PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دزدگیر مناسب برای دامداری خارج از شهر

sobhan537
30-01-2014, 21:03
سلام دوستان، خسته نباشید

یه دامداری خارج از شهر هست، که من قصد دارم براش سیستم دزدگیر مناسب طراحی و نصب کنم. برق هم داره. (البته باطری بکآپ هم میزارم برای مدار.)
من نمیدونم برای تشخیص اقدام دزد برای سرقت، از چه سنسور یا مدار یا ... ای استفاده کنم. چون:
- اگه از سنسورهای pir استفاده کنم، چون این سنسورها به موجودات زنده حساس هستند، و اونجا گوسفند و سگ و اسب و پرنده و .... وجود داره، سنسور نمیتونه وجود انسان رو درست تشخیص بده.
- اگه برای درب‏ها کلید یا سنسور بذارم، دزد ممکنه دیوار رو سوراخ کنه! و وارد بشه. پس اینم نمیشه.
- اگه سنسور لرزشی یا ضربه ای بذارم، ممکنه با حرکت حیوانات یا باد شدید سنسور بلرزه و فعال بشه. یا دزد خیلی آروم حرکت کنه و سنسور فعال نشه.
- اگه چشمی درب‏های برقی یا سنسورهای راه‏پله استفاده کنم، همون مشکل حساس بودن نسبت به موجودات زنده دیگه رو دارن.
- فکر کنم با سنسور آلتراسونیک هم میشه دزدگیر طراحی کرد. اما تاحالا باهاش کار نکردم و نمیدونم چطوریه.
- یه راه دیگه هم؛ استفاده از تعدادی فرستنده و گیرنده لیزر هستش. که به خاطر مرئی بودنش زیاد جالب نیست.

دوستان به نظر شما بهترین راه برای ساخت این سیستم دزدگیر چیه؟؟
با تشکر

Ma3ood
30-01-2014, 23:25
چه باحال :mrgreen:
شما سنسور ها خوب جاهایی بزار که ادما عبور میکننن و انجاهایی که انسان و حیوان قاط میشن از سطح بالاتر از یه چهارپا در نظر بگیر مثلا قراره از روی دیوار بیاد پایین فقط همون بالای دیوار محدوده اش باشه .در کل تموم راهها مزایا و معایب خودشون را دارند و شما باید برای کاستی هاش راهی پیدا کنید .

mahdifah
31-01-2014, 00:26
شما باید از نگهبان استفاده کنید اینجور جاها.مثلا یه نفر استخدام کنید و بزارید از اونجا مراقبت کنه. به همین راحتی. ولی راه پیشرفته ترش اینه که توی بدن حیواناتتون gps جا سازی کنید که یه کم دردسر داره و هزینه بالا. تا اگر دزده حتی بردتشونم بتونید پیداش کنید باز. ولی در کل واس من خیلی جای تعجبه. توی کل روز تو دامداری هیچکس نمیره؟؟ خوب اونجا نیاز به مراقبت داره. اگر میره شبم همونجا بمونه دیگه. دامداری چیزی نیسکه بشه به امید خدا ولش کرد. مگر اینکه کلش هوشمند باشه و توی یه محیط بسته باشه.

sobhan537
31-01-2014, 01:29
ممنون از پاسختون...

مهندس مسعود، نمیشه محدوده آدم ها و حیوانات رو مشخص کرد! چون آقا دزده هم ممکنه از محلی که آدما میان و میرن بره داخل و هم میتونه از محلی که حیوانات میان و میرن داخل بشه!

آقا محمدمهدی، روزها کسی دزدی نمیکنه، چون افراد زیاد میان و میرن. این سیستم امنیتی بیشتر برای شب هاست. نگهبان هم داره که 24 ساعته اونجاست. اما نگهبان که نمیتونه کل طول شب رو بیدار بمونه. خوابش میبره. همچنین محل نگهداری حیوانات از اتاقی که نگهبان داخلشه فاصله داره. یعنی دزد راحت میتونه از پشت دیوار دامداری رو سوراخ کنه و چندتا گوسفند ببره، تا نگهبان از اتاقش نیاد بیرون متوجه نمیشه. درضمن اینجا شب ها دمای هوا به -20 میرسه. نگهبان بدبخت که نمیتونه تو این سرما بیاد بیرون. مگه اینکه بره پیش گوسفندها و اسب ها بخوابه! :mrgreen:
در مورد GPS به هیچ وجه شدنی و بصرفه نیست...

دوستان پیشنهاد دیگه ای ندارید؟

sadeghbakhshi
31-01-2014, 01:45
سلام
التراسونیک در اصل تشکیل شده از یک گیرنده و یک فرستنده
که یه موج با سرعت فراصوت تولید میکنه و گیرنده اون رو سنس میکنه
بعد مدت زمان ارسال و دریافت رو تقسیم بر 2 میشه و در سرعت موج ضرب میشه
این طوری میشه فاصله رو حساب کرد پس در صورت عبور یک جسم این فاصله کم میشه و
ما متوجه میشیم
انواع مختلفی هم داره مثل srf05 پرتکلش رو نمیدونم یا srf08 مه با پرتکل i2c کار میکنه ولی srf08 خیلی گرونه
یا HC-SR04
دقت و مسافت قابل اندازه گیری هم متفاوت هست
شما خودتون هم میتونید درست کنید ولی این مدل اخری به صرفه تر از تولیدش هست
در مورد دزدگیر هم شما میتونید روی تیغه ی دیوار از این جور سنسور ها استفاده کنید
رو در های ورودی هم میتونید بین در و چارچوب قرار بدید که مدارش با یه ریموت قطع و وصل بشه
تخریب دیوار رو میشه یا سنسور های لرزشی فهمید فکر نکنم انقدر حساس باشه که با یه باد اکتیو بشه
ولی در کل اینها کارهایی هست که اعلام میکنه و هشدار میده
اگر من 20 کیلو متر یا کمتر با دامداری فاصله داشته باشم
دزدگیر هرچقدر هم پیشرفته باشه تا من بخواهم به خودم بجنبم گاوم پر
:x
دوربین برای ضبط تصویر گزینه ی خوبی هست البته شما میتونید با سنسور ها اعلام کنید که دوربین رو چک کنید و 24 ساعته چشم به دوربین نباشید از طرفی اگر دوربین ها رو هر چند وقت یک بار تمیز و نگهداری کنید میتونید چهره نگاری کنید
و وجودش یه زنگ خطر برای جناب دزد هست
در مورد باطری بک آپ هم برای همه ی بردها قرار بده که با قطع برق از کار نیوفته
حتی میتونی کاری کنی که با قطع برق یه آژیر شروع به کار کنه
و کسی هم که برای دزدی اومده بترسه

sobhan537
31-01-2014, 02:36
آلتراسونیک برای این کار مناسب نیست. چون سنسورهای با برد زیاد قیمتشون گرونه. و در اصل برای فاصله سنجی کاربرد دارند.

همونطور که گفتم نباید فقط به درب‏ها توجه کنیم.
اگه برای تشخیص تخریب دیوار از سنسورهای لرزشی استفاده کنیم، چون دامداری بزرگه و چند قسمت داره، باید در هر چندمتر یک سنسور روی دیوار نصب کنیم که این کار هزینه و حجم سیمکشی رو بالا میبره.

فاصله صاحب دامداری از دامداری زیاد نیست. همچنین نگهبان هم داخل محوطه هست که احتمال داره خوابش برده باشه. با بصدا دراومدن آژیر نگهبان سریع با خبر میشه. همچنین بصورت خودکار برای گوشی صاحب دامداری اسمس فرستاده میشه.
دوربین هم کار بی فایده ایه، آقا دزده یه چیزی سرش میکنه بعد میره دزدی، که چهرش معلوم نباشه.

