NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2823 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 79

موضوع: ساخت منبع تغذیه ی صفر تا 30 ولت

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 10 بار در 10 پست

پیش فرض ساخت منبع تغذیه ی صفر تا 30 ولت

سلام
    من دارم یه منبع تغذیه ی 0 تا 24 ولت 3 امپر میسازم .
    میخواستم اگه بشه با هم همکاری کنیم و یه چیز خوب بسازیم . معمولا کار های گروهی بهتر نتیجه میده .
    من میخوام ولتاژ و جریان خروجی رو روی 7 سگمنت نمایش بدم که با کمک اقای 1nafar این کار انجام شد ( تموم شد این قسمت رو میزارم ) .
    برای قسمت کنترل ولتاژ هم از lm350 استفاده میشه که اقای 1 نفر ازش نتیجه گرفته بودند و مدارش رو گذاشتند . برای من چند تا سوال پیش مییاد :
    اول چه جوری ولتاژ و جریان رو با میکرو کنترل کنم (با چهارتا کلید فشاری)، اصول کنتل جریان چی هست ؟
    دوم ترانسی که من دارم 24 ولت هست و جریان 3 امپر رو میده ولی ولتاژش به 13 ولت افت میکنه .
    خب حالا این کار ها رو انجام بدیم تا بعدا
    با تشکر از همه

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

پیش فرض RE: ساخت منبع تغذیه ی صفر تا 30 ولت

سلام
    اول چه جوری ولتاژ و جریان رو با میکرو کنترل کنم (با چهارتا کلید فشاری)، اصول کنتل جریان چی هست ؟
    برای کنترل ولتاژ که میشه از pwm استفاده کرد ، توی دیتا شیت lm350 نوشته شده که ولتاژ خروجی 1.2 به اضافه پایه adj هست ، مثلا اگه شما به پایه adj 12 ولت بدید ، خروجیتون میشه 13.2 ولت
    شما باید شکل موج pwm رو به dc تبدیل کنید ، با این کار ولتاژی بین 0 تا 5 ولت dc بوجود میاد ، شما باید این ولتاژ رو 5 برابر تقویت کنید (یا یه دونه op-amp ) و سپس به پایه adj ایسی lm350 اعمال کنید .
    اول ببینیم اصول کنترل جریان چی هست ؟
    شما وقتی ولتاژ خروجی یه منبع تغذیه رو اتصال کوتاه میکنید ، چی میشه ؟
    خروجی منبع صفر میشه ، مثا اگه شما پتانسیومتر جریان رو روی 2 امپر تنظیم کرده باشید ، موقعی که جریان بیشتر از 2 امپر کشیده میشه ، ولتاژ صفر میشه و....
    برای کنترل جریان شما باید یه دونه مقاومت پر وات یک دهم اهم با خروجی سری کنید و افت ولتاژ دو سر مقاومت رو اندازه بگیرید ، توی برنامه یه دستور if بزارید که اگه ولتاژ خونده شده توسط adc از مقدار a بیشتر شد ، مقدار pwm صفر بشه (صفر شدن مقدار pwm ولتاژ خروجی رو به 1.2 ولت میرسونه ( گه با سری کردن دوتا دیود با خروجی میشه این ولتاژ رو به صفر رسوند )
    در ضمن ، متغیر a هم ، متغیری هست که مقدار اون توسط دوتا کلید تنظیم جریان تعیین میشه .
    دوم ترانسی که من دارم 24 ولت هست و جریان 3 امپر رو میده ولی ولتاژش به 13 ولت افت میکنه
    ترانس ها یه جریان نامی دارن ، یه جریان اتصال کوتاه .
    جریان اتصال کوتاه جریانی هست که به ازای اتصال کوتاه کردن سیم پیچ ، ترانس از اون رد میشه و معمولا چنیدن برابر جریان نامی هست
    جریان نامی حداکثر جریانی هست که وقتی از ترانس کشیده میشه ، ولتاژ ترانس افت نمیکنه
    شما به یه ترانس نیاز دارید که بتونه جریان نامی 3 امپر بده ، و ترانس موجود برای این منبع مناسب نیست.

4. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند

از این که زود جواب میدید نهایت تشکر رودارم
    فعلا مشکل من سر ترانس هست ، قیمت یک ترانس 25 و لت و 3 امپر (واقعی ) که بیرون بپیچند 14 هزار تومان هست ، الان هم که تعطیلات شد ، انشالله بعد از تعطیلات روش کار میکینم

6. تشکرها از این نوشته :

سلام
    شما میتونید از پاور کامپیوتر هم به عنوان منبع اصلی استفاده کنید
    با عوض کردن دیود ا یکسو ساز -12 ولت میتونید ولتاژ 24 ولت 10 امپر رو از سر های +12 و -12 بگیرید
    قیمت پاور های قدیمی دست دوم (کامپویتر ها ی p3 ) معمولا 3 چهار تومن هست ، اگه وارد باشی میتونی پاور خراب بخری ودرستش کنی ، معمولا پاور ها توی قسمت 5 ولت usb دچار مشکل میشن و میشه راحت درستشون کرد و به عنوان منبع ولتاژ ازشون استفاده کرد

8. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند

سلام
    استفاده از پاور خیلی عالی هست ، من دو تا پاور سوخته دارم ، یه دونه 450 وات یه دونه 350 وات .
    چه جوری میتونم راش بندازم ؟

10. تشکرها از این نوشته :

سلام
    شما اول پاور رو به برق متصل کنید و ولتاژ بین سیم بنفش وسیم مشکی (سیم بنفش ولتاژ 5 ولت usb هست و سیم مشکل گراند ) رو اندازه بگیرید ، این ولتاژ باید 5 ولت باشه .
    معمولا 95 درصد پاور ها به دلیل خرابی این قسمت از کار میافتند .

12. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند

سلام
    چک میکنم تا چند دقیقه دیگه بهتون میگم ، فقط چرا این بخش خراب میشه و ممکنه عیب از کجا باشه ؟

14. تشکرها از این نوشته :

معمولا usb در دسترس همه قرار داره و معمولا برای شارژ کردن وسایلی مانندmp4 و... از ولتاژ usb استفاده میشه ، اتصال کوتاه شدن یا کشیده شده جریان زیاد از این قسمت باعث سوختن دیود های یکسوساز میشه ، با سوختن این قسمت ولتاژ قسمت قدرت تامین نمیشه و پاور دیگه روشن نمیشه .
    توی پاور شما سه تا چک (ترانس ) وجود داره ، شما باید کل دیود های که از چک های کوچک گرفته شده رو در بیارین و تست کنین ،

16. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند

سلام
    چک کردم ، ولتاژ 5 ولت در خروجی نبود ، میشه الان طریقه ی تعویض یکسوساز های -12 رو بگید و چه قطعاتی نیاز هست تا من پیدا کنم ، میخوام تا اخر هفته منبع تغذیه رو راه بندازم ، پاور رو هم باز میکنم و نتیجه رو تا بعد از ظهر میگم

18. تشکرها از این نوشته :

سلام شما به چهار تا دیود به شماره pr3002 یا معادل نیاز دارید ، میتونید این دیود ها رو از روی پاور دیگه باز کنید ، این دیود ها معمولا روی یه گرماگیر المنیومی نصب شده ، در ضمن مواظب ولتاژ 220 ولت باش

20. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

کاربر علاقه مند

سلام
    با تشکر از شما ، من پاور رو راه انداختم و قسمت 24 ولتش رو هم درست کردم ، الن من توی خروجی پاور ولتاژ 25 ولت 10امپر دارم .
    من کل مدار رو میبندم و نتیجه رو کامل در قسمت پروژه ها قرار میدم .
    با تشکر از راه نمایی های شما

22. تشکرها از این نوشته :

