NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2696 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9

موضوع: ساخت ساعت بسیار دقیق با میکرو

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

Gadid ساخت ساعت بسیار دقیق با میکرو

سلام دوستان وقتتون بخیر ؛
    میخوام یه پروژه بنویسیم که توش باید ساعت رو هم داشته باشم و این ساعت دائم در حال کار باشه .
    چون با توجه به این ساعت قرار دستورهایی اجرا بشه خیلی برام ضروریه که ساعت جلو یا عقب نره .
    با تایمر 2 میکرو Atmega 32 یه ساعت ساختم که با بهترین دقت در ساعت 16 ثانیه جلو میفته و در 24 ساعت اول حدود5،6 دقیقه جلو میفته .
    با تحقیقاتی که کردم یا باید از کریستال ساعت استفاده کنم ویا از آی سی DS1307 .
    حالا میخواسم بدونم کدومش دقیقتره که رو همون کارکنم ؟
    و آیا با خود میکرو و بدون این موارد میتونم این مشکل رو بهبود ببخشم ؟
    ممنون میشم دوستانی که تجربه دارن راهنماییم کنند .

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 3 بار در 2 پست

سلام دوست من.برای یک ساعت دقیق باید شما از تراشه های rtc استفاده کنی که ds1307 یکی از اونا هست.البته از تایمر 2 میکرو با کریستال ساعت هم میتونی اسفاده کنی اما مشکلش اینه که اگر میکرو خاموش بشه اونم ریست میشه اما ds1307 اینطور نیست.
    موفق باشی

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط aminshafiei نمایش پست ها
    سلام دوست من.برای یک ساعت دقیق باید شما از تراشه های rtc استفاده کنی که ds1307 یکی از اونا هست.البته از تایمر 2 میکرو با کریستال ساعت هم میتونی اسفاده کنی اما مشکلش اینه که اگر میکرو خاموش بشه اونم ریست میشه اما ds1307 اینطور نیست.
    موفق باشی
    ممنون از توجهت دوست عزیز .
    بحثه ریست شدن در صورت قطع شدن تغذیه میکرو درسته ، که برای مانع شدن از این اتفاق از باتری backup استفاده میکنم .
    بیشتر برا من این اهمیت داره که کدومشون دقیقتره ؟؟؟
    که از صحبت شما برمیاد که جفتشون دقیق هستند.

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 3 بار در 2 پست

هر دو دقیق هستند اما rtc دقیقتره.دوم اینکه مثلا DS1307 با یه باتری بک آپ 3 ولتی طبق دیتاشیت 10 سال کار میکنه.اما من که با DS1307 کار کردم در عرض 6 ماه حدود 1 دقیقه تغییرات داشتم.آی سی های دقیق دیگه ای هم وجود دارند که البته من با اونا کار نکردم.اما DS1307 هم ارزون هست هم کار کردن باهاش راحته.

عضو جدید
    تشکر شده 3 بار در 2 پست

دقت rtc میکرو خیلی بالا هستش به طوری که ساعت های من همه با میکرو کار میکنند و تو سال شاید 10الی20 ثانیه جابجای داشته باشند

مدیر انجمن
    نام
    امید آزاده
    تشکر شده 279 بار در 133 پست

سلام به همه ...
    من فکر میکنم اگه از کریستال جنس خوب استفاده کنید و یه سری جزئیات pcb رو رعایت کنید 1307 خیلی عالی کار میکنه .

8. تشکرها از این نوشته :

عضو جدید
    تشکر شده 8 بار در 5 پست

شما حتی لز ds1307 یا هر آی سی دیگه ای هم که استفاده کنی باید دقت کنی که بعضی کریستال های ساعت در بازار دقتشون کمه. باید کریستال ساعت جنس خوب تهیه کنید.

تازه وارد
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

سلام دوستان من یک تابلو 16*40 دارم که از میکروی چیپ وشیفت ریجستر 74595 برای ستونها واز uln2003 برای سطرها برنامه بهم ریخته اگه کسی لطف کنه کمک کنه سپاسگزارم پایه ها به این صورت پورت A و c برای سطر و پورت D برای شیفت ریجستر
    P b7 = sh-cp
    Pb1 = st-cp
    P b5 = Ds
    P b0 = OE
    mr به مثبت وصل شده از RS232 برای وصل به کامپیوتر وبرنامه پایه 9 میکرو RXD و پایه 10 میکرو TXD لطفا کمک کنید برنامه نویسی بلد نیستم shatal از نیشابور

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 4 بار در 3 پست

اولین راه اینه که شما کریستال ساعت را به پایه های TSCO1 و TSCO2 وصل کنی (حتما به پایه ها نزدیک باشد). بعد در برنامه تایمر 2 را در حالت نرمال با مقدار صفر قرار دهید ئ تقسیم فرکانس را روی 128 بزاری و در نهایت وقفه سرریز را فعال کنی. حالا هر 256 شمارشی که تایمر میشمارد به وقفه رفته و دقیقا زمان یک ثانیه را میسازد.

را ه دوم همان آی سی DS1307 است که دوستان گفتند. بادذکر این نکته که حتما باید روی PCB کریستال به پایه های آی سی نزدیک باشد. آی سی دیگه PCF8593 و RTC8593 هست که خیلی دقیق تر از DS1307 هستند. چون کریستال داخلی دارند و تنها به یک خازن 10p نیاز دارند که باید به پایه های آی سی خیلی نزدیک باشد.

12. کاربران : 2 تشکر کرده اند از شما flishet برای ارسال این پست سودمند: