NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2370 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 20 از 31

موضوع: ++++ راه اندازی ماژول GPS ++++

مدیر باز نشسته REZA_KLNTR آواتار ها
    نام
    مشهد مقدس
    تشکر شده 233 بار در 122 پست

پیش فرض ++++ راه اندازی ماژول GPS ++++

اساتید AVR

در این تاپیک درباره راه اندازی سخت افزاری و نرم افزاری ماژول GPS

TTL-LEA-5H بحث میشود

دیتا شیت:

[size=medium]دانلود[/size]

.

2. کاربران : 3 تشکر کرده اند از شما REZA_KLNTR برای ارسال این پست سودمند:

3. # ADS
    Circuit advertisement
    نام
    Advertising world

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

پیش فرض RE: ++++ راه اندازی ماژول GPS ++++

سلام

منتظر ارائه مطلب در مورد این مازول GPS هستیم...

عضو جدید
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

سلام
    میشه یه توضیح مختصر در مورد این ماژول ها بدید ؟
    برای چه کاری از اونا استفاده میشه ( منظورم این هست که چرا باید از اونا استفاده کنیم )؟
    و.........؟؟؟؟؟؟؟؟

کاربر ارشد 1nafar آواتار ها
    تشکر شده 4,874 بار در 1,377 پست

سلام
    از این ماژول برای تعیین موقعیت توسط ماهواره استفاده میشه .
    در واقع وقتی شما این ماژول رو به برق متصل میکنید در خروجی اون که به صورت سریال است اطلاعات زیر وجود داره :
    طول و عرض جغرافیایی
    فاصله از قطب
    زاویه خورشید
    و....
    شما باید مانند دیگر ماژول ها اطلاعات دلخواه رو از خروجی بخونی و در موارد زیر از ون استفاده کنی :
    1- ربات های صحرا نورد ، این اسمی هست که من روش گذاشتم و در کل منظور رباتی هست که بخواد یه مسیر طولانی رو طی کنه . ربات مدام مختصات خودش ر از ماهواره میگیره و با مختصات مقصد مقایسیه میکنه وبه این صورت گم نمیشه .

کاربر فعال
    تشکر شده 48 بار در 38 پست

سلام
    از قیمتاش خبر دارین؟

سلام
    قیمتشون بین 50 تا 80 هزار تومتن هست ،بهتره یه سر به ادرس زیر بزنی :
    http://www.roboeq.com/modules.php?op=modload&name=Web_Links&file=index&r eq=viewlink&cid=79

9. تشکرها از این نوشته :

مدیر باز نشسته REZA_KLNTR آواتار ها
    نام
    مشهد مقدس
    تشکر شده 233 بار در 122 پست

اینجا هم میتونید سر بزنید من از اینجا تهیه کردم ، آنتن مخصوصشم موجود هست! و قیمتها مناسبتر!

http://www.rfphone.com/index.aspx?siteid=1&pageid=157

پیشنهاد میکنم سراغ LEA-5H نری و سراغ ttlش بری چون مدل LEA-5H نیاز به برد و لحیمکاری ریز و... درد سر داره و برای نصب در روی برد ساخته شده !

11. تشکرها از این نوشته :

تازه وارد
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

سلام من هم این ماژول رو خریدم ولی هرچی توی اینترنت گشتم جیزی جر کلی گویی نبود اگر پروه اتصال آن به میکرو رو بگذارید بهتره

سلام
    این ماژول اطلاعاتشو از طریق سریال و به صورت پروتکل NMEA که در اینجا توضیحاتشو داریم بیرون میده

برای ارتباطشم باید به MAX232 وصل بشه و بعد هم به کامپیوتر و اطلاعات رو تو هایپرترمینال میشه دید و برای ارتباط با میکرو هم از همین روش چون ولتاژ کاری GPS 3.3 ولته!

اطلاعاتیم که بیرون میده:

طول و عرض جغرافیایی - سرعت حرکت - جهت حرکت نسبت به قطب (اینو در حال حرکت میده) ارتفاع از سطح دریا - تعداد ماهواره های دریافتی- سرعت زمین و مغناطیسو.... ساعت و تاریخ دقیق به وقت گرینویچ که هر چقدر اطلاعات نیاز داشته باشیم ازینا همونارو از لابه لای اطلاعات ارسالی بیرون میکشیم

و معلومه دیگه GPS چه کاربردهایی داره میشه به یک ماژول ارسال اطلاعات یا یک موبایل وص کرد و ردیاب ساخت و یا آدرسدهی و.... انقلابی در صنعت ربات

این ماژول میشه رو به میکرو کنترلر یا به کامپیوتر متصل کرد . برای اتصال اون به میکرو نیاز به قطعه ی جانبی نیست ، اما برای متصل کردنش به کامپپیوتر به یه دونه ایسی max3232 نیاز دارید :

در زیر من دستورات مربوط به راه اندازی پورت سریال در avr و نحوه کار با اون در کامپیوتر رو اوردم . شما بعد از دریافت هر کد با توجه به پروتکل NMEA باید عملیات مورد نظر رو انجام بدید
    اولین دستوری که برای راه اندازی ارتباط سریال به کار میرود دستور $BAUD=VAR است ، این دستور مقدار انتقال داده برثانیه را مشخص میکند که مقدار ان بستگی به فرکانس کریستال دارد و در فایل ضمیمه اورده شده است
    http://www.ir-manup.com/0cup3b8il4bc/zztbaud.rar.html
    شما میخوایید مقادیری رو از پورت (منظور پایه های txd و rxd هست ) بخونید
    یا در اون بنویسید . برای نوشتن در پورت از سری دستورات PRINT استفاده میشه ، با این دستور میشه انواع متغیر ها کد ها (هگز و باینری و.. ) و... رو به پورت فرستاد :
    دستور PRINTBIN :
    PRINTBIN VAR
    توسط این دستور متغیر VAR که به فرم باینری است به پورت سریال ارسال میشه
    مثال :
    a=&b1100
    PRINTBIN a
    در مثال بالا مقدار باینری عدد (1100)به صورت سریال به دستگاهی که به پورت متصل شده ارسال میشود .
    PRINThex var
    توسط این دستور متغیر var که به فرم hex هست به پورت سریال ارسال میشه
    مثال :
    a=&h2
    PRINThex a
    در مثال بالا مقدار هگز a به پورت سریال ارسال میشه
    print var
    میشه یه کارکتر اسکی رو به پورت سریال ارسال کرد
    مثال
    dim a as strig*6
    a="1nafar"
    print a

نکته:
    همو طور که میدونی ، اعدا رو در مبنا های مختلف کد میکنن ، از کد کردن ، برای کم کردن حجم ارسال داده ، کم کردن خطا ، و... استفاده میشه ، دو تا از فرمت های مختلف که میشه باهاش اعداد و رو کد کرد ، hex و باینری هست . همچنین از کد اسکی هم برای کد کردن اعداد و حروف و علایم استفاده میشه
    شما میتونی توی مثال اول مقدار a رو با دستور print بفرستی ، اما توی گیرنده باید به باینری تبدیلش کنی

یه سری دستور هم برای خوندن از پورت وجود داره که در زیر اورده شده :

دستور WAITKEY :
    VAR=WAITKEY()
    این دستور تا زمانی که متغییر توسط دستگاه دیگر به پورت سریال ارسال شود منتظر میماند و پس از دریافت متغیر برنامه از خط بعد ادامه می یابد. وقتی که cpu میکرو به این خط میرسه ، همین جا متوقف میشه و هیچ کار دیگه ای انجام نمیده
    دستور INKEY :
    VAR=INKEY()
    این دستور مقدار اسکی کاراکتر دریافت شده از پورت سریال رو توی متغیر var میریزه ، متغیر var باید کشش ورودی رو داشته باشه (مثلا اگه ورودی یه عدد 10 بیتی است ، از یه متغیر 8 بیتی استفاده نشه )
    دستور INPUTBIN :
    INPUTBIN VAR
    این دستور داده باینری را از پورت سریال میگیرد و در متغیر VAR قرار میدهد.
    دستور INPUTHEX :
    INPUTHEX VAR
    این دستور داده هگز رااز پورت سریال دریافت میکند و در متغیر VAR قرارمیدهد.
    چند تا مثال توی کتب هست که میتونید او نا رو بخونید
    برای اتصال ماژول به کامپیوتر به یه دونه max 3232 که نقشش رو بالا
    ذاشتم
    بعد از بستن مدار بدون اینکه اون رو به پورت کام بزنی به مسیر زیر برو (توی کامپیوترت )
    Start Menu\Programs\Accessories\Communications\HyperTerm inal
    میبینی که بعد از انتخاب HyperTerminal یه پنجره به نام ConnectionDescription باز میشه ، توی این پنجره یه اسم به انگلیسی بنویس و یه دونه ایکون انتخاب کنو بعد روی ok کلیک کن ، توی پنجره بعدی که به نام Connect to باز میشه ،در قسمت connect using پورت کامی رو که قصد اتصال ماژول بهش داری رو انتخاب کن (اگه کامپیوترت یه دوه پورت کام داره ، گزینه ی com 1 رو انتخاب کن و اگه دوتا بود بایدامتحان کنی )
    توی پنجره بعدی که به نام com1 Properties هست باید تنظیمات مربوط به نرخ انتقال داده و ... رو انجام بدی ، در این پنجره فقط نرخ انتقال داده رو روی 4800 تنظیم کن و همچنین گزینه ی Flow control رو هم روی none بذار
    تنظیمات تموم شد ، اگه سخت افزار رو درست بسته باشی ، هر چیزی که ماژول به بیرون میفرسته در این محیط نمایش داده میشه .
    برای اینکه بفهمی ترمینال رو درست راه اندازی کردی یا نه کافی ، پایه ای txd و rxd ورت com رو به هم متصل کنی و یه چیزی توی ترمینال تایپ کنی ، همون چیزی که مینویسی عینا تکرار میشه
    پایه txd پایه 3پورت com و پایه rxd پایه 2 پورت com هست ، گراند هم که پایه 5 هست .
    با برنامه های مثل ویژال بیسک و... هم میشه کار های بالا رو انجام داد ، اما کار با این محیط خیلی ساده هست

و در نهایت ، من به این ، ماژول شما دسترسی ندارم ، قیمتش هم در حد مقاومت و ... نیست که توانای خریدش رو داشته باشم . تا الان هم فقط عکش رو دیدم ، بهتره که به کامپوترتون متصلش کنید و هر چی به pc فرستاد اینجا بذارید تا یه فکری به حالش بکنیم

14. کاربران : 7 تشکر کرده اند از شما 1nafar برای ارسال این پست سودمند:

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

پیش فرض سلام

با سلام و تشکر از توضیحات خوبتون
    من نمیدونم این اطلاعات گرفته شده از gps رو در بیارم یعنی این اطلاعات ساعت و مکان و ... که بدست ما میرسه ساعت و مکان و ...ماست فرمول یا چیزی نداره که با محاسبات درش بیاریم ممنون میشم در این مورد راهنمایی کنین
    من ماژولم از نوع L10 هست مدار راه انداز درستی رو نتونستم از تو دیتاشیتش در بیارم بیاید به VBCKP چه مداری وصل کنم؟ و این پین تا اونجا که خوندم مربوط به RTC میشه؟خیلی مدارش سخته! نمیدونم چه مداری براش بذارم تا نسوزه آخه گرونه و میترسم بسوزه

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

سلام
    من یه ماژول gps دارم که L10 هس و SMD هس و نیاز به لحیم کاری داره اتفاقا من میخواسم با USB وصلش کنم که تغذیشم از USB بگیرم مدارش رو درس کردم فقط وقتی به کامپیوتر وصل کردم هیچ عکس العملی ندیدم البته انتنش رو وصل نکردم واسه وصل شدنش به کامپیوتر باید چیکار کنم؟
    ممنون

کاربر فعال
    تشکر شده 158 بار در 66 پست

Exclamation

سلام،
    sim900 میتونه به عنوان SIM18در کاربرد جی پی اس استفاده بشه؟

کاربر فعال safavism آواتار ها
    نام
    سیدمحمدصفوی
    تشکر شده 245 بار در 132 پست

با سلام خدمت دوستان

اطلاعات gps ماژول sim908 را روی lcd بصورت طول جغرافیایی 97695/05052 و عرض جفرافیایی 168211/2850 نمایش داده میشه حالا درجه و دقیقه و ثانیه این نقطه چه جوری بخونم (28درجه و 50 دقیقه 16 ثانیه شمالی درسته؟)
    فایل بسکام ضمیمه کردم شاید بدرد دوستان بخوره.
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    ویرایش توسط safavism : 17-07-2013 در ساعت 15:28

19. تشکرها از این نوشته :

نام
    سیدمحمدصفوی

سلام
    بچه ها کمک کنید جه جوری میتونم دیتای گرفته شده از پورت سریال جی پی اس توسط میکرو بدون هیچگونه تغییر بصورت خام بفرستم رو یه پورت tx که بصورت نرم افزاری تعریف شده هر کاری میکنم نمیشه عجغ وجغ رو هایپرترمینال دیده میشه...به عبارتی من از پورت سریال سخت افزاری میکرو یا نرم افزاری دیتا میگیرم مجددا همین دیتا را بدون اینکه کم زیاد بشه میخوام بفرستمرو پورت tx و وصل کنم به max232از اونطرف به هایپرترمینال وصل بشه ...ولی مطمئن هستم از دستورات درست استفاده نمیکنم باید بشه

21. تشکرها از این نوشته :

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

سلام دوستان
    من یه نرم افزار آفلاین برای gps می خواستم. پیشنهادتون چیه؟

نام
    سیدمحمدصفوی

اطلاعات gps ماژول sim908 را روی lcd بصورت طول جغرافیایی 97695/05052 و عرض جفرافیایی 168211/2850 نمایش داده میشه حالا درجه و دقیقه و ثانیه این نقطه چه جوری بخونم ..چرا طول جغرافیایی قبل از ممیز 5 رقم هست ولی عرض جغرافیایی 4 رقم؟

نام
    سیدمحمدصفوی

اینجوری میشه که قسمت اعشار طول یا عرض جغرافیایی که توسط ماژول جی پی اس دریافت شده در 60 ضرب میکنیم عدد حاصل میشه ثانیه

2858.955445 شمال...قسمت اعشار0.955445در 60 ضرب میشه.......0.955445*60=57.326

این عدد 57.326 میشه ثانیه حالا نقطه طول جغرافیایی میشه 28 درجه و 58 دقیقه و 57.324 ثانیه

25. تشکرها از این نوشته :

مدیر انجمن sobhan537 آواتار ها
    نام
    عبدالملکی
    تشکر شده 804 بار در 495 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط safavism نمایش پست ها
    سلام
    بچه ها کمک کنید جه جوری میتونم دیتای گرفته شده از پورت سریال جی پی اس توسط میکرو بدون هیچگونه تغییر بصورت خام بفرستم رو یه پورت tx که بصورت نرم افزاری تعریف شده هر کاری میکنم نمیشه عجغ وجغ رو هایپرترمینال دیده میشه...به عبارتی من از پورت سریال سخت افزاری میکرو یا نرم افزاری دیتا میگیرم مجددا همین دیتا را بدون اینکه کم زیاد بشه میخوام بفرستمرو پورت tx و وصل کنم به max232از اونطرف به هایپرترمینال وصل بشه ...ولی مطمئن هستم از دستورات درست استفاده نمیکنم باید بشه
    سلام...
    مهندس برای خوندن اطلاعات gps لازم نیست که از دوتا پورت سریال استفاده کنی و پورت سریال نرم افزاری استفاده کنی، میتونی راحت از همون پورت سریال اصلی و از همون پورت gsm اطلاعات gps رو بگیری و تو هایپرترمینال مشاهده کنی.
    اگه خواستی بگو تا دستوراتش رو بگم مهندس...

27. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما sobhan537 برای ارسال این پست سودمند:

نام
    سیدمحمدصفوی

سلام جناب مهندس
    اگر لطف کنی دستورات را بگید ممنون میشم...دیتا شیت sim908 فقط در مورد دو دستور توضیح داده at+cgpspwr=1 و at +cgpsrst=1 .. یه جایی دیده بودم نوشته بود اگه at+cgpsstatus=32قرار بدی اطلاعت رو از پورت gsm میشه گرفت..........البته من از پورت اصلی جهت دریافت اس ام اس استفاده میکنم احتمالا در بسکام نشه همزمان در یه کدبرنامه از هر دو پورت دیتا انتقال یا دریافت نمود.
    ویرایش توسط safavism : 28-07-2013 در ساعت 07:29

مدیر انجمن sobhan537 آواتار ها
    نام
    عبدالملکی
    تشکر شده 804 بار در 495 پست

سلام...
    من برای دریافت اسمس و gps از پورت gsm استفاده میکنم و هیچ مشکلی نداره. پورت gps و gsm تفاوتشون اینه که اطلاعات gps همیشه خودبخود به پورت gps فرستاده میشه، اما در پورت gsm خودت میگی الآن اطلاعات gps رو میخوام و اون از پورت gsm بهت میده.

دستورات هم بصورت زیره:
    ابتدا باید دستور زیر رو وارد کنیم تا قسمت gps ماژول روشن بشه:
    کد:
    at+cgpspwr=1
    حالا باید دستور زیر رو وارد کنیم تا gps ریست بشه و موقعیت جدید رو بگیره:
    کد:
    at+cgpsrst=1
    حالا باید چند ثانیه صبر کنیم و دستور زیر رو وارد کنیم تا اطلاعات gps از پورت gsm نشان داده بشه:
    کد:
    at+cgpsinf=0
    اگه مقدار 0,0.000000,0.0000000 برگردونده شد، یعنی اینکه gps فعلا فیکس نشده؛ چند ثانیه بعد دوباره همین دستور رو وارد کنید...

30. تشکرها از این نوشته :

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین