PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فرستنده گیرنده !

cmuiran
25-11-2013, 10:42
سلام دوستان عزیز :hi:
تخصصی خاصی تو زمینه مخابرات ندارم :(
برام یک سوالی مطرح شد که
چطور مینونم یک فرستنده گیرنده دیجیتال باند متغیر ( به صورت دستی باند مورد نظر خودم انتخاب کنم ) درست کنم ؟
کیفیت خروجی و بردشم برام مهمه

amin912
25-11-2013, 14:57
بنظر من بهترین راه استفاده از ماژو های فرسنتده و گیرنده هستش که هم وایرلس داره و هم رادیویی بعد در آی سی میکرو دستور رو طوری بنویسی که امواج با داشتن یه فاکتور خاص رو بخونه
برای تغییر هم یه دستور حلقه بنویسی که با شروع کار دستگاه و یا فشردن کلید این فاکتور رو وارد کنی
برای مثال جوری بنویسی که اواجی رو که با عدد 1 شروع میشن رو بخون و در فرستنده ست کنی که قبل از هر ارسال عدد یک درج بشه

Ma3ood
25-11-2013, 15:33
میتونید دلیل اینکه بخواهید باند خودتون را عوض کنید را بیان کنید ؟ چرا همشو روی یه باند ارسال نکنید .

cmuiran
25-11-2013, 16:14
سلام
تشکر بابت جوابتون
حتما نباید فرکانس عوض کنم ! برای این اینکار میخوام انجام بدم که تداخل دیتا نداشته باشیم
یکجورایی یک میکروفون بیسیم میخوام درست کنن و چندتا مىکروفون داره
و هر کدوم هم برای یک اکو باید ارسال بشه کل پروژه اینه
میخوام ببینم شما چی پبشنهاد میکنید برای من مدارش قرقی نداه چطور باشه
مهم اینه که باهم تداخل نداشته باشن و قابل تغییر باشه

Ma3ood
25-11-2013, 17:07
jk 105 به این ماژول یه نیگاه بیندازید.

cmuiran
27-11-2013, 17:59
سلام مسعود جان :hi:
خوب هست ولی اگه چندتا کنار هم باشن اون موقع وضعیتشون چی میشه ؟؟؟؟
تو دریتاشیت که چیزی نوشته نیست
تداخل داستانش چی میشه ؟

beroz
27-11-2013, 18:05
شما میتونید از هر چند تا nRF24l01P که میخاین استفاده کنید هم سرعتش خوبه هم بعضی از ماژول هاش تا ۱۸۰۰ متر هم برد داره با ۲۵۰ کیلو بیت سرعت تداخل هم به هیچ وجه به وجود نمیاد

cmuiran
27-11-2013, 18:27
سلام
دیتاشیت یک نگاه بندازم ببیننم چطوریه
KHM
27-11-2013, 21:37
هر فرستنده در یک لحظه فقط به یک nrf دیگه میتونه بفرسته...
هر گیرنده هم در یک لحظه حداکثر از 6تا گیرنده میتونه دریافت کنه...
اگه تعداد آدرس بیشتر بخواین مثلآ باید تو برنامه آدرس های گیرنده ها رو عوض کنین...
سرعت انتقال دیتا بین 2ماژول میتونه 1M یا 2M یا 250K بسته به تنظیم باشه...
از نظر امنیت و نویز خیلی ماژول های خوبی هستن...فقط راه اندازیش یکم اذیت داره دیگه..

cmuiran
27-11-2013, 21:46
آقا تو محیط باز بردش چقدره ؟

KHM
27-11-2013, 21:51
آقا تو محیط باز بردش چقدره ؟
بدون آنتن هاش حدود 100متر...(ممنون از beroz (You can see links before reply))
آنتن دارش رو وقت نشد تست کنم،2تا داشتم،یکیو 1جا استفاده کردم رفت..الا یکی مونده نمشه تست کرد:د
البته تو حالت 250k ارتباط بردش بیشتره...همچنین فرستنده رو باید رو 0dB تنظیم کرد...

cmuiran
27-11-2013, 22:13
پس برای این کار نمیتونه ایتم مناسب باشه
چیزه دیگه ای پیشنهاد میکنین ؟

beroz
27-11-2013, 22:47
شما در زیر یک نمونه ماژول از این ای سی رو که ۱۸۰۰ متر برد داره میبینید که البته خودم هم دارمش و تست کردم و تقریبا از ۱۶۰۰ تا ۲۱۰۰ متر جواب داده چون فاصله فرستنده گیرنده رو روی گوگل مپ اندازه گرفتم میگم حدود ۱۶۰۰ تا ۲۱۰۰ بود

1.8KM NRF24L01+ Module, PA+LNA, w/ Antenna [WLE_NRF_01D1K8] - $18.50 : Elechouse, Arduino Play House (You can see links before reply)
از سایت زیر هم میتونید بخریدش
ماژول فرستنده گیرنده nRF24L01 + PA + LNA با برد 1800 متر (You can see links before reply)

ای سی + nRF24L01 در ۳ ریت انتقال اطلاعات رو انجام میده ۲۵۰ کیلو بیت، ۱ مگا بیت و ۲ مگا بیت که در همه ماژول هایی که با این ای سی ساخته شده برای اینکه بیشترین برد رو داشته باشید باید ریت انتقال اطلاعات رو در کمترین حالت قرار بدین یعنی ۲۵۰ کیلوبیت
من تونستم از این ماژول بعد عبور از ۲ تا دیوار ۸۰ متر جواب بگیرم
این نتایج رو از ماژول بدون آنتنی که البته خود سایت کویر هم آورده فکر کنم ۸۵۰۰ هست قیمتش گرفتم
این ماژول میتونه با ۶ ماژول دیگه یک شبکه رو تشکیل بده البته هر ماژول باید آدرس متفاوتی رو داشته باشه

این ماژول ارزش اینکه دیتاشیتش رو یک بار بخونید داره چون واقعا شاهکاره و تقریبا با بودن این ماژول هیچ نیازی به ماژول های فرستنده گیرنده دیگه تو بازار نیست هم از لحاظ سرعت انتقال اطلاعات هم دقت ۱۰۰ در ۱۰۰ ای که داره هم هزینه پائین

من در قسمت آرم اتمل یک نمونه کد برای راه اندازی این ماژول قرار دادم که البته به زودی بهینه ترش میکنم و همون قسمت قرار میدم فکر کنم از کد من بتونید بهترین نتیجه در میزان برد رو بگیرید

beroz
27-11-2013, 22:52
پس برای این کار نمیتونه ایتم مناسب باشه
چیزه دیگه ای پیشنهاد میکنین ؟

اگر برد ۱۸۰۰ متر براتون کافی هست در مورد فرکانس کاری این ماژول باید بگم که اگر ۲ تا ماژول با فرکانس یکسان کنار هم باشن تداخلی نمیکنن هرچند که شما میتونید واسه این ماژول از ۲۴۰۰ تا ۲۵۲۴ هر عددی که میخاین انتخاب کنید این به این معنی هست که تغییر فرکانس کاری در مورد این ماژول نیاز نمیشه

cmuiran
27-11-2013, 22:55
آقا بهروز واقعا ممنونم اطلاعات کاملی دادین
در مورد تعداد دریافت کننده محدودیت داریم ؟

beroz
27-11-2013, 22:59
آقا بهروز واقعا ممنونم اطلاعات کاملی دادین
در مورد تعداد دریافت کننده محدودیت داریم ؟

شما میتونید به ۶ تا ماژول دیگه اطلاعات رو ارسال کنید و از ۶ تا ماژول دیگه اطلاعات رو دریافت کنید فقط باید دقت کنید واسه هر ماژول یک آدرس ۳۲ بیتی جداگانه بگذارید

beroz
27-11-2013, 23:04
یکی از ویژگی های خیلی جالب این ماژول مصرف بسیار پائین اون نسبت به ماژول های مشابه هست که در مواقعی که مجبور به استفاده از باتری هستین از کم مصرف بودن این ماژول حیرت زده میشید
تو نسخه پلاس این ماژول مد اسلیپ ماژول بسیار هوشمند عمل میکنه و مصرف رو در حد ۹۰۰ نانو آمپر قرار میده یعنی ماژول روشنه ولی داره فقط ۹۰۰ نانو آمپر مصرف میکنه و فقط موقع ارسال مصرفش به حدود ۱۳ میلی آمپر میرسه

KHM
28-11-2013, 00:36
تو دیتاشیت که نوشته فقط به یکی میشه فرستاد و از 6تا میشه گرفت...
وقتی فرستنده چیزی میفرسته، گیرنده میتونه همراه ack دیتا هم بفرسته..
ولی همزمان نمیشه به 6تا فرستاد....البته خو با تغییر آدرس میشه دونه دونه فرستاد..این محدودیت نداره

beroz
28-11-2013, 01:00
میشه به ۶ تا فرستاد و از ۶ تا دریافت کرد در یک شبکه پایپ ولی اینکه همزمان میشه یا نه رو نمیدونم تا الان هم پیش نیومده تست کنم

ولی در حالت کلی من میتونم درکدم آدرس گیرنده رو تغییر بدم و لازم نیست حتما از پایپ استفاده کنم پس میتونم با تغییر آدرس گیرنده به هر تعداد گیرنده که میخام ارسال کنم
من مثلا الان آدرس گیرنده a رو میزارم به a میفرستم و بعد آدرس رو تو کد فرستنده تغییر میدم به b میفرستم اینجوری به هر ۲ فرستادم بدون پایپ پس میتونم به هر تعداد ماژول که بخام ارسال اطلاعات داشته باشم و همینطور دریافت

beroz
28-11-2013, 01:23
فقط برای اطلاعات بیشتر از مدل بدون آنتن این ماژول ۵ جور مختلف با ظاهر های مختلف وجود داره و از مدل آنتن دارش من فعلا ۴ مدل با شکل های مختلف پیدا کردم حالا همین مدل های مختلف بعضی ها با ای سی چینی زده شده بعضی ها با ای سی اصل که همه ی اینا رو برد تاثیر داره اگر نتونستین از ماژولتون خوب جواب بگیرین احتمال اینکه ای سیش چینی باشه هست

KHM
28-11-2013, 01:34
مهندس اطلاعات خوبی دارین...خوب میشه اگه یه تاپیک در مورد نکات nrf بزنین...منم هر چقد بتونم کمکتون میکنم

Ma3ood
28-11-2013, 11:19
سلام مسعود جان :hi:
خوب هست ولی اگه چندتا کنار هم باشن اون موقع وضعیتشون چی میشه ؟؟؟؟
تو دریتاشیت که چیزی نوشته نیست
تداخل داستانش چی میشه ؟

والا منم چیزی پیدا نکردم در این مورد ولی احتمالا راهکاری داشته باشه
ولی منم ابتدا میخواستم ماژول RMF12b را پیشنهاد کنم که الان دوستان NRF را معرفی کردن که هردو مناسب هست ولی دردسر داره به هرحال
دوستان من با این ماژول مشکلی دارم ( منظور NRF ) در این ماژول اگر از دید هم خارج بشن دوباره به موقعیت برگردند حتما باید ریست کنم ماژولو تا دوباره اطلاعات دریافت بشه مشکل از چیه و یا طبیعت ماژول هست .

KHM
28-11-2013, 16:06
والا منم چیزی پیدا نکردم در این مورد ولی احتمالا راهکاری داشته باشه
ولی منم ابتدا میخواستم ماژول RMF12b را پیشنهاد کنم که الان دوستان NRF را معرفی کردن که هردو مناسب هست ولی دردسر داره به هرحال
دوستان من با این ماژول مشکلی دارم ( منظور NRF ) در این ماژول اگر از دید هم خارج بشن دوباره به موقعیت برگردند حتما باید ریست کنم ماژولو تا دوباره اطلاعات دریافت بشه مشکل از چیه و یا طبیعت ماژول هست .
وقتی یه تعداد fail میشه، برای ادامه ی کار باید کانال عوض شه..البته بعدش دوباره میتونی برگردونی به همو کانال قبلی...این برا حالتی طراحی شده که تو محیط یه فرستنده دیگه دقیقآ مثل این باشه مثلا..خلاصه اینکه اگه چیزی دریافت نکنه یعنی اون کانال مشغوله شاید...بخاطر همین گذاشتن که بفهمی عوض کنی...
راحت ترین کار اینه که هی تن تن اطلاعات رو نفرستی...هر سری که عوض شد بفرستی فقط...
ولی دادا سعی کن واسه خودت کتابخونه بنویسی....چون بسته به کاربرد متفاوته...