amiray
31-01-2014, 09:39
باسلام شما میتونید از سنسور های مادون قرمز استفاده کنید. یعنی برای در فرستنده رو تو یه طرف و گیرنده رو تو طرف دیگه قرار بدین بعد و در حالت عادی گیرنده فعال هست واگه یه لحظه یه نفر بین گیرنده و فرستنده(بین در) قرار بگیره الارم فعال بشه.
برای دیوار ها هم شاید بشه باز از مادون قرمز استفاده کرد. یعنی از بیرون بفرض هر 6 متر یه فرستنده و یه گیرنده قرار بدی بع اگه کسی دیوار رو خراب کنه مسلما یه لحظه ارتباط بین گیرنده و فرستنده قطع میشه اما نمیدون که برای دیوار هایی که شما میگین مناسب باشه یا نه؟

sobhan537
31-01-2014, 12:07
باسلام شما میتونید از سنسور های مادون قرمز استفاده کنید. یعنی برای در فرستنده رو تو یه طرف و گیرنده رو تو طرف دیگه قرار بدین بعد و در حالت عادی گیرنده فعال هست واگه یه لحظه یه نفر بین گیرنده و فرستنده(بین در) قرار بگیره الارم فعال بشه.
برای دیوار ها هم شاید بشه باز از مادون قرمز استفاده کرد. یعنی از بیرون بفرض هر 6 متر یه فرستنده و یه گیرنده قرار بدی بع اگه کسی دیوار رو خراب کنه مسلما یه لحظه ارتباط بین گیرنده و فرستنده قطع میشه اما نمیدون که برای دیوار هایی که شما میگین مناسب باشه یا نه؟
مهندس نمیشه از یه دونه فرستنده و گیرنده برای درب‏ها استفاده کرد، اگه یه دونه فرستنده و گیرنده باشه، دزد میتونه طوری عبور کنه (یا از رو فرستنده گیرنده بپره یا از زیرش رد بشه) که مسیر موج قطع نشه. اگر هم از چندتا استفاده کنیم، تنظیم کردن فرستنده و گیرنذه ها روبروی هم مشکل میشه.
برای دیوارها شاید بشه ازش استفاده کرد.

به احتمال زیاد یا از لیزر استفاده کنم، یا از مادون قرمز...

amiray
31-01-2014, 15:20
مهندس نمیشه از یه دونه فرستنده و گیرنده برای درب‏ها استفاده کرد، اگه یه دونه فرستنده و گیرنده باشه، دزد میتونه طوری عبور کنه (یا از رو فرستنده گیرنده بپره یا از زیرش رد بشه) که مسیر موج قطع نشه. اگر هم از چندتا استفاده کنیم، تنظیم کردن فرستنده و گیرنذه ها روبروی هم مشکل میشه.
برای دیوارها شاید بشه ازش استفاده کرد.

به احتمال زیاد یا از لیزر استفاده کنم، یا از مادون قرمز...
اگه از لیزر استفاده کنین که باز دزد چون میبینه میتونه از روش بپره. مگه این که تعدادش زیاد باشه خوبی مادون قرمز اینه که دیده نمیشه. دوما اقادزده از کجا میدونه که شماکجا استفاده کردین. شما میتونید فرستنده گیرنده رو تو ارتفاع مثلا 50 سانتی قرار بدین (دو تا هم استفاده کنین هم بهتره) که اگه اقا دزده از دزدگیر ه م رد بشه نمیتونه گاو رو که تو بغلش بگیره صد درصد گاو باعث فعال شدن سیستم میشه.در ضمن اصلا میشه یه سیستمی طاراحی کرد برای در که اگه در بغیر از حالتی که ما میخوایم باز شد اژیر فعال بشه. مثلا یه پسورد برای ورود بخواد بعد اگه دزد بغیر از پسورد وارد بشه یا مثلا در و بشکنه دزدگیر فعال بشه.

sobhan537
31-01-2014, 15:45
اگه از لیزر استفاده کنین که باز دزد چون میبینه میتونه از روش بپره. مگه این که تعدادش زیاد باشه خوبی مادون قرمز اینه که دیده نمیشه.
در هر طرف محیط، چهارتا لیزر در ارتفاع ای مختلف میذارم. دیگه نمیتونه از روش بپره یا از زیرش رد بشه.
درسته که مادون قرمز دیده نمیشه، اما بردش خیلی کمه و تنظیم کردن فرستنده و گیرنده روبروی هم دردسر داره.

