PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : براورد هزینه

sadeghbakhshi
18-12-2013, 04:33
سلام
دوستان من از افرادی که تولید کننده هستند و تجربه ی تولید داشتن چند تا سوال داشتم
و خواهش میکنم بنده را راهنمایی کنن
سوال1. چجوری هزینه ی تمام شده ی یک دستگاه رو حساب کنم
2. چطوری بازاریابی کنم
3.چطوری از برنامه و محتویات دستگاه محافظت کنم؟
4.از همه مهمتر چطوری می تونم کشش بازار رو در برابر هزینه و مقدار استقبال دستگاه حساب کنم؟
با تشکر

arvin2009
18-12-2013, 12:49
برای سوال اول که باید یک مدار نمونه بسازی وقتی ساختی قیمت دستت میاد
سوال دوم بازاریابی که سخت ترین کار و مهمترین کار هست .به نظر من از ساخت و اختراع هم مهمتره که معمولا بچه های که تو کار تولید میرن از این هنر زیاد سررشته ندارن.برای این قسمت احتیاج به همکاری کسی داری و بسته به نوع جنس تولیدی راه های متفاوتی وجود دارد.
3-زیاد خودت رو درگیر این موضوع نکن چون با مخارج به این زیادی کسی نمیاد از رو دستگاه شما کچی برداره.امکان داره ایده بگیرن و برنامه ای بهتری بنویسن ولی کپی نمیکنن
4-در اوایل کار بهتر سفارشی کار کنی.چند تا دونه بسازی بعد شروع کنی به بازاریابی بعد اگه مشتری داشتی دستگاه بسازی تا به مرور زمان جا بیفته

sadeghbakhshi
18-12-2013, 13:07
برای سوال اول که باید یک مدار نمونه بسازی وقتی ساختی قیمت دستت میاد
سوال دوم بازاریابی که سخت ترین کار و مهمترین کار هست .به نظر من از ساخت و اختراع هم مهمتره که معمولا بچه های که تو کار تولید میرن از این هنر زیاد سررشته ندارن.برای این قسمت احتیاج به همکاری کسی داری و بسته به نوع جنس تولیدی راه های متفاوتی وجود دارد.
3-زیاد خودت رو درگیر این موضوع نکن چون با مخارج به این زیادی کسی نمیاد از رو دستگاه شما کچی برداره.امکان داره ایده بگیرن و برنامه ای بهتری بنویسن ولی کپی نمیکنن
4-در اوایل کار بهتر سفارشی کار کنی.چند تا دونه بسازی بعد شروع کنی به بازاریابی بعد اگه مشتری داشتی دستگاه بسازی تا به مرور زمان جا بیفته

اخه یه مشکلی هست
من اگر بخواهم برای دستگاه جعبه طراحی کنم و بدم تزریق کنن حداقل یک و خورده ای باید پیاده بشم

eagle
19-12-2013, 00:10
خب واقعن مشکل همین جاست تولید و طراحی هزینه داره دوست من به نظرم باید این هزینه رو بپردازی می تونی با کسی شریک بشی چون برای بازاریابی ظاهر اون دستگاه خیلی مهمه.

sadeghbakhshi
19-12-2013, 02:04
خب واقعن مشکل همین جاست تولید و طراحی هزینه داره دوست من به نظرم باید این هزینه رو بپردازی می تونی با کسی شریک بشی چون برای بازاریابی ظاهر اون دستگاه خیلی مهمه.

اصلا حرف از شراکت نزن
از کارهای گروهی و شراکتی دل خوشی ندارم

eagle
19-12-2013, 11:01
میدونم چی میگین
متاسفانه ما ایرانیا تو کارای گروهی فوق العاده ضعیفیم
ولی دیگه چاره چیه.........

1nafar
25-12-2013, 17:17
سلام

سوال1. چجوری هزینه ی تمام شده ی یک دستگاه رو حساب کنمهزینه تمام شده یک دستگاه برابر است با جمع هزینه های زیر :
1- هزینه های اولیه در طراحی دستگاه ( هزینه های ثابت ) :

مبالغ صرف شده برای طراح ( حقوق افرادی که دستگاه رو طراحی کردن )
+ هزینه خرید قطعات و ابزارالات مورد نیاز ( تجهیزات که فقط یک بار براش پول میدید )
+ هزینه های صرف شده جهت تحقیقات و آزمایشات ( مثلا در هنگام طراحی دستگاه 20 تا میکروکنترلر سوخته )
+ هزینه های صرف شده برای تولید نمونه ی اولیه
+ هزینه های صرف شده جهت دریافت مجوز ها ، استاندارد ها وثبت شرکت و ...
+ سایر هزینه های ثابت مثل خرید انبار ، خرید ساختمان شرکت ، خرید تجهیزات اداری ، برق رسانی و...

