PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : [آموزش] نحوه تنظیم Refresh Rate برای LCD در پردازنده سری A10

hamidak
14-12-2013, 18:01
سلام دوستان
می خواستم یک فرمولاسیون رو در اختیارتون قرار بدم.
دوستان عزیزی که می خوان از LCD به صورت اتصال Parallel (نه به صورت LVDS یا سایر روشها) بهره ببرند
لازمه بدونن که هر عددی رو اگه بخوان توی پارامترهای مربوط به lcd0 در فایل FEX قرار بدن ممکنه کیفیت درستی از تصویر خروجی دریافت نکنند...
برای این موضوع قسمتی از تجربیاتم رو در کار کردن با LCD 7 اینچی که در فروشگاه با پارت نامبر at070tn92 فروخته میشه رو تو ین تاپیک منتشر کنم
با مراجعه به دیتاشیت صفحه نمایش فوق (نگارش پنجمش رو می تونید از اینجا دانلود کنید (You can see links before reply)) جداولی رو در صفحه ۱۳ مشاهده می کنید که روابط اسکن افقی و عمودی صفحه نمایش بر اساس کلاک نوشته شده است.
توجه بکنید که برای این lcd مقادیر Back Porch یا همون Blanking برای افقی و عمودی اعداد ثابت ۴۶ و ۲۳ هستند و Front porch نیازی نیست برای سیستم عامل مشخص گردد زیرا که از تفریق th-800-46 یا tv-480-23 به راحتی قابل محاسبه هستند.
با توجه به اینکه کلاک این صفحه نمایش می تواند از ۲۶.۴ مگاهرتز تا ۴۶.۸ مگاهرتز باشد و اینکه پارامتر lcd_dclk_freq که بر اساس مگاهرتز مقدار میگیرد نمی تواند اعشاری باشد من محاسباتم رو برای ۲۷ تا ۴۶ مگاهرتز انجام دادم...
محاسباتی که می گم اصلا سخت نیست و با سه تا for تو در تو در هر زبانی که نشون بده اعداد ضرب شده بر فرکانس تصویر بخش پذیر هستند به راحتی به دست میاد
من این کار رو برای شما انجام دادم و برای فرکانسهای ۵۰ و ۶۰ و ۷۵ هرتز که بیشترین محبوبیت رو دارن نتایجش رو براتون می زارم. این اطلاعات به شما میگه که برای بدست آوردن مثلا ۷۵ هرتز نتیجه نمایش تصویر باید مقادیر lcd_dclk_freq و lcd_ht و lcd_vt رو چی باید بگذارید:

Refresh rate = 60Hz
33MHz .. HT:880 .. VT:2*625
33MHz .. HT:1000 .. VT:2*550
36MHz .. HT:960 .. VT:2*625
36MHz .. HT:1000 .. VT:2*600
39MHz .. HT:1000 .. VT:2*650
39MHz .. HT:1040 .. VT:2*625
42MHz .. HT:1120 .. VT:2*625
45MHz .. HT:1200 .. VT:2*625

Refresh rate = 50Hz
27MHz .. HT:864 .. VT:2*625
27MHz .. HT:900 .. VT:2*600
27MHz .. HT:1000 .. VT:2*540
28MHz .. HT:875 .. VT:2*640
28MHz .. HT:896 .. VT:2*625
28MHz .. HT:1000 .. VT:2*560
29MHz .. HT:928 .. VT:2*625
29MHz .. HT:1000 .. VT:2*580
30MHz .. HT:960 .. VT:2*625
30MHz .. HT:1000 .. VT:2*600
31MHz .. HT:992 .. VT:2*625
31MHz .. HT:1000 .. VT:2*620
32MHz .. HT:1000 .. VT:2*640
32MHz .. HT:1024 .. VT:2*625
33MHz .. HT:1056 .. VT:2*625
33MHz .. HT:1100 .. VT:2*600
33MHz .. HT:1200 .. VT:2*550
34MHz .. HT:1088 .. VT:2*625
35MHz .. HT:1120 .. VT:2*625
36MHz .. HT:1125 .. VT:2*640
36MHz .. HT:1152 .. VT:2*625
36MHz .. HT:1200 .. VT:2*600
37MHz .. HT:1184 .. VT:2*625
39MHz .. HT:1200 .. VT:2*650

Refresh rate = 75Hz
39MHz .. HT:1000 .. VT:2*520
42MHz .. HT:875 .. VT:2*640
42MHz .. HT:896 .. VT:2*625
42MHz .. HT:1000 .. VT:2*560
45MHz .. HT:960 .. VT:2*625
45MHz .. HT:1000 .. VT:2*600

توجه داشته باشید که درسته بازه مقدار VT در دیتاشیت بین ۵۱۰ تا ۶۵۰ هست ولی در تنظیمات FEX مقدار مورد نیاز را باید در ۲ ضرب کنید
به طور مثال من برای بدست آوردن سرعت بروزرسانی ۷۵ بار در ثانیه از این مقادر استفاده کردم:

lcd_dclk_freq = 39
lcd_hbp = 46
lcd_ht = 1000
lcd_vbp = 23
lcd_vt = 1040
lcd_vspw = 10
lcd_hspw = 10

مقادیر این دو پارامتر اخیر زیاد مهم نیستند و همین عدد ۱۰ مناسب می باشد.
اگر توجه کنید در مثال فوق 1000*520*75 دقیقا برابر 39000000 یا همان 39MHz میشود.

موفق باشید

shompet
12-06-2014, 15:34
سلام دوستان
می خواستم یک فرمولاسیون رو در اختیارتون قرار بدم.
دوستان عزیزی که می خوان از LCD به صورت اتصال Parallel (نه به صورت LVDS یا سایر روشها) بهره ببرند
لازمه بدونن که هر عددی رو اگه بخوان توی پارامترهای مربوط به lcd0 در فایل FEX قرار بدن ممکنه کیفیت درستی از تصویر خروجی دریافت نکنند...
برای این موضوع قسمتی از تجربیاتم رو در کار کردن با LCD 7 اینچی که در فروشگاه با پارت نامبر at070tn92 فروخته میشه رو تو ین تاپیک منتشر کنم
با مراجعه به دیتاشیت صفحه نمایش فوق (نگارش پنجمش رو می تونید از اینجا دانلود کنید (You can see links before reply)) جداولی رو در صفحه ۱۳ مشاهده می کنید که روابط اسکن افقی و عمودی صفحه نمایش بر اساس کلاک نوشته شده است.
توجه بکنید که برای این lcd مقادیر Back Porch یا همون Blanking برای افقی و عمودی اعداد ثابت ۴۶ و ۲۳ هستند و Front porch نیازی نیست برای سیستم عامل مشخص گردد زیرا که از تفریق th-800-46 یا tv-480-23 به راحتی قابل محاسبه هستند.
با توجه به اینکه کلاک این صفحه نمایش می تواند از ۲۶.۴ مگاهرتز تا ۴۶.۸ مگاهرتز باشد و اینکه پارامتر lcd_dclk_freq که بر اساس مگاهرتز مقدار میگیرد نمی تواند اعشاری باشد من محاسباتم رو برای ۲۷ تا ۴۶ مگاهرتز انجام دادم...
محاسباتی که می گم اصلا سخت نیست و با سه تا for تو در تو در هر زبانی که نشون بده اعداد ضرب شده بر فرکانس تصویر بخش پذیر هستند به راحتی به دست میاد
من این کار رو برای شما انجام دادم و برای فرکانسهای ۵۰ و ۶۰ و ۷۵ هرتز که بیشترین محبوبیت رو دارن نتایجش رو براتون می زارم. این اطلاعات به شما میگه که برای بدست آوردن مثلا ۷۵ هرتز نتیجه نمایش تصویر باید مقادیر lcd_dclk_freq و lcd_ht و lcd_vt رو چی باید بگذارید:
.
.
.
موفق باشید

سلام عزیز، آقا من تو راه انداختن همین مدل ای سی دی (7اینچ 50 پین) مشکل دارم و تصویرم اینجوریه:
lcd.jpg (1024 x 639 pixels) (You can see links before reply)

در صورتیکه باید اینجوری باشه:
vnc.png (824 x 532 pixels) (You can see links before reply)

مشکل کجای کاره؟؟ چه چیزی رو میتونم اشتباه تنظیم کرده باشم که تصویر اینجوری بشه؟ حالا توی عکس خوب نیافتاده ولی اگه دقت کنم میتونم نوشته های مثلا زیر فولدرها رو بخونم تو ال سی دی ولی خب تصویر کلیش اصلا واضح نیست...

hamidak
13-06-2014, 02:09
تنظیمات script.bin رو بزار با پارت نامبر LCD که خریدی ملاحظه کنم :D

shompet
14-06-2014, 01:57
این از لینک ال سی دی (You can see links before reply)، اینم فک کنم پارت نامبرش باشه AT070TN92
فایل script.bin رو از اینجا (You can see links before reply) میتونید بگیرید
تبدیل شده به fex اش رو از اینجا (You can see links before reply) میتونید بگیرید

hamidak
15-06-2014, 01:23
این لینک رو ببین
Fex Guide - linux-sunxi.org (You can see links before reply.5Bdisp_init.5D)
مشکلت توی outputmode هست
screen0_output_mode = 4 گذاشتی
به ۵ تغییرش بده...

shompet
15-06-2014, 03:23
این لینک رو ببین
Fex Guide - linux-sunxi.org (You can see links before reply.5Bdisp_init.5D)
مشکلت توی outputmode هست
screen0_output_mode = 4 گذاشتی
به ۵ تغییرش بده...

تغییرش دادم، مشکل حل نشد...، تقریبا تغییری نکرد وضعیت...

hamidak
15-06-2014, 10:43
سوالم شاید بی مورد باشه ولی Fex رو درست به script.bin تغییر داده ای؟!

ضمنا رابط ماجرا چیه؟ بردش رو خودت ساختی یا از برد توسعه کویر استفاده می کنی؟

این اعداد بالا برای LCDای که استفاده کردی کامل تست شده
خالی از لطف نیست یه بار هم با همین تنظیمات تست بگیری...

lcd_dclk_freq = 39

lcd_hbp = 46

lcd_ht = 1000

lcd_vbp = 23

lcd_vt = 1040

lcd_vspw = 10
lcd_hspw = 10

shompet
15-06-2014, 20:42
سوالم شاید بی مورد باشه ولی Fex رو درست به script.bin تغییر داده ای؟!

ضمنا رابط ماجرا چیه؟ بردش رو خودت ساختی یا از برد توسعه کویر استفاده می کنی؟

این اعداد بالا برای LCDای که استفاده کردی کامل تست شده
خالی از لطف نیست یه بار هم با همین تنظیمات تست بگیری...

lcd_dclk_freq = 39

lcd_hbp = 46

lcd_ht = 1000

lcd_vbp = 23

lcd_vt = 1040

lcd_vspw = 10
lcd_hspw = 10

نه اتفاقا شاید مشکل تو همینجاها باشه، این سوالا خوبن!(یه سری ال سی دی 40 پین رو برعکس وصل کرده بودم یه هفته سرکار بودم!!)
من از fexc-windows استفاده میکنم که لینکش تو ویکی ایران میکرو اینجاست (You can see links before reply)
از کارکردش اطمینان صد در صد ندارم ولی به نظرم اگر اشتباه تبدیل به .bin کنه خب موقع تبدیل کردن دوباره اش به .fex تنظیمات باید اشتباه باشن که اینجوری نیستن...
رابطم همون برد توسعه ی کویره، لینکشم اینه (You can see links before reply)، نحوه ی اتصال ال سی دی هم تو یکی از عکساش هستش، اونجوری وصل کردم، در امتداد برد...
عددایی که گذاشته بودین رو تست کردم ولی نتیجه ای نداشت...خیلی عجیبه که هیچ تفاوتی نمیکنه، شاید مشکل تو پاراگرافای دیگه باشه، ممکنه با تنظیمات گرافیک مشکل داشته باشه!؟؟

hamidak
16-06-2014, 01:34
من کل تنظیمات رو با مال خودم که جواب گرفتم مقایسه کردم
فقط توی این دو مورد متناقضه
چک هم نکردم چی کار میکنن!
lcd_hv_s888_if = 10
lcd_frm = 0
اینها تو تنظیمات من بود و با مال تو فرق داره
یه امتحان بکن...
احتمال خیلی زیاد از frm باشه به اون یکی دست نزن!

shompet
18-06-2014, 00:50
من کل تنظیمات رو با مال خودم که جواب گرفتم مقایسه کردم
فقط توی این دو مورد متناقضه
چک هم نکردم چی کار میکنن!
Lcd_hv_s888_if = 10
lcd_frm = 0
اینها تو تنظیمات من بود و با مال تو فرق داره
یه امتحان بکن...
احتمال خیلی زیاد از frm باشه به اون یکی دست نزن!

عزیز اینم امتحان کردم...، بازم تغییری ایجاد نشد، اون یکی رو که گفتی کاریش نداشته باش هم عوض کردم ولی نتیجه ای نداشت، آقا خیلی ممنون از راهنمایی هایی که داری میکنی و وقتی که میزاری، هر دفعه که هیچ تغییری نمیکنه من عوض برد خجالت میکشم!! :d
شما با برد توسعه ی کویر جواب گرفتی؟؟

kamikazi
18-06-2014, 09:38
سلام اینرو تست کن خوذم روی برد توسعه تستش کردم

hamidak
18-06-2014, 14:32
من کلا کابی برد استفاده نکردم
از مارس برد و برد رابط LCD که خودم طراحیش کردم استفاده می کنم!!
اگه کابی داشتم که فایل bin می دادم بدون دردسر تست کنی دادا
7781

shompet
18-06-2014, 20:39
سلام اینرو تست کن خوذم روی برد توسعه تستش کردم

شما با کدومش جواب گرفتی؟؟ ال سی دی من 7 اینچ 50 پینه، لینکشم اینه (You can see links before reply)
اون 5 اینچ رو تست کردم جواب نداد، جالب اینجاست که تنظیمات رسولوشن فایل آماده ی 5 اینچ واسه ی ال سی دی 7 اینچ بودش(800*480)...
در هر صورت الان دیگه سیستم عامل برد بالا نمیاد، بعد از تنظیم کلاک کارت گرافیک هنگ میکنه، تصویر روی ال سی دی هم راه راه عمودی آبی، سبز و قرمز شده...، این اسکریپتا رو اگه از اینجا (You can see links before reply) (تب دانلودش) دانلود کردی که مشکل دارن...

- - - Updated - - -

من کلا کابی برد استفاده نکردم
از مارس برد و برد رابط LCD که خودم طراحیش کردم استفاده می کنم!!
اگه کابی داشتم که فایل bin می دادم بدون دردسر تست کنی دادا
7781

اوکی عزیز، دم شما گرم، باز خدا رو شکر ال سی دی 40 پین و تاچش راه افتاده، اینم یه طوری میشه بالاخره...

kamikazi
21-06-2014, 09:23
شما با کدومش جواب گرفتی؟؟ ال سی دی من 7 اینچ 50 پینه، لینکشم اینه (You can see links before reply)
اون 5 اینچ رو تست کردم جواب نداد، جالب اینجاست که تنظیمات رسولوشن فایل آماده ی 5 اینچ واسه ی ال سی دی 7 اینچ بودش(800*480)...
در هر صورت الان دیگه سیستم عامل برد بالا نمیاد، بعد از تنظیم کلاک کارت گرافیک هنگ میکنه، تصویر روی ال سی دی هم راه راه عمودی آبی، سبز و قرمز شده...، این اسکریپتا رو اگه از اینجا (You can see links before reply) (تب دانلودش) دانلود کردی که مشکل دارن...

سلام دوست عزیز این برد رو خودم درست کردم این اسکریپتهای اماده رو هم خودم درست کردمو روی برد توسعه با کوبی یک تست کردم اگر مشکلی بود بگید
این تصویری که عکسشو میزارم برای خروجی lvds هستش

kamikazi
21-06-2014, 09:29

سلام دوست عزیز این برد رو خودم درست کردم این اسکریپتهای اماده رو هم خودم درست کردمو روی برد توسعه با کوبی یک تست کردم اگر مشکلی بود بگید

tofan8
22-06-2014, 12:41

این برد رو با چی زدی ؟

kamikazi
22-06-2014, 15:09
با التیوم دیزاینر 14.4.2
دوستان اگر مشکلی دارن مطرح کنن

tofan8
22-06-2014, 15:24
با التیوم دیزاینر 14.4.2
دوستان اگر مشکلی دارن مطرح کنن

منظورم اینهکه چطوری pcb اش رو زدی ؟

shompet
22-06-2014, 15:36

اول اینکه بسیار متشکر :) ،و در ادامه... راستش ال سی دی من lvds نیستش، و از کوبی 2 استفاده میکنم، برای راه انداختن ال سی 50 پین با برد توسعه و با کوبی برد 2، تو اسکریپتایی که دادین من چیزیکه به کار ال سی دی من بیاد پیدا نکردم، و فکر کنم یه اسکریپتی رو استفاده کردم که هیچ ربطی به مشخصات ال سی دی من نداشت (7 اینچ 50 پین) حالا حل کردن مشکل سیستم عامل کاری نداره با لینوکس اون فایل اسکریپتو دوباره عوضش میکنم، ولی اینکه با چه اسکریپتی عوض کنم نمیدونم، مشکل اصلی من اینه که تصویر ال سی دی اینجوری (You can see links before reply) میشه، در صورتیکه باید اینجوری (You can see links before reply) باشه، فایل اسکریپت .bin ام رو از اینجا (You can see links before reply) میتونید بگیرید، تبدیل شده ی .fex اش رو هم اینجا (You can see links before reply) گذاشتم، به نظرتون ایراد کار کجاست؟

kamikazi
22-06-2014, 16:19
شما دارین از کدوم ایمیج استفاده میکنید من با ایمیجی که اقای چنگانی بهم داده بود تست کردم البته تو این ایمیجی که داده بود در اصل روش السیدی 7 اینچ 40 پین فعال بود که به برد توسعه که وصلش کردم مشکل پرپر زدن داشت با تجسس تو اسکریپتهای اماده سایت اولیمکس برای هسته a13 و مقایسش با اسکریپت موجود متوجه شدم یکی از پارامترها با اسکریپت مهندس چنگانی متفاومت هستش اونو تغییر دادم و السیدی مثل ایینه شد تصویرش این عکسی هم که گزاشتید مشخصا یکی از پارامترهاتون درست نیست خیلی جالبه که اسکریپت السیدی 4.3 اینچ و 5 اینچ رو اگر فعال کنید و یه السیدی 7 اینچ و یا 9 اینچ به برد وصل کنید تصویرو بازم نشون میده ولی به اندازه همون رزولوشن 480 در 272
راه اندازی این السیدی مثل اب خوردنه منکه خیلی راحت راش انداختم فقط یکم این lvds بازی در اورد که اونم بالاخره حل شد و اسکریپت درستشو براتون اپ کردم
شما محتملا ایمیجتون مشکل داره
شما با اسکریپت من هم همون نتیجه قبلی رو گرفتین؟
اگر مشکلتون حل نشد اگر تهران هستید ما درخدمدتونیم بیاید مشکلتون رو حل کنم

shompet
29-06-2014, 18:16
شما دارین از کدوم ایمیج استفاده میکنید من با ایمیجی که اقای چنگانی بهم داده بود تست کردم البته تو این ایمیجی که داده بود در اصل روش السیدی 7 اینچ 40 پین فعال بود که به برد توسعه که وصلش کردم مشکل پرپر زدن داشت با تجسس تو اسکریپتهای اماده سایت اولیمکس برای هسته a13 و مقایسش با اسکریپت موجود متوجه شدم یکی از پارامترها با اسکریپت مهندس چنگانی متفاومت هستش اونو تغییر دادم و السیدی مثل ایینه شد تصویرش این عکسی هم که گزاشتید مشخصا یکی از پارامترهاتون درست نیست خیلی جالبه که اسکریپت السیدی 4.3 اینچ و 5 اینچ رو اگر فعال کنید و یه السیدی 7 اینچ و یا 9 اینچ به برد وصل کنید تصویرو بازم نشون میده ولی به اندازه همون رزولوشن 480 در 272
راه اندازی این السیدی مثل اب خوردنه منکه خیلی راحت راش انداختم فقط یکم این lvds بازی در اورد که اونم بالاخره حل شد و اسکریپت درستشو براتون اپ کردم

من از اسکریپت lvds اتون استفاده کرده بودم البته ولی ال سی دیم lvds نبودش, 5 اینچش رو امتحان میکنم نتیجه رو میگم...

shompet
01-07-2014, 03:54

اون اسکریپتی که واسه ال سی دی 5 اینچ بود (غیر lvds) رو با ایمیج cubik آقای چنگانی تست کردم بازم تو مرحله ی بالا اومدن سیستم عامل از کارت حافظه ی sd هنگ کرد، یه جای اسکریپتاتون با کوبی برد2 مشکل داره شاید...یا لااقل تنظیم کلاک گرافیکش...،چند تا پیام آخر رو تو پیام مینویسم براتون، لوگ سریال putty رو هم اینجا آپلود کردم (You can see links before reply) اگه لازم بود دانلودش کنید:
...
Mali: [ 7.932282] Mali: mali clock set completed, clock is 400000000 Hz
mali clock set completed, clock is 400000000 Hz

kamikazi
01-07-2014, 09:09
سلام مهندس من فکر کنم چند بار گفتم این اسکریپت برای هسته a10 یا همون کوبی یک هستش شما رو چه حساب میخوای برای a20 استفاده کنید شما فقط بیاین اسکریپت کوبیک اقای چنگانی رو اون قسمتی که مربوط به کانفیگ السیدی هست رو با قسمت کانفیگ السیدی اسکریپت من عوض کنید همین خیلی راحته

shompet
01-07-2014, 15:52
سلام مهندس من فکر کنم چند بار گفتم این اسکریپت برای هسته a10 یا همون کوبی یک هستش شما رو چه حساب میخوای برای a20 استفاده کنید شما فقط بیاین اسکریپت کوبیک اقای چنگانی رو اون قسمتی که مربوط به کانفیگ السیدی هست رو با قسمت کانفیگ السیدی اسکریپت من عوض کنید همین خیلی راحته

شرمنده منظورتون رو خوب متوجه نشده بودم, دقیقا کاری که گفتید رو کردم, ال سی دی بین حالت راه راه ۳ رنگ و صفحه ی تقریبا سفید چشمک میزد, تقریبا هر دو ثانیه یه بار, دو تا عکس واستون میزارم: عکس اول (You can see links before reply) و عکس دوم (You can see links before reply) و یه فیلم کوتاه (You can see links before reply), البته کیفیتشون خیلی پایینه ولی برای اینکه مشخص بشه وضعیت تصویر چجوریه از هیچی بهترن, برای محکم کاری میگم, من این ال سی (You can see links before reply) دی رو دارم تست میکنم, فایل اسکریپتم هم بعد از انجام تغییراتی که گفتین اینجا (You can see links before reply) آپلود کردم, مشکل کجای کاره؟؟

ویرایش: ال سی دی ۴۰ پینم دچار مشکل شده بودش, که با خوب جا زدن تو سوکتش و راهنمایی های حضوری آقای رحیمی مشکل حل شد...

mh.keshavarz
04-08-2014, 18:39
سلام براتون ممکنه که یه توضیحی در مورد نحوه ی تنظیم پایه ها برای همین lcd توی فایل اسکریپت بدید؟ من از کوبی برد 2 روی برد توسعه استفاده می کنم و نمیدونم آدرس پایه ها رو باید بر اساس چی تنظیم کنم.

mzelecom
30-10-2014, 20:36
سلام

من فایل script.bin رودر کوبی 2 و سیستم عامل اندروید ویرایش کردم.

ولی روی lcd فقط خطوط رنگ رنگی نمایش داده میشه.

فایل رو میزارم اگه ممکنه یه بررسیش کنید.
lcd من این هست.فایل دیتاشیت هم داخل پیوست گذاشتم.
50 پین با تاچ مقاومتی
LCD 7.0 inch originalبا تاچ اسکرین tft 7inch

ممنون

furomsoai
23-12-2014, 03:30
من تمامی مطالب رو خوندم و تقریبا تمامی پارامترهایی که دوستان اشاره کرده بودند رو انجام دادم
ال سی دی 40 پین براحتی کار میکنه ولی در ال سیدی 50 پین at070tn92 هیج خروجیی دریافت نمیکنم
اگه کسی موفق شده که راه اندازی کنه بوسیله برد توسعه خود کویر و کوبی برد 2 ممنون میشم فایل اسکریپت رو قرار بده تا ما هم بتونیم استفاده کنیم