NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2851 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 25

موضوع: روش های مقابله با نویز

کاربر فعال
    نام
    Tehran
    تشکر شده 45 بار در 34 پست

Icon17 روش های مقابله با نویز

با سلام به دوستان و تشکر از مشارکتشون در بحث

در مبحثی که راجع به نویز پذیری AVR مطرح شد دوستان نظرات خوبی رو ارائه دادن.
    خود من به این نتیجه رسیدم که هر دو میکرو می تونن تو صنعت استفاده بشن. البته در مورد خانواده AVR شاید بهتر باشه از قطعات SMD و خانواده L استفاده کنیم که رنج ولتاژ وسیعتری رو می پذیرن.

حالا بعد از انتخاب میکرو، وجود نویز در مدار اجتناب ناپذیره. و میکروی شما هر قدر هم قوی باشه اگر نکات ظریفی در طراحی مد نظر قرار داده نشه، بازم دوچار مشکل می شه.
    نویز هایی که تو صنعت وجود دارند از یه دید کلی به دو دسته مغناطیسی و الکتریکی تقسیم می شن که نویز مغناطیسی به نظر من با شیلد کردن یا قرار دادن مدار داخل باکس فلزی تا حدود قابل قبولی مرتفع می شه و خود من تاحالا هر جا با این نویز روبرو شدم به همین روش حذفش کردم ولی نویز الکتریکی که حاصل از تغییرات ناگهانی جریان و گذراهای فرکانس بالا روی تغذیه مدار هست خیلی بیشتر مدار رو تحت تاثیر قرار می ده.
    تو کارخونه ها موتور ها، درایورها (ایورتر ها) منابع سوییچینگ، چاپرها و هزاران منبع نویز وجود داره که همشون دست بدست هم دادن تا میکروی ما هنگ کنه.
    البته کابل کشی های داخل کارخونه و خازن های پارازیتی کابل و اثر سلفی خود کابل تا حدودی جلوی اونا رو میگیره ولی اگر دستگاه ها نزدیکتر باشن بیشتر اثر گذارن.

دوست دارم دوستان تو این مبحث در مورد موارد زیر نظر بدن:
    1- هر کسی با هر میکرویی که کار کرده و تجربه داره بگه مثلا قلق های اون میکرو چیه. مثلا برای برخی از میکرو ها این خیلی مهمه که اگر از برخی پایه ها استفاده نمی کنید اونا رو pull up یا pull down کنید.
    2- نویز الکتریکالی که می خواد بیاد داخل مدار رو با چه طرفند هایی میشه حذف کرد. یکیش میتونه نویز فیلتر باشه که خیلی موثر هست و خود من خیلی ازش استفاده کردم و نتیجه گرفتم حالا طراحی اون و بازه فرکانسی اون میتونه قابل بحث باشه.
    3- معمولا چه فرکانس های گذرایی تو مدارا مخرب هستند؟ با گرفتن FFT می شه فرکانس ها رو دراورد و روش فیلر گذاشت
    4- استفاده از منابع سوییچینگ چقدر میتونه این نویزهای الکتریکی ورودی رو از بین ببره

منتظر نظرات دوستان هستم
    ویرایش توسط Caspian1361 : 07-04-2010 در ساعت 18:08

2. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما Caspian1361 برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

عضو جدید
    تشکر شده 19 بار در 7 پست

حذف نویز الکتریکی راه های زیادی داره و یه مبحث خیلی گسترده و مهم هستش.
    لازمه هر کسی که کار دیجیتال میکنه با راه های معمولی حذف نویز یه اشنایی داشته باشه.
    از جمله موارد معمول که برای حذف نویز الکتریکی کاربرد داره موارد زیره:
    1- استفاده از خازن های کوپلاژ و دکوپلاژ در رنج حدود 10 تا 100 نانو که در نزدیک ترین مکان به vcc و GND هر ای سی قرار میگیره.
    2-استفاده از گراند وسیع(polygon) : اگه احتمال نویز در مدار به خاطر محیط یا حتی خود مدار زیاده از این مورد حتما استفاده کنید و بطور کلی همیشه باید حواستون باشه که گراند مدارتون قوی باشه و حتما پهنای ان بیشتر از vcc باشه اگه گراند مدار زیادی ضعیف باشه حتی میکروهای با نویز پذیری پایین مثل arm هم هنگ میکنه . و میدونید که قدرت گراند بسته به میزان جریانی هست که ازش عبور می کنه.
    3- در میکروها هر پایه ای را که استفاده نمی کنید خروجی تعریف کنید و بر روی انها صفر بنویسید.
    4- در مورد مدارات قدرت مثل درایور های موتورها منبع تغذیه میکرو را از منبع تغذیه درایورها جدا کنید زیرا اگه یکی باشه احتمال هنگ و ریست میکرو خیلی زیاده به این دلیل که مدارات قدرت ممکنه جریانهای لحظه ای زیادی بکشند و میکرو را ریست کنند.
    5- استفاده از منابع سوئیچینگ معمولا باعث ایجاد نویز میشه .
    6- در صورت استفاده از منبع تغذیه سوئیچینگ در خروجی انها از شبکه های خازنی استفاده کنید.

5. کاربران : 6 تشکر کرده اند از شما alialaee برای ارسال این پست سودمند:

مدیر انجمن Division آواتار ها
    نام
    افشین علیزاده
    تشکر شده 1,013 بار در 407 پست

يه نكته ريز اونم اينكه اگه قراره تو مدارتون از ماژول خاصي استفاده كنيد حتماً سعي كنيد بش تغذيه مستقل بدين چون تو ماژول هاي حساس به صورت وحشتناك روشون نويز مي افته و نتايج غلطي رو ارسال مي كنن .

اگه از منبع تغذيه مشترك استفاده مي كنيد بع هيچ وجه از خروجي يك رگولاتور ولتاژ منطقي 5 ولت براي چند قسمت مدار (مثل ميكرو - درايور - ماژول ها ) ندين! (حتي اگه آمپر كمي رو مد نظر داشته باشين) براي هر قسمت يه رگولاتور بزاريد (من خودم عملاً با اين مشكل مواجه شدم . )
    سادگی نهایت کمال است
    یه مدتی میشه که نیستم... ولی به زودی بر می گردم...

7. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما Division برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال Elec_l0vE آواتار ها
    تشکر شده 47 بار در 34 پست

دوستان شما كه ميگين زمين ها و تغذيه ها جدا باشن . اينا كه در اخر توسط نرم افزار همشون به هم وصل ميشن . منظورتون و درست نفهميدم

کاربر فعال
    نام
    Tehran

منظورتون از اینکه با نرم افزار همشون بهم وصل میشن چیه؟؟؟

ببینید برای اینکه نویز تو سیستم کم بشه در مورد زمین مدار باید چند مورد رو در نظر بگیرید:
    1- اگر احتمال میدید ورودی هاتون حامل نویز بشن اونارو باید با اپتو کوپلر ایزوله کنید. (زمین های ورودی و خروجی اپتو کوپلر نباید بهم وصل باشن)
    2- اگه تو مدار قسمتهای مختلفی دارید که مصرف کننده جریان از یه رگولاتور هستند آقای Genius میگن باید چند تا رگولاتور بزارید که اینم یه راهه ولی من این کارو نمی کنم، تو این موارد بهتره تو طراحی PCB زمین مربوط به بخش های مختلف رو از هم جدا کنیم و نقطه اتصال اونا دقیقاً کنار رگولاتور باشه. ببینید،اگه زمین قسمتهای جریان کش با زمین میکرو بهم وصل باشن و ترتیب قرار گرفتن المانها طوری باشه که میکرو بین ورودی و المانهای جریان کش قرار بگیره، جریان برگشتی از المانهای جریان کش باعث افت ولتاژ روی ترک زمین میشه و این خودش ولتاژ تغذیه میکرو رو میتونه تغییر بده که البته به عرض ترک ها و میزان جریان کشیده شده ربط خواهد داشت.
    حالا نکته در مورد رسم ترک های زمین تو مدار زیاده، که اگه دوستان علاقه مند باشن و تو بحث بیشتر شرکت کنن می تونیم بیشتر روش بحث کنیم.

10. تشکرها از این نوشته :

نام
    افشین علیزاده

نقل قول نوشته اصلی توسط Caspian1361 نمایش پست ها
    2- اگه تو مدار قسمتهای مختلفی دارید که مصرف کننده جریان از یه رگولاتور هستند آقای Genius میگن باید چند تا رگولاتور بزارید که اینم یه راهه ولی من این کارو نمی کنم، تو این موارد بهتره تو طراحی PCB زمین مربوط به بخش های مختلف رو از هم جدا کنیم و نقطه اتصال اونا دقیقاً کنار رگولاتور باشه
    من روشي كه شما فرمودين رو تو 6 تا pcb متفاوتي كه طراحي كرده بودم تست كردم، حتي كل طراحيم رو داخل يه جعبه فلزي قرار دادم و زمينم رو به اونم اتصال دادم هيچ فرقي رو مدارم نكرد و حلال مشكل فقط جدا كردن ولتاژ ماژول ها از تغذيه ميكرو (اضافه كردن رگولاتور) بود .

به نظر من در مداراتي كه ولتاژ لاجيكي ادوات مختلف مشترك باشن احتمال نويز خيلي زياده مخصوصا در مدارات فركانس بالا كه واقعاً به هيچ صراطي مستقيم نيستن .

البته روش هايي كه دوستان ذكر مي كنند خيلي مفيدن ولي من در طراحي فركانس بالا نتونستم از اين شيوه ها جواب بگيرم .
    سادگی نهایت کمال است

فرض كنيد دارم با پروتوس شماتيك ميزنم . واسه هر قسمت زمين جدا ميزارم . (واسه هر قسمت جداگانه ليبل ميزارم)
    وقتي ميبرمش تو ares خب خودش همه اين زمينا رو به هم وصل ميكنه ديگه اوكي ؟

کاربر فعال
    نام
    Tehran

در جواب به آقا یا خانم Elec_Love:
    شما در طراحی PCB ترک ها رو خودتون باید رسم کنید.
    فکر می کنم شما PCB رو Auto Route می کنید، درسته؟

بله . اي بابا واسه يه مدار گنده كه نميشه خودمون رسم كنيم .فرض كنيد دو تا ترك زمين گذاشتم در اخر نبايد به وصلشون كنم ؟

يه مثال ميشه بزاريد ملتفط بشم

کاربر فعال
    نام
    Tehran

نقل قول نوشته اصلی توسط Elec_l0vE نمایش پست ها
    بله . اي بابا واسه يه مدار گنده كه نميشه خودمون رسم كنيم .فرض كنيد دو تا ترك زمين گذاشتم در اخر نبايد به وصلشون كنم ؟

يه مثال ميشه بزاريد ملتفط بشم
    فرمایش شما درسته که آخر سر زمین ها باید بهم وصل بشن و منم همینو میگم یعنی زوین ها باید کاملا جدا باشن و سر پایه رگولاتور بهم وصل بشن.
    حالا منظور شما از مدار بزرگ مثلا طراحی یه مدار در حد مادر برد کامپیوتر هست یا نه؟؟
    خود من تا حالا مدار های بزرگی کار کردم و تقریبا همه اونا رو دستی رسم کردم.
    البته با اینکه Auto Route رو توصیه نمی کنم ولی می تونید برای زمین ها دو تا لیبل مجزا در نظر بگیرید و بعد Auto Route کنید و بعد از Auto Route با یه ترک کنار ورودی مدار اونا رو بصورت دستی بهم وصل کنید.

منتظر مشارکت بقیه دوستان در بحث هستیم.
    موفق باشید.

16. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Caspian1361 برای ارسال این پست سودمند:

عضو جدید
    تشکر شده 19 بار در 7 پست

چند تا مورد هستش که در طراحی pcb اگه در نظر گرفته بشه میتونه مفید باشه اولیش همون که دوستان گفتن , اگه به این فکر می کنید که در اینده کارای حرفه ای انجام بدید بهتره auto route رو بزارید کنار چون در هنگام استفاده از ان نرم افزار تعداد زیادی via استفاده می کنه که منبع نویز هستن , تازه اگه مدار پیچیده تر هم باشه تعداد via رو بیشتر میکنه و نویز هم بیشتر میشه.
    هنگام کشیدن مسیر ها زاویه 90 درجه رو فراموش کنید. مخصوصا برای کریستال.
    کریستال رو در نزدیک ترین مکان به میکر قرار بدید و بدونید که قلب مدارتون هستش.
    پین ریست رو بدون اتصال رها نکنید.
    برای نویزگیری از خازن های تانتالیوم با ولتاژ کاری حداقل 2 برابر استفاده کنید.
    اگه قراره به مدارتون ورودی انالوگ و دیجیتال بدید حواستون باشه که هر 2 تاشون رو به یه کانکتور ندید. و اگه مجبور شدید بهتره پین وسط رو گراند کنید و ورودی انالوگ و دیجیتال رو به 2 پایه کناری بدید.

18. کاربران : 4 تشکر کرده اند از شما alialaee برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال Hesam1984 آواتار ها
    نام
    مهره مار
    تشکر شده 108 بار در 77 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط alialaee نمایش پست ها
    چند تا مورد هستش که در طراحی pcb اگه در نظر گرفته بشه میتونه مفید باشه اولیش همون که دوستان گفتن , اگه به این فکر می کنید که در اینده کارای حرفه ای انجام بدید بهتره auto route رو بزارید کنار چون در هنگام استفاده از ان نرم افزار تعداد زیادی via استفاده می کنه که منبع نویز هستن , تازه اگه مدار پیچیده تر هم باشه تعداد via رو بیشتر میکنه و نویز هم بیشتر میشه.
    هنگام کشیدن مسیر ها زاویه 90 درجه رو فراموش کنید. مخصوصا برای کریستال.
    کریستال رو در نزدیک ترین مکان به میکر قرار بدید و بدونید که قلب مدارتون هستش.
    پین ریست رو بدون اتصال رها نکنید.
    برای نویزگیری از خازن های تانتالیوم با ولتاژ کاری حداقل 2 برابر استفاده کنید.
    اگه قراره به مدارتون ورودی انالوگ و دیجیتال بدید حواستون باشه که هر 2 تاشون رو به یه کانکتور ندید. و اگه مجبور شدید بهتره پین وسط رو گراند کنید و ورودی انالوگ و دیجیتال رو به 2 پایه کناری بدید.
    مطمئنی تعداد زیاد Via یاعث نویز می شه؟ . اونوقت جامپرهای زیاد باعث نویز نمی شن؟ ابزاری هست که تعداد Via رو کم می کنه. اما شما حتی اگه دستی هم بکشید بلاخره مجبورید یا جامپر بزنید یا Via.

تا یک حدی می شه مدارات رو مسیر کشی دستی کرد. اگه تعداد قطعات زیاد باشه یا قطعات SMD و ... چجوری می خواهید مسیر کشی دستی بکنید؟ مثلا یک نگاهی به کارت صدا و یا شبکه و ... بندازید. نمی گم ما قراره انوها رو بسازیم اما مسیر کشی دستی مدارت پیچیده با قطعات SMD و ... یکم بعید به نظر می رسه.

نام
    افشین علیزاده

نقل قول نوشته اصلی توسط Hesam1984 نمایش پست ها
    تا یک حدی می شه مدارات رو مسیر کشی دستی کرد. اگه تعداد قطعات زیاد باشه یا قطعات SMD و ... چجوری می خواهید مسیر کشی دستی بکنید؟ مثلا یک نگاهی به کارت صدا و یا شبکه و ... بندازید. نمی گم ما قراره انوها رو بسازیم اما مسیر کشی دستی مدارت پیچیده با قطعات SMD و ... یکم بعید به نظر می رسه.
    در مدارت پيچيده كه امكان سيم كشي به صورت دستي وجود ندارد ميشه يه كار انجام داد اونم اينكه بعد از سيم كشي اتوماتيك ما خودمون يه دستي به مدار بكشيم و تا اونجايي كه مي تونيم از تعداد جامپرها و via ها كم كنيم .
    تازه auto route خيلي وقت ها از مسيرهاي خيلي ناجوري عمليات سيم كشي رو انجام ميده كه ميشه به صورت دستي اون ها رو اصلاح كرد .
    سادگی نهایت کمال است

21. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Division برای ارسال این پست سودمند:

کاربر فعال Hesam1984 آواتار ها
    نام
    مهره مار
    تشکر شده 108 بار در 77 پست

بله دوست عزیز. صد در صد باید مسیر کشی ها ویرایش بشه و بعضی جاها اصلاح. این کار که همیشه انجام می شه.

اما این که از اول برای همچین مداراتی دستی بخواهیم بکشیم دیگه کار دور از ذهنی به نظر می رسه.

عضو جدید
    تشکر شده 19 بار در 7 پست

من در ابتدا گفتم اگر به فکر کارای حرفه ای در اینده هستید auto toute رو کنار بزارید.
    یعنی اگه به اینده فکر می کنید بهتره از الان کنار بزارید تا براتون یه عادت بشه.
    در مدارت معمولی دیجیتال مثل TTL ها اگه شما در مدارتون از 100 via هم استفاده کنید مدار بدون مشکلی کار میکنه . ولی اگه از همون مدار در سرعت های بالااستفاده کنید به مشکل بر می خوره.
    زمانی که از via در مدار استفاده می کنیم این کار کیفیت سیگنال را دچار اختلال میکنه.به این دلیل که Via ها یک اندکتانس و مقاومت اضافی به مدارتان تحویل میدهد.اگر مجبور به استفاده از via در مدارات high speed یا RF شدید موارد زیر را در نظر بگیرید :
    انها را تا جای ممکن بزرگتر در نظر بگیرید با PAD بزرگتر این کار باعث کاهش خاصیت القایی و مقاومتی ان می شود.(تا جای ممکن یعنی مقداری بزرگتر از حالت معمول)
    سوراخ های انها را موقع لحیم کاری پر کنید.

24. کاربران : 5 تشکر کرده اند از شما alialaee برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    نام
    حبیب اله صادقی
    تشکر شده 23 بار در 21 پست

پیش فرض حذف نویز روی بردبرد

با سلام خدمت دوستان
    من یک مدار ارسال ودریافت بوسیله یوارت روی برد برد بستم حالا مشکلم اینه که توی هر دفعه ارسال و دریافت یک کاراکتر بصورت نویز دریافت میکنم وقتی توسط یک سیم تغذیه منفی یا مثبت مدار رو به بدن خودم متصل میکنم مشکل حل میشه دوستان اگر کسی از نوع این نویز و یااینکه چه جوری بصورت دائم این مشکل رو میشه حل کنم اطلاعاتی داشته باشه ممنون میشم .ضمنا
    میکروم atmega32 و فرکانس کار هم 4 مگا هرتز هست .

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط habib_sadeghi نمایش پست ها
    با سلام خدمت دوستان
    من یک مدار ارسال ودریافت بوسیله یوارت روی برد برد بستم حالا مشکلم اینه که توی هر دفعه ارسال و دریافت یک کاراکتر بصورت نویز دریافت میکنم وقتی توسط یک سیم تغذیه منفی یا مثبت مدار رو به بدن خودم متصل میکنم مشکل حل میشه دوستان اگر کسی از نوع این نویز و یااینکه چه جوری بصورت دائم این مشکل رو میشه حل کنم اطلاعاتی داشته باشه ممنون میشم .ضمنا
    میکروم atmega32 و فرکانس کار هم 4 مگا هرتز هست .
    از کریستال خارجی استفاده کنید و نوع کریستال 3.57 با این کریستال خطاتون کم میشه و یا حتی صفر
    از وقفه گیرنده استفاده کنید . خازن های کوپلاژ 100 نانویی یادت نره

27. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    نام
    حبیب اله صادقی
    تشکر شده 23 بار در 21 پست

من فکر نمیکنم این خطای ارتباط سریال باشه چون وقتی توسط سیم مدارو به دستم متصل میکنم مشکل حل میشه در مورد خازنهای کوپلاژ لطفا بیشتر توضیح میدید.

ناظم انجمن Ma3ood آواتار ها
    نام
    مسعود
    تشکر شده 3,087 بار در 1,509 پست

یه دو تا خازن 100 نانو تو مسیر میکرو ها قرار بده حتی المکان نزدیکترین نقطه به میکرو

مدیر انجمن cmuiran آواتار ها
    نام
    پیمان غلامی
    تشکر شده 966 بار در 553 پست

سلام به دوستان
    ارادت
    اقا ما این نوشته سرلوحه کارمون قرار دادین
    خوبه شما هم بخونین بد نیس
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    به نام آن کسی که به من بال پرواز داد تا اوج بگیرم

31. کاربران : 9 تشکر کرده اند از شما cmuiran برای ارسال این پست سودمند:

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین