PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : function generator

sadeghbakhshi
13-12-2013, 03:00
سلام به همگی :hi:
خب همون طور که میدونید برای کار کردن با مدارت ترتیبی یا تولید موج pwm توی ازمایشگاه ها از
function generator استفاده میشه
این یک دستگاه برای تولید موج های مربعی .سینوسی و مثلثی است
و نسبت به فرکانس ها و قابلیت هایی که دارند قیمتهای متفاوتی هم دارند و حتی به چند میلیون هم میرسند
برای تولید موج از ای سی xr2206 استفاده شده که توانایی تولید موج از فرکانس یک هرتز تا 1 مگاهرتز رو داره.
حالا مشکلی که من دارم این هست که نمیدونم چطوری باید مقدار پیک تو پیک ولتاژ یا همون دامنه ی موج رو بدست بیارم
ذهنم به استفاده از LPC1768 رسید ولی دنبال یک راه ساده تر و کم هزینه تر هستم چون برای استفاده از این میکرو باید براش برد هم طراحی کنم
حالا از شما دوستان تقاضا دارم که من را در این مسیر راهنمایی کنید
با تشکر:0013:

1nafar
13-12-2013, 07:29
سلام
اگه میخوایید ولتاژ رو اندازه بگیرید و بر روی lcd یا 7 سگمنت نمایش بدید ، باید از میکروکنترلر استفاده کنید ،
برای این کار چند تا مشکل به شرح زیر وجود داره :
برای بدست آوردن دامنه ی موج شما باید از سیگنال ورودی ، از ابتدا تا انتها ( از اول تا آخر سیگنال که میشه دو نیم سیکل ) نمونه برداری کنید .
بیشترین مقدار نمونه برداری شده میشه مقدار ماکزیمم سیگنال و کمترین مقدار میشه مقدار مینیمم . در این حالت نمیه از adc داخلی میکروکنترلر استفاده کرد چون سرعتش پایینه .
مثال :
در صورتی که شما در هر نیم سیکل 10 تا نمونه از سیگنال ورودی بردارید ، در این حالت adc داده های زیر رو بر میگردونه :
0 150 300 800 1000 950 790 300 150 0 برای نیم سیکل مثبت و همین اعداد با ضریب منفی برای نیم سیکل منفی .
در این حالت عدد 1000 و منفی 1000 مقادیر ماکزیمم و مینیمم سیگنال هستند که میشه با یه تابع شرطی او نا بیرون کشید ..
در فرکانس 1 مگا هرتز که دوره ی تناوب هر سیکل 1 میلی ثانیه هست ، شما باید هر 50 میکرو ثانیه یک نمونه از سیگنال ورودی بردارید که احتمالا adc های معمولی جواب نمیده و باید از adc خارجی استفاده کنید .

شما باید مقادیر رو به صورت تفاضلی اندازه گیری کنید .

sadeghbakhshi
13-12-2013, 18:01
سلام
آقای هاشمی فکر کنم adc lpc1768 جواب کار رو بده ولی دنبال راه ساده تری هستم
به نظر شما lpc 1768 هم جواب گو نیست؟

modj.ir
13-12-2013, 18:39
خیلی وقت یک مدار ساده با همین xr ساخته بودم اما خوشبختانه قبل از اینکه نیاز بشه از اون استفاده کنم، یک فانکشن دیجیتال دست دوم که برای کارهای من کافی بود به قیمت خیلی خیلی مناسب به صورت کاملا شانسی از یکی از دوستان به دستم رسید . تنها چیزی که یادم میاد این هست که دامنه خروجی ثابت بود و فکر کنم همون تغذیه بود ! اینه که نیازی به یک مدار نشان دهنده پیک تو پیک فکر نکنم باشه !
اما در کل با یم نرخ نمونه برداری چندین برابر فرکانس سیگنال، از سیگنال نمونه برداری کنید. مثلا اگر 50 برابر فرکانس سیگنال نمونه برداری می کنید، به طور حتم یک پیک در هر 50نمونه خواهد افتاد ! پس کافی هست ماکزیمم مقدار خونده شده در 50 نمونه رو به عنوان پیک بنویسید ( هر قدر سمپل ها کمتر باشه، احتمال از دست دادن پیک اصلی و خواندن مقدار کمتر قبل از پیک بیشتر میشه )

sadeghbakhshi
13-12-2013, 20:34
خیلی وقت یک مدار ساده با همین xr ساخته بودم اما خوشبختانه قبل از اینکه نیاز بشه از اون استفاده کنم، یک فانکشن دیجیتال دست دوم که برای کارهای من کافی بود به قیمت خیلی خیلی مناسب به صورت کاملا شانسی از یکی از دوستان به دستم رسید . تنها چیزی که یادم میاد این هست که دامنه خروجی ثابت بود و فکر کنم همون تغذیه بود ! اینه که نیازی به یک مدار نشان دهنده پیک تو پیک فکر نکنم باشه !
اما در کل با یم نرخ نمونه برداری چندین برابر فرکانس سیگنال، از سیگنال نمونه برداری کنید. مثلا اگر 50 برابر فرکانس سیگنال نمونه برداری می کنید، به طور حتم یک پیک در هر 50نمونه خواهد افتاد ! پس کافی هست ماکزیمم مقدار خونده شده در 50 نمونه رو به عنوان پیک بنویسید ( هر قدر سمپل ها کمتر باشه، احتمال از دست دادن پیک اصلی و خواندن مقدار کمتر قبل از پیک بیشتر میشه )

خب وقتیکه حداکثر فرکانسم 1مگ هست چقدر پول باید بابت خرید یک adc 50 مگ بپردازم
در ضمن اصلا نیازی نیست که 50 برابر باشه همون 10 برابر به نظرم کافیه
و در مورد xr2206 دامنه ی موج تغییر میکنه و ثابت نیست

modj.ir
13-12-2013, 22:25
از صحبت شما این برداشت رو دارم که ظاهرا می خواهید یک فانکشن بسازیدکه هسته اون xr باشه و یک نمایشگر پیک تو پیک ولتاژ داشته باشه
اگر این طور هست ، و اگر میزان تغییر پیک تو پیک خروجی با تغییرات ولوم مربوطه خطی باشه، شاید استفاده از ولوم دوبل برای اون بخش تغییر دهنده دامنه و خوندن ولوم دوم راحتترین باشه. اما روش های اصلی اینکه با یک بافر یک انشعاب از خروجی بیگرید و یک خازن و یک بار مقاومتی خیلی کوچک نصب کنین . خازن باعث یک سطح دی سی به اندازه ماکزیمم پیک میشه و بار باعث میشه وقتی دامنه رو کم کردین، سطح دی سی هم توو بار کم بشه.
روش زیاد هست اما فکر کنم ساخت یک فانکشن میکروکنترلی+fpga ساده تر از این کار باشه

sadeghbakhshi
14-12-2013, 00:13
از صحبت شما این برداشت رو دارم که ظاهرا می خواهید یک فانکشن بسازیدکه هسته اون xr باشه و یک نمایشگر پیک تو پیک ولتاژ داشته باشه
اگر این طور هست ، و اگر میزان تغییر پیک تو پیک خروجی با تغییرات ولوم مربوطه خطی باشه، شاید استفاده از ولوم دوبل برای اون بخش تغییر دهنده دامنه و خوندن ولوم دوم راحتترین باشه. اما روش های اصلی اینکه با یک بافر یک انشعاب از خروجی بیگرید و یک خازن و یک بار مقاومتی خیلی کوچک نصب کنین . خازن باعث یک سطح دی سی به اندازه ماکزیمم پیک میشه و بار باعث میشه وقتی دامنه رو کم کردین، سطح دی سی هم توو بار کم بشه.
روش زیاد هست اما فکر کنم ساخت یک فانکشن میکروکنترلی+fpga ساده تر از این کار باشه
ممنون از اینکه پیگیر هستید
بله حق با شماست قرار هست یک فانکشن بسازم
این مداری هم که شما گفتید رو من قبلا تحلیل کردم
ولی یک مشکلی داره
به عکس زیر نگاه کنید
You can see links before reply
مثلا در نقطه ی A ولتاژ 5 ولت شد
حالا اگر بخواهیم دامنه ی موج رو کم کنیم دیود قطع میشه

modj.ir
14-12-2013, 00:25
متاسفانه مشکل من با این انجمن در مرورگرم همچنان باقی هست و برخی تصاویر ضمیمه شده رو نمی تونم ببینم و تصویر ضمیمه شده شما هم الان همون مشکل رو برام داره . اما اگر حدسم درست باشه، احتمالا منظور شما این هست که مثلا وقای پیک تو پیک خروجی 5 ولت هست، روی خازن مربوطه 5 ولت میفته، و اگر دامنه خروجی کم بشه، چون خازن 5 ولت داره، ولتاژ اصلی به خروجی منتقل نمیشه. اگر اون تصویر مربوط به این باشه، برای همین هست که گفتم باید خروجی رو با یک بافر انشعاب بگیرید و روی اون یک بار مقاومتی هم کنار خازن بگذارید و مقدار مقاومت و خازن رو طوری محاسبه کنین که در این مواقع ، خازن رو تخلیه کنه و بتونید مقدار جدید رو بخونین . به طور حتم اختلاف زمانی کوتاهی بین تغییرات با عدد نمایش داده شده خواهید داشت که با محاسبه درست، قابل چشمپوشی خواهد بود