NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2778 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 27

موضوع: رفع نویز حاصله از موتور روی میکرو وماژول

عضو جدید
    نام
    turkey
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

پیش فرض رفع نویز حاصله از موتور روی میکرو وماژول

سلام به همه.
    من دارم یه پروژه ای رو کار می کنم که به نویز خیلی حساسه=کنترل دور موتور وایرلس.
    یعنی با ماژول های مخابراتی و میکرو این کار رو انجام میدم , بعد از کلی مکافات تونستم دیتا خودو رو به صورت فرمان قطع و وصل ارسال کنم ... در گیرنده برای تست از LED استفاده کردم و جواب داد به محض گذاشتن موتور و درایورش(L293D) فقط اولین فرمان رو از فرستنده دریافت میکنه و بعد به دلیل نویز موتور , روی اولین قفل میکنه یعنی دیگه نه میگیره و نه عمل میکنه. خوب این طبیعیه ....حالا بدلیل بار سلفی یا..... این ایجاد میشه اما من نتونستم این ایراد رو برطرف کنم خازن دو سر موتور گذاشتم(100nf) (عدسی ) اما جواب نداد بین + و- خازن الکترولیت 1000uf گذاشتم جواب نداد. اینارو شنیده بودم اما مقادیر و نوع خازن هارو نمیدونم درست بوده یانه..اصلان این راه حلشه یا نه؟ :?: ops:
    دیود (هرزگرد) هم که خود L293 داره. چیکار کنم؟
    روی میکرو تاثیر بیشتری داره نمی دونم ؟ یا شاید روی ماژولهام تاثیر گذاشته (HMT*HMR)
    نمیدونم وقتی موتور روشن میشه شاید جریان کم میاره و باعث قفل میشه؟
    یا رگولاتورم صافی نداره چون خازنهاشو نبستم= اما این یکی راه حلش نیست چون اینو امتحان کردم جواب نداد
    من از شما میخام راهنماییم کنید لطفا .

2. تشکرها از این نوشته :

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

کاربر علاقه مند morteza01 آواتار ها
    تشکر شده 31 بار در 19 پست

سلام
    من هم همیشه با موتور ها مشکل داشتم الآنم یه مدار با avr برای کنترل یک پمپ ساختم که هر وقت با روشن شدن رله پمپ روشن میشه ، میکرو ریست میشه یا هنگ میکنه و پمپ مثل یک چراغ چشمک زن خاموش و روشن میشه اگه کسی از دوستان راه حلی دارند لطفا به این گونه سوال ها هم جواب بدن
    با تشکر

مدیر انجمن Division آواتار ها
    نام
    افشین علیزاده
    تشکر شده 1,013 بار در 407 پست

سلام

1- آيا شما فقط قصد دارين موتور رو روشن و يا خاموش كنين ؟

2- موتوري كه استفاده مي كنين مي خواين دور موتور رو هم با pwm كنترل كنين اگه اين جوريه سيگنال pwm رو هم مي خواين به صورت وايرلس ارسال كنين ؟ اصلاً چه جوري اين كار رو انجام ميدادين كه جواب نگرفتين؟

3- موتور ولتاژ كاريش چنده آيا جريان زيادي رو مي كشه؟ حدودا چند آمپر؟

4- اگر از PWM استفاده مي كردين چه نوع PWM با چه نوع فركانسي رو كانفيگ كرده بودين ؟

بحث راه اندازي موتور ها به كمك PWM اصولاً يه بحث حرفه اي هستش كه اغلب به پارمترهاي مهمش توجه نميكنيم و اينه كه دچار مشكل ميشيم، شما به سوالاتي كه پرسيدم جواب بدين تا من بگم چه جوري ميشه مشكل رو حلش كرد .
    سادگی نهایت کمال است
    یه مدتی میشه که نیستم... ولی به زودی بر می گردم...

6. تشکرها از این نوشته :

سلام با تشکر
    1.بله
    2.نه
    220v 6a .3
    4.-
    من فقط می خوام یه پمپ آب خانگی رو از ساعت 5 تا 7 صبح روشن کنم ( یه rtc به attiny2313 وصل کردم) حالا تا ساعت 5 میشه ، پمپ یه لحظه روشن میشه بعد خاموش میشه و دوباره روشن میشه و ... . حالا اگه کسی تجربه یا ابتکاری داره لطفا به ما هم بگه
    با تشکر

نام
    افشین علیزاده

من فقط می خوام یه پمپ آب خانگی رو از ساعت 5 تا 7 صبح روشن کنم
    همين؟!!

اي بابا اين كه خيلي ساده هستش، من احتمال ميدم سخت افزار رو اصولي طراحي نكرده باشين و روي ميكرو يه باري به نحوي تحميل ميشه (ابته اگه تو محيط شبيه ساز جواب گرفته باشين) اگه مايل هستين مدار اصلي سخت افزاريتون رو كه الان روي بردتون بستين رو ارسال كنيد تا بررسي كنيم .

فعلا با قطعيت نميشه گفت ايراد كارتون كجاست
    سادگی نهایت کمال است

سلام و تشکر
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    • نوع فایل: rar POMP.rar (36.4 کیلو بایت, 138 نمايش)

مدیر انجمن farzadsw آواتار ها
    نام
    تهران
    تشکر شده 745 بار در 309 پست

واسه رله یه دیود هرز گرد بگذارید ، یعنی یه دیود در گرایش معکوس دو سر کویل رله .

11. تشکرها از این نوشته :

نام
    افشین علیزاده

اين شماره ترانزيستوري كه انتخاب كردين آيا شمارش عين هموني هستش كه تو مدار به كار برده شده؟ اگه جوابتون منفي هستش شماره ترانزيستوري كه تو مدار استفاده كردين چنده؟

تو اين شكلي كه شما ارسال كرديم به لحاظ شماتيكي ترانزيستور كلاً اشتباه باياس شده

فكر كنم فهميدم ايراد كار كجاست ولي شما اول به سوال من جواب بدين تا بگم بعدش بايد چي كار كنيد .
    سادگی نهایت کمال است

سلام
    بله ترانزیستور tip41 هست ، یعنی ایراد کجا می تونه باشه ؟
    با تشکر

مدیر باز نشسته armstk آواتار ها
    تشکر شده 1,198 بار در 573 پست

سلام
    ترانزیستور به صورت صحیح بایاس شده و من تست کردم
    فقط نکته ای که هست یه مقاومت حدود 1 کیل برای بیس ترانزیستور بزارین
    نیازی هم به تغییر ترانزیستور نیستش با اکثر ترانزیستور های npn جواب میده

میکروکنترلر STM32103-RBT6 بطور کامل راه اندازی شد !!!
    مرحله بعدی اتصال TFT 3.2 به میکرو و بوت کردن UC-OS II + GUI !!!

.

نام
    افشین علیزاده

ترانزیستور به صورت صحیح بایاس شده و من تست کردم
    من نمي دونم كجاي دنيا ترانزيستور NPN رو اين جوري باياسش مي كنن ما از ترانزيستور NPN تو حالت سوئيچ زني وقتي به اشباء ميره انتظار داريم به ما زمين رو بده نه ولتاژ رو

فقط نکته ای که هست یه مقاومت حدود 1 کیلو برای بیس ترانزیستور بزارین
    مقدار مقاومت در حدود نيم كيلو اهم بايد باشه يعني مقداري تقريبا برابر با 560 اهم تازشم يه مقاومت ديگه به عنوان پال آپ بايد بين vcc و بيس بعد مقاومت بزارين .

نیازی هم به تغییر ترانزیستور نیستش با اکثر ترانزیستور های npn جواب میده
    من حرفم سر اين نيست كه شما ترانزيستور رو عوضش كنيد صحبت من سره اين موضوع هستش كه باياستون اشتباهيه

بارها تو اين فروم داد زدم بازم ميگم جماعت بهترين و استانداردترين مدار براي باياس ترانزيستور npn فقط براي سوئيچ زني(نواحي قطع و اشباع) مدار زير مي باشد من خودم دو ساله دارم تو هر پروژه اي كه فكرشو بكنيد مي بندمش و هميشه هم جواب مي گيرم .

اينم بگم مدار شما اگه با اين تغيراتي كه من ذكر كردم بازم كار نكرد هنوز جا براي كند و كاو داره، خيلي از اصول رو رعايت نكردين .
    ویرایش توسط Division : 08-08-2010 در ساعت 01:27
    سادگی نهایت کمال است

16. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما Division برای ارسال این پست سودمند:

همکار rfbook آواتار ها
    نام
    سعید علیان
    تشکر شده 458 بار در 139 پست

بارها تو اين فروم داد زدم بازم ميگم جماعت بهترين و استانداردترين مدار براي باياس ترانزيستور npn فقط براي سوئيچ زني(نواحي قطع و اشباع) مدار زير مي باشد من خودم دو ساله دارم تو هر پروژه اي كه فكرشو بكنيد مي بندمش و هميشه هم جواب مي گيرم .
    سلام

کاملا درسته این روش اصولی هست و بنده هم جاهای زیادی تست کردم . به خوبی جواب میده .

www.hoperf12.ir

وبسایت تخصصی ماژول های RF

18. تشکرها از این نوشته :

سلام و ممنون از جوابتون
    ببینید ، من اصلا با روشن کردن رله با استفاده از مداری که گذاشتم ندارم یعنی در حالتی که پمپ به مدار وصل نیست ، به خوبی کار می کنه . وله وقتی اونو به پمپ وصل می کنم ، 1 ثانیه بعد روشن شدن پمپ ، میکرو ریست مسشه و به نوبه ی خودش رله رو خاموش می کنه و پمپ خاموش میشه . میکرو که ریست شد حدود 0.5 ثانیه طول میکشه تا ساعت رو از ds1307 دریافت کنه ( ds1307 در همه شرایط به خوبی کار می کنه یعنی با روشن شدن پمپ ساعتش خراب نمیشه ) و مثلا حالا می بینه که 2 ثانیه از ساعت 5 گذشت ، پس دوباره پمپ رو روشن میکنه و میکرو ریست میشه و روز از نو روزی از نو ...
    حال شما راه حلی برای جلوگیری از ریست شدن میکرو میشه بگین ؟ چون همه ی مشکل من فقط نویز پمپ و ریست شدن میکروست .
    باتشکر از راهنمایی هتون

نام
    افشین علیزاده

حال شما راه حلی برای جلوگیری از ریست شدن میکرو میشه بگین ؟ چون همه ی مشکل من فقط نویز پمپ و ریست شدن میکروست .
    دوست عزيز شما براي يك بارم كه شده مداري رو كه من بتون پيشنهاد كردم رو تست كنيد ايشالا جواب مي گيريد .
    اگر جواب نگرفتيد بيايد مطرح كنيد تا من بگم تو مرحله بعدي بايد چي كار كنيد .

ولي جانه من يه بار تست كنيد شده مدار رو روي برد بورد ببنديد و فقط زمين و فرمان رو از ميكرو بگيريد و بعد موتورتون رو بش متصل كنيد .
    سادگی نهایت کمال است

21. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Division برای ارسال این پست سودمند:

نام
    افشین علیزاده

در ضمن نكته اي يادم رفت متذكر بشم اونم اينكه اصلا و ابداً براي راه انداي موتور ac از رله 5 ولتي استفاده نكنيد حداقلش بايد از رله كاملاً مرغوب 12 ولتي با خروجي 10 امپر حداقل 250 ولتي رو ببنديد .

ما تو پروژه ها براي راه اندازي يه موتور dc معمولي 12 ولتي از رله 5 ولتي استفاده نمي كنيم اون وقت شما براي راه اندازي موتور ac از رله 5 ولتي استفاده مي كنيد .
    سادگی نهایت کمال است

23. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Division برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

عرض سلام من یه مدار با آردویینو طراحی کردم که یه موتور تک فازو توسط یه رله که کنتاکتورو فعال میکنه استارت میکنه وقتی موتور استارت میشه یا استوپ میشه ال سی دی مدار درهم و ورهم مینویسه میتونه کسی کمکم کنه که چجوری مشکلو حل کنم

مدیر انجمن M.ABDOLLAHI آواتار ها
    نام
    مهدی عبدالهی
    تشکر شده 2,677 بار در 667 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط mohamadsanati نمایش پست ها
    عرض سلام من یه مدار با آردویینو طراحی کردم که یه موتور تک فازو توسط یه رله که کنتاکتورو فعال میکنه استارت میکنه وقتی موتور استارت میشه یا استوپ میشه ال سی دی مدار درهم و ورهم مینویسه میتونه کسی کمکم کنه که چجوری مشکلو حل کنم
    اگر از این ال سی دی های چینی هست که قاطی کردنش امری طبیعی چون جنسش اشغال است دو تا راه حل داری یکی اینکه یکسره ال سی دی را init کنی که من هم از این راه حل استفاده کردم و راه حل دیگر اینکه ال سی دی جنس خوب گیر بیاری از اون قدیمی ها که ایسی لحیمی داره و ای سی پرسی نداره البته ال سی دی های جنس خوب جدید هم هست ولی معمولا ایران نمیاد
    و هر كس از ياد [خداى‏] رحمان دل بگرداند، بر او شيطانى مى‏گماريم تا براى وى دمسازى باشد. (36)و مسلّماً آنها ايشان را از راه باز مى‏دارند و [آنها] مى‏پندارند كه راه يافتگانند. (37)تا آن گاه كه او [با دمسازش‏] به حضور ما آيد، [خطاب به شيطان‏] گويد: «اى كاش ميان من و تو، فاصله خاور و باختر بود، كه چه بد دمسازى هستى!» (38)(سوره زخرف)بگو: «پليد و پاك يكسان نيستند، هر چند كثرت پليد [ها] تو را به شگفت آوَرَد. پس اى خردمندان، از خدا پروا كنيد، باشد كه رستگار شويد.» (100)(سوره مائده(

26. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط M.ABDOLLAHI نمایش پست ها
    اگر از این ال سی دی های چینی هست که قاطی کردنش امری طبیعی چون جنسش اشغال است دو تا راه حل داری یکی اینکه یکسره ال سی دی را init کنی که من هم از این راه حل استفاده کردم و راه حل دیگر اینکه ال سی دی جنس خوب گیر بیاری از اون قدیمی ها که ایسی لحیمی داره و ای سی پرسی نداره البته ال سی دی های جنس خوب جدید هم هست ولی معمولا ایران نمیاد
    init چیه داداش

مدیر انجمن M.ABDOLLAHI آواتار ها
    نام
    مهدی عبدالهی
    تشکر شده 2,677 بار در 667 پست

یعنی دوباره پیکره بندیش کن مثلا تو کدویژن فرمانش میشه این lcd_init(16);
    و هر كس از ياد [خداى‏] رحمان دل بگرداند، بر او شيطانى مى‏گماريم تا براى وى دمسازى باشد. (36)و مسلّماً آنها ايشان را از راه باز مى‏دارند و [آنها] مى‏پندارند كه راه يافتگانند. (37)تا آن گاه كه او [با دمسازش‏] به حضور ما آيد، [خطاب به شيطان‏] گويد: «اى كاش ميان من و تو، فاصله خاور و باختر بود، كه چه بد دمسازى هستى!» (38)(سوره زخرف)بگو: «پليد و پاك يكسان نيستند، هر چند كثرت پليد [ها] تو را به شگفت آوَرَد. پس اى خردمندان، از خدا پروا كنيد، باشد كه رستگار شويد.» (100)(سوره مائده(

کاربر فعال Hesam1984 آواتار ها
    نام
    مهره مار
    تشکر شده 108 بار در 77 پست

گراند قسمت دیجیتال و راه انداز موتور و تغذیه ها را توسط اپتوکوپلر جدا کنید

30. تشکرها از این نوشته :

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین