PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : درخواست راهنمایی و تحلیل مدار چشم تشخیص حرکت التراسونیک خودرو

MRSTAR
18-12-2013, 16:52
با سلام

مدتی پیش چشم تشخیص حرکت التراسونیک خودروم که معمولا پایین شیشه جلو نصب میشه و همونطور که میدونید کارش تشخیص حرکت و اعلان به دزدگیره سوخت و بفکر افتادم خودم تعمیرش کنم اما وقتی بازش کردم دیدم داخلش یه دونه PIC12C508A وجود داره که سوخته .خب منم از رو نرفتم اومدم کل قطعات رو از روی برد باز کردم و مدارشماتیک شو رو کاغذ کشیدم سنسور فرستنده که مستقیم به یکی از پایه های میکرو وصل میشه و قطعا با یه فرکانس 40KH تحریک میشه و پیچیدگی خاصی برام نداشت اما ...

اما وقتی قسمت گیرنده رو بررسی میکردم (شکل پایین)متوجه شدم سیگنال دریافتی از دوطبقه تقویت ترانزیستوری میگذره پس برای اینکه بهتر بتونم طرز کارش روبفهمم اونو داخل پروتیوس 7.7 شبیه سازی کردم

طبقه اول یعنی Q4 که از ظاهرشم پیداست درست بایاس شده و سیگنال ورودی رو تقویت میکنه خروجی طبقه اول ازD2 عبور میکنه و یه ولتاژDC بدست میاد بعد از RV1(که برای تنظیم حساسیت چشم بکار رفته) میگذره و وارد طبقه دوم میشه

طبقه دوم که همون Q3 باشه بایاس نشده منم سر در نیاوردم کارش چیه شاید کلکتورش باPULL-UP داخلی پایه میکرو تغذیه میشه شایدم مثل کلید عمل میکنه ضمنا دو سر C5 بعد از شروع کار مدار ولتاژ داره

You can see links before reply (You can see links before reply)

خلاصه دوستان کل تحلیل من از این مدار همین بود چند بار با PCB اصلی چکش کردم مدار درسته حالا اگه ممکنه توضیح بدید :

کار طبقه دوم Q3 چیه ؟
میکرو چطور تشخیص میده حرکتی داخل اتاق خودرو انجام شده ؟منظورم اینه که خروجی مدار دریافت کننده چه اطلاعاتی رو برای میکرو داره ؟

ضمنا فایل پروتیوس هم ضمیمه شده
ممنون از حوصله تون