دوما اقادزده از کجا میدونه که شماکجا استفاده کردین. شما میتونید فرستنده گیرنده رو تو ارتفاع مثلا 50 سانتی قرار بدین (دو تا هم استفاده کنین هم بهتره) که اگه اقا دزده از دزدگیر ه م رد بشه نمیتونه گاو رو که تو بغلش بگیره صد درصد گاو باعث فعال شدن سیستم میشه.
شاید آقا دزده جزو کسایی باشه که هر روز میاد اونجا و میره. صدردرصد از محل نصب سنسورها آگاهی پیدا میکنه. فرض کنیم مادون قرمز رو تو ارتفاع 50سانتی قرار دادیم، از زیرش رد میشه و میره داخل و باطری بکآپ و برق رو قطع میکنه. بعد با خیال راحت کارشو انجام میده.
ما باید کاری کنیم به هیچ وجه نتونه داخل محیط بشه.

در ضمن اصلا میشه یه سیستمی طاراحی کرد برای در که اگه در بغیر از حالتی که ما میخوایم باز شد اژیر فعال بشه. مثلا یه پسورد برای ورود بخواد بعد اگه دزد بغیر از پسورد وارد بشه یا مثلا در و بشکنه دزدگیر فعال بشه.
احتمال اینکه دزد دیوار رو تخریب کنه بیستر از اینه که از در بره داخل!

من هم بین مادون قرمز و لیزر موندم. :(
مزیت لیزر برد زیاد و راحت بودن تنظیمش هست. عیبش هم مرئی بودنشه.
مزیت مادون قرمز هم نامرئی بودنشه. عیبش هم برد کم و سختی تنظیمش هست.

amiray
31-01-2014, 16:17
با سلام من قبلا یه همچین چیزی ساخته بودم که تعداد افرادی که وارد یه جایی میشدن رو شمارش میکرد.
ولی این مشکلات شما رو نداشتم ولی شما میتونید از برد مادون قرمز رو هم افزایش بدین به این صورت که بصورت دایم روشن باشه(فرستنده) یه موج مربعی بهش بدین با فرکانس خاص بعد اون فرکانس رو تو ورودی اشکار سازی کنید. من خودم یه همچین چیزی رو تست نکردم ولی تو کنترل تلوزیون هم از این روش استفاده میشه. این روش مزایای دیگه ای همئ نسبت به روشن بودن دایم فرستنده داره.
مثلا شما از مادون قرمز که دایم روشن هست استفاده کنید. دزده میاد با چهار طاق در پرتو مادون قرمز میتابونه (که الان هم لامپ مادون قرمز تو بازار هست. همم یهسری پروژکتور هستن که برای دوربین های مادون قرمز استفاده میکنن که دوربین در شب هم ببینه.)بعد همه گیرنده ها فعال خواهند بود و براحتی وارد خواهد شد. این مشکل میتونه برای لیزر هم باشه.
ولی روشی که گفتم تا جایی که میدونم این مشکلات رو نداره و اگه طرف بخواد رد بشه یه یه نوری بتابونه فرکانس دریافتی متفاوت خواهد بود.
البته من این روش رو تست نکردم. و فقط یه بار برای اطاقم یه لیزر یه طرف در و یه گیرنده هم در طرف دیگه قرار دادم. و فرستنده با یه فرکانس خاص چشمک میزد. و گیرنده فرکانس چشمک زدن رو حساب میگرد و اگه یه لحظه یکی وارد میشد اون فرکانس دریافتی فرق میکرد و الارم فعال میشد.

sobhan537
31-01-2014, 19:36
ممنون از راهنمایی‏هاتون...

... این مشکل میتونه برای لیزر هم باشه.
من قصد دارم با استفاده کرذن از 4تا فرستنده و گیرنده در ارتفاع های مختلف و قرار دادن گیرنده‏ها داخل لوله، مانع از این کار بشم.

به نظر من اگه فرستنده به صورت دائم روشن نباشه، یه مقداری دقت میاد پایین.

مهندس شما گیرنده ها رو چجوری به میکرو وصل کرده بودید؟ مستقیم؟
چجوری فرکانس چشمک زن رو توسط میکرو حساب میکردید و اگه فرکانس متفاوت بود میکرو میفهمید؟؟

M3R
31-01-2014, 20:14
سلام
آقا سبحان یه چیزی که قبلا تو فکر ساختش بودم و واسه یه جا میخواستم بسازم ولی نمیدونم چی شد که بیخیالش شدم!!
این روشی که میگم شاید فقط برای جلوی در ورودی مناسب باشه شایدم بشه بقیه جاها ازش استفاده کرد!
شما یه صفحه فلزی جلوی در روی زمین میزارید که کل مساحت جلوی در رو پوشش بده و طولش به قدری باشه که کسی نتونه از روش بپره.بعد یه سنسور لرزش روی همین صفحه نصب میکنی و تمام!
به محض اینکه کسی از در وارد شه صفحه میلرزه و سنسور تشخیص میده!
یه راه بهترم اینه که سنسور رو روی خود در نصب کنی:0013:

amiray
31-01-2014, 23:47
با سلام

من قصد دارم با استفاده کرذن از 4تا فرستنده و گیرنده در ارتفاع های مختلف و قرار دادن گیرنده‏ها داخل لوله، مانع از این کار بشم.

به نظر من اگه فرستنده به صورت دائم روشن نباشه، یه مقداری دقت میاد پایین.

مهندس شما گیرنده ها رو چجوری به میکرو وصل کرده بودید؟ مستقیم؟
چجوری فرکانس چشمک زن رو توسط میکرو حساب میکردید و اگه فرکانس متفاوت بود میکرو میفهمید؟؟
اقا سبحان من ابتدا با میکرو اول که به گیرنده وصل بود به میکرو دوم علامت میدادم و میکرو دوم فرستنده رو به حالت چشمک زن در می اورد و در هر ثانیه 7 بار چشمک میزد و گیرنده تعداد چشمک زدن ها رو شمارش میکرد. بعد میکرو دوم با یک کردن یکی از پایه های میکرو اول علامت میداد که 7 تا چشمک تموم شده و اگه تعداد شمارش شده در گیرنده 7 تا بود یعنی چیزی رد نشده و اگه کوچکتر بود یعنی یه چیزی باعث شده که یکی از پالس ها به گیرنده نرسه و این یعنی عبور یک شی از در.
البته شما فکر کنم باید تغییراتی بدین. چون مال من یه شرایط خاص بود و شرایط هادی وجود نداشت.

mahdi8888
01-02-2014, 20:47
شما برای دیواها میتونی از چشمهای آماده مادون قرمز استفاده کنی که برد هاشون متفاوته 40 متر 80 متر و100 متر این چشمها مخصوص روی دیوار های طولانی و یا یک مسیر طولانی طراحی شده
اینا رو میتونی از لوازم دزدگیریها تهیه کنی
من یکی پارسال برای یک باغ نصب کردم خیلی عالی بود
روی هر پایه یک گیرنده و یک فرستند داشت که جلوی هرکدام یک لنز بود و برای تنظیم یک سری led و ولوم داشت که می تونستی حساسیتش رو تنظیم کنی که پرندها رو نگیره یا توی مه کار کنه

برای کنترول جاهای دیگه هم میتونی از دوربین و دستگاه dvr استفاده کنی به این صورت که آلارم تصاویر مورد نظر و یا قسمتی از تصویر که مهمه مثلا جلوی درها و روی دیوارها را در دستگاه dvr فعال کنی
که به محض حرکت دستگاه بوق بزنه و نگهبان تصاویر را چک بکنه واگر موردی بود رسیدگی کنه