مدیر باز نشسته REZA_KLNTR آواتار ها
    نام
    مشهد مقدس
    تشکر شده 233 بار در 122 پست

خوب بهتر نیست ابتدا از ابتدا طریقه تبدیل پاور 12 ولت به 24 ولت رو تشریح کنیم و بعد بریم سراغ کنترل ولتاژ و جریان ؟؟؟

در مورد رگولاتور ولتاژ هم نظرتون درباره LM138 چطوره با خروجی 5 آمپرش ؟؟

البته اگر بخواهیم فقط از رگولاتور برای کم کردن ولتا|ژ استفاده کنیم نیاز به خنک کنندگی بالایی داریم برای تبدیل ولتاژ 24 به ولتاژهای پایین مثل 6 ولت !!

24. تشکرها از این نوشته :

سلام
    خوب بهتر نیست ابتدا از ابتدا طریقه تبدیل پاور 12 ولت به 24 ولت رو تشریح کنیم و بعد بریم سراغ کنترل ولتاژ و جریان ؟؟؟
    ما در اینجا هیچ تبدیلی انجام نمیدیم ، خود پاور ولتاژ های +12 و -12 ولت رو میده ، اما اگه روی جعبه پاور رو نگاه کنید ، میبینید که نوشته +12 ولت ، 15 امپر و -12 ولت نیم امپر ، توی پاور به دلیل ارزون شدن قیمت برای یکسو کردن ولتاژ -12 ولت از دوتا دیود توان پایین استفاده شده ، شما فقط کافی مسیر -12 ولت رو دنبال کنید ، در مسیر فقط سه تا دیود وجود داره ، اون سه تا دیود رو به دیود های توان بالا تبدیل کنید .
    اگه تونستید میتونید سلفه ها رو هم با یه سیم اتصال کوتاه کنید ، معولا در جریانهای کمتر از 4 امپر نیازی به این مورد نیست
    حالا اگه شما از ولتاژ +12 و -12 استفاده کنید یه ولتاژ 24 ولت دارید .(این ولتاژ رو میشه به 30 تبدیل کرد ، ولی روی برق شهر اثر داره و ...)
    در مورد رگولاتور ولتاژ هم نظرتون درباره LM138 چطوره با خروجی 5 آمپرش ؟؟
    lm350 توی شهر ما گیر میاید ، اگه این رگولاتور هم پیدا بشه ، خوبه
    البته اگر بخواهیم فقط از رگولاتور برای کم کردن ولتا|ژ استفاده کنیم نیاز به خنک کنندگی بالایی داریم برای تبدیل ولتاژ 24 به ولتاژهای پایین مثل 6 ولت !!
    بله موقعی که جریان کشیده میشه ، بدنه رگولاتور گرم میشه ، که باید براش یه دونه هیت سینگ خوب و... گذاشت تا نسوزه .
    در ضمن گرمای که این رگولاتور ها در حالت بی باری ایجاد میکنن در حد صفر هست .(اگه میخوایی بدونی توی بخش الکترونیک مطرح کن تا بهت توضیح بدم و این تاپیک منحرف نشه )

26. تشکرها از این نوشته :

نام
    مشهد مقدس

خوب من تصویر پاور رو میزارم تا کاملا مشخص بشه:

این دو نقطه روی خروجیها 23 ولت داره:

این هم جدول مشخصات هست که همونطور که رئیس اشاره کردند 12- آمپر کمی داره:

سیم آبیرنگ که 12- میداد رو دنبال کردم از پایین که به یک دیود زنر میرفت و بالا هم ابتدا با یک فریت گرد سری شد و بعد هم رفت تو فریتهای حلقه ای بزرگ!
    دیودی ندیدم سر راهش!

این هم عکس فریت گرد استوانه ای و فریت حلقوی که در بالا صحبت شد:

.