مجموع این هزینه ها باید با هم جمع بشه و بر تعداد دستگاه های تولیدی تقسیم بشه ، مثلا اگه مجموع هزینه های اولیه دستگاه شما یک میلیون تومان هست و شما قراره 100 تا از اون رو تولید کنید ، به قیمت هر دستگاه 10 هزار تومان اضافه میشه ( قطعات هر چقدر تولید بالا تر بره این مقدار کمتره :wink: ) .
2- هزینه های جاری ( هزینه های که باید به صورت دوره ای برای تولید یک دستگاه پرداخت بشن )
هزینه ی مواد اولیه
+ حقوق کارکنان بر حسب نفر ساعت ( مثلا برای تولید یک دستگاه 3 نفر به مدت 24 ساعت وقت میزان ، در این حالت شما باید به اون سه نفر به مدت سه روز حقوق پرداخت کنید که مجموعا می شه 72 نفر/ ساعت )
+ هزینه ی استهلاک تجهیزات و نیروی مصرفی اونا ( مثلا برای تولید هر دستگاه باید یک مته ی جدید بر روی دریل نصب بشه و دریل برای تولید هر دستگاه 2 مگاوات برق مصرف میکنه ( ابر دریلی هست واسه خودش )
+ هزینه های مربوط به بسته بندی و ارسال به شهرستان ها
+ هزینه های گارانتی
+ سایر هزینه های متغیر مثل اجاره بهای ماهانه ی ساختمان ها ، هزینه های آب و برق و گاز ، هزینه های مربوط به مالیات و...
3- سایر هزینه ها
هزینه های صرف شده برای تبلیغات تقسیم بر تعداد کل دستگاه های تولید شده
+ هزینه های صرف شده برای بازار یابی تقسیم برد تعداد کل دستگاه های تولید شده
+ هزینه های خرابی کار ( تعداد دستگاه های که ممکنه در حین ساخت ، مونتاژ بسته بندی و... خراب بشن * قیمت تقسیم بر تعداد کل دستگاه های تولید شده )
+ هزینه های مورد نیاز برای توسعه ی دستگاه و ارائه ی ورژن های جدید اون تقسیم بر تعداد کل دستگاه های تولید شده
+ سود نهایی ( سود نهایی رو باید دقیق محاسبه کرد ، مثلا شما برای تولید یک دستگاه 10 میلیون سرمایه گذاری کردید که 5 میلیونش ثابته ( برای خرید زمین و تجهیزات و سایر لوازمی که راحت میشه فروختش صرف شده ) و 5 میلیون دیگه در گردش هست ، در این حالت باید دید بانک به 5 میلیون چقدر سود میده . سود نهایی = مبلغ سود حاصل از سرمایه ی درگردش تقسیم بر تعداد دستگاه های تولیدی
================================================
تا اینجا هزینه ی تمام شده ی برای تولید یک دستگاه محاسبه شد . ( البته برای محاسبه ی دقیق سود نیاز هست که نوع دستگاه ، میزان ریسک سرمایه گذاری ، میزان نیاز بازار و... مشخص بشه که اینا خودش یک کتاب هست ) .

2. چطوری بازاریابی کنم
4.از همه مهمتر چطوری می تونم کشش بازار رو در برابر هزینه و مقدار استقبال دستگاه حساب کنم؟
تا حالا برای خرید ماست یا چیپس و پفک به سوپر مارکت رفتید ؟ بعد از ورود به سوپر مارکت اولین چیزی که میگید چی هست ؟
من معمولا به فروشنده میگم یه دونه ماست بهم بده ( البته شهر ما از این سوپر مارکت های بزرگ و رنگارنگ نداره و بیشتر میشه به سوپر مارکت هاش واژه ی دکون ( برگرفته شده از دکان ) رو اتلاق کرد ) .
از این داستان نتیجه میگیریم که بازار یابی و کشش بازار دو تا اصطلاح ناهنجار ( بد جاافتاده ) هستند و اگه به جاش بگیم پخش محصول و نسیه فروشی بهتره ( البته توی ایران ) .
در اینجا تولید کننده ای سود کرده که محصول شده رو در تمامی نقاط کشور پخش کرده ، محصول اون در تمامی فروشگاه ها ( حتی اونایی که امکان خرید نقدی براشون وجود نداشته ) موجوده و تقریبا همه نام برند محصولش رو شنیدن .
این مورد هم جای بحث زیادی داره و بهتره اول مشخص بشه دستگاه چی هست .

3.چطوری از برنامه و محتویات دستگاه محافظت کنم؟هر چقدر هم ازش محافظت کنی ، اخرش کپیش میکنن ، جدیدا شرکت های مختلف روی خدمات پشتیبانی ، گارانتی و ویژگی های دستگاهشون مانور میدن تا بتونن مشتری رو جذب کنن .
واین مورد هم جای بحث زیادی داره و بهتره اول مشخص بشه دستگاه چی هست .