NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3400 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 21 به 40 از 49

موضوع: معرفی سنسورهای رطوبت

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

همین sht11 از چه پروتکلی استفاده میکنه ؟؟راه اندازیش راحت هست ؟؟
    پروتکلش i2c هست. و تا دلت بخواد توی نت براش مثال و کد هست.
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

همکار افتخاری dariush_ab آواتار ها
    نام
    داریوش عباسی نژاد
    تشکر شده 1,810 بار در 1,064 پست

سلام دوستان.
    من حدود 5-7 سالی هست که با سنسورهای رطوبت کار میکنم و تمام سنسورها را بررسی کرده ام.
    اولین موردی که شما باید بگید اینه که چه resolution و accuracy لازم دارید؟
    دوم اینکه تا چه مقدار می توانید هزینه کنید؟
    برای رطوبت میتوانید از سنسور دما با یک فتیله و خواندن دمای مرطوب هم استفاده کنید.
    sht دارای resolution و accuracy بالاتری نسبت به بقیه است اما خوب قیمتش بالاست.
    راه اندازی sht راحته و برنامه اش داخل سایت خودش هست.
    موفق باشید.

5. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال sjafarim آواتار ها
    نام
    جعفری
    تشکر شده 297 بار در 141 پست

اولین موردی که شما باید بگید اینه که چه resolution و accuracy لازم دارید؟
    دوم اینکه تا چه مقدار می توانید هزینه کنید؟
    برای رطوبت میتوانید از سنسور دما با یک فتیله و خواندن دمای مرطوب هم استفاده کنید.
    sht دارای resolution و accuracy بالاتری نسبت به بقیه است اما خوب قیمتش بالاست.
    راه اندازی sht راحته و برنامه اش داخل سایت خودش هست.
    موفق باشید.
    منم در کل موافقم، ولی اگر هزینش خیلی مهمه برات تو ارزونا hs1101 از بقیه بهتره، همین سنسور اگه درست کالیبره بشه دقت بالایی داره، من خروجی کالیبره شده اونو با دستگاه testo آلمانی تو شرایط مختلف مقایسه کردم که واقعا عالی بوده؛ ولی بگم راجع به این که دوستان میگن در بلند مدت خروجی ناپایداری داره نظری ندارم.
    (تو چندتا سایت خارجی خوندم که تو فصل های مختلف ممکنه تا 3 درصد خطا در خروجی این سنسور ایجاد بشه که البته اونم به نظر من به دلیل حساسیت دمایی قطعات مورد استفاده در مدار فرکانس ساز هست...)
    ویرایش توسط sjafarim : 09-06-2013 در ساعت 02:39

7. تشکرها از این نوشته :

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

منم در کل موافقم، ولی اگر هزینش خیلی مهمه برات تو ارزونا hs1101 از بقیه بهتره، همین سنسور اگه درست کالیبره بشه دقت بالایی داره، من خروجی کالیبره شده اونو با دستگاه testo آلمانی تو شرایط مختلف مقایسه کردم که واقعا عالی بوده
    مهندس شما چطور کالیبره کردی؟ ما که از مدار پیشنهادی دیتاشیت استفاده کردیم و راضی نبودیم.
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

کاربر فعال
    تشکر شده 70 بار در 45 پست

سلام
    در مورد هزینه که دوستان مطرح کردن .باید عرض کنم این پروژه ای که من قبول کردم و قرار هست بسازم هزینه یکی از آیتم های بسیار مهم هست و من باید تا می تونم هزینه رو بیارم پایئن ضمن اینکه تا میتونم کیفیت هم پائین نیارم .اینجور بگم که اگر قیمت بالا بره چند میلیون اسکناس پریده.!!sht 11 الان قیمت گرفتم حدوداد 60-65 تومن ولی سنسور dht22 رو تعداد بالا بهم قیمت داد 19 تومن ./ضمن اینکه یکی از دوستان چندتاشو تو مرغداری بسته و هیچ مشکلی تا الان نداشته

بدیهی است دستگاهای که عکسشون پیوست شده و تو صنعت بفروش می رسند اکثرا از سنسور HS1101 استفاده شده
    در مورد رنج و دقت که دوستان پرسیدند باید بگم سنسور رطوبت تو رنج 70تا 99% کار میکنه البته خیلی کم به 95 میرسه .

دقت هم خیلی مهم نیست بلفرض مثال که 3-4% هم خطا بزنه .بنظرتون این 3-4%چه اتفاقی برای قارچ می افته .؟ من سفارش خرید دادم برسه بدستم تست میکنم و نتیجه رو اعلام میکنم
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 5000.jpg
مشاهده: 30
حجم: 92.9 کیلو بایت   برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 5001.jpg
مشاهده: 26
حجم: 30.8 کیلو بایت  
    ویرایش توسط علیدلی : 09-06-2013 در ساعت 18:18

نام
    جعفری

من همون مدار دیتاشیتو استفاده کردم ولی از فرمول خودش واسه تبدیل فرکانس به رطوبت استفاده نکردم، یه معادله خطه باید 2 تا (یا بیشتر ) نقطه ازش داشته باشی تا معادله خطط در بیاد،هرچی این 2 تا نقطرو با دستگاه رطوبت سنج دقیق تری در بیاری قطعا خطط دقیق تر میشه، تو خود دیتا شیت هم گفته که مدارش شدیدا به 555 وابستس،حتی نوشته که وقتی از 555 های شرکت های مختلف استفاده می کنید معادله خططون تغییر میکنه و چند تا شرکت رو به عنوان مثال پارامترای خطشو گفته، پس از معادله تو دیتا شیت استفاده نکنین که 100% خطا خواهید داشت،فقط بعد از این که مدارو بستید مقاومتای بسته شده به پایه های 7و5 رو طوری تنظیم کنید که فرکانس خروجیتون حدودا تو رنج فرکانس اعلام شده تو دیتاشیت باشه.
    دقت تایمرتونم که تا حدودی در دقت حاصله نقش داره...

اما در مورد این dht : اگر توش خازنی باشه و اون میکرو که توشه فقط داره مقدار خازنو میخونه که خوب فرقی با ایت hs نداره(تازه اگه خودتون بخونین میتونین با دقت بهتری اینکارو بکنید)، اما اگه سنسورش مقاومتیه اصلاااااا توصیه نمیکنم ازش استفاده کنید چون سنسورای مقاومتی علاوه براین که دقت خوبی ندارن تو رنج بالای 90 خطاشون بیشترم میشه(بعضا حتی رنج کاریشون 10-90 هست)...
    ویرایش توسط sjafarim : 09-06-2013 در ساعت 21:59

11. تشکرها از این نوشته :

همکار افتخاری dariush_ab آواتار ها
    نام
    داریوش عباسی نژاد
    تشکر شده 1,810 بار در 1,064 پست

سلام.
    ببینید منظور من دقت در حالت کلی نبود به فرق بین resolution و accuracy دقت کنید.
    همانطور که اکثر دوستان میدونن accuracy انحراف از مقدار واقعی است ولی resolution گامهای قابل تشخیص یا به عبارت دیگر تشخیص پذیری است.
    برای کار شما فکر میکنم accuracy در حد 3-4 درصد و resolution در حد 1 درصد کفایت کنه پس همون dht11 هم خوبه اما اگر این 4-5 هزار تومان مهم نیست مسلما dht22 بادقت و رزولوشن 0.1 خیلی بهتره.
    یک سوال دیگه اینکه آیا شما دما رو هم نیاز دارید؟
    sht1101 هم سنسور بسیار خوبی است و من موفق شدم چند وقت پیش تا رزولوشن 0.01 درصد پیش برم که حداقل جایی این دقت رو سراغ ندارم.
    برای عکسهایی که بالا گذاشتید باید بگم که من با اینها هم کار کردم و سنسور اینا hs1101 نیست بلکه یک مدلها سنسور رطوبتی مقاومتی دارن و مدل samwon هم یک سنسور با کیفیت بسیار بالا HIH-4000-003 از HONYWELL
    که 44 تومن هستش.البته برق صنعتی ها سنسور جدای اینها رو هم دارن.
    من خیلی دنبال سنسور بودم چه رطوبت و چه دما و تقریبا با همشون کار کردم.این اواخر دنبال دو سنسور رطوبت خازنی دیگه بودم که تنها مشکل hs1101 رو نداشتن و اون خطی نبودن تغییرات است.
    البته برای کار شما دقت آنچنانی لازم نیست و من فکر میکنم از یک سنسور ارزون هم استفاده کنید مشکل حل بشه.
    من از این دو سنسور رطوبت خازنی خیلی خوشم اومده ولی جایی ندیدم داشته باشه بتونم تست کنم:
    1-http://www.smartec-sensors.com/en/products/humidity.html
    2-http://search.digikey.com/us/en/products/HCH-1000-002/480-2904-ND/1783516

13. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما dariush_ab برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال

نقل قول نوشته اصلی توسط sjafarim نمایش پست ها
    اما در مورد این dht : اگر توش خازنی باشه و اون میکرو که توشه فقط داره مقدار خازنو میخونه که خوب فرقی با ایت hs نداره(تازه اگه خودتون بخونین میتونین با دقت بهتری اینکارو بکنید)، اما اگه سنسورش مقاومتیه اصلاااااا توصیه نمیکنم ازش استفاده کنید چون سنسورای مقاومتی علاوه براین که دقت خوبی ندارن تو رنج بالای 90 خطاشون بیشترم میشه(بعضا حتی رنج کاریشون 10-90 هست)...
    از کجا بفهمیم که سنسورش خازنی یا مقاومتی هست؟؟

نام
    جعفری

خط اول دیتاشیتش نوشته :
    Capacitive-type humidity and temperature module/sensor
    چه جالب توش یه دونه 18b20 واسه دماش داره...
    Polymer humidity capacitor & DS18B20 for detecting temperature
    اما یه چیز خیلی بد، پریودش:
    Sensing period Average: 2s
    2ثانیهههه!!! مگه چی میخواد حساب کنه

16. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sjafarim برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال

سلام
    در مورد سنسور DHT22 داخل دیتاشیت خوندم که ::

8. Attentions of application:
    (1) Operating and storage conditions
    We don't recommend the applying RH-range beyond the range stated in this specification. The DHT22 sensor
    can recover after working in non-normal operating condition to calibrated status, but will accelerate sensors'
    aging.
    (2) Attentions to chemical materials
    Vapor from chemical materials may interfere DHT22's sensitive-elements and debase DHT22's sensitivity.
    (3) Disposal when (1) & (2) happens
    Step one: Keep the DHT22 sensor at condition of Temperature 50~60Celsius, humidity <10%RH for 2 hours;
    Step two: After step one, keep the DHT22 sensor at condition of Temperature 20~30Celsius, humidity
    >70%RH for 5 hours
    .

اگر اشتباه نکنم در مورد اشباح شدن سنسور توضیح داده .اگر درست هست دوستان یه توضیحی در این زمینه بدند ممنون میشیم ./

نام
    جعفری

من یه سنسور خازنی داشتم (از رو یه دستگاهی باز کرده بودم) که وقتی تو رنج بالای 85 میرفت برگشتش با خدا بود! یعنی حدودا 20 دقیقه طول میکشید برگرده به حالت عادی، پایین این رنج مشکلی نداشتا درست کار میکرد و response خوبی داشت...
    فک کنم اینم منظورش یه همچین چیزی باشه، شایدم منظورش ازین chemical materials که گفته چیزای خاصیه!!!

19. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال

سلام
    ممونم از بابت اطلاعاتی که دادید.اتفاقا منم شنیدم که بعضی ازسنسورهای خازنی تو رنج های بالا به اشباح میرند.
    حالایه سوال.؟ وقتی که به اشباح می رفت ؛ تا زمانیکه رطوبت بالای 80بود هیچ تغییراتی اتفاق نیمی افتاد و به عبارتی قفل می کرد.؟؟ درنهایت چی میشد که به حالت عادی بر میگشت .؟؟

راه حل چی هست ؟؟

نام
    جعفری

معمولا اگر مقدار رطوبت بیشتر میشد میفهمید (تا اینکه کامل اشباع بشه)، ولی کم که میشد نمی فهمید، بعد باید تو یه محیط با رطوبت کمتر از 50 نگهش میداشتم که از کما بیاد بیرون...
    راه حلش اینه که ازش استفاده نکنی

22. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال

سلام دوستان یه برنامه برای DHT22 به زبان بسکام از اینترنت گرفتم که یه مطلبشو متوجه نشدم ضمن اینکه توضیحی هم داده و من نگرفتم دوستانی که با بسکام کار میکنن ممنون میشم در این زمینه توجیه بفرمایند.

در این برنامه اومده از کریستال 16 مگ استفاده کرده که من میخام از 12 مگ استفاده کنم .نویسنده کد اومده ]Const Min_time رو با توجه به کریستال 16 مقدار مربوطه رو 95 گذاشته و یه فرمول هم گذاشته که من متوجه نشدم چطور محاسبه کرده ممنون میشم یه توضیحی بدید .

این در مورد کریستال 16مگ هست من میخام کریستال 12 بذارم بنابراین باید Const Min_time چقدر باشه ؟؟

کد:
     Timings: Bit = 0 ~ 28 µs / Bit = 1 ~ 70 µs
    '  Min_time = 28 µs < TCNT0 Value (ticks) < 70 µs  (in ticks)
    '  every time > Min_time >>> Bit = 1
    '  every time < Min_time >>> Bit = 0
    '
    '  Min_time ~ 20 (ticks) for 3.6864 MHz
    '
    ' ~ ticks for Bit = 0: 26 µs * $crystal (in MHz) / Prescale
    ' ~ ticks for Bit = 1: 70 µs * $crystal (in MHz) / Prescale
    '
    '######################## DHT-22 Humidity & Temperature Sensor##################

$regfile = "m168def.dat"
    $crystal = 16000000
    $baud = 115200

'#####################################

Config Pind.4 = Input
    Config Timer0 = Timer , Prescale = 8

'#####################################

Const Min_time = 95
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده

کاربر فعال

سلام
    از دوستان کسی نبود راهنمایی کنه؟؟

کاربر فعال

سلام
    برنامه ای رو که در بالا قرار دادم در عمل پیاده کردم و الان مشکلی که داره اینکه وقتی میکرو رو راه اندازی میکنم برای مرتبه اول رطوبت و دماسنج رو نشون میده ولی بعدش دیگه هم دما و هم رطوبت ثابت هست و اصلا تغییر نمیکنه .خدوم حدسم میزنه که از محاسبات کریستال و
    Const Min_time
    باشه خاستم ببینم دوستان نظرشون در این مورد چی هست .؟؟

کاربر فعال
    تشکر شده 70 بار در 47 پست

دوست عزیز شما
    فکر نکنم const باشه من برنامه رو چک کردم یه مشکلی که متوجه شدم در برنامه (من ندیدم) از دستور
    start Timer0 و دستورات مربوط به راه اندازی تایمر رو نداره عجیبه...
    به همین دلیل برنامه درست کار نمیکنه چون اصلا تایمر شروع بکار نمیکنه و همین دفعه اول یه عددی رو نشون می ده در ضمن در قسمت توضیحات برنامه نوشته شده بود اعدادی که دفعه ی اول نشون داده میشه درست نیستند از دفعه ی دوم اعداد نمایش داده شده صحیح هستند .....
    حالا این نظر من بود کلا بسکام خیلی کار کردم و میدونم بدون start Timer0 تایمر کار نمیکنه

کاربر فعال

نقل قول نوشته اصلی توسط meysam.z نمایش پست ها
    دوست عزیز شما
    فکر نکنم const باشه من برنامه رو چک کردم یه مشکلی که متوجه شدم در برنامه (من ندیدم) از دستور
    start Timer0 و دستورات مربوط به راه اندازی تایمر رو نداره عجیبه...
    به همین دلیل برنامه درست کار نمیکنه چون اصلا تایمر شروع بکار نمیکنه و همین دفعه اول یه عددی رو نشون می ده در ضمن در قسمت توضیحات برنامه نوشته شده بود اعدادی که دفعه ی اول نشون داده میشه درست نیستند از دفعه ی دوم اعداد نمایش داده شده صحیح هستند .....
    حالا این نظر من بود کلا بسکام خیلی کار کردم و میدونم بدون start Timer0 تایمر کار نمیکنه
    سلام
    من کل برنامه رو پیوست کردم ولی فکر کنم شما برنامه رو ندیدید .چون start Timer0 داره

کد:
    Sub Read_timings

Count = 1

Config Pind.4 = Output : Portd.4 = 0                     ' request data
       Waitms 20                                                ' wait 20 ms
       Config Pind.4 = Input                                    ' wait for data, receive data

While Count < 43                                         'collect 42 timings / signals

Bitwait Pind.4 , Set                                  'signal goes high > start timer
          Start Timer0
          Bitwait Pind.4 , Reset                                'signal goes low  > stop timer
          Stop Timer0
          Signaltime(count) = Tcnt0                             'store number of ticks per signal in Signaltime byte

Tcnt0 = 0
          Incr Count

Wend

End Sub
    با توجه به کل برنامه اشکال از کجا میتونه باشه که فقط دما و رطوبت رو برای یکسری نشون میده ؟؟

کاربر فعال

سلام
    دوستان بالاخره تصمیم گرفتم که از سنسور dht22 استفاده کنم که خداروشکر سنسور خوبی هست و دارای دقت بسیار عالی .من دستگاه مورد نظر رو ساختم و گذاشتم داخل کارخانه قارچی برای تست .که تا الان خداروشکر مشکلی نداشته . انشاله در اینده توضیحاتی بیشتری خواهم داد ./

29. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما علیدلی برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال

نقل قول نوشته اصلی توسط dariush_ab نمایش پست ها

برای عکسهایی که بالا گذاشتید باید بگم که من با اینها هم کار کردم و سنسور اینا hs1101 نیست بلکه یک مدلها سنسور رطوبتی مقاومتی دارن و مدل samwon هم یک سنسور با کیفیت بسیار بالا hih-4000-003 از honywell
    که 44 تومن هستش.البته برق صنعتی ها سنسور جدای اینها رو هم دارن.
    من خیلی دنبال سنسور بودم چه رطوبت و چه دما و تقریبا با همشون کار کردم.این اواخر دنبال دو سنسور رطوبت خازنی دیگه بودم که تنها مشکل hs1101 رو نداشتن و اون خطی نبودن تغییرات است.
    Nd/1783516
    سلام
    1- این سنسوری که گفتید 44 تومان هست یا با دستگاهاش؟؟

2- تا چقدر میشه این سنسور رو از مدار فاصله داد ؟؟

3-و از همه مهمتر میشه براش اطلاعاتی کسب کرد که از این سنسور در مدارها استفاده کرد ؟

4- سنسور باید در رطوبتی بین 80تا 98 درصد کار کنه .ایا این نوع سنسور به اشباح نمیرسه ؟؟

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین