NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 3539 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 25

موضوع: لايسنس برا پروژه ها

کاربر فعال
    تشکر شده 83 بار در 35 پست

Exclamation لايسنس برا پروژه ها

سلام به تمامي دوستان
    من چند وقته دنبال يه راه برا غير قابل استفاده كردن كد پروژه هاي تجاريم هستم
    فكر كنم اين مشكل رو همه داشته باشن كه ميترسند برنامه سخت افزار توليديشون هك بشه
    يك راه قفل كردن ميكرو هست كه راه خوبيه اما صد در صد نيست
    من دنبال طراحي يه تابع هستم كه قبل از اجرا شدن يه كد لايسنسي رو بخواد برا فعال كردن برنامه. حالا اگه اين كد برا هر سخت افزار منحصر به فرد باشه عاليه.اونموقع اگه كسي يه پسورد رو به هر دليلي بدست بياره نميتونه كاري از پيش ببره

من ميخواستم از چيپ آي دي ميكروكنترلر avr استفاده كنم كه بچه ها ميگن همچين چيزي نداره
    هنوز نتونستم كاري بصورت عملي انجام بدم
    دوستان كمك كنيد تا امنيت برنامه ها رو بالا ببريم

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement

مدیر باز نشسته behnam6500 آواتار ها
    تشکر شده 899 بار در 390 پست

اگر شما میگید که بازیابی برنامه میکرو. بعد از قفل کردنش، صد در صد نیست و امکان پذیره، پس این کد هم فایده ای نداره

من لایسنس دارم، کد میکرو رو هم بر میگردنم، خوب هزار تا از روش میزنم!

5. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما behnam6500 برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 9 بار در 6 پست

کپی کردن کد داخل میکرو که حتمی هستش مگر این که دوتا از پایه های میکرو رو بسوزونید تا دسترسی بهش ممکن نشه

اما درباره جلوگیری از اجرای کد
    شما روال برنامه رو در نظر بگیر

حالا اگر در داخل برنامه یه مقدار رو چک کنید که مقدار دهی اون توسط عوامل خارجی مقدار دهی می شه خوب نیاز به یه باطری بکاپ خواهید داشت که این مقدار رو نیگه دارید
    یعنی یه بار سیستم رو راه می ندازید و به مشتری تحویل می دید اگر آی سی رو از برد جدا کردن مقدار متغییر ریسیت می شه که اینبار خود سیستم هم کار نمی کنه چه برسه به سیستم هایی که از روش کپی شده

در هر حال هر روشی که بخواین استفاده کنید حکم سرعت گیر رو برای کسی که تصمیم جدی برای برداشتن و استفاده از کدها رو داره خواهد داشت .

7. تشکرها از این نوشته :

مدیر انجمن Aghaeifar آواتار ها
    نام
    علی آقائی فر
    تشکر شده 975 بار در 440 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط behnam6500 نمایش پست ها
    اگر شما میگید که بازیابی برنامه میکرو. بعد از قفل کردنش، صد در صد نیست و امکان پذیره، پس این کد هم فایده ای نداره

من لایسنس دارم، کد میکرو رو هم بر میگردنم، خوب هزار تا از روش میزنم!
    اگر هر میکرو یه ای دی داشته باشه نمیشه. چون چیزی که از یه میکرو کشید بیرون مثلا بعد از قفل کردنش یه فایل hex میشه فقط نه کد برنامه. کد hex فکر نکنم کسی بفهمه که قراره چی اجرا کنه که تغییرش بده.
    ما در انتظار رویت خورشیدیم ...

اللهم عجل لولیک الفرج

9. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Aghaeifar برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 9 بار در 6 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط Aghaeifar نمایش پست ها
    اگر هر میکرو یه ای دی داشته باشه نمیشه. چون چیزی که از یه میکرو کشید بیرون مثلا بعد از قفل کردنش یه فایل hex میشه فقط نه کد برنامه. کد hex فکر نکنم کسی بفهمه که قراره چی اجرا کنه که تغییرش بده.
    یعنی میگید اگه که این فایل hex رو نمی شه توی شبیه سازها قرار داد و خط به خط اجرا شدنش رو تریس کرد ؟
    فکر کنم بشه ها (اطلاعاتی در این زمینه ندارم ولی غیرممکن به نظر نمی رسه)

میکروی avr کد منحصر به فرد نداره. یه signature داره که اونم توی هر سری از میکرو ها یکسانه.

فایل هگز هم میشه دیکدش کرد و به زبان اسمبلی تبدیلش کرد! (در این زمینه اطلاعاتم خیلی کمه) مثلن:

clr r30 هگزش میشه 27ee و باینری 0010.0111.1110.1110

همینطور هگز هم تو شبیه ساز قابل اجراست.

پایه میکرو هم بخوای بسوزونی و پایه بکنی و این چیزا هم جالب نیست.

اگه کد منحصر به فرد میخوای، خودت بساز و توی eeprom میکرو بریز.

اگه میکرو به بیرون ارتباط داره مثل پورت سریال و کامپیپوتر و اینرتنت، از همون کد منحصر به فرد توی eeprom میتونی استفاده کنی. البته اینکد میکنی که خود کد اصلی هم در دسترس نباشه و در مقصد هم دیکد.

اینطوری مجبور میشی که طبق یه پروتکل پیش بری و مزیتش اینه که اگه کسی بخواد ورودی خروجی داده رو دستکاری کنه، خیلی راحت متوجه میشی و میکرو رو از کار میندازی!

این سیستم من در اوردی رو توی یکی از پروژه هام پیاده کردم و خوب هم جواب داده.

12. تشکرها از این نوشته :

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

سلام

معنی این حرفا اینه که قفل های خود avr بی فایدست؟ یعنی وقتی ما برنامه ی روی میکرو رو قفل می کنیم بازم فایده ای نداره؟

تا جائیکه من تست کردم کدی که قفل میشه قابل بازخونی هست ولی کد خونده شده کاملا اشتباهه و اصلا کار نمی کنه. فقطم یه راه برای از بین بردن این حالت هست اونم اینه که دوباره میکروتون با یه برنامه ی دیگه پروگرم کنید. که در این صورت اون اولی از دست رفته.
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

14. تشکرها از این نوشته :

وقتی میکرو قفل میشه فقط داده چرت و پرت میشه ازش خوند که حتا خونه های خالی هم داده داره توی حافظه...

قفل هم فقط با erase میکرو از بین میره...

نمیدونم چطوری میتونن بازیابی کنن؟ واقعیته یا اینکه فقط حرفش رو میزنن؟

16. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال
    نام
    مرتضی مجتهدی
    تشکر شده 358 بار در 203 پست

من معذرت می خوام این سوال بی ربط به موضوع تاپیک رو می پرسم، اما واقعا می تونم بپرسم این پروژه های صنعتی چی هستند که لاک میکرو براشون کافی نیست و نظر به اینکه فقط شما تونستین اونها رو بنویسین، نیاز به این درجه از محاقظت دارن ؟
    منظوری ندارم و فقط برام جالب شده با پروژه های کار شده توسط بچه های سایت آشنا بشم

18. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما modj.ir برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    نام
    مرتضی مجتهدی

برای بازیابی میکرو سوای اینکه توو بعضی میکرو ها روشهایی هست که میشه از اون برای خوندن استفاده کرد، معمولا میکرو رو مثلا:
    Hacking the PIC 18F1320 bunnie's blog

20. تشکرها از این نوشته :

مدیر کل انجمن ها morteza_rk آواتار ها
    نام
    مرتضی رحیمی کردمحله
    تشکر شده 2,899 بار در 1,263 پست

وقتی میکرو قفل میشه فقط داده چرت و پرت میشه ازش خوند که حتا خونه های خالی هم داده داره توی حافظه...

قفل هم فقط با erase میکرو از بین میره...

نمیدونم چطوری میتونن بازیابی کنن؟ واقعیته یا اینکه فقط حرفش رو میزنن؟
    دقیقا همینطوره ، من بارها تست کردم. با حوصله ی فراوان. ولی نتیجه دقیقا همینه. فکر هم نمی کنم که بشه برنامه ی اصلی رو از روی میکرو خوند. فقط در حد حرفه.
    .
    اَللّهُمَ صَلّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجّل الفَرَجَهُم

وبلاگ شخصی من

کاربر فعال pooriya آواتار ها
    نام
    پوریا علیزاده
    تشکر شده 676 بار در 217 پست

سلام
    دوستان بعد از اینکه Avr قفل شد دیگه نمیشه قفلشو شکست و کد رو باز خونی کرد به هیچ طریقی.(به غیر از پاک کردن میکرو که دیگه اون موقع کد هم از بین میره)
    فقط تو شرکت های بزرگ اونم پروژه های میلیاردی بعضا با برداشتن پوشش سیلیکونی تراشه و اعمال تغییراتی در ic می تونن این کارو بکنن که اونم هزینه های خیلی بالائی داره.
    ولی میشه از روش های رمز نگاری DES و AES استفاده کرد که در خانواده xmega به صورت سخت افزاری موجود بوده و در سری mega نیز کتابخونه این کار تو سایت شرکت Atmel موجود است.
    از نظر سطح امنیت، روش AES در مرتبه بسیار بالاتری نسبت به DES قرار دارد و امنیت آن به حدی است که دستیابی به اطلاعات اصلی تقریبا امکان ناپذیر است و حالات ممکن برای برای رسیدن به اطلاعات اصلی به حدی زیاد است که لازم است هزاران پردازنده برای امتحان همه حالت ها بکار گرفته شوند.
    البته بعضی نرم افزار ها و بوت لودر ها مثل بوت لودر زیر هستن که تقریبا از روشی مشابه روش بالا استفاده می کنن.
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Untitled.png
مشاهده: 33
حجم: 63.3 کیلو بایت  

23. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما pooriya برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    نام
    مرتضی مجتهدی

البته نیاز به خرج میلیاردی نیست، معمولا با ارسال به چین یا روسیه و هذینه فوقش 1 میلیون تومن ( قدیمها حدود 500-600 بود با توجه به نرخ دلار گفتم ) خیلی هم راحت می خونن ! ولی خوب هنوز هم برام جای سوال هست که توو ایران کی میخواد پروژه ای بنویسه که بقیه نتونن و نیاز باشه اینطوری قفل رو باز کنن !! واقعا برام جذاب شده

25. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما modj.ir برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال
    نام
    مرتضی مجتهدی

والبته des aes رو برای انتقال اطلاعات استفاده می کنن نه ذخیره برنامه روی میکروکنترلر که کاملا غیر کد شده هست

27. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما modj.ir برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال pooriya آواتار ها
    نام
    پوریا علیزاده
    تشکر شده 676 بار در 217 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط modj.ir نمایش پست ها
    البته نیاز به خرج میلیاردی نیست، معمولا با ارسال به چین یا روسیه و هذینه فوقش 1 میلیون تومن ( قدیمها حدود 500-600 بود با توجه به نرخ دلار گفتم ) خیلی هم راحت می خونن ! ولی خوب هنوز هم برام جای سوال هست که توو ایران کی میخواد پروژه ای بنویسه که بقیه نتونن و نیاز باشه اینطوری قفل رو باز کنن !! واقعا برام جذاب شده
    سلام
    مهندس منظور ارزش پروژه بود نه هزینه این کار.

والبته des aes رو برای انتقال اطلاعات استفاده می کنن نه ذخیره برنامه روی میکروکنترلر که کاملا غیر کد شده هست
    این پروتکل هم تو ارسال و دریافت کاربرد داره و هم تو ذخیره اطلاعات به صورت کد شده.

http://www.novintarasheh.com/site/in...4--xmega-.html

29. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال
    نام
    مرتضی مجتهدی

دقیقا منظور من هم همون ارزش پروژه هست. توو ایران به خاطر عدم وجود کپی رایت مناسب، مهم این هست که یک ایده لو بره ! مثلا اینکه با فلان میکروکنترلر هم میشه الان کار رو کرد. بعد همه می تونن انجامش بدن ! چون نه قانون درست و حسابی هست نه ثبت ایده نه ... هزار جوره هم قفل و بست زده بشه فایده نداره !
    باز هم تاکید میکنم اون ذخیره اطلاعات، ربطی به ذخیره برنامه ندارن. برنامه رو میشهراحت برداشت . اما مثلا دیتابیس برنامه رو میشه کد کرد که خوب ، اگر برنامه رو بردارن دیتابیس رو بهش می دن و خیلی راحت همون کد شده ها رو بدون نیاز به دیکود استفاده می کنن !

منظورم از این سوال و جواب ها این هست که به جای در جا زدن سر یک موضوع و قفل و بست و ... سعی کنین اونقدر توانایی داشته باشین که همه کارهای تا الانتون رو هم دزدیدن، باز هم کسی نتونه باهاتون رقابت کنه ! وگرنه مدتهاست اونقدر ارزشها به سلامتی از بین رفته که ...

31. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما modj.ir برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال

Thumbs up

سلام
    تشكر از همه دوستان بابت اظهار نظراتشون
    يكي از دوستان گفته بود بعد از ريست ميكرو پسورد از بين ميره. مهندس از شما بعيده . eeprom ميكرو پس چي. يا اينكه if رو يكبار چك ميكني
    if(pass == xxx && flag)
    flag =0;

منظورم از این سوال و جواب ها این هست که به جای در جا زدن سر یک موضوع و قفل و بست و ... سعی کنین اونقدر توانایی داشته باشین که همه کارهای تا الانتون رو هم دزدیدن، باز هم کسی نتونه باهاتون رقابت کنه ! وگرنه مدتهاست اونقدر ارزشها به سلامتی از بین رفته که ...
    اصلا با اين حرف موافق نيستم
    همه ماها كار ميكنيم كه ازش نون در اريم
    يه وقتي بحث آموزشه كه ما مخلص همه بچه ها هم هستيم
    اما اينطور نيست كه برنامه رو به امون خدا ول كني كه اگر برداشتنش من ميرم يه پروژه ديگه ميزنم چون من خيلي قويم
    اصلا بحث اول تو فروختن يه پروژه بازاريابيه اونه.(من بازاريابي كنم ،نياز سازي كنم بعد يكي ديگه حالشو ببره. نميشه كه!!!!!!) من هزار تا قطعه رو تا حالا راه انداختم اما تو اكثر پروژه هام استفاده نشدن.چون دنياي تجارت با دنياي علم متفاوته

جسارتا قصد بي ادبي ندارما .چرا ما ايرانيا اينجوريم آقا بجاي فكر كردن و دادن بهترين راه حل اول مخالفت ميكنيم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

به قضيه يك بعدي هم نگاه نكنيد به غير از غير قابل دسترس كردن ميكرو مزاياي ديگه:
    1-ايجاد بار رواني خيلي خوب براي دوستان هكر كه بخودشون زحمت ندن(چون كار حداقل يه مرحله سخت تر شده).
    2-مانور بيشتر روي بازاريابي(از خود من تو پروژه هام شده كه بپرسن كه از كجا معلوم برنامه كپي نشه. البته زمان هايي كه امتياز پروژه رو به شخص يا شركتي ميفروختم)
    3-استفاده در ميكرو هايي مثل پيك كه تو تهران با 800 هزار تومان قفل شو ميشكنن

و البته از كجا معلوم شايد فردا روز قفل ميكرو هم شكستن .برادر هاي چيني و روسي رو دست كم نگيريد.نمونش Jlink و گوشي هاي sony ericsson
    و ...

از اين بحث ها گذشته فكركنم بهترين راه با نداشتن chip id منحصر بفرد براي ميكرو ريختن يه شماره منحصر به فرد اونم كد شده تو eeprom كه اون تو برنامه ديكد بشه و با كد وردي ما مقايسه بشه.
    اما اين روش عيبش اينه كه اگر يه ميكرو كدش لو بره كار تمومه تازه نميتوني بدي دست نصاب بگي برو نصب كن چون اونموقع مجبوري بهش پسورد رو بگي . اما اگر از يه چيزي تو ميكرو كه برا هر ميكرو منحصر بفرده استفاده كنيم خيلي بهتره چون در اونصورت فقط با لو رفتن تابع ديكود ميشه كپي كرد نه لو رفتن پسورد و ميتوني بدي دست نصاب برا نصب

اگر راه ديگه ايي هست خوشحال ميشم بشنوم
    ویرایش توسط m_online3710 : 09-11-2012 در ساعت 23:25

33. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما m_online3710 برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال

راستي كي ميگه avr هك نميشه
    من خودم يه pdf انگليسي زبان داشتم كه راجب هك كردن avr بود
    الان گشتم پيداش نكردم البته اگرم بود به خاطر رعايت حقوق دوستان عزيز آپش نميكردم
    ویرایش توسط m_online3710 : 10-11-2012 در ساعت 00:04

35. تشکرها از این نوشته :

کاربر فعال
    نام
    مرتضی مجتهدی

نمی دونم چرا نمی تونم معمولا منظوری که دارم رو اونجور که می خوام برسونم !
    من نمیگم برنامه رو اپن سورس و بدون لاک بدین خریدار !توی همه این سالها من همیشه اول کار به طور واضح به خریدار توضیح دادم که یک عدد پروژه ساخته شده مورد نظر فلان قدر تومان. اگر فقط hex و نقشه داده بشه که طرف بتونه ازش چند تا بسازه الان قدر و اگر همه سورس ها و ... رو بخواد به طور حتم هذینه بالاتری داره براش !
    اما ببینید، داخل میکرو یک لاک بیت هست که به قول شما 800 تومان میگیرن بازش کنن، الان کدوم پروژه ای هست که کسی که واقعا بهش نیاز داره، نمی تونه 800 تومن رو بده یکی براش برنامه رو از نو بنویسه تا سورس رو هم کامل داشته باشه ! به حای اینکه بخواد 800 تومن بده و قفل میکرو رو بشکنه ؟ و کدوم عزیزی هست که بلده پروژه ای بنویسه که کسی دیگه نمی تونه، اما بلد نیست مدارت آنالوگ و سایر قسمتهای اون رو طوری بسازه که نتونن کپی کنن ؟

راستش یکی 2 ماهه تعدادی تاپیک توو انجمن دیدم که خواستم حوابی بنویسم، اما فکر کردم بنویسم (مثل الان ) میگن دارم نظر منفی می دم یا ال و بل ! ولی واقعا مباحث علمی تری هست که مشکلات هستن و این تاپیک ها ...

مثلا عزیزی بود که اومده بود می پرسید cortex m4 استفاده کنم یا آرم 11 ، بعد مدتی میومد می پرسید برم برای میکرو cortex m4 خودم فیبر طراحی کنم یا از برد دیسکاوری استفاده کنم ! بعد فرداش می پرسید ، اگر بخوام میکرو رو از برد دیسکاوری جدا کنم بزنم روو برد خودم، نکنه وقت جدا کردن میکرو بسوزه !! عزیزی که کمی درگیر کارها هست اگر مقداری به تفاوت سوال ها دقت کنه، متوجه میشه دقیقا منظورم چی هست و چه دودی از سر آدم بلند میشه.
    سایر انجمن ها سوال و جواب ها رو به راه رضای خدا ول کردن تا فقط پست الکی زده بشه و بازدید بی خود و رنک بالاتر و در آمد بیشتر از راه تبلیغات ! من اینجا و ايران ويج فقط به خاطر اینهاش دوست دارم که کمتر میدیدم این موضوع رو.ولی الان واقعا خوشحال میشم کمی با جو جدید برخورد بشه !

بگذارید سوالم رو کمی دقیقتر بپرسم : عزیزی که دنبال سریال نامبر هارد دیسک avr می گرده، چه قدر به الکترونیک تسلط داره که پروژه ای بنویسه که بخواد در این حد از اون محافظت کنه ؟

37. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما modj.ir برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال

ممنونم دوست عزيز از پاسختون
    اما نميدونم چرا دوست ندارم جواب كاملي به شما بدوم.چون اونموقع ميشه ...(نه اينكه پاسخي نداشتم!)
    به نظرتون احترام ميذارم اما در جريان بذارمتون كه كسي مجبور به دادن نظر نشده و شما فكر نمكنيد با دادن اين نظرها تو راستاي همون دوستاني كه ميگيد قدم برميداريد. راستي مهندس هارد avr چند گيگه؟
    به هر حال ياد يه جمله ايي افتادم( ما بنده و اين قوم خداوندانند)
    از سوال آخر هم متوجه طرز فكرتون شدم. ممنون(محض اطلاع شما دوست عزيز من دارم راجب عنصر عجيبي غريبي بنام مقاومت اطلاعات كسب ميكنم بعدش اگه شما اجازه بدي ميرم سراغ خازن آخه من از پلوتون اومدم. مهندس ميايي اونجا رو هم بتركوني با اين كلام نافذت)
    ویرایش توسط m_online3710 : 10-11-2012 در ساعت 04:50

39. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما m_online3710 برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین