه؟

sadeghbakhshi
07-02-2014, 19:48
اخ اخ اخ گوشم درد گرفت
من مدارش رو نگاه انداختم
یه ای سی توش هست که نتونستم دیتا شیتش رو پیداکنم
این هم عکسش
روی 12 ولت چیزی بین 1 تا 2 امپر میکشه
از این آی سی های 6 صدا هست
اون ای سی m3763 هم گرون نیست مدارش هم توی دیتا شیتش هست
خروجی رو هم با یه ای سی مثل tda2003 تقویت کنی جواب میگیری مدارات
صوتی ترانزیستور رو میتونی توی پروتئوس تست کنی
بعد ببندی

sobhan537
07-02-2014, 23:30
ممنون صادق جان که وقت میذاری...
این مدار شما هم متاسفانه آی سی اش خاصه و گیر نمیاد... :(
آی سی m3763 هم که گفتی، پیدا نمیشه که. چندتا فروشگاه اینترنتی نگاه کردم نداشتن :(
مدارات ترانزیستوری هم قابل قبول نیست :( همه سیرنهایی که من دیدم داخلشون آی سی مخصوص داشتن.

بقیه دوستان کسی مداری سراغ نداره؟؟

mahdi8888
08-02-2014, 14:04
مدار با ic برای آژیر توی بازار زیاد است کافیه به قطعه فروشت بگی ic آژیر می خواهی و نقشه اش توی دیتا شیت آی سی ها معمولا هست
اگر پیدا نکردی بگود مدار آیر را با آی سی 40106 را برات بکشم
برای بلندی صدای آژیر به دو نکته باید توجه کنی یکی مدا تقویت کنند قوی آنتخاب کنی ویکی بلندگوی قوی انتخاب کنی
توی مدارات تجاری (اکثر مدارهای تو بازار) از یک تقویت کنند با یک ترانزیستور قدرت که تقویت کننده معمولی است استفاده میکنند و در عوض بلندگوی قوی به کار می برند .
برای تقویت بیشتر از یک مدار با چهار ترازیستور قدرت و یک بلندگوی قوی استفاده کنی صداش وحشت ناک میشه اگه خواستی بگو برات نقشش بکشم
اینم عکس مدار
7216

sobhan537
09-02-2014, 11:43
مدار با ic برای آژیر توی بازار زیاد است کافیه به قطعه فروشت بگی ic آژیر می خواهی و نقشه اش توی دیتا شیت آی سی ها معمولا هست
اگر پیدا نکردی بگود مدار آیر را با آی سی 40106 را برات بکشم

اینم عکس مدار
7216

متاسفانه اينجا آي سي آژير پيدا نميشه :( تو فروشگاههاي اينترنتي هم نتونستم پيدا كنم.

مهندس ممنون ميشم اگه مدار آژير با آی سی 40106 رو برام بكشيد. نميدونستم با آی سی 40106 كه آي سي بافر هستش، ميشه آژير ساخت!

ppittl
10-02-2014, 01:44
من 10 ، 12 سال پیش تو کار تولید آژیر برای موتور بودم
بعد از کلی داستان موفق شدم با قیمت مناسب برد رو آماده کنم
روش من این بود که با دو طبقه اسیلاتور
یکی 0.5hz و یکی حدود 1khz پشت سر هم و خروجی دومی با یک ترانزیستور تقویت جریان می شد و مرحله آخر با یک چوک جریان اونو به بازر می دادم
یادش نه بخیر موقع تست سلامت آژیرها موقع آماده سازی
بایستی هر دفعه 1000 تا آژیر تست می کردم و به باد فنا می رفتم
اگر خواستی گمانم چند تائی pcb هنوز ازش داشته باشم
موفق باشی

mahdi8888
10-02-2014, 15:03
اینم شماتیک مدار آژیر فقط چون وقت نداشتم با دست کشیدم
توی مدار دوتا تغدیه گذاشتم یکی 5 ولت و 12ولت که 12 ولت برای قسمت تقویت کننده.
در ضمن توی دار تغذیه خازن یادت نره .
توی خروجی یک مقاومت 2.2 اهم 2 وات گداشتم که میتونید حذف کنید کار این مقاومت جلوگیری از صدمه دیدن مدار در هنگام اتصال کوتاه بلندگو می باشد وبلندگو را هم از سوختن محافظت میکنه.
ترانزیستور های bd140 و bd139 کار تقویت انجام میدن میتونی ترانزیستوهای قویتر یا ضعیفتر استفاده کنی به شرطی که ترانزیستور منفی و مثبت مشخصاتش باهم برابر باشند.
:0013::0013:
7227

sobhan537
10-02-2014, 19:40
دمت گرم رفیق...
مدار رو میبندم و تست میکنم و نتیجه رو همینجا اعلام میکنم...

Titaniom1370
26-02-2014, 00:22
اگه فقط مشکل صدای آژیره ،‌اگه کار با میکرو رو بلدین ، میتونین موج های مربعی با فرکانس خاص بدین و فرکانس رو رفته رفته بالا ببرین و بعد این کار رو برعکس انجام بدین
اگه خواستین بگین با یه شماتیک با کد بسکام بذارم

1nafar
28-02-2014, 07:24
سلام
برای ساختن یک آژیر حرفه ای ، یه دونه تفنگ اسباب بازی بخرید و از مدار داخلیش استفاده کنید :
You can see links before reply
این تفنگ ها با نام تفنگ لیزری فضایی شناخته میشن و دارای چندیدن نوع افکت صوتی هستند .
شما باید خروجی مدار داخلی این تفنگ رو به ورودی تقویت کننده اعمال کنید .

sobhan537
28-02-2014, 14:40
ممنون بابت توجه دوستان...

آژیرهایی که دوستان پیشنهاد دادند، همشون شامل آی سی مخصوص بودند که قیمت رو بالا میبره و شاید به سختی گیر بیان. من یه مدار پیدا کردم که آی سی نداره و قدرت و کیفیتش هم خوبه. قیمت تمام شدش هم بسیار ناچیزه.

پست اول رو ویرایش کردم و مدار آژیر رو اونجا قرار دادم...