28. تشکرها از این نوشته :

سلام
    من هم که دوربین ندارم تا براتون عکس بزارم ، جناب dr-m هم قول داد کل کارایی رو که انجام داده در قالب پروژه روی سایت بزاره

30. تشکرها از این نوشته :

نام
    مشهد مقدس

تبدیل پاور معمولیرو به پاور با کنترل ولتاژ و جریان فقط باید بتونیم این کار رو به پاور خودمون تعمیم بدیم

خوب من از روی این میرم که کارو تموم کنم

ولی یک نکته بگم برای اینکه بخواهین ولتاژ 24 ولت با جریان بیشتر از 1 آمپر داشته باشین باید خیلی تغییرات انجام بدین که شاید عملی هم نباشه یعنی خیلی دردسر داشته باشه ! چرا؟:

چون تمام مسیر خروجی 12- رو باید تقویت کرد که شامل نوار مسی خود برد از زیر ، سیم لاکی پیچیده شده دور فریت اول و دوم که حلقویه و کلی روش سیمه (بسیار مشکل و پردردسر ) و سیم ترانس فریت اولیه برای اینکه ببینین لازمه این کارا یا نه بهتره یک نیگاه به خروجی 12+ بندازین و مسیرشو دنبال کنید میبینید این مسائل رعایت شده و شما باید مسیر 12- رو مثل اون درست کنید که در کل امکانش نیست ولی برای کشیدن تا 1.5 آمپر حداکثر مدار جواب میده و مشکلی نداره!

یک مسئله دیگر برای این دستگاه تغذیه تون باید یک فیوز الکترونیکی تند کار درست کنین وگرنه زیاد مهمونتون نیست و تو اتصال کوتاه سوم یا چهارم کلا میسوزه !

32. تشکرها از این نوشته :

سلام
    همون طور که در نقشه پست 13 معلومه دیدو ها بعد از فریت گرد استوانه ای و فریت حلقوی هستند و اونا رو باید تعویض کنید

34. تشکرها از این نوشته :

نام
    مشهد مقدس

دیوها درست عوض میکنیم ولی مشکل قطر سیمهای ترانس فریت چی؟ اگه تو پاور خودتون دقت کنین برای 12+ از چه قطر سیم بزرگی استفاده کرده همچنین در فریت حلقوی ولی ما نمیتونیم همه اینارو بهم بزنیم ! برا افزایش جریان مسیر!

36. تشکرها از این نوشته :

سلام لازم به انجام دادن موراد بالا نیست ، شما به نقشه ی پست 13 نگه کن ، دیود های یکسو ساز از چک اصلی گرفته شده ، من دیود ها رو به چک اصلی لحیم کردم و روی بردی که برای lm 350 ساختم چند تا خازن و یه دونه سلف مشابه با قسمت +12 ولت قرار دادم ، شما اصلا نیاز ندارید که توی مدا تغییر یجاد کنید ، شما فقط نیاز به اتصال دو تا سیم به دو سر چک دارید ، میتونید این دو سیم رو به یه دونه پل دیود فرکانس بالا لحیم کنید ، (به نقشه نگاه کنید ، چک مانند یه دونه ترانس سر وسط دار هست ، دو تا دیود قسمت منفی رو تامین میکنه و دو تا قسمت مثبت (مانند پل دیود ) برای اینکه هزینه ی دیود ها زیاد نشه ، از دو تا دی.د کم وات استفاد شده )
    سعی میکنم چند تا عکس جور کنم بزارم

38. تشکرها از این نوشته :

نام
    مشهد مقدس

چرا دیگه از LM350 استفاده کردین؟ تو اون سایتیکه من گزاشتم با اضافه کردن فقط پتانسیمتر ولتاژ و جریان کنترل میشه! بچه ها جواب گرفتن منم دارم همونو میسازم فقط منتظر تغییرات تصویری شما برای زیاد کردن جریان هستم البته تو تصویر اون سایت ی چیزاییرو حذف کرده مثلا فریت L3 گرد استوانه ای و فریتهای بالاییشو و مقاومتهای اضافیرو در خروجی :

40. تشکرها از این نوشته :

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین