NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2285 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 14 از 14

موضوع: ترفند استفاده از سگ نگهبان

کاربر فعال saeed210 آواتار ها
    نام
    سعید
    تشکر شده 78 بار در 61 پست

پیش فرض ترفند استفاده از سگ نگهبان

سلام
    توی کتاب ره افروز گفته که از تایمر watchdog دو جور استفاده میکنند
    1- توی همه لوپ ها تایمر مستقیم ریست بشه ( که خودش بعدش گفته اگه توی یک لوپ گیر کنه تایمر هی ریست میشه و نمی تونه میکرو رو ریست کنه)
    2- یک متغیر تعریف کرده و توی هر حلقه یک بیتش رو ست کرده بعد یک جا بررسی کرده که اگه بیت های مورد نظر یک شده بود تایمر ریست بشه( مثل فلگ و چک کردن اون)

حالا مثلا من یک جا از یک while استفاده کردم که اونجا صبر کنه تا یک کلید زده بشه خوب دوتا فرض
    1- اگه از روش دوم استفاده کنم شاید 1 ساعت کلید زده نشه اینحوری شرط بررسی اجرا نمیشه و میکرو هی ریست میشه
    2- اگه توی این وایل بیام تا وقتی کلید زده نشده هی تایمر رو ریست کنم اینجوری اگه توی این وایل گیر کنه که همش تایمر ریست می شه و نمی تونه میکرو رو نجات بده.

حالا اگه یک وایل دیگه داشته باشم که مثلا یک کاری بکنه که 15 ثانیه طول میکشه اون وقت بازم مثل قبل نمی شه از این روش ها استفاده کرد
    شما چه روشی رو پیشنهاد می کنید

2. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

سلام

بهترین روش برای استفاده از تایمر نگهبان اینه که شما از یکی از تایمرهای میکرو استفاده کنی تا توی سرریزش تایمر نگهبانو ریست کنه.

مثلا فرض می کنیم شما تایمر نگهبانو روی 2048 تنظیم کردی. این یعنی این تایمر تقریبا هر دو ثانیه یکبار میکرو رو ریست می کنه. حالا برای اینکه در شرایط عادی این اتفاق نیفته شما میای مثلا با تایمر 1 زمان 1 ثانیه درست می کنی و هرموقع که تایمر 1 سرریز شد توی زیربرنامش تایمر نگهبانو هم ریست می کنی. اینجوری تایمر نگهبان هیچوقت به زمان 2 ثانیه نمی رسیه تا میکرو رو ریست کنه. مگر اینکه میکرو هنگ کنه و زیربرنامه تایمر 1 اجرا نشه.
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

4. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعید

سلام آقا مرتضی
    چه جالب روش خوبیه امتحان می کنم اما اگه 3تا تایمر قبلا استاده شده بود چی؟
    مثلا من الان از هر3تا تایمر استفاده کردم ولی جوریه که می شه این روش رو که گفتید پیاده کنم ولی اگه نمی شد چی؟ روش دیگه ای هم دارید؟

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

من اکثرا از همین روش استفاده می کنم. حتی اگه از هر سه تایمرم استفاده کرده باشم! (البته اکثر مواقع)

مثلا فرض می کنیم من اومدم تایمر 1 رو طوری برنامه ریزی کردم که هر 300 میلی ثانیه یکبار سرریز میشه. حالا میام یه متغیر تعریف می کنم که هروقت تایمر 1 سرریز شد یک واحد زیاد میشه. حالا اگه این متغیر 4 یا 5 بار سرریز بشه یعنی 1200 یا 1500 میلی ثانیه گذشته ، پس الان وقته ریست کردن تایمر نگهبان هست.
    .

وبلاگ شخصی من

7. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعید

بله حق با شماست خیلی ممنون از راهنماییتون

مدیرکل انجمنها
    نام
    احسان صفامنش
    تشکر شده 2,261 بار در 1,056 پست

داداش مرتضی عزیز. بعدا شما مطمئن هستی که اصلا این واچ داگ بالاخره ریست میشه.
    ببینید اگه هنگ میکرو بخاطر اختلال در پروگرم کانتر باشه و آدرس میکرو به جایی تغییر کنه که کد اشتباه باشه فکر کنم در همین حالت هم در صورت وقوع وقفه ی تایمر، برنامه ی تایمر اجرا بشه. این طور نیست؟؟؟؟؟؟
    شما تا حالا دیدید که بخاطر هنگ میکرو واچداگ با روش شما ریست کنه.
    به نظر من (البته مطمئن نیستم) حتی اگه میکرو هنگ کنه یا در یک حلقه گیر کنه در هر صورت تایمر وقفه هاش اتفاق میافته
    نظر شما چیه

10. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما esisafa برای ارسال این پست سودمند:

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

داداش مرتضی عزیز. بعدا شما مطمئن هستی که اصلا این واچ داگ بالاخره ریست میشه.
    کوچیکتم احسان جان. والا من تا حالا پروژه ای نداشتک هنگ کنه خدارو شکر! این واچ داگ رو هم واسه محکم کاری میذارم.

ببینید اگه هنگ میکرو بخاطر اختلال در پروگرم کانتر باشه و آدرس میکرو به جایی تغییر کنه که کد اشتباه باشه فکر کنم در همین حالت هم در صورت وقوع وقفه ی تایمر، برنامه ی تایمر اجرا بشه. این طور نیست؟؟؟؟؟؟
    من متوجه نشدم دادا! یه جور دیگه بگو.

به نظر من (البته مطمئن نیستم) حتی اگه میکرو هنگ کنه یا در یک حلقه گیر کنه در هر صورت تایمر وقفه هاش اتفاق میافته
    نظر شما چیه
    منم همچین حسی دارم (چون کلاک تایمرها بطور جداگانه تامین میشه). ولی نکته ای که موجوده ما تایمر واچ داگ رو در وقفه ی تایمر ریست نمی کنیم! این کار توی برنامه ی اصلی انجام میشه.

توی وقفه ی تایمر فقط یه یبت رو یک می کنیم. مثلا متغیر نوع بیت t1_flag رو یک می کنیم. حالا این وظیفه ی حلقه ی اصلی هست که با چک کردن این شرط ـیک بودن T1_flag) واچ داگ رو ریست کنه. ولی چون میکرو هنگه نمی تونه این شرط رو چک کنه! استنباط من اینه. فکر می کنم درسته.

سایر عزیزان هم نظر بدن تا ببینیم روش درستی هست یا نه!
    .

وبلاگ شخصی من

12. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سعید

توی میکرو اگه pointer روی یک خط بمونه و عوض نشه یعنی برنامه تا یک جا که اجرا شد وایسه و دیگه اجرا نشه و هیچ کاری انجام نشه می گویند میکرو هنگ کرده. درسته؟ بعد برای رفع اون Watchdog رو گذاشتند
    حالا اگه میکرو توی یک حلقه گیر کنه و لی دستورات توی اون رو اجرا کنه اما دیگه از حلقه بیرون نیاد به اینم هنگ کردن حالا...
    سوال اول: ابن جور هنگ کردن فقط بخاطر ضعف برنامه نویسی (یاهمون باگ نرم افزاری) ممکنه پیش بیاد؟ یا ممکنه بخاط نویز ها و این جور چیزا هم ای مشکل پیش بیاد؟
    سوال دوم:تایمر watchdog برای رفع این نوع هنگ کردن هم طراحی شده یا هدفش فقط مورد اول بوده؟

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

توی میکرو اگه pointer روی یک خط بمونه و عوض نشه یعنی برنامه تا یک جا که اجرا شد وایسه و دیگه اجرا نشه و هیچ کاری انجام نشه می گویند میکرو هنگ کرده. درسته؟
    این درسته. مثل پخش فیلم یا آهنگ از روی cd که روی یه نقطه گیر می کنه.

حالا اگه میکرو توی یک حلقه گیر کنه و لی دستورات توی اون رو اجرا کنه اما دیگه از حلقه بیرون نیاد به اینم هنگ کردن حالا...
    این مورد هم ممکنه پیش بیاد. دلیلشو نمی دونم. باز هم مثل پخش کردن فیلم از روی cd که این بار یه بازه ی زمانی مثلا 0.5 ثانیه ای هی تکرار میشه.

تایمر watchdog برای رفع این نوع هنگ کردن هم طراحی شده یا هدفش فقط مورد اول بوده؟
    تایمر واچ داگ هر دو مورد رو می تونه خنثی کنه.
    .

وبلاگ شخصی من

15. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 4 بار در 4 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط morteza_rk نمایش پست ها
    سلام

بهترین روش برای استفاده از تایمر نگهبان اینه که شما از یکی از تایمرهای میکرو استفاده کنی تا توی سرریزش تایمر نگهبانو ریست کنه.

مثلا فرض می کنیم شما تایمر نگهبانو روی 2048 تنظیم کردی. این یعنی این تایمر تقریبا هر دو ثانیه یکبار میکرو رو ریست می کنه. حالا برای اینکه در شرایط عادی این اتفاق نیفته شما میای مثلا با تایمر 1 زمان 1 ثانیه درست می کنی و هرموقع که تایمر 1 سرریز شد توی زیربرنامش تایمر نگهبانو هم ریست می کنی. اینجوری تایمر نگهبان هیچوقت به زمان 2 ثانیه نمی رسیه تا میکرو رو ریست کنه. مگر اینکه میکرو هنگ کنه و زیربرنامه تایمر 1 اجرا نشه.
    دوست عزیز هیچ موقع از این ساختار استفاده نکن
    به جرات میتونم بگم غیر منطقی ترین کار همینه
    چون مطمئن باش به احتمال زیاد اگه میکرو شما هنگ بکنه زیر روال اینتراپت اتفاق میفته
    این روش یک روشی هست که فقط بشه گفت من واتچ داگ را فعال کردم و کاری به کارکردش ندارم
    و مطمئن باش اگه این کار کارایی داشت خودشون یه زیر روال اینتراپتی برای واتچ داگ میذاشتند تا شما هم اذیت نشید و همه جا برنامه نخایید کد بنویسید
    ویرایش توسط spartan : 08-06-2013 در ساعت 00:51

نام
    مرتضی رحیمی کردمحله

دوست عزیز هیچ موقع از این ساختار استفاده نکن
    به جرات میتونم بگم غیر منطقی ترین کار همینه
    چون مطمئن باش به احتمال زیاد اگه میکرو شما هنگ بکنه زیر روال اینتراپت اتفاق میفته
    این روش یک روشی هست که فقط بشه گفت من واتچ داگ را فعال کردم و کاری به کارکردش ندارم
    و مطمئن باش اگه این کار کارایی داشت خودشون یه زیر روال اینتراپتی برای واتچ داگ میذاشتند تا شما هم اذیت نشید و همه جا برنامه نخایید کد بنویسید
    توی اون پست جمله بندی من یکم بد بود. منظور من این بود که ما توی زیر روال تایمرها واچ داگ رو ریست نمی کنیم. بلکه یه متغیر اونجا می ذاریم و بعد توی برنامه ی اصلی با چک کردن اون متغیر دستور ریست واچ داگ رو میدیم.

البته به پست های بعدی دقت کنید می بینید که کاملتر توضیح دادم.

یه بار دیگه هم میگم. زیرروال تایمر به احتمال قوی اتفاق می افته (چون کلاک تایمر جداگانه بدست میاد) ولی توی زیرروال فقط یک متغیر ، تغییر وضعیت میده (واچ داگ ریست نمیشه). حالا وظیفه ی برنامه اصلی اینه که با توجه به تغییر وضعیت این متغیر بیاد واچ داگ رو ریست بکنه یا نکنه. که نمی تونه ریست کنه. چرا؟ چون میکرو هنگه و اصلا برنامه ی اصلی اجرا نمیشه.
    .

وبلاگ شخصی من

18. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما morteza_rk برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند esmaeil57 آواتار ها
    تشکر شده 14 بار در 7 پست

سلام
    برای من تا حالا اتفاق افتاده که با وجود اینکه تایمر واچ داگ را به نحو احسن هم فعال کرده بودم حتی به صورت دستی و توی برنامه تست هم کردم کاملا درست بود ولی بعد از مدتی میکرو هنگ کرد که مجبور به ریست سخت افزاری شدم. این مشکل ایده ای شد تا به فکر راه حلی باشم البته واسه محکم کاری برای سیستمهایی که کار حساسی میخوان انجام بدن مثلا کنترل دما و رطوبت و ...
    یه مدار ریست کننده آنالوگ ساختم که در اینجور مواقع میتونه میکرو رو بصورت سخت افزاری ریست کنه. میتونید به سایت اینجانب مراجعه کنید. ضمنا نظر هم یادتون نره

پروژه های میکرو کنترلر محمدزاده - Part 3
    ویرایش توسط esmaeil57 : 30-06-2013 در ساعت 16:15

20. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما esmaeil57 برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند serjik آواتار ها
    تشکر شده 23 بار در 19 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط morteza_rk نمایش پست ها
    توی اون پست جمله بندی من یکم بد بود. منظور من این بود که ما توی زیر روال تایمرها واچ داگ رو ریست نمی کنیم. بلکه یه متغیر اونجا می ذاریم و بعد توی برنامه ی اصلی با چک کردن اون متغیر دستور ریست واچ داگ رو میدیم.

البته به پست های بعدی دقت کنید می بینید که کاملتر توضیح دادم.

یه بار دیگه هم میگم. زیرروال تایمر به احتمال قوی اتفاق می افته (چون کلاک تایمر جداگانه بدست میاد) ولی توی زیرروال فقط یک متغیر ، تغییر وضعیت میده (واچ داگ ریست نمیشه). حالا وظیفه ی برنامه اصلی اینه که با توجه به تغییر وضعیت این متغیر بیاد واچ داگ رو ریست بکنه یا نکنه. که نمی تونه ریست کنه. چرا؟ چون میکرو هنگه و اصلا برنامه ی اصلی اجرا نمیشه.
    با سلام، بنده کاملاً با آقای spartan موافقم در صورتی که میکرو هنگ کند هیچ دلیلی ندارد که بردارهای وقفه هم از کار بیفتند، به نظرم قشنگتره که سیستم را چه از لحاظ سخت افزاری و چه از لحاظ نرم افزاری طوری طراحی کنیم که احتمال هنگ کردن را به صفر برسانیم، WDT خوب است اما استفاده کمتر ویا حتی نکردن خیلی بهتر(بلی می دانم در سیستمهای Critical عالی است، خودم فیضها برده ام)، WDT سیستم را بعد از هنگ کردن زنده می کند، اما بعد از ریست تازه دردسر شروع می شود آیا سیستم شما باید از نقطه ای که هنگ کرده ادامه کار بدهد یا مهم نیست ، HANDSHAKING ها و synchronize ها چگونه می شود؟

اگر سیستمی طراحی کنید که هر ۵ دقیقه نیاز به مرحمت WDT داشته باشد؟!؟!؟ (فرض کنید هر ۵ دقیقه موبایلتان ریست شود).......
    در هر حلقه از if استفاده کنید حافظه کد را به هدر داده و سرعت اجرای برنامه را کم کردید که به نظر من کار جالبی نیست.

بنده WDT را بصورت زیر طراحی می کنم:

while(1)// external main loop
    }
    */
    i need reset WDT only here ** small code and flash memory usage also more SPEED in code execution

/*
    ;resetWDTFlag

scanKeyboard(); //no internal loop
    checkSerialPort(); //no internal loop
    .
    .
    .
    if i calculate above codes cycle machines or time execution will overflow the WDT */
    i need to reset WDT in second time
    /*
    ;resetWDTFlag
    .
    .
    scanPIOBits();//no internal loop
    main loop//{

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

افرین خیلی روش جالبیه .. باید امتحان کنم منم