NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2864 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 28

موضوع: راهنمای انتخاب سیستم عامل

کاربر فعال titery آواتار ها
    نام
    وثوق
    تشکر شده 218 بار در 89 پست

Gadid راهنمای انتخاب سیستم عامل

سلام این تاپیک رو زدم که افرادی میخوان تازه کار با سیستم عامل رو شروع کنند بهترین انتخاب رو با توجه به هدفشان داشته باشند.مبنا روبذاریم بر سه گزینه زیر:
    کدام سیستم عامل؟
    چه زبانی برای برنامه نویسی؟
    برای چه کاربردی؟
    مثلا اگه طرف فقط بخواد یک منوی گرافیکی داشته(برای فلان عمل) اگه فقط فلان چیز رو بخواد برای ارتباط با خروجی برد استفاده کنه لازم نیست بره سراغ سیستم عامل X و میتونه بدون دردسر (از لحاظ زمانی و منابع و زودتر به پایان پروژه رسیدن) سراغ سیتم عامل Y بره و کمثل هذا...
    برای شروع هم من یک لینک قرار میدم که اومده زبان ها رو از جهات مختلف یک رده بندی کرده
    (که البته این رده بنده زمانی برای ما ارزش پیدا میکنه که دو گزینه دیگه بالا رو هم در نظر بگیریم)
    TIOBE Software: The Coding Standards Company

2. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما titery برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

کاربر فعال ROBOTICS آواتار ها
    نام
    ایران
    تشکر شده 488 بار در 158 پست

اگر کسی برای ربات ها سیستم عامل می خواهد من ROS را پیشنهاد می کنم

چون داره به صورت یک استاندارد جهانی در می آید

حتی بسیاری از دانشگاه خارج از کشور ، تسلط به ROS را شرط اصلی پذیرش در مهندسی رباتیک می دانند.

این سیستم عامل رایگان است

Documentation - ROS Wiki
    هرکه را اسرار حق آموختند
    مهر کردند و دهانش دوختند

5. کاربران : 8 تشکر کرده اند از شما ROBOTICS برای ارسال این پست سودمند:

همکار علمی cover_itx آواتار ها
    نام
    میلاد نوری زاده
    تشکر شده 211 بار در 100 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط titery نمایش پست ها
    سلام این تاپیک رو زدم که افرادی میخوان تازه کار با سیستم عامل رو شروع کنند بهترین انتخاب رو با توجه به هدفشان داشته باشند.مبنا روبذاریم بر سه گزینه زیر:
    کدام سیستم عامل؟
    چه زبانی برای برنامه نویسی؟
    برای چه کاربردی؟
    مثلا اگه طرف فقط بخواد یک منوی گرافیکی داشته(برای فلان عمل) اگه فقط فلان چیز رو بخواد برای ارتباط با خروجی برد استفاده کنه لازم نیست بره سراغ سیستم عامل X و میتونه بدون دردسر (از لحاظ زمانی و منابع و زودتر به پایان پروژه رسیدن) سراغ سیتم عامل Y بره و کمثل هذا...
    برای شروع هم من یک لینک قرار میدم که اومده زبان ها رو از جهات مختلف یک رده بندی کرده
    (که البته این رده بنده زمانی برای ما ارزش پیدا میکنه که دو گزینه دیگه بالا رو هم در نظر بگیریم)
    TIOBE Software: The Coding Standards Company
    با سلام و درود
    خیلی مبحث جالب و مفیدی است دوست دارم صاحب نظران در این عرصه نظرات خودشان را ارایه دهند تا ما هم استفاده کنیم برای شروع من استارت می زنم
    در مورد سیستم عامل به نظر من بهترین سیستم عامل برای کار با سخت افزار لینوکس است
    لینوکس به دلیل اپن سورس بودن - قابلیت انعطاف - کار با رجیستر ها - ساختار شل کنترلر(ترمینال) و منابع آموزشی فراوان - امنیت نسبتا خوب- سازگار با انواع پردازنده ها... و...
    یکی از بهترین سیستم عامل ها در زمینه رباتیک است
    البته سیستم عامل ROS که دوستمان معرفی کرده اند یکی از مشتقات لینوکس با لایسن BSD
    است که برای کاربر های رباتیک شخصی سازی شده است

مسلما بهترین زبان برنامه نویسی برای رباتیک C و C++ است و البته بهترین زبان برای پردازش تصویر نیز هستند در سطح بالا ها من جاوا واسط برنامه نویسی سیستم عامل و php برای تحت وب و اینترفیس سرور ترجیح می دهم
    برای ارتباط با اینترفیس ها و پروتکل های برد ها مثل کوبی بهترین سیستم عامل لینوکس است
    البته برای برنامه نویسی گرافیکی به دلیل سختی کار با ابزار گرافیکی در لینوکس بهترین زبان برنامه نویسی گرافیکی پیتون و جاوا است ک همعرف ترین کامپایلراش اکلیپس است

البته معیار من از دید کاربرد های الکترونیکی و رباتیکی است
    شاید همه این کار ها را فلان کاربر با فلان سیستم عامل بتواند انجام دهد اما انعطافی که سیستم عامل لینوکس یا مشتقات آن با زبان های ذکر شده دارد خیلی بیشتر از دیگر سیستم عامل ها یا زبان ها است...

امیدوارم بحث دوستان ادامه دهند ...
    البته می دانم هر سیستم عامل و زبان برنامه نویسی طرفداران و تعصبان مخصوص به خود را دارد
    اما لطفا معیار دوستان علمی و آموزشی باشد..
    منتظر نمان پرنده ای بیاید و پروازت دهد , در پرنده شدن خویش بکوش

7. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما cover_itx برای ارسال این پست سودمند:

تازه وارد
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

خب مشخصا قبل هر چیزی باید هدف طرح مشخص بشه!شاید یکی قصدش سهولت تو برنامه نویسی باشه!شاید یکی سرعت و روان بودن براش مهمه!مثل کاربردای Real Time!
    مسلما اگر کسی قصد داره خیلی راحت برنامه بنویسه باید از سخت افزار بر اساس ویندوز CE استفاده کنه!برای برنامه نویسیش هم بهترین زبان ویژوال بیسیک و سی شارپ هستن!
    برنامه نویسی بر پایه لینوکس یا حتی اندروید به دلیل عدم تجربه کاری بیشتر کاربرا برای افراد مبتدی سخته چون اصلا اصول اولیه سیستم عامل رو نمیدونن و حتی از نوع فرمت و دیتای لینوکس هم اطلاع ندارن!پس برای شروع باید سراغ سیستمی رفت که راحتتر و روونتره که اونم اندرویده!
    اندروید بخاطر پشتیبانی بسیار خوبش از سمت گوگل از لحاظ اینترفیس برنامه نویسی و الگوی استفاده خیلی روون شده!ولی محدودیت هایی رو در زمینه سخت افزار اعمال میکنه!
    بنظر شخص خودم بهتره دوستایی که مبتدی هستن و قصد یادگیری و استفاده دارن اول از اندروید شروع کنن بعدا سراغ لینوکس برن!
    البته شاید من اشتباه میکنم!نظر دوستای دیگه هم میتونه مثمر ثمر باشه!

9. تشکرها از این نوشته :

نام
    وثوق

پیش فرض دسته بندی کاربردها

ما اگه بخواهیم هدفهای مختلف برای انتخاب این برد رو بگیم میشه به سه دسته تقسیم کرد
    دسته اول:
    استفاده به عنوان یک رابط گرافیکی زیبا و واضح (همون به اصطلاح user friendly) که حتی ممکن در بعضی قسمت ها جهت راهنمای یک بخش پخش فیلم داشته باشیم و داشتن یک پردازش سبک و معمولی
    دسته دو:
    استفاده به خاطر قدرت پردازش بالا که میکروهای معمولی جوابگو نیست یا استفاده که البته به راحتی مثل DSP و FPGA از عهده ی اینجور کار ها بر می آیند اما کار کردن با DSP و FPGA به مراتب نسبت به سیستم عامل پیچیده تره مثلا برای پردازش تصویر یا رباتهایی که نیاز به محاسبات سنگینتری دارن(مثل استفاده از همان ROS که دوستان در بالا اشاره کردن)
    دسته سه:
    هم لازم بودن رابط گرافیکی قابل قبول و هم داشتن پردازش هایی که نیاز به ماژول های جانبی مختلف هست که دیگه در این حالت به دلایلی نمیشه از یک میکروی دیگه استفاده کرد و دیتا رو با سریال به سیستم عامل فرستاد
    --------------------------------------------------------------------------------

*در مورد اولی ممکن که به خاطر داشتن حداکثر زیبایی در صفحه نمایش از سیستم عاملی استفاده کنیم که جلوه های گرافیکی و حرکتی زیباتر داشته باشد ولو این که به علت نبود درایور ها برای اون سیستم عامل حداقل برای ارتباط با سخت افزار و ماژول های جانبی یک rs232 داشته باشیم که با یک میکروی معمولی واسط سایر کار ها رو انجام و دوباره با سریال نتیجه ها رو به سیستم عامل برسونیم

*در مورد دو ممکنه برای قدرت بیشتر و سبک تر شدن سیستم شبیه صفحه داس کامپیوتر(یا مد ترمینال لینوکس بود فکنم) لازم بشه استفاده کرد(به عبارتی دسکتاب نخواهیم)

*
    که در نتیجه در مورد های دو و سه طبیعتا ممکنه به دوربین،I2C،SPI،مثل ماژول های شتاب سنج و ترمال پرینتر و... نیازمندیم که در نتیجه سیستم عاملی که استفاده میکنیم باید این درایورها براش باشه

*که درنتیجه ممکن فردی به خاطر کابردش از همون اول سراغ یک سیستم عامل X بره و اصلا لازم نباشه به سراغ سیستم عامل دیگه ای بره
    خب حالا منتظر جواب دوستان هستیم(فقط خواهشمند هر دوستی که حتی در عمل هم کار نکرده و به صورت تئوریکال شنیده و یاد داره، نظر بده که در مجموع خروجی این کار ،جوابگوی ابهامات سایرین بشه)
    پیشاپیش از تمام دوستانی که تو این بحث شرکت میکنند متشکرم.
    ویرایش توسط titery : 23-11-2013 در ساعت 00:02

11. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما titery برای ارسال این پست سودمند:

