NOTICE توجه: این یک موضوع قدیمی است که آخرین پست ارسالی آن مربوط به 2885 روز قبل است . لطفا فقط پاسخ ها ، سوالات و درخواست های 100 درصد مرتبط را به آن ارسال کنید و برای درخواست ها و سوالات جدید موضوع جدیدی را ایجاد کنید
نمایش نتایج: از 1 به 12 از 12

موضوع: کار نکردن میکرو کنترلر avr

تازه وارد
    تشکر شده 0 بار در 0 پست

Gadid کار نکردن میکرو کنترلر avr

سلام من هم دوسالی هست دارم با AVR کار میکنم
    یک بار فیوز بیت های Lock رو تو بسکام فعال کردم، و میکرو هارو پروگرم کردم، حالا هرچی میکرو پروگرم می کنم، رو مدار و برد بورد عکس العملی نشون نمیده،
    حتی بسکام رو از نو نصب هم کردم.

2. # ADS
    Circuit advertisement

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 3 بار در 2 پست

برای من هم همین مشکل پیش اومده.شما با پرگرامر پارالل اگر در دسترس داری امتحان کن ببین میشه لاک بیت ها رو برگردوند یا نه.من با پرگرامر spi امتحان کردم نشد

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط ho3in54 نمایش پست ها
    سلام من هم دوسالی هست دارم با AVR کار میکنم
    یک بار فیوز بیت های Lock رو تو بسکام فعال کردم، و میکرو هارو پروگرم کردم، حالا هرچی میکرو پروگرم می کنم، رو مدار و برد بورد عکس العملی نشون نمیده،
    حتی بسکام رو از نو نصب هم کردم.
    سلام دوست عزیز
    این مشکل ربطی به نرم افزارتون نداره ، که اگه از دوباره نصب کنید مشکل برطرف شه .
    شما چون lock بیت رو فعال کردید میکروتون قفل شده ، باید بتونید فیوز بیتتون رو تغییر بدید .
    با پروگرامر TNM فک کنم بتونی به فیوز بیتها دسترسی پیدا کنید اما چون این پروگرامر گرونه به صرفه نیس بخاطر یه میکرو برید دنبال این پروگرامر ، مگر اینکه با پروگرامر دیگه هم بشه .

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 28 بار در 20 پست

اگر صرفا لاک بیت ها را فعال کرده باشید؛ بسادگی با یک دستور Erase میتوانید علاوه بر پاک کردن فلش میکرو، لاک بیت ها را نیز غیر فعال کنید.

اما توضیح شما کمی گنگ است. مثلا نفرمودید که نوع میکرو و نوع پروگرامر شما چیست؟ و بر روی زیف سوکت پروگرام میکنید و یا از طریق کابل ISP ؟
    آیا بعد از پروگرام و لاک کردن میکرو در مدار کار میکرد و برنامه قبلی اجرا میشده؟ و اکنون برنامه جدید کار نمیکند؟ یا اینکه به محض لاک کردن میکرو دیگر از کار افتاده و کار نمیکند؟
    اکنون میکرو توسط پروگرامر در بسکام شناسایی میشود یا خیر؟ اگر پروگرام میشود آیا خطایی هم میدهد؟

بطور کلی همانطور که عرض شد؛ لاک بیت ها تاثیری در روند کاری میکرو ندارند و فقط مانع از کپی برداری میشوند. حتی نقل قول دوستمان در زیز کاملا غلط است :

نقل قول نوشته اصلی توسط aminshafiei نمایش پست ها
    برای من هم همین مشکل پیش اومده.شما با پرگرامر پارالل اگر در دسترس داری امتحان کن ببین میشه لاک بیت ها رو برگردوند یا نه.من با پرگرامر spi امتحان کردم نشد
    چون در صورتیکه لاک بیت فعال شود ربطی به روش پروگرام کردن نخواهد داشت و با روش معمول متداول spi نیز میتوان مجددا میکرو را برنامه ریزی کرد. و نیاز به پروگرامر پارالل نیست. مگر آنکه شما این روش را توسط فیوزبیت SPIEN غیر فعال کرده باشید و یا اینکه پایه RESET را توسط فیوز بیت ها در برخی میکروها همچون Atmega8 غیر فعال کرده باشید.

البته در اکثر پروگرامرهای بازاری به جز پروگرامر ســــــانا که با بسکام هم سازگاز هستند؛ کلاک میکرو بر روی زیف و یا کابل ISP تامین نمیشود و این ممکن است باعث شود در اثر تنطیم فیوز بیت های CKSEL , CKDIV8 میکرو قابل راه اندازی و شناسایی توسط میکرو نباشد.

به هر حال اگر پاسخ نکات مطرح شده را بدهید بهتر میتوان شما راهنمایی کرد.

6. تشکرها از این نوشته :

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 3 بار در 2 پست

پروگرامری که من استفاده می کنم spi هست و میکرو atmega8 وبا برنامه کدویژن هم پروگرام کردم.در این برنامه به فیوزبیت spien دسترسی ندارم و همچنین فیوز بیت ریست رو هم کاری باهاش نداشتم. دوتا حدس میتونم بزنم یا اینکه میکرو سوخته در اولین مرتبه پروگرام کردن یا فیوز بیت ها خود به خود تغییر کردن.چون اولین بار که میکرو رو به پروگرامر وصل کردم هم فیوز بیت ها رو خوندم هم لاک بیت ها رو.
    اما در اولین پروگرامی که انجام دادم لاک بیت ها اشتباها پروگرام شد و بعد از اون دیگه میکرو کار نکرد. نه تونستم از میکرو بخونم و نه تونستم بنویسن روش. حتی erase هم نمیشه و ایراد وصل نبودن میکرو رو میده.

کاربر علاقه مند

منظور من از نوع پروگرامر، ذکر دقیق مدل آن است. مثلا mkii یا stk500 و ...
    دوما نفرمودید بر روی زیف سوکت پروگرام میکنید یا خیر؟
    همانطور که قبلا هم اشاره کردم ممکن است مشکل شما بسادگی حل شود. مثلا اگر فیوز بیت های cksel دستکاری شده باشند.

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 3 بار در 2 پست

من با stk500 پروگرام می کنم و روی بورد.فیوز های cksel رو هم دستکاری نکردم.در ضمن به میکرو کریستال هم وصل کردم.

کاربر علاقه مند

البته اینکه بر روی برد کریستال نصب کردید، نمی تواند تضمین کننده راه اندازی میکرو در حالات مختلف فیوزبیت Cksel باشد. مثلا ممکن است اشتباها فیوزبیت فوق بر روی RC اسیلاتور خارجی قرار گرفته باشد. در این حالت باید پروگرامر شما امکان تولید کلاک لازم را داشته باشد.
    ولی با فرض اینکه CKSEL دستکاری نشده باشد. و میکرو هم سالم باشد. احتمالا باید فیوز بیت مربوط به غیرفعال سازی پایه ریست را فعال کرده باشید.

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 3 بار در 2 پست

مساله دقیقا همینه .یعنی احتمال داره که فیوز بیت ها دستکاری شده باشند.برای همین میگم که شاید(البته خودم هنوز امتحان نکردم) بشه با پروگرامر pdi فیوز بیت ها رو برگردوند

کاربر علاقه مند

پروگرامرهای pdi اولا در مگاهشت ساپورت نمیشوند و کاربردی ندارند.
    دوما این نوع پروگرامرها کلاک میکرو را تامین نمیکنند.
    شما در صورتیکه مشکل کلاک داشته باشید. فقط پروگرامرهایی همچون سانا میتوانند مشکل شما را برطرف کنند.

کاربر علاقه مند
    تشکر شده 3 بار در 2 پست

من برای این موضوع دنبال یه برنامه یا دستگاه گشتم و به نتایج خوبی هم رسیدم و اون دستگاه دکتر فیوز بیت بود.این دستگاه تمام فیوز بیت ها رو به حالت کارخانه بر میگردوند و همچنین توانایی پاک کردن حافظه میکرو رو هم داشت.حالا باید این دستگاه رو امتحان کنم ببینم آیا میتونه مشکل رو حل کنه یا نه.
    اینجوری که من فهمیدم این دستگاه یه پروگرامر پارالل هست که توانایی انجام این کار رو داره.

کاربر علاقه مند

دکترفیوزبیت عملیات بازگشت فیوزبیت ها را به حالت پیش فرض کارخانه انجام میدهد.
    و پس از آن شما میتوانید توسط پروگرامر دیگری اقدام به برنامه ریزی مجدد میکرو بکنید.

کلمات کلیدی این موضوع