:018:

sobhan537
01-02-2014, 23:07
ممنون از راهنمایی های خوبتون... من هم همجین چیزی میخوام
متاسفانه من شهرستانم و اینجا از این چشم‏های آماده مادون قرمز گیر نمیاد.
1- این چشم‏های آماده مادون قرمز که فرمودید، یک فرستنده و یک گیرنده دارند که مقابل هم نصب میشن؟ یا یه جور دیگست؟
2- باید از مقابلشون رد بشی تا فعال بشن؟ یا مثلا نزدیکشون بشی فعال میشن؟
3- میشه بگید قیمت اونایی که بردشون 40 متره حدودا چقدره؟
4- اونی که شما نصب کردید برای باغ، برد و قیمتش چقدر بود؟

kasra711
02-02-2014, 12:33
به نظرم سنسور pir با سنسور مادون قرمز برای تشخیص ارتفاع چون تنها تفاوت انسان وحیوان در هنگام عبور از ورودی ارتفاع است pir موجود زنده را تشخیص می دهد و مادون قرمز هم ارتفاع و هم برای شمارش تعدادحیوان ها

mehrdad 711
02-02-2014, 12:46
مرسی کسری عزیز نظرت کاربردی بود نمونه مدارم برام بفرست

sobhan537
02-02-2014, 13:00
ممنون از راهنمایی های همه دوستان...

با فرض اینکه در شب حیوانات بیرون نیستند، برای سیستم دزدگیری که گفتم؛ هم میشه از سنسورهای pir، هم میشه از سنسورهای مادون قرمز و هم میشه از لیزر استفاده کرد. بحث اصلی سر اینه که کدام یکی از این روش ها خطاش کمتره، دقتش بالاتره و هزینش کمتره.

فعلا که تصمیم من استفاده از لیزر هستش. چون هم بردش زیاده، هم دقتش بالاست و هم هزینش پایینه. خطا هم نداره.

mahdi8888
02-02-2014, 13:13
ممنون از راهنمایی های خوبتون... من هم همجین چیزی میخوام
متاسفانه من شهرستانم و اینجا از این چشم‏های آماده مادون قرمز گیر نمیاد.
1- این چشم‏های آماده مادون قرمز که فرمودید، یک فرستنده و یک گیرنده دارند که مقابل هم نصب میشن؟ یا یه جور دیگست؟
2- باید از مقابلشون رد بشی تا فعال بشن؟ یا مثلا نزدیکشون بشی فعال میشن؟
3- میشه بگید قیمت اونایی که بردشون 40 متره حدودا چقدره؟
4- اونی که شما نصب کردید برای باغ، برد و قیمتش چقدر بود؟

من یک 100 متری گرفتم که سنسور دو قسمت بود وهر دو طرف مشابه هم و شکلشم عین دوربینهای قدیمی که دوتا لنز روی هم داشت بود.
یکی ابتدای دیوار و یکی انتهای دیوار نصب می شد فکر میکنم طبق کاتالوگ طول 100متر با عرض نیم متر را پوشش میداد.
برای حساسیتش هم پتانسیومتر داشت که میتونستی تنظیم کنی که با نزدیک شدن فعال بشه یا با قطع کامل اونم توی چند ثانیه
البته هرچه حساسیت بالاتر باشه احتمال خطا بیشتر.
قیمتشم ما پارسال 90 خریدیم العان که قیمت گرفتم گفت فقط 100 متر داره 150 تومان .

mahdi8888
02-02-2014, 13:22
در ضمن اگر طول مسیرت کمه میتونی از چشمهای pir فظای باز استفاده کنی
این چشمها هم داخل خودش تنظیمات داره که میتونی تنظیم کنی که از چه وزن به بالا را بگیره مثلا موجود زنده را از انداز سگ به بالا بگیره
این چشمها داخلش به جای یکی دوتا سنسور داره که بایک زاویه باهم قرار گرفته
بردش هم بستگی به مدلش داره از 10 متر هست تا 18 متر.