NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 4084 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: پروژه ی بعدی کدام یک از موراد زیر باشد

رأی دهندگان
20. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • arm7 (فیلیپس)

6 30.00%
  • arm cortex-m3 (فیلیپس ،st و اتمل )

3 15.00%
  • arm cortex-a8 ( چیپ omap3530 شرکت TI)

6 30.00%
  • arm9 (اتمل ، فیلیپس)

5 25.00%
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 21 به 40 از 48

موضوع: پروژه ی بعدی گروه ایران میکرو را شما مشخص کنید

کاربر علاقه مند
    نام
    ارومیه
    تشکر شده 25 بار در 15 پست

سلام.
    ببینید بابا یه خورده هم به فکر ماهایی باشید که توشهرای کوچیکتریم.
    اینجا تو ارومیه AT91SAM7x256 هم پیدا نمیشه. وقتی لازم دارم باید یا به تهران سفارش بدم یا یزد یا اصفهان. پیشرفته تر از اون فقط SAM9260 اتمل رو تو roboeq.com پیدا کردم. حالا شما میخواید برید رو Corex-A8 کار کنید؟ آخه مگه قراره Iphone بسازید؟ یه چیزی انتخاب کنید که مایی که تو یه شهر بی امکانت هستیم لااقل بتونیم سفارش بدیم برامون بفرستن. به نظر من قدم به قدم. اتمل های ARM9 بهترین گزینه هستن. پیشرفته ترهاش برای قدمهای بعدی.
    (توضیح: فقط چندتا گوشی از پردازنده های پیشرفته تر از ARM11 و Snapdragon استفاده میکنن که یکیش آیفونه و با کورتکس آ 8 کار میکنه و در مدل 3GS رو فرکانس 1 گیگ قرار داره)
    ویرایش توسط sam7 : 29-03-2010 در ساعت 12:15

2. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sam7 برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

مدیر انجمن Division آواتار ها
    نام
    افشین علیزاده
    تشکر شده 1,013 بار در 407 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط sam7 نمایش پست ها
    سلام.
    ببینید بابا یه خورده هم به فکر ماهایی باشید که توشهرای کوچیکتریم.
    اینجا تو ارومیه AT91SAM7x256 هم پیدا نمیشه. )
    با اون شناختي كه من دارم اروميه اينقدا كه شما داري مي گي كوچيكم نيست
    درثاني اكثر دوستاني كه تو شهر هاي خيلي كوچيكتر از اروميه زندگي مي كنن يا به طور مستقيم و يا غير مستقيم قطعاتش رو از تهران پيدا مي كنن .
    دوست عزيز خواستن توانستن است
    سادگی نهایت کمال است
    یه مدتی میشه که نیستم... ولی به زودی بر می گردم...

5. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند Romanof آواتار ها
    نام
    بهشهر
    تشکر شده 32 بار در 19 پست

دوست عزیز شما که در ارومیه هستین و وضعتون از من هم بهتره شما نگاهی به موقعیت من بکن ببین کجا زندگی می کنم یه مقاومت به زور پیدا می کنم میکرو هم اگر وجود داشته باشه تو شهرمون 3 مدل avr و 2 مدل 8051 وجود داره . شما شروع کنین انشاء الله حل می شه تازه فوقش از تهران سفارش میدی بازم یه چیز با ارزش سفارش دادی مثل من نیستی که به خاطر چند تا مقاومت به تهران سفارش می دم تازه دوستان عزیز به فکر ما هستند .

7. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    نام
    ارومیه

نقل قول نوشته اصلی توسط GENIUS نمایش پست ها
    با اون شناختي كه من دارم اروميه اينقدا كه شما داري مي گي كوچيكم نيست
    درثاني اكثر دوستاني كه تو شهر هاي خيلي كوچيكتر از اروميه زندگي مي كنن يا به طور مستقيم و يا غير مستقيم قطعاتش رو از تهران پيدا مي كنن .
    دوست عزيز خواستن توانستن است
    در اینکه خواستن توانستن است شکی نیست. ولی ارومیه با جمعیت 1میلیونیش فقط 7،8 تا مغازه داره که قطعات الکترونیکی بفروشن. به همونا هم که میگم برام ARM بیارید نمیدونن چیه. آخر سر هم اگه بتونم راضیشون کنم که سفارش بدن باید SAM7x256 رو بالای 16 تومن بگیرم. حالا اگه شما جایی رو سراغ دارید که Cortex-A8 یا فیلیپس ARM9 سفارشی میفرسته به ما هم معرفی کن. هرچی باشه بدون وجود قطعه و فقط با تئوری نمیشه کار کرد.

یه چیز رو هم باید درنظر داشت: پردازنده های بالاتر از ARM926EJ به درد کار با RTOS نمیخورن (البته شاید بهتر باشه بگیم RTOS به در اونا نمیخوره). چونکه RTOS برای کاربردهای ویژه بهینه میشه. برای این پردازنده ها از سیستم عامل های کامل مثل ویندوز و لینوکس(نه از نوع ریل تایم البته) استفاده میشه. همونطور که قبلاً گفتم گوشی هایی مثل آیفون از کورتکس آ8 و تقریبا همه نوکیا های هوشمند با سیستم عامل سیمبین از ARM11 استفاده میکنن. میبینید که همه اینا OS های همه منظوره هستن نه Real Time.

ما اول باید هدفمون رو از انتخاب یه پروسسور دیگه روشن کنیم. اگه میخوایم کد C بنویسیم که همون ARM7 هم کارمون رو راه میندازه. پس باید یا رو RTOS تمرکز کنیم یا دستگاه هایی با توان پردازشی بالا که احتیاج به سیستم عامل کامل داره که اون هم باز میشه مثل برنامه نویسی برای کامپیوتر که فقط کامپایلرش فرق میکنه و ارزش خاصی نداره. من که RTOS رو انتخاب میکنم.

دوستانی که با پردازنده هایی غیر از ARM9 (حالا چه فیلیپس چه اتمل چه اس تی چه ...) موافقن لطف کنن اول دیتاشیت های پردازنده ها رو بخونن و با دیتاشیت های RTOS مورد نظرشون مطابقت بدن. این طوری مشکلی هم که دوستمون به اون اشاره کرد(Cortex-A8 vs. Cortex-M3) و مشکلاتی از این دست پیش نمیاد.
    ویرایش توسط sam7 : 29-03-2010 در ساعت 14:58

9. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sam7 برای ارسال این پست سودمند:

نام
    افشین علیزاده

نقل قول نوشته اصلی توسط sam7 نمایش پست ها
    در اینکه خواستن توانستن است شکی نیست. ولی ارومیه با جمعیت 1میلیونیش فقط 7،8 تا مغازه داره که قطعات الکترونیکی بفروشن. به همونا هم که میگم برام ARM بیارید نمیدونن چیه. آخر سر هم اگه بتونم راضیشون کنم که سفارش بدن باید SAM7x256 رو بالای 16 تومن بگیرم. حالا اگه شما جایی رو سراغ دارید که Cortex-A8 یا فیلیپس ARM9 سفارشی میفرسته به ما هم معرفی کن. هرچی باشه بدون وجود قطعه و فقط با تئوری نمیشه کار کرد.
    اگه شما برد راه انداز رو تهيه كنيد پردازنده روش نصبه، در ضمن تراشه اي مثل omap3530 مثل ميكروكنترلر هاي معمولي نيست كه تو هر مغازه اي پيدا بشه اگه لازم باشه دوستان سفارش بدن من خودم مي تونم واردش كنم .
    سادگی نهایت کمال است

11. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما Division برای ارسال این پست سودمند:

تازه وارد morteza_elek آواتار ها
    تشکر شده 4 بار در 2 پست

سلام با اجازه اساتید
    من خودم تو یکی از شهرهای ارومیه زندگی میکنم که حتی مقاومت هم توش پیدا نمیشه.
    اکثر شهرهه اینطورین. ولی برای خرید قطعه ازتهران یا سایتها یا همین فروشگاه کویر کمک میگیریم.و پست میاره دم در
    مشکلی در تهیه قطعات نیست.به نظر من هم cortex-a8 بهترین گزینه است.
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: omap3530-1.JPG
مشاهده: 69
حجم: 86.8 کیلو بایت  

13. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما morteza_elek برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    نام
    ارومیه

نقل قول نوشته اصلی توسط morteza_elek نمایش پست ها
    سلام با اجازه اساتید
    من خودم تو یکی از شهرهای ارومیه زندگی میکنم که حتی مقاومت هم توش پیدا نمیشه.
    اکثر شهرهه اینطورین. ولی برای خرید قطعه ازتهران یا سایتها یا همین فروشگاه کویر کمک میگیریم.و پست میاره دم در
    مشکلی در تهیه قطعات نیست.به نظر من هم cortex-a8 بهترین گزینه است.
    البته این بستگی داره که مشکل به چی بگیم. شما به این فکر میکنید که یه بار این قطعه رو میخرم تموم... ولی اگه این قطغه سوخت چطور؟ بازم باید چند روز(در خوش بینانه ترین حالت 2روز) منتظر جایگزینش باشید. هرچند بار اتفاق بیفته و هرچندتا پروژه که بخواید کار کنید آش همین آش و کاسه همین کاسه است. همین الآن تقریبا همه فروشنده ها همون SAM7x256 رو هم تموم کردن. من خودم با کویر هم تماس گرفتم تموم کرده بودن(فکرشو بکن... کویر که از بقیه مطمئن تره!!!). جوان و آرا هم که هربار خواستم چیزی ازشون بگیرم گفتن موجودی نداریم!!! در ضمن شما میشه یکی از اون سایتهایی که میگی رو معرفی کنی که Cortex-A8 داشته باشه؟؟؟؟

بابا، یکمی واقع بین باشید. انقدر بلند پروازی نکنید. باز هم میگم قدم به قدم بهتر ننتیجه میده. باور کنید از روی ARM9 پریدن هیچ کار بزرگی نیست. اگه میخواید یه کار درست و حسابی کنید با Free RTOS رو یه مدل پایینتر کار کنید خیلی بهتر و با ارزشتر از اینه که با Windows CE (که دیگه از دور خارج شده) رو یه مدل خیلی بالا کار کنید. آخه ناسلامتی ما مهندسای برق یا کامپیوتر هستیم. معنی نداره که بیایم یه برنامه برای اجرا رو Windows CE بنویسیم. این که میشه همون برنامه نویسی ترم دوم فقط بجای "توربو سی" یا "وی سی" تو یه کامپایلر دیگه. مگه قرار نیست اون همه چیزمیزای درس میکروپروسسور به درد یه جایی از زندگیمون بخوره؟

حالا اصلاً بورد با فرکانس بالای 100 مگ چطوری میخوای بسازی؟ (توضیح: میدونم که میگید از PLL استفاده میکنیم بجای اینکه بورد فرکانس بالا بسازیم. گذشته از نویز تو فرکانسهای بالای داخل CPU که رو کل مدار اثر میذاره اگه میخوایاینجوری کار کنی دیگه چه فرقی هست بین ARM9 با Cortex-A8 ؟) حالا بورد رو یه کاریش کردی، بقیه قطعات چی؟ همه قطعه ها رو میلیتاری میگیری؟

انصافاً..... چند تا از تفاوتهای ARM9 با Cortex-A8 رو میتونی اسم ببری؟ چند بار رفتی دیتاشیت یکی از مدلهای یکیشون رو بخونی؟ از اینه گذشته، تازگی Cortex مدل دو هسته ایش اومده قراره 4 تاییش هم بیاد. حالا با این اوصاف فردا بریم سر وقت اونا دیگه... هرچی باشه جدیدترن. توان پردازشی بالاتری دارن. Windows 7 هم روشون اجرا میشه. خوب به جای اون یه کامپیوتر خونگی یا یه نت بوک بخریم با ویژوال استادیو خیلی بهتره. اون هم میتونیم سفراش بیم بیارن. نه؟؟؟؟؟

15. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sam7 برای ارسال این پست سودمند:

مدیر انجمن farzadsw آواتار ها
    نام
    تهران
    تشکر شده 745 بار در 309 پست

متاسفانه تو ایران بازار معمولا تو تهران متمرکزه از این نظر حرف شما درسته ولی این رو هم بدونید که بازار طبق نیاز خودشو تطبیق میده.
    من قشنگ یادمه بهار سال پیش تو فروم ایران ویچ بحث آرم بود ، درنتیجه رفتم جمهوری سراغ میکروهای آرم. از کل مغازه ها 2 تاشون sam7s داشتن که تازه یکیشون میگفت الان ندارم . غیر از sam7s یه مدل آرم داشت که اصلا تو سری sam نبود (at91gm بود فرضا) . اما کمتر از 3 ماه بعد ، به خاطر صحبتهایی که تو این فرومها شد (و تقاضاهایی که ایجاد شد) فروشنده ها فهمیدن که فقط سری sam رو وارد کنن ،در نتیجه میکرو های sam7s ,7x تقریبا زیاد شد. الان تو اکثر شهر های بزرگ پیدا میشه . اگه این صحبتها و تقاضاها نبود الان همون atmega128 نهایت چیزی بود که میتونستیم پیدا کنیم، یا حداقل به این سرعت وارد نمیکردن.

در مورد cortex-m3 هم همینطوره (بازم میگم m3 رو با a8 اشتباه نگیرید) . الان فقط یه مدل از st اونم به سختی پیدا میشه ولی اگه روی اینا کار بشه و درنتیجه تقاضا زیاد بشه ، اونم تو بازار زیاد میشه. پس نگران اینکه فلان میکرو تو ایران نیست نباشید ، نهایتش اینه که سری اول رو خودمون وارد میکنیم.

-------------------------

درمورد سیستم عامل ها :
    *برای هر پردازنده ای ، RTOS وجود داره ، حتی همین cpu کامپیوترتون.

os , rtos ها تو ضمینه های زیر با هم فرق دارن در نتیجه کاربردشون هم فرق داره:

-نوشتن برنامه برای rtos سخت تر از os هست
    -نوشتن برنامه برای rtos به صورت تعریف task هست ولی تو os به صورت فایل جدا
    -برنامه های rtos اغلب به صورت لوپ هستند و کار ثابتی رو انجام میدن ولی تو os برنامه ها معمولا کار ثابتی رو انجام نمیدن و به کاربرشون وابسته هستن(ثابت یعنی از پیش تعیین شده)
    -برنامه های rtos همراه خود rtos کامپایل میشن و قابل تغییر نیستن (firmware) ولی برنامه های os انعطاف پذیری بالایی دارن
    -سرعت و قابلیت اطمینان در rtos ها بیشتر از os هست برای همین تو کاربردهای Real Time یا بلادرنگ ازشون استفاده میشه(ریل تایم یا بلادرنگ به این معنیه که حتما باید یه کاری هر n ثانیه یکبار انجام بشه وگر نه مشکل بزرگی ایجاد میشه)

با توجه به مطالب بالا میبینید که برای یک سیستم اتوپایلوت یا مثلا هدف یابی موشک که هر خطای کوچیکی منجر به فاجعه میشه از rtos استفاده میکنن و قرار هم نیست یه کاربر بالای سیستم باشه و برنامه رو تغییر بده ، اکثر وظایف خودکار انجام میشن.

از اون طرف وقتی قراره برای مثلا یه موبایل سیستم عاملی استفاده کنن هیچ لزومی به استفاده از rtos نیست . مثلا اگه وقتی کاربر یه دکمه ای رو فشار میده 100میلی ثانیه بعد کار انجام بشه یا 200 میلی ثانیه بعد ، هیچ اتفاق خاصی نمی افته (تو بعضی مواقع که 10 برابر زمان عادی هم تاخیر بشه اتفاقی نمی افته) از اون طرف قابلیت نصب برنامه جدید ، انعطاف پذیری سیستم عامل و .... خیلی اهمیت داره.

یه مثال ساده برای تفاوت تو برنامه نویسی اینه که فرض کنید شما میخواید اطلاعات فلان سنسور رو بفرستید تو اینترنت ، اگه بخواید با rtos این کار رو بکنید باید پروتکل شبکه رو براش راه اندازی کنید ، تنظیمات شبکه رو روش انجام بدید و برنامتون رو براش به صورت task تعریف کنید.(اونایی که سعی در انجام همچین چیزی ، حتی بدون rtos داشتن میدونن چه کاری هست) ولی وقتی از os استفاده میشه ،پروتکل و تنظیمات به صورت خودکار انجام میشن و شما با چند خط برنامه این کار رو انجام میدید.

--------------------

چند نمونه از کاربرد cortex-a8 + os :

روباتیک و پردازشهای پیچیده: برای پردازهای پیچیده مثل پردازش تصویر یا الگوریتمهای هوش مصنوعی ، داده ها رو به کامپیوتر میفرستن و مهمتر اینکه تو کامپیوتر با استفاده از برنامه های آماده این اطلاعات رو پردازش میکنن و دستور صادر میکنن. اگه پردازنده داخلی روبات قدرت کافی داشته باشه و یک سیستم عامل هم روش نصب باشه تا اون نرم افزار آماده رو اجرا کنه ، دیگه ربات مستقل میشه.

دستگاه های multimedia : مثل دستگاه پخش فیلم ، مدیا سنتر و...

استفاده به جای کامپیوتر شخصی ! یا یک وب سرور

ساخت دستگاه بازی قابل حمل ، پروژه اپن پاندورا رو ببینید ، توسط یه شرکت کوچیک این کار انجام شده (نه یه شرکت عظیمی مثل سونی و نینتندو و..) که هنوزم نمیتونن به اندازه ای که سفارش میگیرن ، تولید کنن(تولیدشون محدوده برای همین پیش خرید باید بکنید!):
    http://www.open-pandora.org/

ساخت موبایل ، GPS Navigator و دستگاه هایی از این دست که قبلا حتی فکر ساختشون رو هم نمیشد کرد.

در ضمن شما میشه یکی از اون سایتهایی که میگی رو معرفی کنی که Cortex-A8 داشته باشه؟؟؟؟
    در حال حاظر (باز به دلیل نبود تقاضا) وضعیت صنعت pcb تو کشور خیلی نا مناسبه . برای همین شما در حال حاظر نباید به فکر ساخت بورد برای omap3530 باشید (با فرض اینکه حتی تخصص این کار رو دارید) ، این بورد های آماده برای آموزش و آزمایش هستن . یعنی اینکه اول کار این پردازنده رو یاد میگیرید(نصب سیستم عامل و غیره) بعد طبق پروژه ای که دارید یه بورد دیگه برای پروژه خودتون طراحی میکنید و نرم افزارش رو دوباره تو همین بورد آزمایش میکنید و بورد جدیدتون رو سفارش میدید تا بسازن (اگه ایران نتونستن خارج) .
    اما اینکه شما برای یادگیری خودتون بیاید بورد آموزشی بسازید اصلا جالب نیست! شما یا کار با اون و طراحی بورد براش رو بلدید یا نه ، اگه بلدید که چرا بورد آموزشی میسازید ، یه راست برید سر پروژه ! اگرم بلد نیستید ، چطور میتونید براش بورد طراحی کنید و بسازید و مطمئن باشید بورد سالمه ؟! اگرم خودتون طراحی نکنید و یه بورد ساخته شده رو کپی کنید ، تو ایران قیمت تمام شده برای شما بیشتر از بورد آماده میشه.

بورد آماده برای این omap3530 تو اینترنت زیاده ، چیپشم گیر میاد.

اینی که گفتم در مورد آرم 9 هم صادقه!

بابا، یکمی واقع بین باشید. انقدر بلند پروازی نکنید. باز هم میگم قدم به قدم بهتر ننتیجه میده. باور کنید از روی ARM9 پریدن هیچ کار بزرگی نیست.
    قبلا چندین بار گفتم که از لحاظ ساخت بود ، قیمت نهایی ، نصب سیستم عامل arm9 , cortex-a8 مشابه هم هستن و arm9 پیش نیاز اون نیست ! حتی اگر بخواید رو اینا RTOS استفاده کنید یا حتی با c براشون برنامه بنویسید بازم پیش نیاز هم نیستن .
    شما بگو چرا نباید از روی arm9 پرید ؟

اگه میخواید یه کار درست و حسابی کنید با Free RTOS رو یه مدل پایینتر کار کنید خیلی بهتر و با ارزشتر از اینه که با Windows CE (که دیگه از دور خارج شده) رو یه مدل خیلی بالا کار کنید. آخه ناسلامتی ما مهندسای برق یا کامپیوتر هستیم. معنی نداره که بیایم یه برنامه برای اجرا رو Windows CE بنویسیم. این که میشه همون برنامه نویسی ترم دوم فقط بجای "توربو سی" یا "وی سی" تو یه کامپایلر دیگه. مگه قرار نیست اون همه چیزمیزای درس میکروپروسسور به درد یه جایی از زندگیمون بخوره؟
    قبلا توضیح دادم که برنامه نویسی برای سیستم عامل جای خود و کاربرد خودش رو داره و برنامه نویسی برای سخت افزار هم جای خودش رو داره . اینا پیشنیاز هم نیستن و کاملا مستقل از همن.
    اتفاقا من freertos رو avr اجرا کردم ، ولی ایام عید زمان دست خود آدم نیست و کار ها طبق برنامه پیش نمیره . منظورم اینه که آموزش RTOS ها به طور موازی با اون میتونه جلو بره.
    windows ce از رده خارج نشده ، ولی مشکلش اینه که اولا شرکتهایی که از این استفاده میکنن چون پول میدن و لایسنس رو میخرن ، از طرف مایکروسافت ساپورت و راهنمایی میشن ولی اگه قرار باشه قاچاقی استفاده بشه سر انجام مطلوبی نداره. ثانیا قابل دست رس نیست و کرک کردن هم اطمینان سیستم رو پایین میاره.
    اما در عوض کار با لینوکس اساسی تر و پایه ای تر (البته سخت تر) هست . و به راحتی هم در دسترسه. (مثلا winavr رو با بسکام مقایسه کنید)

حالا اصلاً بورد با فرکانس بالای 100 مگ چطوری میخوای بسازی؟ (توضیح: میدونم که میگید از PLL استفاده میکنیم بجای اینکه بورد فرکانس بالا بسازیم. گذشته از نویز تو فرکانسهای بالای داخل CPU که رو کل مدار اثر میذاره اگه میخوایاینجوری کار کنی دیگه چه فرقی هست بین ARM9 با Cortex-A8 ؟) حالا بورد رو یه کاریش کردی، بقیه قطعات چی؟ همه قطعه ها رو میلیتاری میگیری؟
    بله، همونطور که میگید از این لحاظ فرق چندانی بین ARM9 و Cortex-A8 نیست.

انصافاً..... چند تا از تفاوتهای ARM9 با Cortex-A8 رو میتونی اسم ببری؟ چند بار رفتی دیتاشیت یکی از مدلهای یکیشون رو بخونی؟
    تفاوتها arm9 , cortex-a8 تو یه تاپیک دیگه آورده شده . درضمن cortex-a8 که به تنهایی وجود نداره ، چیپ های براساس اون هست که یکیش همون omap3530 هست . در مورد اینکه تو omap3530 علاوه بر cortex-a8 چی اضافه داره باز هم قبلا صحبت شده.

از اینه گذشته، تازگی Cortex مدل دو هسته ایش اومده قراره 4 تاییش هم بیاد. حالا با این اوصاف فردا بریم سر وقت اونا دیگه... هرچی باشه جدیدترن. توان پردازشی بالاتری دارن. Windows 7 هم روشون اجرا میشه. خوب به جای اون یه کامپیوتر خونگی یا یه نت بوک بخریم با ویژوال استادیو خیلی بهتره. اون هم میتونیم سفراش بیم بیارن. نه؟؟؟؟؟
    کسی که شما (شمای نوعی یعنی همون آدم) رو مجبور نمیکنه بیای حتی از arm7 استفاده کنی . اگه avr کارت رو راه میندازه نباید بری سراغ آرم 7 . سری های جدید کرتکس هم همینطوره ، اگه کسی لازم نداره و علاقه هم نداره ، دلیلی نداره بیاد راش بندازه که مثلا چشمک زن درست کنه یا ربات تعقیب خط و ... . کاملا بستگی به نیاز شما داره.(بازم این وسط ، چون قیمت و مراحل راه اندازی arm9 , cortex-a8 مشابه هست ، دیگه نباید رفت سراغ arm9 )
    اما در مورد کامپیوتر خونگی و نتبوک و مثلا برد omap3530 :
    1. ابعاد چیپ و بورد نهایی
    2. پردازنده کامپیوتر حدود 60 وات مصرف برقشه ولی امپ3530 حدود 2 وات . حتی لپ تاپ هم حدود 10 برابر این مصرف برقشه ،کدومشون رو میشه با باطری راه انداخت؟
    3.پردازنده کامپیوتر و لپتاپ داغ میکنن و اگه فن نباشه سریع میسوزن ولی امپ3530 بدون فن اصلا داغ نمیشه و هیچ نیازی به فن نداره .
    4. قیمت

17. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما farzadsw برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند
    نام
    ارومیه

کاملا درسته. حرف من هم همینه. RTOS برای یه کاربرد خاص(و البته هر CPU خاص) بهینه میشه و با یه OS کامل فرق داره. به خاطر همین تفاوت در اجرای برنامه رو OS هست که میگم این میشه همون کار با یه چیزی شبیه به توربوسی. این به نظر من چیزی نیست که تو ایران میکرو دربارهء اون بحث کنیم و وقت بذاریم.(من کی گفتم یکیشون پیشنیاز اونیکیه؟ من گفتم بیاید برنامه نویسی ترم دو رو فراموش کنیم. یه ذره سخت افزاری تر فکر کنیم و هدفمون رو پیدا کنیم)

در مورد Windows CE الآن رو خود وبسایت مایکروسافت تا ورژن 6 هست که تقریباً 4 ساله(از 2006) که بی تغییر مونده و من اسم این رو میذارم خارج از رده. البته یه مزیت خیلی بزرگش اینه که خیلی از برنامه های ویندوزهای معمولی بی هیچ تغییری روش اجرا میشه(من خودم Age of Empires: Rise of Rome رو روی یه گوشی اجرا کردم----و خیلی حال داد).

در مورد هم هزینه بودن ARM9 و Cortex-A8 باید بگم اینم نسبیه. تو یکی از پُستها دیدم قیمت بورد آ8 حدود 250تومن شده بود و این درحالیه که بوردهایARM9 حدود 180 تا 200 تومن (رو اینترنت و در سایتهای خارجی البته) پیدا میشه. به نظر من باید در مورد هزینه ها دقیق تر بود.

در این مورد که باید بر اساس نیازها جلو رفت هم من با شما هم عقیده هستم(تمام این بحث هم سر همینه!!!) من میگم بیاید نیاز و هدفمون رو از انتخاب یه میکروی دیگه مشخص کنیم بعد تصمیم بگیریم که رو چی کارکنیم. حرف بدی میزنم؟

و اما در بارهء تفاوت های Cortex-A8 با ARM9 و دیتاشیتهای اونا... منظور من شما نبودید. منظور من افرادی بود که با دیدن اسم یه مدل قوی فوری جوگیر میشن و به اون رای میدن. من میگم باید با چشم باز رای داد. هر کسی خودش بره این تفاوتها رو ببینه بعد تصمیم بگیره.

در مورد برتریهای امپ3550 بر لپ تاپ: من گفتم "نِت بوک" نه "نوت بوک". قرار نیست همهء نِت بوکها پردازنده اتم اینتل داشته باشند که.... نِت بوکها همین حالا هم با ARM تو بازارهای جاهای دیگه حضور دارن. یه بار تو یه سایتی در مورد یکیشون خوندم که به قول شما فن نداره. اما قیمتش تقریباً 300 دلار بود. یعنی در مقایسه با یه برد آموزشی چندان هم گرون نیست. از کیتهای آموزشی مایکروسافت که حداقل 33% ارزونتره!!!!! باز هم برمیگردم روی مبحث کاربرد و RTOS...(دیگه نمیخوام بحثهای تکراری بکنم)...

درضمن جزوه RTOS شما خیلی خوب بود. بی صبرانه منتظر شماره بعدیش هستم.
    ویرایش توسط sam7 : 30-03-2010 در ساعت 10:36

19. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sam7 برای ارسال این پست سودمند:

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

چند تا مورد :

1-

تمامی میکرو کنترلر های ارم 7 ( تولیدات فیلیپس ، اتمل و.....) از یک هسته استفاده میکنن . به علاوه کامیپالر های که برای این میکرو کنترلر های تولید میشن ، چون هسته یکسان هست میتونن از تمامی خانواده ها پشتیبانی کنن
    توی نرم افزار KEIL که ما از اون برای برنامه نویسی اتمل استفاده میکردیم ، از تمامی میکرو کنترلر های معروف با هسته ی ارم 7 پشتیبانی میشه ، اگه میبینید دستورات با هم فرق دارن ، دلیل اون فقط به دلیل فایل هدر نوشته شده از طرف شرکت تولید کننده ی میکرو کنترلر هست ( فایل های LPC21xx.h یا AT91SAM7X256.h ) و نحوه ی نوشتن برنامه در این کامپیالر هیچ تغییری نمیکنه ، حلقه همون حلقه هست ، دستور پرش همونه و .................

2-

به نظر من هر چقدر منابع اموزشی یک میکرو کنترلر بیشتر باشه ، بازده اون بیشتر خواهد شد . این کاملا غیر منطقی هست که چون ما کار بر روی ارم های اتمل رو اول شروع کردیم ، پس امتیازش برای ما محفوظ هست و کس دیگه ای نباید روش کار کنه .
    یا چون دوستان ما در ECA دارن روی فیلیپس کار میکنن پس ما دیگه نباید سراغ اون بریم .
    وجود منابع متعدد باعث کمتر شدن خطا و بالا رفتن کیفیت مطالب خواهد شد .

3-

ما ارم 7 رو برای کارهای عمومی (سیستم های بلادرنگ که همیشه یک برنامه ی ثابت رو اجرا میکنه ) یاد گرفتیم ، چون این میکرو متعلق به نسل ما بود ( ممکنه تا 10 سال دیگه یه چیز جدید بیاد و نسل این گروه رو منقرض کنه این مهم نیست ، مهم این هست که شما به این میکرو وارد هستید و میتونید ازش استفاده کنید)
    به جز این هسته ، هسته های قوی تری هم وجود داره ، قرار نیست ما از این گروه جدید برای کار های عمومی استفاده کنیم ، این گروه قراره برای نصب سیستم عامل ( OS ) و کارهای حجیم استفاده بشه .
    این میکرو بسته بندی QFP ندارن یا اگر هم دارن تعداد پایه های اون زیاد هست . به همین دلیل برای کار های تحقیقاتی اصلا مناسب نیستند . در ایران امکان ساخت و مونتاژ فیبر های چند لایه وجود نداره ، اغلب ما قشر زیر خط فقر هستیم و نمی تونیم روی کار های تحقیقاتی ریسیک کنیم ( بردی بسازیم که معلوم نیست جواب بده ) پس مجبوریم برد بخریم
    حالا که مجبوریم برد بخریم و هزینه کنیم ، چرا قوی ترین هسته رو نگیریم ؟

4-

بعضی از دوستان فرموده بودند :
    ما از ارم های اتمل چیز نفهمیدیم و هنوز به این میکرو به طور کامل مسلط نشدیم حالا شما میخوایید به سراغ ارم های جدید برید ؟
    همون طور که در ادامه میبیند گروه اتمل هنوز پابرجاست ( مثل دماوند نیست اما صدا هایی ازش شنیده میشه ) کار این گروه هیچ وقب به پایان نخواهد رسید . در واقع کار این گروه به مرحله ی جدید ی رسیده و این مراحل نوشتن کتاب و جمع اوری پروژه های مختلف هست .

5-

در رابطه با برد و قطعات مورد نیاز هیچ مشکلی نیست ، ما کلیه این قطعات رو تهیه میکینم و شما میتونید با سادگی اونا رو از فروشگاه تهیه کنید .

در مورد نحوه ی کار گروه و برنامه ریز های اون هنوز فکری نکردیم ، پس 24 ساعت منتظر باشید .

نحوه ی منتشر کردن اموزش ها هم به نظر گروه بستگی داره و ممکنه توی مجلات PMM یا ... منتشر بشه

تمامی بحث ها و نظرات متن باز هست و به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار میگیره .

6-

در کل هدف از تمامی این فعالیت ، انجام یک کار گروهی و گرفتن نتیجه هست .
    شما میتونید در یکی از گروه های زیر عضو بشید ، عضویت رایگان هست و به هویت نیاز نداره ( در موقع عضویت سوالی از شما پرسیده نمیشه ) ( ربات های اسپم نمیتونن عضو بشن ) افرادی که واقعا در گروه فعال باشن ، از مزایایی کوچکی که در نظر گرفته شده بهره میبرن و در کل
    مهم نیست مطبی ارسال کنید یا نه ، خدا مطلب رسان هست .
    مهم نیست بدونید ارم چی هست ، چون انسان قادر به یادگیری هست .
    مهم نیست از کار شما استقبال بشه یا نه ، چون نتیجه برای نسل اینده مفید خواهد بود .
    مهم نیست مطلب به نام کی درج میشه ، چون شما برای کسب شهرت کار نمی کنی .
    مهم این هست که در راه هدفی که داریی یه قدم برداری و به نوعی منتظر نتیجه ی اماده نباشی .

7-

دوستان مهلت نظر سنجی به پایان رسید .

نتایج معلوم هست ، ما دو تا تیم جدید خواهیم داشت :
    تيم A : رو ساخته هاي شركت Atmel يا Philips با هسته پردازنده ARM926EJ و ساخته هاي شركت TI با هسته Cotex-a8 كار كنن .
    مدیریت این تیم رو اقا فرزاد به عهده میگیرن ( جزییات یشتر در انجمن مربوطه )

تيم B : رو ساخته هاي شركت Philips با هسته ARM7TDMI-S و ساخته هاي شركت ST Micro با هسته Cotex-m3 كار كنن .
    مدیریت این تیم رو اقای نابغه (genius) به عهده خواهند گرفت ( توضیحات بیشتر در انجمن مربوطه )

تیم C : این تیم بازماندگان گروه اتمل هستند که در این بین میپلکند و نارسایی ها رو برطرف میکنن . همچنین این تیم مسئولیت پشتیبانی از ارم های اتمل و تهیه کتاب اموزشی اون + پروژه های کاربردی +.... رو به عهده داره .
    توضیحات بیشتر در انجمن مربوطه )

برای رسمی تر شدن فعالیت ها ، در فروم یه مقداری تغییرات ایجاد کردیم :
    انجمن سری AT91 به محل بحث در مورد ارم های اتمل بدل خواهد شد
    انجمن سری LPC ، برای بحث در مورد تولیدات NXP میباشد
    و انجمن CORTEX هم برای سری کرتکس
    مباحث کلی هم که معلومه ....

21. کاربران : 11 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

مدیر انجمن Aghaeifar آواتار ها
    نام
    علی آقائی فر
    تشکر شده 975 بار در 440 پست

هر گروه قرار ه روي دو تا هسته كار كنه ؟
    يك تا كفايت نمي كنه تا تمركز بهتر باشه ؟

سوال داشتم . آيا M3 ها از ديد كلي بهتر هستن يا A8 براي خانواده cortex? ؟

نام
    افشین علیزاده

نقل قول نوشته اصلی توسط ali.aghayifar نمایش پست ها
    هر گروه قرار ه روي دو تا هسته كار كنه ؟
    يك تا كفايت نمي كنه تا تمركز بهتر باشه ؟
    بين هسته ARM7TDMI و هسته Cortex-M3 فرق زيادي وجو نداره كه بيايم بحث رو به دو قسمت جدا از هم تقسيم كنيم فقط تراشه هايي كه مبتني بر هسته Cortex-M3 مي باشند مدل ارتقاء يافته ARM7TDMI بوده و ميشه اون ها رو به عنوان جايگزيني قدرتمند براي تراشه هاي مبتني بر ARM7TDMI نام برد .

در مورد فرق مابين هسته هاي ARM926EJ و Cortex-A8 دقيقا عين تفاوت بين دو تراشه بالايي است و با اين اوصاف قوي ترين هسته بين چهار مدلي كه معرفي شد هسته ي Cortex-A8 ميباشد (نمونه تراشه omap3530 ساخت شركت TI مي باشد )( Cortex-A8 در حد يه PC است )

سوال داشتم . آيا M3 ها از ديد كلي بهتر هستن يا A8 براي خانواده cortex? ؟
    خير، Cortex-A8 خيلي برتر از Cortex-M3 مي باشد .
    سادگی نهایت کمال است

نام
    علی آقائی فر

الان برنامه ريزي هاي انجام شده براي گروه ها رو ميشه اينجا هم اعلام كنيد ؟ چه روندي رو قراره برن جلو ؟

کاربر فعال
    تشکر شده 32 بار در 27 پست

با سلام به نظر من اگه شروع کنید به انجام پروژه با آرم اتمل که آموزش دادید خیلی بهتره چون همه طرز کار آنرا کامل یاد میگیرند ممنون از مطالب آموزنده ومفیدتان

نام
    افشین علیزاده

الان برنامه ريزي هاي انجام شده براي گروه ها رو ميشه اينجا هم اعلام كنيد ؟ چه روندي رو قراره برن جلو ؟
    برنامه ریزی انجام شده به همراه سر فصل و زمان انتشار مجله بعدی تو تاپیک زیر آورده شده .

http://iranmicro.ir/forum/showthread.php?t=3145
    سادگی نهایت کمال است

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

سلام به همگی چون من وقت کم دارم فقط از نظر اساتید محترم استفاده میکنم ولی لازم شد که بگم اقا تو شهر ما حتی مقاومت هم پیدا نمیشه ولی هر چه بخوام میام تهران چون مجبورم اگه میخواید چیزی درست کنید که قطعاتش در دست رس باشه بیلید 8051 بسازیم چطوره از اساتید محترم میخوام اگر بار علمی براشون مسئله ای نیست همون cortex a8 درست کنند اخه تا کی میخواید اینجوری کار کنید بیاید پیشرفت کنیم

عضو جدید
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

سلام به همگی چون من وقت کم دارم فقط از نظر اساتید محترم استفاده میکنم ولی لازم شد که بگم اقا تو شهر ما حتی مقاومت هم پیدا نمیشه ولی هر چه بخوام میام تهران چون مجبورم اگه میخواید چیزی درست کنید که قطعاتش در دست رس باشه بیلید 8051 بسازیم چطوره از اساتید محترم میخوام اگر بار علمی براشون مسئله ای نیست همون cortex a8 درست کنند اخه تا کی میخواید اینجوری کار کنید بیاید پیشرفت کنیم بیاید tablet pc بسازیم

نام
    افشین علیزاده

نقل قول نوشته اصلی توسط MZ0251 نمایش پست ها
    سلام به همگی چون من وقت کم دارم فقط از نظر اساتید محترم استفاده میکنم ولی لازم شد که بگم اقا تو شهر ما حتی مقاومت هم پیدا نمیشه ولی هر چه بخوام میام تهران چون مجبورم اگه میخواید چیزی درست کنید که قطعاتش در دست رس باشه بیلید 8051 بسازیم چطوره از اساتید محترم میخوام اگر بار علمی براشون مسئله ای نیست همون cortex a8 درست کنند اخه تا کی میخواید اینجوری کار کنید بیاید پیشرفت کنیم

اولا روي ميكروكنترلرهايي كه داراي هسته Cortex-a8 هستند الان اعضاي گروه دارن كار ميكنن،
    دوماً پيشرفت كردن كه يهويي نميشه سعي ما بر اينه كه با سرعت بريم جلو اما نصفه نيمه رها كردن كارها ما رو به جايي نميرسونه

در ضمن كار با تراشه هايي مانند omap3530 كه از هسته Cortex-a8 استفاده مي كنن، مشكلات خاص خودش رو داره و يه پروسه زمان بره و تا تحقيقات گروه آرم رو اين تراشه به اتمام برسه بهترين فرصت ممكنه است كه مبحث arm7 رو به يه سرانجام قابل قبولي برسونيم .
    سادگی نهایت کمال است

30. تشکرها از این نوشته :

نام
    علی آقائی فر

این برد آموزشی یک کم طول نکشید آماده سازیش ؟اگه میسره یه تسریعی در این امر بدهند مسئولین
    ما در انتظار رویت خورشیدیم ...

اللهم عجل لولیک الفرج

مدیرکل سایت admin آواتار ها
    نام
    مهدی زارعی
    تشکر شده 81 بار در 18 پست

این برد آموزشی یک کم طول نکشید آماده سازیش ؟اگه میسره یه تسریعی در این امر بدهند مسئولین
    سلام
    خير به فكرش هستيم
    يكي به دليل نزديك شدن امتحانات برد آموزشي lpc هم ارائه بشه كارايي خودش نداره دوم اينكه سري اول بردها با يك هفته تاخير عرضه خواهد شد
    باز آپديت هاي انجمن و بخش هاي زير ساخت كه تو چشم نيست شروع شده
    شكر خدا مشكل انجمن امروز حل شد
    گام به گام همراه هم بريم جلو

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین