PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بدست آوردن گین مدار باز مدار داخلی آپ امپ lm725

azadmard
03-01-2014, 17:19
سلام دوستان
من مدار داخلی lm725 رو توی پروتئوس طراحی کردم و الان باید گین مدار باز سیستم رو به ازای سیگنال کوچک 1mvیا 1uv بدست بیارم و نمودار ورودی و خروجی رو باید توی یه صفحه رسمش کنم
نمیدونم چطوری باید گین رو بدست بیارم اصلا روش اعمال سیگنال کوچک من درسته؟
چطوری باید نمودار ورودی و خروجی رو توی یه صفحه رسم کنم؟
You can see links before reply
Download File : internal_lm725.rar (You can see links before reply)

1nafar
03-01-2014, 20:56
سلام
بهتره قبل از شبیه سازی مدار داخلی ، از اصل قطعه جواب بگیرید ، یعنی یه دونه lm725 رو شبیه سازی کنید و بعد از بدست اوردن نتیاج دلخواه به سراغ شبیه سازی مدار داخلی برید .
در مورد نحوه ی بدست اوردن گین مدار باز و مدار بسته ، مطالب زیادی در اینترنت وجود داره :
Op Amp Open Loop Gain (You can see links before reply)

برای نمایش مقادیر و شکل موج ها هم میتونید از ابزار graph استفاده کنید :
در صفحات 34 به بعد فایل بالا ، آموزش های مورد نیاز شما وجود داره .

1nafar
03-01-2014, 20:56
سلام
بهتره قبل از شبیه سازی مدار داخلی ، از اصل قطعه جواب بگیرید ، یعنی یه دونه lm725 رو شبیه سازی کنید و بعد از بدست اوردن نتیاج دلخواه به سراغ شبیه سازی مدار داخلی برید .
در مورد نحوه ی بدست اوردن گین مدار باز و مدار بسته ، مطالب زیادی در اینترنت وجود داره :
Op Amp Open Loop Gain (You can see links before reply)
Open-loop gain - Wikipedia, the free encyclopedia (You can see links before reply)

برای نمایش مقادیر و شکل موج ها هم میتونید از ابزار graph استفاده کنید :
در صفحات 34 به بعد فایل بالا ، آموزش های مورد نیاز شما وجود داره .

azadmard
06-01-2014, 19:32
هرچی میخونم متوجه نمیشم چطوری باید گین مدار باز رو بدست بیارم
خوندم متنشو ولی وقتی خروجی رو مدار باز کنم که اصلا جواب نمیده...
درضمن مقدار مقاومت هاشم که مشخص نیست....

1nafar
06-01-2014, 21:03
سلام
گین مدار باز یا گین مدار بسته ، برای تقویت کننده ها تعریف میشه . در واقع گین یا بهره نسبت ولتاژ خروجی به ولتاژ ورودی هست . وقتی میگیم بهتره یک تقویت کننده 10 هست ، یعنی این تقویت کننده ولتاژ ورودی یک ولت رو به 10 ولت تبدیل میکنه .

گین مدار باز برای تقویت کننده های عملیاتی خیلی زیاد هست ( در حالت ایدال بی نهایت و در حالت عملی تقریبا 10 به توان 5 برابر ) . یعنی اگه شما به ورودی یک تقویت کننده ی ولتاژ x رو وصل کنید ، خروجی بسته به پلاریته ولتاژ ورودی ، فورا به اشباع مثبت یا منفی میره و شما با نرم افزار پروتوس نمیتونید اون رو محاسبه کنید .
گین مدار بسته تقویت کننده های عملیاتی با توجه شبکه فیدبک بدست میاد و شما باید برای مدار خودتون یک شبکه فیدبک قرار بدید ، تقویت کننده ی معکوس کننده یا INVERTING AMPLIFIER و تقویت کننده غیر معکوس کننده یا NON-INVERTING AMPLIFIER دوتا از آرایش های معروف برای تقویت کننده های عملیاتی هستند . (اول با یک op-amp مثل 741 شروع کنید و مدار خودتون رو بزارید کنار )
=========================================
برای محاسبه ی گین مدار باز مطابق اموزشی که در پست شماره 2 وجود داره مدار یک تقویت کننده رو رسم کنید ( از مدار موجود در صفحه 34 استفاده کنید و مقاومت R3 و RF2 رو حذف کنید و پایه 2 تقویت کننده رو مستقیما به زمین متصل کنید ) .
مطابق آموزش ، ابزار گراف آنالوگ رو به صفحه بیارید و شکل موج ورودی و خروجی رو در اون ADD کنید ، برای بدست اوردن بهره در جلوی فیلد Expression خروجی رو به ورودی تقسیم کنید (P1/P2 که P1 به پراپ موجود در خروجی و P2 به پراپ موجود در ورودی نسبت داده شده ) .
شبیه سازی گراف رو شروع کنید ، همون طور که مشاده میکنید بهره به سمت بی نهایت میره ( عدد موجود در محور عمودی میزان بهره و عدد موجود در محور افقی مقدار زمان هست ، برای من بهره تا T ( ترا ) بالا رفت به طوری که نرم افزار دیگه نمی تونه مقدار عدد رو نمایش بده . )

=====================
برای محاسبه ی گین مدار بسته مقاومت های R3 و RF2 رو اضافه کنید و مراحل بالا رو مجددا انجام بدید و نتیجه رو ببینید .

azadmard
06-01-2014, 22:15
سلام
مدارمو توی pspice رسم کردم
دوتا مدار داخلی هم رسم کردم
هرکاری کردم نتونستم جواب بگیرم....
lm725توی هیچکدوم از این نرم افزارها نیست
با lm301 میخام کار کنم مدار داخلیشم رسم کردم
ببخشید طولانی شد
قدم اول اینکارو بکنیم که با خود lm301 گین مدار باز بدست بیاریم
توی pspice دارم کار میکنم
مدارشم توی عکس زیر گذاشتم
همونجوریه که شما توی پست قبلیتون گذاشتین
الان باید کجاشو بازز کنمو از کجا خروجی بگیرم؟
واقعا ببخشید طولانی شده تا فردا بعد از ظهر باید حاضرش کنم....

azadmard
06-01-2014, 22:54
خب همونطوری که گفتید مقاومت ها رو برداشتم و مدار رو اینطوری رسم کردم(عکس دوم)
ولی موقع اجرا این ارورو داده(عکس اول)
ظاهرا حتما باید به خروجی یه چیزی وصل باشه...

1nafar
06-01-2014, 23:09
سلام
من به pspice دسترسی ندارم ، اما روال کلی کار در اکثر نرم افزار های شبیه ساز یکی هست .
تا اونجا که یادمه شما باید یه پراپ دیگه بر روی منبع ولتاژ ورودی بزارید و بعد در بخش گراف ها خروجی رو به ورودی تقسیم کنید .

1nafar
06-01-2014, 23:13
خب همونطوری که گفتید مقاومت ها رو برداشتم و مدار رو اینطوری رسم کردم(عکس دوم)
ولی موقع اجرا این ارورو داده(عکس اول)
ظاهرا حتما باید به خروجی یه چیزی وصل باشه...
خروجی رو با یک مقاومت به زمین متصل کنید .

1nafar
06-01-2014, 23:31
بازم سلام
الان توی گوگل Simulating Open-Loop Gain in pspice رو جستوجو کردم ، بحث های زیادی در باره این موضوع در سایت های خارجی انجام شده :
How to measure the open-loop voltage gain of a OP?? (You can see links before reply)

azadmard
06-01-2014, 23:59
مرسی واقعا خیلی زحمت می کشید... یک دنیا ممنون...
خروجی رو با یه مقاومت به زمین وصل کردم...
اما ولتاژ خروجی بصورت یه خط ثابت شده که مقدارش حدود 0.2v از +v مدارم که 15v است کمتر شده
این یعنی به اشباع رفته؟
همونطوری که شما گفتید توی پست قبلی؟

1nafar
07-01-2014, 07:25
مرسی واقعا خیلی زحمت می کشید... یک دنیا ممنون...
خروجی رو با یه مقاومت به زمین وصل کردم...
اما ولتاژ خروجی بصورت یه خط ثابت شده که مقدارش حدود 0.2v از +v مدارم که 15v است کمتر شده
این یعنی به اشباع رفته؟
همونطوری که شما گفتید توی پست قبلی؟
بله ، تقویت کننده به اشباع رفته .
ولتاژ ورودی رو در حل میکرو ولت یا نانو ولت تنظیم کنید و مجددا تست کنید .