PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دو مشکل با lcd کارکتر و avr

hata6417
06-02-2014, 16:34
سلام خدمت همه دوستان عزیز و مهندسین گرامی.
بنده دو تا مشکل با LCD کارکتری و AVR دارم
1. تو چند تا مدار که از lcd استفاده کردم یک سری کارکتر های عجیب و غریب گاه و بیگاه روی lcd ظاهر میشه. که ظاهرا نویز هستش. البته در این مورد سرچ کردم گفته بودند که باید پایه های d0 تا d3 رو که تو مدچهار بیتی آزادند با مقاومت 3.3 کیلو pullup کنم ، جای دیگه گفته بودند که pulldown کنم و جای دیگه اشاره شده بود که مستقیم به زمین وصل بشه. من هر سه کار رو انجام دادم ولی نتیجه ای نداشت . مورد دیگه ای که پیشنهاد شده بود استفاده از خازن مولتی لایر 100 نانو به صورت موازی دوسر تغذیه LDC بود که باز هم جواب نداد و اون کارکتر های عجیب غریب همچنان روی lcd ظاهر میشند.دوستان اگه بفرمایند که اولا درمورد پایه های کم ارزش (d0 تا d3) کدوم یکی از موارد درسته ثانیا درکل در مورد این مشکل باید چه کنم ممنون میشم. البته عقلا pullup کردن منطقی نیست چون بیت های کم ارزش باید صفر باشند نه یک و در عمل هم با این کار lcd چیزی نمایش نمیداد.
2. تو یه مدار من با avr و lcd کارکتری یه ساعت و تقویم برای ماشین ساختم.تغذیه ساعت قبلی ماشین سه تا ورودی داشت یک زمین و دو تا +12
که یکی از vcc ها دایمی بود و اون یکی با سویچ قطع و وصل می شد. بر این اساس من اومدم و تغذیه میکرو رو به 12 ولت دایمی دادم و تغذیه lcd رو به 12 ولتی که با سویچ ماشین وصل می شد. تا میکرو همیشه کار کنه و با خاموش شدن ماشین ساعت صفر نشه. اما اینجوری وقتی سویچ رو می بندم و دو باره باز میکنم انگار که میکرو هنگ کنه چیزی روی lcd نمایش نمیده. دقیقا این اتفاق در استفاده از باتری backup هم میفته یعنی وقتی تو یه مداری که lcd داره برای اینکه میکرو دایما کار کنه باتری back up درو سر تغذیه میکرو قرار میدم . اگه تغدیه lcd قطع و وصل بشه همین مشکل پیش میاد.
پیشاپیش ممنون از کمکتون.

Ma3ood
06-02-2014, 17:54
دوست عزیز شما شماتیک و محل کاربردتون را دقیق قرار ندادید
بدون داشتن شماتیک ، نحوه زدن پشت فیبر زدنتون ، جایگزاری قطعاتتون ، محل کاربردتون ، موارد استفادتون ،نوع تغذیه تون و.... نظر قطعی نمیشه داد چون تمام موارد دخیل هستند .
برای ال سی دی بهترین راهش همون پول دون کردن هست ، و برای استفاده در ماشین و نویزهای خواسته و ناخواسته باید خیلی از موارد توجه بشه ، در چه مواقعی این طور میشه ؟ دقیق شرح دهید .

KHM
06-02-2014, 21:32
بعد از وصل تغذیه lcd باید دوباره دستورات کانفیگ lcd رو بفرستین تا درست شه...2کار میتونی بکنی...یکی اینکه فقط نور backlight رو ازون که همیشه نیس بگیری...یا هم اینکه اون تغذیه رو با میکرو چک کنی که وقتی وصل شد، دستورات کانفیگ رو دوباره بفرستی...
واسه نویز هم اگه هر از گاهی lcd رو پاک کنی درست میشه...اینجور نباشه که هر سری رو قبلیا بنویسی...
تست کن نتیجشو همینجا بگو...
موفق باشی

modj.ir
06-02-2014, 22:10
You can see links before reply

gate_crasher
07-02-2014, 01:43
دوست عزیز این مشکل می تونه از تفاوت بین کریستال ساعت به کار برده شده و تنظیمات نرم افزاری میکروتون هم باشه. من به این مشکل زیاد برخوردم که اکثرا بخاطر بی دقتی توی برنامه نویسیم بوده.

hata6417
07-02-2014, 22:47
دوست عزیز شما شماتیک و محل کاربردتون را دقیق قرار ندادید
بدون داشتن شماتیک ، نحوه زدن پشت فیبر زدنتون ، جایگزاری قطعاتتون ، محل کاربردتون ، موارد استفادتون ،نوع تغذیه تون و.... نظر قطعی نمیشه داد چون تمام موارد دخیل هستند .
برای ال سی دی بهترین راهش همون پول دون کردن هست ، و برای استفاده در ماشین و نویزهای خواسته و ناخواسته باید خیلی از موارد توجه بشه ، در چه مواقعی این طور میشه ؟ دقیق شرح دهید .

سلام . عرض به حضورتون که این مشکل رو چند جا داشتم مربوط به مورد خاصی نیست.
منظور شما از pull down کردن متصل کردن پایه های d0 تا d3 به زمین با مقاومته؟ اگه اینطوره چرا مستقیم این پایه ها رو زمین نکنیم؟

hata6417
07-02-2014, 22:51
بعد از وصل تغذیه lcd باید دوباره دستورات کانفیگ lcd رو بفرستین تا درست شه...2کار میتونی بکنی...یکی اینکه فقط نور backlight رو ازون که همیشه نیس بگیری...یا هم اینکه اون تغذیه رو با میکرو چک کنی که وقتی وصل شد، دستورات کانفیگ رو دوباره بفرستی...
واسه نویز هم اگه هر از گاهی lcd رو پاک کنی درست میشه...اینجور نباشه که هر سری رو قبلیا بنویسی...
موفق باشی
دوست عزیز سلام.
پیشنهاد خیلی خوبی بود . البته چون تغذیه 12 ولته احتمالا مجبور باشم با هاش یه ترانزیستور رو سویچ کنم و بعد اون رو به یه پایه میکرو بدم تا قطع و وصل جریان سنس بشه. دمت گرم

hata6417
07-02-2014, 22:56
دوست عزیز این مشکل می تونه از تفاوت بین کریستال ساعت به کار برده شده و تنظیمات نرم افزاری میکروتون هم باشه. من به این مشکل زیاد برخوردم که اکثرا بخاطر بی دقتی توی برنامه نویسیم بوده.

ممنون از دقت نظرت اما من پروگرمره همیشه تمام فیوز بیت هاش بر اساس فرکانس 8 مگ داخلیه مگه اینکه بخوام مدار خاصی ببندم و دستورات ابتدایی برنامه هم و کریستال هم همیشه رو 8 هستش. و مشکل از این مورد نیست. باز هم ممنونم.

Ma3ood
07-02-2014, 23:06
سلام . عرض به حضورتون که این مشکل رو چند جا داشتم مربوط به مورد خاصی نیست.
منظور شما از pull down کردن متصل کردن پایه های d0 تا d3 به زمین با مقاومته؟ اگه اینطوره چرا مستقیم این پایه ها رو زمین نکنیم؟

نه زمین کردن عادی به مقاومت نیازی نیست ، بعضا مقاومت هم میگذارند .
ولی بیشتر منظور من این هست مثلا شما توی محل کارت به فرض اتاقت مدارو روشن میکنی این مشکل را داری؟
من پیشنهاد میکنم این پست را بخونی چون اونجا هم یه جوری مشکل شما وجود داشت
You can see links before reply
اقا مرتضی زحمت کشیدن و نتایج کارهاشونو به اشتراک گذاشتن

hata6417
28-02-2014, 13:06
موفق باشی

سلام مهندس.
عرض به حضور شما بنده یه مدتی وقت نشد روی این مدار کار کنم. اما الان دوباره pcb طراحی کردم و قطعات رو هم لحیم کردم . طبق فرمایش شما هم اومدم و پایه اینتراپت میکرو رو به تغذیه lcd ,وصل کردم تا اینجوری موقع وصل شدن تغذیه lcd بتونم دوباره کانفیگ lcd رو بفرستم.
اما به یه مشکل برخوردم. که البته قبلا هم این مورد بود اما فکر نمی کردم مشکل ساز بشه. اونم این که وقتی که تغذیه میکرو وصل هستش دو سر تغذیه lcd هم حدود 2 ولت ولتاژ داریم. دلیلش رو دقیقا نمیدونم. چون من از دو رگلاتور جدا استفاده کردم و vcc ها ی خارج از lcd و میکرو کاملا از هم ایزوله اند. اما فکر می کنم که داخل خود جناب lcd دیتای ورودی از میکرو و تغدیه lcd با هم در ارتباطند واسه همین این 2 ولت ولتاژ حتی در حالت قطع بودن تغذیهlcd تو دوسر تغذیه اش و جود داره یعنی اون رو از دیتای ارسالی از میکرو میگیره و حتی یه نور بک لایت خیلی کم هم در این حالت داریم که ناشی از همین 2 ولت ولتاژه. این دو ولت باعث میشه که پایه اینتراپتی که من برای سنس کردن قطع و وصل تغذیه LCD در نظر گرفتم همیشه low بمونه و میکرو نتوتنه متوجه بشه که کی تغذیه دوباره وصل شده تا کانفیگ رو بفرسته. البته من بر اساس این فرضیه ام که این ولتاژ از دیتای ارسالی میکرو هستش اومدم و با دستور display off آقای lcd رو خاموش کردم یعنی disable گفتم شاید اینجوری دیتای فرستاده نشه و ولتاژ 2 ولت لامسب از بین بره اما نشد که نشد. البته این رو هم بگم که من تغذیه lcd رو با یک ترانزیستور npn به پایه اینتراپت رسوندم و همین پایه رو هم با یه مقاومت 10 کیلو pullup کردم تا وقتی تغذیه lcd وصله پایه اینتراپت میکرو صفر و وقتی تغذیه lcd قطعه پایه اینتراپت میکرو یک باشه.
راهی که به ذهنم میرسه اینه که تغذیه lcd رو مستقیم به اینتراپت بدم و امیدوار باشم میکرو لطف کنه و 2 ولت رو صفر بگیره و قاطی نکنه. اما اولا pcb رو طراحی و قطعات (متاسفانه smd) رو لحیم کردم و حیفم میاد یه مدار دیگه بزنم یا اینو دستکاری کنم ثانیا اتصال مستقیم تغذیه به پایه اینتراپت یکم یه جوریه!!!!!! نیست؟؟؟!!!!
و راه دیگه اینکه بیام و دیود زنر 2 ولت رو به صورت معکوس ( همون چپه خودمون) تو بیس ترانزیستور بذارم تا این 2 ولت روش بمیره از دستش راحت شم. اما ترجیحا دنبال یه راه تر تمیز ترم.
خلاصه ممنون میشم بازم از نظرات شما و سایر دوستان استفاده کنم. پیشاپیش متشکرم خیلی.