نام
    میلاد نوری زاده

نقل قول نوشته اصلی توسط aristar نمایش پست ها
    خب مشخصا قبل هر چیزی باید هدف طرح مشخص بشه!شاید یکی قصدش سهولت تو برنامه نویسی باشه!شاید یکی سرعت و روان بودن براش مهمه!مثل کاربردای Real Time!
    مسلما اگر کسی قصد داره خیلی راحت برنامه بنویسه باید از سخت افزار بر اساس ویندوز CE استفاده کنه!برای برنامه نویسیش هم بهترین زبان ویژوال بیسیک و سی شارپ هستن!
    برنامه نویسی بر پایه لینوکس یا حتی اندروید به دلیل عدم تجربه کاری بیشتر کاربرا برای افراد مبتدی سخته چون اصلا اصول اولیه سیستم عامل رو نمیدونن و حتی از نوع فرمت و دیتای لینوکس هم اطلاع ندارن!پس برای شروع باید سراغ سیستمی رفت که راحتتر و روونتره که اونم اندرویده!
    اندروید بخاطر پشتیبانی بسیار خوبش از سمت گوگل از لحاظ اینترفیس برنامه نویسی و الگوی استفاده خیلی روون شده!ولی محدودیت هایی رو در زمینه سخت افزار اعمال میکنه!
    بنظر شخص خودم بهتره دوستایی که مبتدی هستن و قصد یادگیری و استفاده دارن اول از اندروید شروع کنن بعدا سراغ لینوکس برن!
    البته شاید من اشتباه میکنم!نظر دوستای دیگه هم میتونه مثمر ثمر باشه!
    سلام
    ببخشید نظر شما محترم است اما من با این نظر موافق نیستم این درست نیست که در زبان برنامه نویسی راحت ترین زبان را استفاده کنیم همیشه راحترین راه بهترین راه نیست
    زبان های سطح بالایی همچون بیسیک و ... اصلا برای برنامه نویسی سخت افزار مناسب نیست
    شاید همه کار هایی که بخواهید انجام دهید را بیسیک انجام دهد اما منطق و الگوی برنامه نویسی شما معقول نیست و در بعضی موارد باعث تلف شدن وقت و افزایش کد نویسی و پایین آمدن راندمان می شود و در بعضی موارد هم کلا اطلاعات شما را در مورد برنامه نویسی به چالش می کشد در زمینه WINCE نظری نمی دم چون کلا این سیستم عامل شایسته سخت افزار و رباتیک نمی دانم فقط به دلیل اینترفیسش راحت و هولقوم است و نوشتن برنامه در آن ساده است وگر نه در این زمینه لینوکس فرسنگ ها از ویندوز در زمینه سخت افزار جلو است
    در مورد آندروید بله شما درست می فرمایید محدودیت هایی در زمینه سخت افزار دارد اما اشاره نفرمودید چه محدودیت هایی من به صورت کلی ذکر میکنم آندروید محدودیت هایی در دسترسی به اینترفیس ها و پروتکل های سخت افزاری و محدودیت دسترسی (rootsystem)rts را دارد که به همین دلیل است که بردهای موجود زیاد روی ایمیج های آندرویدی خود مانور اما از نظر برنامه نویسی با جاوا بسیار لذت بخش است و هم زبان جاوا و هم آندروید آینده روشنی را دارنند
    در زمینه اینکه کاربران اول به سراغ آندروید بروند بعد لینوکس نظر من برعکس این است اگر شما می خواهید حرفه ایی روی برد هایی مثل کوبی-رسپری-مارس-... کار کنید اول با لینوکس شروع کنید اولش ممکن سخت باشد اما آینده لذت بخشی را دارد... و همچنین باعث می شود شما با منطق لینوکس در این مدت آشنا می شوید

دوستان فکر می کنم بحث خیلی دارد کلی می شود و بیشتر حکم مباحث کلی در مورد سیستم عامل را دارد اگر بحث را منحصر به برد های موجود مثل کوبی-مارس-رسپری و... کنیم و هدف بررسی بر اساس این برد ها باشد فکر کنم خروجی بهتری دارد و همچنین به بررسی ایمیج ها و نقاط قوت و ضعف توزیع ها لینوکسی و آندرویدی این برد ها بپردازیم ...

باتشکر از تمام دوستان
    ویرایش توسط cover_itx : 23-11-2013 در ساعت 01:21

13. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما cover_itx برای ارسال این پست سودمند:

نام
    وثوق

سلام
    آقای نوری زاده شما به صورت کلی فرمودید که اندروید در بحث اینترفیس ها و rts محدودیت داره میخواستم یکم مطلب رو واضح تر توضیح دهید.
    الان در سخت افزار مارس و کوبی ما در دو سیستم عامل اندروید و لینوکس دقیقا به چه اینترفیس هایی دسترسی داریم؟
    دسترسی داشتن به هسته سیستم چی کاربردهایی رو برای ما در لینوکس مهیا میکنه که ما به همون کاربردها در اندروید نمیتونیم دسترسی داشته باشی؟
    آیا اگر در اندروید مثلا "سریال" رو خود سازنده برد ،درایورش رو به سیستم اضافه نکرده حالا ما میتونیم این درایور رو از جایی براش جور کنیم یا حتما باید سازنده برد باید در ایمیج قرار داده باشه ؟همین مسئله در لینوکس چطور؟

نام
    میلاد نوری زاده

سلام
    آقای نوری زاده شما به صورت کلی فرمودید که اندروید در بحث اینترفیس ها و rts محدودیت داره میخواستم یکم مطلب رو واضح تر توضیح دهید.
    الان در سخت افزار مارس و کوبی ما در دو سیستم عامل اندروید و لینوکس دقیقا به چه اینترفیس هایی دسترسی داریم؟
    دسترسی داشتن به هسته سیستم چی کاربردهایی رو برای ما در لینوکس مهیا میکنه که ما به همون کاربردها در اندروید نمیتونیم دسترسی داشته باشی؟
    آیا اگر در اندروید مثلا "سریال" رو خود سازنده برد ،درایورش رو به سیستم اضافه نکرده حالا ما میتونیم این درایور رو از جایی براش جور کنیم یا حتما باید سازنده برد باید در ایمیج قرار داده باشه ؟همین مسئله در لینوکس چطور؟
    سلام
    در مورد محدودیت های آندروید این مربوط به کرنل آندروید است که کرنل آندروید برای کار با سخت افزار ها محدودیت هایی دارد که البته گوگل گفته که این محدودیت ها را در نسخه 5 خود در آینده برطرف می کند کرنل آندروید برای سخت افزار تلفن همراه شخصی سازی شده است و بعدها اترنت و mac و... برای آن در نسخه tvbox اضافه شد
    همین بحث rs232 البته من زیاد روی آندروید کار نکردم ولی آنچه که می دانم دسترسی به rs232 و spi در آندروید احتیاج به دسترسی rts دارد که محدودیت های خاص خود را دارد
    در بحث rs232 با یک سری دسترسی های sdk جاوا به آن دسترسی پیدا می کنند
    اما در مورد spi و ADC و DAC و.. اصلا امکان پذیر نیست
    که به خود سیستم عامل آندروید وابسته است
    شاید اگر شما بتوانید کرنل آندروید را دستکاری کنید بتوانید این محدودیت ها را از بین ببرید
    اما دانش کرنل خودش یک رشته تخصصی و پیچیده است
    اما همه این ها در لینوکس به دلیل وسعت کرنل آن با انواع ورودی ها و خروجی ها و چیپ ها و سنسور ها و ... سازگار است و تقریبا کرنل لینوکس تمام اینترفیس ها و سنسور ها و داده ها
    در آن تعریف شده است و به همین دلیل با اکثر سخت افزار ها لینوکس سازگار است...
    ویرایش توسط cover_itx : 24-11-2013 در ساعت 04:05

16. تشکرها از این نوشته :

نام
    وثوق

سلام
    من یک آدرس وب قرار میدم که مال کانفیگ سخت افزاری اندروید هست،تا اونجایی که دیدم تمام بخش های سخت افزاری درونش پیکر بندی یا حداقل به صورت غیر فعال وجود دارد که مال کوبی برد هست.

لطفا اگه میشه یک نگاه بیندازید ببنید این فایل چیه؟اگه دسترسی در اندروید به اینا وجود نداره به چه علتی در این فایل پیکر بندی شده؟
    cubie_configs/sysconfig/android/cubietruck.fex at master · cubieboard/cubie_configs · GitHub
    ممنون از پاسخ هاتون
    ویرایش توسط titery : 24-11-2013 در ساعت 07:05

18. تشکرها از این نوشته :

نام
    میلاد نوری زاده

سلام
    من یک آدرس وب قرار میدم که مال کانفیگ سخت افزاری اندروید هست،تا اونجایی که دیدم تمام بخش های سخت افزاری درونش پیکر بندی یا حداقل به صورت غیر فعال وجود دارد که مال کوبی برد هست.

لطفا اگه میشه یک نگاه بیندازید ببنید این فایل چیه؟اگه دسترسی در اندروید به اینا وجود نداره به چه علتی در این فایل پیکر بندی شده؟
    cubie_configs/sysconfig/android/cubietruck.fex at master · cubieboard/cubie_configs · GitHub
    ممنون از پاسخ هاتون
    سلام
    ببینید این کانفیگ فایل script.bin که بله تمام قسمت ها فعال هستند اما آیا عملا کار می کنند
    سازنده موظف است کرنل را طبق سخت افزار خودش کانفیگ کند ولی آیا این کانفیگ یعنی اون اینترفیس کار می کند ؟ مثلا ایمیج های لینوکسی کوبی که هنوز هم spi مشکلات راه اندازی دارد
    در صورتی که همه ایمیج ها spi را کانفیگ کرده اند. زمانی می توان گفت کار تمام است که یک کلاس با api دسترسی مثل gpio داشته باشید ...
    منظور من از دسترسی این بود که آندروید یک سیستم عامل سبک است خیلی از کلاس ها حیاتی unix که برای دسترسی به سخت افزار ها بود از آن حذف شده است و برای این که این مشکل حل شود باید سیستم عامل دستکاری شود که گوگل به دلیل صاحب امتیاز بودن این اجازه را نمی دهد و باید خود اینکار را انجام دهد
    در یک مقاله ایی خوندم که شرکت سامسونگ قرار بود یک سری تیونر و گیرنده تلویزیون را در گوشی خود قرار دهد که چون برای این کار باید سیستم عامل آندروید را یک سری تغییرات اساسی می داد که بعد از صحبت با گوگل گوگل این اجازه را نداد ...
    البته گوگل اعلام کرده در نسخه 5 خود همه این کانفیگ های سخت افزاری در نسخه های مختلف ارایه می شود ...
    ویرایش توسط cover_itx : 24-11-2013 در ساعت 16:57

20. تشکرها از این نوشته :

نام
    وثوق

سلام میشه یک مقایسه بین اینتر فیس های اندروید و لینوکس انجام بدید.یعنی اندروید تا الان با کوبی برد چی اینترفیس هایی رو براش آماده کردن و همینطور برای لینوکس؟

نام
    میلاد نوری زاده

سلام میشه یک مقایسه بین اینتر فیس های اندروید و لینوکس انجام بدید.یعنی اندروید تا الان با کوبی برد چی اینترفیس هایی رو براش آماده کردن و همینطور برای لینوکس؟
    سلام
    بهتره از این اینترفیس بکشیم بیرون دیگه موضوع خسته کننده و تکراری شده است
    همه اینترفیس ها در لینوکس کامپایل شده است و راه اندازی شده است در مورد آندروید هم اطلاعی ندارم

23. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 9 بار در 7 پست

لطفا کمی هم در مورد ویندوز صحبت کنین
    ایا میشه روی کوبی و مارس نصب کرد
    درایورهای سخت افزاری رو چجوری ساپورت میکنه

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط ROBOTICS نمایش پست ها
    اگر کسی برای ربات ها سیستم عامل می خواهد من ROS را پیشنهاد می کنم

چون داره به صورت یک استاندارد جهانی در می آید

حتی بسیاری از دانشگاه خارج از کشور ، تسلط به ROS را شرط اصلی پذیرش در مهندسی رباتیک می دانند.

این سیستم عامل رایگان است

Documentation - ROS Wiki

سلام در مورد سیستم عامل ros هیچ مطلب فارسی نیست فقط انگلیسی هست اگه ممکنه کمکم کنید. ممنون

نام
    میلاد نوری زاده

نقل قول نوشته اصلی توسط zamanyad نمایش پست ها
    لطفا کمی هم در مورد ویندوز صحبت کنین
    ایا میشه روی کوبی و مارس نصب کرد
    درایورهای سخت افزاری رو چجوری ساپورت میکنه
    در این مورد چند بار در انجمن صحبت شده است
    بر روی کوبی ویندوز پورت نمی شود
    در حال حاضر ویندوز در انحصار بعضی از کمپانی تولید کننده چیپ آرم است که لایسن ویندوز از ماکروسافت خریداری کرده اند...

27. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما cover_itx برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 9 بار در 7 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط cover_itx نمایش پست ها
    در این مورد چند بار در انجمن صحبت شده است
    بر روی کوبی ویندوز پورت نمی شود
    در حال حاضر ویندوز در انحصار بعضی از کمپانی تولید کننده چیپ آرم است که لایسن ویندوز از ماکروسافت خریداری کرده اند...
    وقتی یک شرکتی میاد یک برد میسازه راه انداز مختلف رو بر چه اساسی ایجاد میکنه؟
    مثلا رو بردی که گفته میشه کانکتور lcd 40 پین هست تمامی این نوع ال سی دی ها رو ساپورت میکنه؟

راه اندازش تو خود سیستم عامل توسط شرکت گنجانده شده یا براش درایور نوشتن و تو یک فایلی تحویل مشتری میدهن؟
    متوجه منظورم میشین؟

نام
    میلاد نوری زاده

نقل قول نوشته اصلی توسط 265 نمایش پست ها
    سلام در مورد سیستم عامل ros هیچ مطلب فارسی نیست فقط انگلیسی هست اگه ممکنه کمکم کنید. ممنون
    ros سیستم عامل جدیدی است البته تقریبا یک سری لایبری و کلاس اضافی است نمیشه یک سیتم عامل کامل آن را دانست ولی ساختار آن بسیار حرفه ایی است من پیشنهاد می کنم دوستان علاقه مند حتما برن دنبالش این سیستم عامل برای ابونتو-دبیان-مک-ویندوز نسخه دارد و در خیلی از مباحث از جمله اینترفیس ها سنسور ها و پردازش تصویر و کلا بینایی ربات خیلی خوب عمل کرده است ربات های حرفه ایی هم با آن طراحی شده است خود من با مطالعه ویکی سایتش دیدم خیلی جالب است برای کار با ربات خیلی انعطاف دارد

یکی نمونه از محیط کاربری این سیستم عامل که با توزیع دبیان لینوکس ساخته شده است

این سیستم عامل حرفه ایی را به احتمال زیاد می توانیم روی RADXA ROCK نصب کنیم چون راک از توزیع ubuntu lts arm ساپورت می کند اگر دغدغه هایمان رفع گردد به زودی روی این سیستم عامل کار می کنیم .

30. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما cover_itx برای ارسال این پست سودمند:

نام
    میلاد نوری زاده

وقتی یک شرکتی میاد یک برد میسازه راه انداز مختلف رو بر چه اساسی ایجاد میکنه؟
    مثلا رو بردی که گفته میشه کانکتور lcd 40 پین هست تمامی این نوع ال سی دی ها رو ساپورت میکنه؟

راه اندازش تو خود سیستم عامل توسط شرکت گنجانده شده یا براش درایور نوشتن و تو یک فایلی تحویل مشتری میدهن؟
    متوجه منظورم میشین؟
    نه بستگی به چیپ lcd دارد فکر می کنم کوبی برد چیپ های AT070TN را کامل ساپورت می کند
    اساسش فکر می کنم بر اساس ظر فیت سخت افزاری و سیاست کمپانی گذاشته می شود
    معمولا درایورش بستگی به سیستم عاملش دارد روی خود ایمیج کامپایل می کنند

32. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 9 بار در 7 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط cover_itx نمایش پست ها
    نه بستگی به چیپ lcd دارد فکر می کنم کوبی برد چیپ های at070tn را کامل ساپورت می کند
    اساسش فکر می کنم بر اساس ظر فیت سخت افزاری و سیاست کمپانی گذاشته می شود
    معمولا درایورش بستگی به سیستم عاملش دارد روی خود ایمیج کامپایل می کنند
    ممنون اما من بازم به جواب نرسیدم
    یعنی اون شرکت سازنده برد روی خود سیستم عامل اتچ میکنه ایمیج میسازه و میده به ما؟

اساس براساس معماری چیپست سی پی یو هست یا خود برد اصلی؟

نام
    میلاد نوری زاده

ممنون اما من بازم به جواب نرسیدم
    یعنی اون شرکت سازنده برد روی خود سیستم عامل اتچ میکنه ایمیج میسازه و میده به ما؟

اساس براساس معماری چیپست سی پی یو هست یا خود برد اصلی؟
    بله منظور من از ظرفیت سخت افزاری همان پشتیبانی سی پی یو است
    ببخشید اولش منظور سوال تان را متوجه نشدم بله یعنی بر اساس ساختار سی پی یو ایمیج کامپایل می کنند
    http://www.allwinnertech.com/en/product/A10.html
    در مورد پشتیبانی lcd هم به دیتاشیت allwinner a10 - a20 مراجعه کنید

35. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما cover_itx برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین