PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : لیمیتر جریان

sadeghbakhshi
03-12-2013, 21:56
سلام
من دارم یک منبع تغذیه با استفاده از پاور کامپیوتر میسازم
فقط نمیدونم چطوری باید جریان خروجی رو روی ولتاز های مختلف محدود کنم
دوستانی که الکترونیک انالوگ کار کردند مدار محدود کننده ی جریان سراغ دارند؟
به صورت دیجیتال میتونم جریان رو اندازه بگیرم ولی مشکل اینجاست که فقط با میکرو میتونم
بگم اگر جریان از یک حدی بالا رفت ولتاژ خروجی رو صفر کن
با این کار جریان هم صفر میشه دوباره میکرو جریان رو اندازه میگیره و میبینه صفر شده بعد ولتاژ دوباره وصل میشه که این باعث میشه منبع خاموش و روشن بشه

با تشکر

agape
03-12-2013, 22:19
خوب یکی از کاربردی ترین آیسی ها در این ضمینه lm317 هست که تو دیتاشیتش برای محدود کردن جریان مثال هست

sadeghbakhshi
03-12-2013, 22:31
دایی
من با استفاده از یک رگولاتور lm350 ولتاژ رو تغییر میدم البته با استفاده از یک میکرو و mcp410xx و opamp البته باید بگم ازیکی دوتا دیتاشیت دیگه چندتا چیز برداشتم
تا تونستم جریان رو بیشتر از 5 آمپر بکشم که احتمالا تا 10 امپر میرسه
حالا میخواهم بین چند میلی آمپر تا 10 آمپر لیمیت کنم
ولی اون چیزهایی که توی دیتاشیت lm317 دیدم زیر یک آمپر هست

agape
03-12-2013, 22:53
خوب ، میتونی با استفاده از ترانزیستور جریان رو تقویت کنی ، و راه دیگه ای که هست ، استفاده از مقایسه کنندس که وقتی جریان از یه حدی بیشتر شد ولتاژ خروجی رو قطع کنه ، اینجوری جریان لیمیت میشه
You can see links before reply

agape
03-12-2013, 22:56
در ضمن یادم نبود خروجی lm317 رو میتونی به راحتی با یه ترانزیستور تقویت کنی

sadeghbakhshi
04-12-2013, 01:36
اون مدار opamp رو میشه یه تحلیل کنید
در مورد مقایسه کننده هم خب اگر ولتاژ قطع بشه جریان صفر میشه بعد از گذشت چند میلی ثانیه دوباره ولتاژ وصل میشه حالا چون هنوز اون بار وجود داره
دوباره جریان بالا تر از حد مورد نیاز میشه و دوباره ولتاژ قطع میشه که این باعث میشه
یه حالت پله پله بوجود بیاد
ولی من می خواهم مثلا 12 ولت 1 امپر بیشتر به بارم ندم
حالا اگر بار من 2امپر خواست فقط بتونه یک آمپربکشه اگر هم زیر 1 آمپر بود که خوب همون حدی که نیاز داره می کشه
دقیقا مثل این منبع تغذیه هایی شبیه به مگاتک3005