PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سنسور آلتراسونیک در محیط پر از کلر

jonbakhsh
09-12-2013, 20:57
درود
من برای اندازه گیری مقدار آب یک مدار التراسونیک بستم و حدود یک سالی به خوبی کار کرد
و حالا متوجه شدم به علت وجود کلر در آب سنسور هام خراب شدند . مقدار کلر به قدری هستش که از بالای مخزن که نگاه میکنیم چشم میسوزونه . حتی بعضی از فلزات مثل درب اونجا به خاطر کلر خرده شده . روشی هست که سنسور عایق کرد . مثلا من به بردش کیلر زدم و آخ نگفته ولی فکر نکنم بشه به سنسورها هم کیلر زد .

r0b0
09-12-2013, 22:36
سلام
مهندس شاید با اسپری ضدآب بتونید سنسور رو محافظت کنید
ولی نمیدونم رو برد سنسور تاثیر میذاره یا نه

این فیلم هم ببینید
aparat.com/v/4fBXj

jik
09-12-2013, 22:43
این اسپری تو ایران از کجا میشه خرید ؟

modj.ir
09-12-2013, 23:13
سنسور های دنده عقب ماشین های گران قیمت از نوع عایق هست . بدنه این سنسور های کاملا داخل لاستیک هست و برای محیط های این چنینی هست و معمولا فرستنده گیرنده داخل یک پک هست . احتمالا بخش زیادی از مشکلتون رو حل کنه اما فراموش نکنید التراسوند به اندازه کافی در محیط غیر مرطوب خطا داره، سرعت صدا در دماهای مختلف تغییر می کنه . در رطوبت های مختلف تغییر می کنه، در هوا و دمای محیط اگر 343 متر فرض بشه، در آب 1430 متر به بالا هست ! (4.5 برابر ) حساب کنید در زمان تغییر درصد رطوبت ، سرعت و در نتیجه محاسبه فاصله چقدر تغییر می کنه ! پس کلا همچین سنسوری برای آب استفاده کردن اشتباه هست. آب کل صوت رو منعکس نمی کنه، بخشی به داخل آب نفوذ می کنه به کف می خوره مجدد بر میگرده و خیلی مسائل دیگه که متاسفانه خریدار ها از این مشکلات اطلاع ندارند و حتی 99% طراحان نیز خودشون اطلاع ندارند ! سیستمی بسته می شه، پولی رد و بدل و در نهایت ....

jonbakhsh
10-12-2013, 14:41
ممنون . چند سانت خطا مشکلی نداره . مشکل من بدنه سنسور نیست مشکل من داخل سنسور هستش.
بیرونش با اسپری کیلر عایق کردم از داخل خراب میشه .

Ma3ood
10-12-2013, 18:09
سنسور های ضد اب و رطوبت هم در بازار پیدا میشه شکلی شبیه به همین سنسور های دنده عقب دارند .
شما دقیقا از چه نوع سنسوری استفاده کردید .

jonbakhsh
10-12-2013, 19:25
من از سنسور های معمولی بازار استفاده کردم . جائی سراغ دارید سنسور ضد آب داشته باشه ؟؟؟

Ma3ood
10-12-2013, 19:41
شما دیتاشیت این سنسور را بخونید ، قابلیت جبران سازی دمایی هم داره و پروتکل استاندارد485 در بازار ایران پیدا میشه .
خلاصه مشخصات فنی :
ولتاژ: 8 تا 14 ولت (ولتاژ نامی 12 ولت)
جریان نامی: 10 میلی‌آمپر
فرکانس: 40 کیلوهرتز
محدوده عملکرد: 60 سانتی‌متر تا 5 متر
نوع ارتباط: استاندارد rs485
گزارش: در واحد میکروثانیه، سانتی‌متر یا اینچ
جبران دما: 30- تا 50+ درجه سانتیگراد

amin1139
28-03-2014, 14:17
سلام
من با سنسور های آلتراسونیک زیمنس کار کردم .....دوست عزیز این سنسور ها پردازش سیگنال داره شما هم باید پردازش کنی و ثانیا از چند بار ارسال و دریافت یک سطح میگیره مثلا 10 بار میفرسته و میگیره و بعد میگه سطح اینقدره.... در ضمن سنسور صنغتی داخل یک جعبه پلاستیکی هست یعنی روبروی سنسور یک جعبه پلاستیکی هست ولی تاثیری در اندازه گیری نداره !!!!!
یک چیز دیگه هم اینکه اتفاقا سنسور آلتراسونیک برای مایع عالی هست ........کی گفته به درد آب نمیخوره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! من سر کارم همه جا با سنسور آلتراسونیک دیدم سطح رو میگیرن بدون اشکال!!!!!!!
عملکردشون هم تو دما و رطوبت های مختلف خیلی تاثیر زیادی روشون نمیذاره و تاثیر جزیی داره
جالبه بدونین که تو منوی سنسور میشه انتخاب کرد که مایع اندازه بگیره یا جامد و اگه بزنی مایع به جامد ها عکس العمل نشون نمیده و برعکسش هم همینطور